janette784
29.10.10,12:49
Ahojte......prosím Vás o radu.....
bola som v spoločnosti zamestnaná od začiatku roka 2008 a dňa 30.9.2010 som ukončila pracovný pomer a som evidovaná na úrade práce.Možete mi poradiť, ak plánujem zostať tehotná, mám nárok na vyplácanie materskej dávky?????

Ďakujem a pekný deň
veronikasad
29.10.10,10:54
Ahojte......prosím Vás o radu.....
bola som v spoločnosti zamestnaná od začiatku roka 2008 a dňa 30.9.2010 som ukončila pracovný pomer a som evidovaná na úrade práce.Možete mi poradiť, ak plánujem zostať tehotná, mám nárok na vyplácanie materskej dávky?????

Ďakujem a pekný deň
Ak ešte nie si tehotná a nebudeš si platiť dobrovolné nem. poistenie - nevznikne ti nárok na materskú.
ivka70
29.10.10,10:56
Ochranna doba pre tehotne po ukonceni PP je 6 mesiacov. Narok na matersku by si mala, keby si porodila do tohto terminu.
Ak este len planujes ostat tehotna, to sa ti nepodari.
Takze bud sa zamestnaj a potom planuj alebo si precitaj prispevky o dobrovolnom nemocenskom poisteni, podla toho sa zatiad, zacni si ho platit a potom by si mala narok na matersku z DNP.
janette784
29.10.10,11:19
Ďakujem Vám za radu a ešte by som potrebovala vediet, či to dobrovoľné nemocenské si musím platiť stále, t.j. najlepšie teda hneď, alebo to stačí napríklad iba v tom čase, keď by som mala mať nárok na materskú??????
veronikasad
29.10.10,11:25
Ďakujem Vám za radu a ešte by som potrebovala vediet, či to dobrovoľné nemocenské si musím platiť stále, t.j. najlepšie teda hneď, alebo to stačí napríklad iba v tom čase, keď by som mala mať nárok na materskú??????
aby ti vznikol nárok na nemocenské - potrebuješ 270 dní dobrovolného nem. poistenia.

Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 dní nem. poistenia v posledných dvoch rokoch (započítava sa ti do neho aj doba poistenia zo zamestnania). Ak však dobrovolné nem. poistenie bude trvať menej ako 26 týždňov pred pôrodom, materské ti vyplatia len z minima, aj keď si budeš platiť viac.

Počas poberania nemocenského a materského dobrovolné nemocenské poistenie neplatíš.