Katie5
29.10.10,12:28
Dobry den,

mam v byte prenajomcu - neplatica, idem ho dat na sud. Ako mam postupovat?

Dakujem za kazdy konkretny krok!
dana9
29.10.10,10:53
Ahoj,
predpokladam ze najomca ti dlzi na najomnom a tuto sumu chces od neho vymahat sudnou cestou

Predovsetkym,
1. skus posledny krat navrhnut dohodu, pripadne aj splatkovy kalendar (nepises, ake dovody viedli ku vzniku dlhu, ani o aku sumu ide), V pripade ak s dohodou suhlasi, urcite ju spravte v pisomnej forme, ak ide o vacsiu sumu, odporucala by som zvazit aj fomrou notarskej zapisnice, ktora predstavuje exekucny titul, t.j. v pripade ak by v buducnosti neplatil, mozes to rovno posunut exekutorovi a nemusis to riesit cez sud

2 Ak na dohodu a uhradu nepristupi, dokladne si skontroluj, ake dokazy a listinne doklady mas k dipsozicii,(najomn zmluva, preberaci protokol, doklady o uhradach) pretoze dokazne bremeno o existencii najomneho vztahu a existencii dlhu je na tebe

3. Zvaz si aj take veci, ci priznanie existencie najomnehu vztahu nemoze pre teba predstavovat nejaky problem. napada ma predovsetkym - v pripade druzstevneho bytu chybajuci suhlas druzstva, v pripade bytu financovaneho cez hypoteku, chybajuci suhlas banky, najma vsak ci bol prijem z prenajmu priznany pred danovym uradom

4. Dalsim krokom je potom spisanie zalobneho navrhu, ak mas dostacujuce dokazy, tak to mozes spravit formou navrhu na vydanie platobneho rozkazu. Takychto vzorov je na proade viacero, ak to nebudes vediet najst, pridam vzor (kedze neviem doplnit link n aexistujuci vzor). Priprav sa tiez na uhradu sudneho poplatku
Katie5
29.10.10,19:14
Ahoj Dani, dakujem za odpoved. Vsimla som si od teba viac odpovedi na rozne debaty podobnych tem. Si pravnicka?

Situacia sa ma tak, ze prenajomkyna je v byte uz asi 10 mesiacov, a pritom sa terez stvrty krat oneskorila s platbou najmu, ktora je v zmluve dohodnuta ku prvemu dnu v mesiaci. Doteraz to bolo max 9 dni, i ked v zmluve je zakotvene, ze za kazdu oneskorenu platbu mam narok na pokutu vysky jedno mesacneho najmu). Nic som od nej doteraz neziadala, len som ju upozornila. Bola som rada, ze mam nekonfliktnu prenajomkynu.

No teraz meska so splatkou za oktober uz 29-ty den. V podstate byva zadarmo, co je neakceptovatelne.

Uz dva tyzdne som s nou v e-mailovom kontakte (nakolko nezijem na SR), a davam jej zretelne na vedomie, ze ak okamzite zaplati najom za oktober, a ku prvemu zaplati najom za november plus do urciteho terminu pokutu z omeskania, nebudem od nej vyzadovat zvysne tri pokuty. Ak do vtedy nebudem mat tie peniaze na ucte, podavam to na sud.

Bohuzial to do dnes nestihla, hoci mi napisala, ze vraj niekto ma poslat dnes tie peniaze na ucet (co ale vdaka bankovym prevodom a este sviatku potrva dalsie tri dni, a aj tak to nebude do mnou spominanych terminov, a to ani nespominam upozornenie tohto faktu a prosbu o platbu priamo na ucet).

Preto potrebujem radu, aky krok mam urobit po tych, ktory si spominala, nakolko pokial viem, vsetko by malo byt v poriadku a bezproblemovo podlozene co sa mna tyka, aj dan z prenajmu platim.

Co sa platobneho rozkazu tyka, nasla som toto:

Žalobca .................................................. .................................................. ... (obchodné meno)
so sídlom/bytom v .................................................. ............
IČO ................................... DIČ ..........................................
zapísaný v obchodnom registri Okresného súdu v .................. v odd. ......... vo vložke č. ......................
zastúpený .................................................. ........ konateľom

Žalovaný .................................................. .................................................. ..... (obchodné meno)
so sídlom/bytom v ......................................... ul. ......................................
IČO ................................... DIČ ..........................................
zapísaný v obchodnom registri Okresného súdu v .......................... v odd. ......... vo vložke č. ......................
zastúpený .................................................. ............................... konateľom

NÁVRH NA VYDANIE PLATOBNÉHO ROZKAZU O ZAPLATENIE ................ SK S PRÍSLUŠENSTVOM
Dvojmo
Prílohy: zmluva zo dňa ............................., dodací list č. .........................., výpis z účtu žalovaného zo dňa ..............................., upomienka zo dňa ............................, odpoveď na upomienku zo dňa .............................

Žalobca uzavrel dňa ....................... So žalovaným ........................................ (meno žalovaného) zmluvu, na základe ktorej dodal žalovanému dňa .......................... Tovar v hodnote .......................... Sk. Žalovaný zaplatil za dodaný tovar dňa .................. Sumu ..................... Sk s tým, že zvyšok zaplatí do dňa .......................
Dôkazy: dodací list, zmluva zo dňa .........................
Doposiaľ žalovaný dlžnú čiastku nezaplatil, a keď bol na to upomenutý, oznámil, že teraz nemá peniaze na účte.
Dôkazy: upomienka zo dňa ....................., odpoveď na upomienku zo dňa ......................

Navrhujeme preto, aby súd vydal tento
platobný rozkaz
Žalovaný je povinný zaplatiť žalobcovi sumu ............................ Sk s ................. % úrokom z omeškania od .......................... do zaplatenia a náklady konania vo výške ........................... do 15 dní od doručenia platobného rozkazu.
V prípade, že žalovaný podá v stanovenej lehote odpor, žalobca žiada vydať tento
rozsudok
Žalovaný je povinný zaplatiť žalobcovi sumu ......................... Sk s .................... % úrokom z omeškania od .......................... do zaplatenia a náklady konania vo výške ........................ do 3 dní od právoplatnosti rozsudku.

V ......................................... dňa .....................

........................................
žalobca


Toto je vlastne vzor toho tlaciva, ktore mam vyplnit a poslat na okresny sud bratislava III? Nejak mi nie su jasne dalsie kroky ked uz budem drzat toto tlacivo v ruke, co s nim....

Nakolko zijem v zahranici, rada by som vedela, ci je tam nejaka moznost komunikacie s okresnym sudom cez internet, alebo musim splnomocnit nejaku osobu. Dakujem

(objavila som zaujimavy link pre tych, co maju podobny problem a potrebuju vzor tohto tlaciva:

http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/sud-a-exekucia/podali-na-mna-zalobu-platobny-rozkaz/platobny-rozkaz/ )
dana9
02.11.10,06:30
Ahoj,
ano, som pravnicka, je nas tu na porade viacero pravnikov :-)

Co sa tyka tvojho pripadu, teraz mas vlastne na vyber z dvoch moznosti, v kazdom pripade mas narok na to, aby ti najomnicka dlznu sumu uhradila.

Rozhodnut sa vsak musis, ci ju nechas nadalej v najme, alebo ci s nou najomny vztah ukoncis, tvoje pravo na zaplatenie dlzneho najomneho to neovplyvni.
Co sa tyka dalsieho postupu, to je tazko takto na dialku poradit, ak ju aspon trochu poznas a jej situaciu, tak skus odhadnut, ci ta len natahuje a chce sa vyhnut plateniu najomneho, alebo len vznikla vynimocna situacia a ona najomne uhradi. V kazdom pripade, ak ju chces "doraznejsie napomenut" tak mozes podat zalobny navrh, snad sa zlakne a najomne uhradi, a ty mozes potom navrh vziat spat.
Mozes to urobit tak, ze podas navrh, v navrhu uvedies, ze sudny poplatok zaplatis na vyzvu sudu a ak najomnicka najomne uhradi tak ked ti pride vyzva zo sudu, tak poplatok neuhradis a sud konanie zastavi. Ak ho neuhradi, tak poplatok zaplatis a sud bude pokracovat v konani.
Ten platobny rozkaz je pouzitelny, ked si ho trochu upravis na svoju situaciu
dana
Katie5
02.11.10,10:08
Vedela by si mi poradit, ktore z tychto jednani by bolo v mojej situacii najrozumnejsie? Docitala som sa nieco o mimosudnom vyrovnani, nieco o mentoringu (tusim), alebo potom ohladom podania tejto situacie na sud. Ktore by bolo najrozumnejsie v mojom pripade?

A aky krok by som mala urobit ako prvy?