amimi
29.10.10,12:42
Mám 15 rokov a u zubára som nebola už asi dobré 3 roky. Mám hrozný strach, no pred časom prišla chvíľa, keď som si uvedomila, že s tým musím niečo urobiť. Problém je však v tom, že neviem ako sa zbaviť strachu, ba doslova fóbie. Čítala som o dentálnom ošetrení v úplnej narkóze, ale je to že vraj hrozne drahé. Veľmi sa bojím, ale potrebujem pomoc. Tiež sa bojím reakcie zubára, keby uvidel moje zuby, ktoré asi nebudú v práve najlepšom stave. Od strachu ma až trasie keď si pomyslím, že by som sedela v kresle u zubára, videla injekčnú striekačku blížiacu sa ku mne alebo počula zvuk vŕtačky. Prosím, ak máte s niečím podobným skúsenosti, napíšte mi.
danushka
29.10.10,11:23
A strach z toho, že sa nebudeš páčiť chlapcom nie je väčší, ako strach zo zubára?
Máš 15 rokov a v 30tich nebudeš mať jeden zdravý zúbok ak sa nezačneš starať o liečbu pokazených.
Myslím, že svoje obavy môžeš svojmu zubárovi otvorene povedať a sám Ti navrhne, ako zúbky pomaly dať doporiadku.
Ver, že plomba stojí menej ako postupné trhanie a nové zubné náhrady.
A hlavne pravidelná hygiena. Ak máš raz genetický predpoklad k tvorbe kazov, o to väčší dôraz daj na prevenciu a liečbu.
ErinErin
29.10.10,11:26
Pri silnom strachu zo zubára sú dve možnosti:

1) Prekonať strach sám alebo s pomocou psychológa. Pred ošetrením si dať predpísať niečo na ukľudnenie.
2) Ošetrenie v celkovej anestézii ako popísané napr. tu:
http://www.zubnaprax.com/anestezia.htm

A nakoniec možno cena tej celkovej anestézie pomôže prekonať ten strach...:D:D:D
Martin Mocko
29.10.10,11:28
Ja som sa taktiež v mladosti veľmi bál zubára. Neexistuje asi človek, ktorý tam ide s radosťou. Ale potom v 20tke mi jeden ujo zubár musel zuby múdrosti vysekávať dlátom a kladivkom (nemohli vyliezť, lebo sa tlačili posledným stoličkám do koreňov). Bolo to síce lokálne umŕtvené...ale zážitok preveliký. Odvtedy klasické vŕtanie neberiem ako ťažkú hrozbu.
A radšej si nechám odvrtať malinký kaz..ako keby mal zubár vŕtať dlho a poriadne hlboko.
hanelie
29.10.10,11:29
martuli
29.10.10,11:33
Tiež sa bojím vŕtania zubov, takže radšej vždy pretrpím tú chvíľku bolesti z injekcie a potom si už zubár môže s mojimi zubami robiť čo chce, hlavne, že necítim bolesť :-)
danushka
29.10.10,11:34
Tiež sa bojím vŕtania zubov, takže radšej vždy pretrpím tú chvíľku bolesti z injekcie a potom si už zubár môže s mojimi zubami robiť čo chce, hlavne, že necítim bolesť :-)
...napríklad :)
evuš
29.10.10,11:48
... to nás je takých asi viac ... nepoznám nikoho, kto je nadšený náštevou zubára. Prevenciu však netreba zanedbávať, každý rok treba ísť na preventívnu prehliadku... to sa radí, však ?!
Neboj, ja som raz zubárke zahlásila, že pôjdem radšej rodiť 4 krát /3 som už absolvovala/:D ..., poriadne som zubárku i so sestričkou pobavila. Nájdi odvahu, zájdi k zubárke, povedz, že máš strach, popros, nech Ti vysvetlí, čo Ti bude robiť. Ak Ťa to začne bolieť, alebo Ti niečo bude vadiť, dohodnite si signál, ktorým je naznačíš, aby na chvíľu prestala. A dnes sú určite ambulancie vybavené lepšími prístrojmi ako kedysi. Inak od mojej pamätnej vety, že radšej rodiť, akosi sa zubárky menej bojím :---:---:---
hanelie
29.10.10,12:25
Ak Ťa to začne bolieť, alebo Ti niečo bude vadiť, dohodnite si signál, ktorým je naznačíš, aby na chvíľu prestala.
:D to ma veru nenapadlo, keď som zubárovi vyrazila ruku s náradím tak, že mu odletelo na druhý koniec ordinácie // zavŕtal mi do nervu // tak sa rozčúlil, že som ho napadla, že som mala čo robiť, aby som ho upokojila :---
martuli
29.10.10,15:01
Evuš, myslím, že toto na ľudí, ktorí sa boja zubára a ešte viac bolesti nezaberie. Ja viem presný postup, a keď to raz bolí, tak lietajú ruky, po prípade celý pacient. Je to jednoducho obranný reflex. Reakcia doktora, keď si myslel, že to zvládnem aj bez injekcie po prvom zavŕtaní zahlásil: sestrička dáme radšej tú injekciu, lebo máme skákajuceho pacienta :-)
mzdarka renca
29.10.10,15:11
pre mňa zubár do 25 rokov = neprekonateľný problém, ani psychológ, ani argumenty, nič podobné by mi nepomohlo.

niekoho vŕtanie bolí viac, niekoho menej a v detstve sme mali veľmi krutú zubárku, bola som u nej raz a viac krát ma tam nedostal nikto, aj keď sme tam chodili v rámci vyučovania, ja som vždy utiekla, dokonca ani to, že tam bola so mnou mama, alebo babka. v tom momente mi bolo jedno, že doma vyfasujem:D. strach z bolesti je veru veľký pán.

našťastie som raz s mojim vtedajším frajerom narazila na super zubárku, ktorá mi hneď a bez problémov pichla injekciu (tej sa nebojím) a mohla si so mnou robiť čo chce. takže pomohla mi vlastne láska prekonať strach, lebo v tej dobe bola tá láska silnejšia ako strach zo zubára.:)
Ajuška
29.10.10,15:41
...našťastie som raz s mojim vtedajším frajerom narazila...
...:D:D:D...máš krásny úsmev... predpokladala som iný záver...;):D:D:D...
mzdarka renca
29.10.10,15:56
...:D:D:D...máš krásny úsmev... predpokladala som iný záver...;):D:D:D...

oooooooo, ďakujem Ajuška, najbližšie sa budem na teba nonstop ceriť:D:D:D
Ajuška
29.10.10,20:00
oooooooo, ďakujem Ajuška, najbližšie sa budem na teba nonstop ceriť:D:D:D
...:D:D:D...kým zase nenarazíš... mohlo by Ťa to dnes draho vyjsť...:D:D:D...
ivantt
29.10.10,22:01
Hi, aj postarsi pani maju strach zho zubára. Musel som ist s kolegom lebo sa bal. V tom case nieco v ordinácii prerábali a vrtáli s vrtackou do steny... ked to pocul, zhbledol a ani neviem kde zhobral taku rychlost a stratil sa. Nik nasvete byx ho tam nedostal. Tak som sa dohodol so zubarom a si dva tyzdne potom sme sli popod okná ordinácie a ona nás zavolal na jeden konacik, ze si nema s kym pripit. Tak sme chvilu posedeli, debatovali a padli dva tri konaciky a medzhi recou spomenul nieco o sklovine a tak ho dostal nenapadne na kreslo az mu porobil zuby co mal pokazene. takze som si isty, ze ked pojdes k zubárovi a povies mu o svojom strachu tak urcite si s t ebou poradi, nájde cesticku ako ti pomôct. Len dufam ze to nie je nejaky frflos. Alebo treba ist k sukromnikovi, dokázu robit absolutne bez bolesti ale to je tiez drahe. A myslim, ze chvilka strachu je lacnejsi spas ako zubná proteza v 30-tke.
terezamaria
30.10.10,06:08
Ja si myslím, že bude postačovať jedna návšteva psychologičky, ktorá sa s Tebou porozpráva a dá Ti návod, ako predídeš tomuto strachu. Napíše Ti pre doktora lístok, kde to uvedie. Zubár sa bude určite podľa toho správať. Nemusíš sa báť, zober so sebou všetky svoje sily a pre krásne zúbky naber odvahu, moc Ti držím palce.:)
alabut
30.10.10,13:32
Aj ja.
miroslavala
30.10.10,15:06
Akoby som citala o sebe :) Neurob tu chybu co ja, odhodlaj sa a chod! Trosicku preboli a potom sa budes citit ako majster sveta, uvidis. Ja som minuly tyzden absolvovala resekciu na stomatochirurgii, tak daleko som to az nechala zajst :( A ani to nebolelo. Strach, ktory som niekolko rokov zazivala bol oproti tomu zakroku ako slon k mravcovi...
marleau
30.10.10,15:42
Tak to ja mám iné.ja keď sa objavím u mojej zubárky vo dverách a ona sa spýta,či ideme trhať,hneď poviem áno.To by ste mali vidieť ako znervóznie.
pred tromi rokmi mi dala tri injekcie na umŕtvenie,samozrejme som všetko cítil.Dve a pol hodiny sa mordovala,až zoslabla,na konci vraví:posledný pokus,viac síl nemám.Aj som na nej badal nervozitu.Ale podarilo sa.Bola šťastnejšia ako ja.
Zato v čakárni neostal ani jeden,aj tak to vtedy už zatvorila...
Ivana Š
30.10.10,16:25
Nepoznám človeka, ktorý by rád chodil k zubárke :confused:

mám v rodine jeden prípad, keď pri ošetrení proste narkóza musela byť - je to sesternicina dcéra, 13-ročná, narodila sa s poškodením srdca - Fallotova tetralógia, ako 9 mesačnú ju operovali, nemocníc a bielych plášťov si užila viac ako dosť, aj liekov, od ktorých sa jej pokazili zúbky. Keď sa k nej však stomatológ priblížil, dostávala normálne hysterické záchvaty, tak iná možnosť ako ošetrenie v narkóze nebola. Robili jej to v Nemocnici sv. Alžbety v Bratislave, s.r.o.. Heydukova 10, 812 50 Bratislava. telefonický kontakt: 02 59249 111 Skúste zavolať a informovať sa.
ivantt
30.10.10,17:12
Tak to ja mám iné.ja keď sa objavím u mojej zubárky vo dverách a ona sa spýta,či ideme trhať,hneď poviem áno.To by ste mali vidieť ako znervóznie.
pred tromi rokmi mi dala tri injekcie na umŕtvenie,samozrejme som všetko cítil.Dve a pol hodiny sa mordovala,až zoslabla,na konci vraví:posledný pokus,viac síl nemám.Aj som na nej badal nervozitu.Ale podarilo sa.Bola šťastnejšia ako ja.
Zato v čakárni neostal ani jeden,aj tak to vtedy už zatvorila...

tak toto bolo perfektné povzbudenie :D:D:D:D:D
marleau
30.10.10,17:56
Nepoznám človeka, ktorý by rád chodil k zubárke :confused:

mám v rodine jeden prípad, keď pri ošetrení proste narkóza musela byť - je to sesternicina dcéra, 13-ročná, narodila sa s poškodením srdca - Fallotova tetralógia, ako 9 mesačnú ju operovali, nemocníc a bielych plášťov si užila viac ako dosť, aj liekov, od ktorých sa jej pokazili zúbky. Keď sa k nej však stomatológ priblížil, dostávala normálne hysterické záchvaty, tak iná možnosť ako ošetrenie v narkóze nebola. Robili jej to v Nemocnici sv. Alžbety v Bratislave, s.r.o.. Heydukova 10, 812 50 Bratislava. telefonický kontakt: 02 59249 111 Skúste zavolať a informovať sa.

Sa hlásim,ja sa nebojím zubárky a rád tam chodím (zubárka je fajna aj na hmat....),ona sa bojí mňa...
Ivana Š
30.10.10,19:30
Sa hlásim,ja sa nebojím zubárky a rád tam chodím (zubárka je fajna aj na hmat....),ona sa bojí mňa...


naša zubárka sa prežehná, keď vidí môjho syna v kresle,
lebo už ju 3x pri preventívke ovracal, a asi sa denne modlí, aby ho nepostihol zubný kaz, lebo pri ošetrení -neviem neviem, ako by to dopadlo :mad:
korela
31.10.10,11:32
Tiež je tu jedna z tém, ktorá sa pokúša riešiť tvoj problém: Panický strach zo zubára
gilda
05.11.10,08:06
Zubára sa neboj, skôr bolesti, lebo zuby, keď začnú bolieť, bolia poriadne.:( Prajem Ti, aby si našla odvahu a do ambulancie trafila včas, mala šťastie na dobrého zubára, kým kaz nebolí, dá sa to vydržať.:)
lulu74
08.11.10,09:56
Ja som na bolesť tiež veľmi citlivá a tak som si našla zubárku v súkromnom zdravotnickom zariadení kde síce zaplatím viac ale jednaju tam so mnou ako s kralovnou.Na všetky zákroky si rovno vypýtam injekciu a potom je to už priateľské posedenie v kresielku kde zubarka veselo šteboce o ľahkých témach a žiadnu traumu z toho nemám. Na injekciu si zvyknut musíš..to je základ..a potom už ťa nič nebolí a môžeš sa úplne uvolniť. Samozrejme základ je psychika a to má v rukách zubárka..prístup je dôležitý. Ja som si to radšej zaplatila.
lusielaL
08.11.10,12:12
Par zubov uz mam vonku aj ja a teraz pri citani spominam na casy ked som z vedlajsej dediny od zubara po trhani isla domov na bicykli a nebola mi ani,,korela,,.Po narodeni prvej dcerky sa vsetko zmenilo a ked prislo na trhanie skoro som odpadla este len po injekcii.Prah bolesti sa nenormalne znizil a od vtedy navstevu zubarky oddalujem.Urcite za vela moze podvedomie.
Ivana S,nechodime mimochodom k jednej zubarke?Julke?
ivantt
08.11.10,12:21
lusielaL ... Ivana S,nechodime mimochodom k jednej zubarke?Julke?[/QUOTE]

HOd sem adresu, aj ja chcem zubasrku ktora sa bude bat mna:D:D:D
Ivana Š
08.11.10,12:23
Ivana S,nechodime mimochodom k jednej zubarke?Julke?

Chodím k Julke, na Polikliniku v Šuranoch
CherryAnn
14.11.10,16:38
Amimi, môžem poradiť len prekonať to a ísť tam, lebo ak sa sa nedonútiš, bude to len horšie. Tri roky nie sú také hrozné, ľudia nechodia aj 20 rokov, tak radšej teraz, ako keď ťa začne bolieť zub. Ja som sa na to vykašlala na 5 rokov a doviedla ma tam až strašná bolesť - čistenie kanálikov, zub odumrel, potom sa mi ale to isté stalo aj s druhým a celkovo mi zubár opravoval asi 5 zubov. Navyše ak neabsolvuješ preventívnu, platíš si všetko sama (mňa to dokopy vyšlo hádam aj na 10 000 :() Ale pozitívna skúsenosť je tá, že som zistila, že som si to aj tak v hlave trochu nafukovala, nič z toho nebolo až také hrozné a teraz už chodím celkom v pohode (predtým som ani nespala pred návštevou).
sossk
15.11.10,11:09
mas pravdu ... nechod k zubarovi ... tí ktorí boli, uz ani jeden z nich nezije.
ivantt
15.11.10,12:22
mas pravdu ... nechod k zubarovi ... tí ktorí boli, uz ani jeden z nich nezije.

Ja ešte áno :D
pepa2506
15.11.10,18:22
ja som počula že celková anestéza je nielen drahá ale moc to nerieši tvoj problém.Vtedy ti lekár síce spraví všetky zúbky ale vraj su komplikácie až potom.Niekedy zub bolí dlho aj po opravení a nie ešte viac zubov naraz.Daj si ty radšej zuby opraviť postupne ale poriadne ako mať stres ešte aj z narkozy a potom ta bolesť,no neviem.Každý sa bojí zubára ale ked niečo bolí tak to treba opraviť,potom už ani lieky nezaberú.Tak pevné nervy,nejaké lieky na upokojenie a šup k lekárovi.