johny88
29.10.10,17:31
Dobrý deň, už som sa to tu raz pýtal, ale nikto mi neodpovedal. Tak skúsim šťastie ešte raz. :)

Pri daňovom priznaní som doteraz každý rok uplatňoval pri prenájme nehnuteľnosti paušálne výdavky. Ako je to, ak by som chcel prejsť (v najbližšom daňovom priznaní za rok 2010) na skutočné výdavky? Vypočítam ich klasicky, alebo by pre mňa platili nejaké podmienky na viac keďže som predtým uplatňoval paušálne výdavky. A ako je to napr. s vyúčtovaním, ktoré som dostal tento rok, môžem/musím ho zahrnúť do nákladov, v tomto prípade to bol ale preplatok, alebo bude treba brať do úvahy vyúčtovanie až o rok, pri daňovom priznaní za rok 2011.

Ďakujem pekne za Vaše odpovede.
johny88
02.11.10,13:14
To je fakt taká zložitá otázka? :)
wallie
03.11.10,13:11
Daňovník, ktorý sa rozhodne zmeniť (k 1. 1.) spôsob uplatňovania výdavkov z preukázateľných na paušálne a naopak, musí v zmysle § 17 ods. 10 ZoDP upraviť základ dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie podľa § 17 ods. 8 c (ako pri skončení činnosti).
t.j. upraví základ dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie (u teba r.2009) :
- o cenu nespotrebovaných zásob
- o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok § 19 ods.2 písm. h) a i)

-ak si nič také nemal tak nemusíš podávať dodatočné priznanie za rok 2009 a základ dane za rok 2009 netreba upravovať

-ak chceš uplatňovať skutočné výdavky za 2010, musíš si ale spätne spraviť riadne jednoduché účtovníctvo od 1.1.2010
Lianka
03.11.10,16:00
wallie, nesuhlasim s uvodom tvojho prispevku, preto odcitujem cely § 17, ods. 8

§ 17
(8) Základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k zrušeniu daňovníka s likvidáciou (§ 41 ods. 3) alebo v ktorom bol na daňovníka vyhlásený konkurz (§ 41 ods. 5), alebo v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka (§ 6) alebo k skončeniu inej samostatnej zárobkovej činnosti, alebo prenájmu (§ 6), upraví daňovník, ktorý

a) účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, zostatky vytvorených rezerv podľa § 20 ods. 9 písm. b), d) a e) a opravných položiek k nadobudnutému majetku, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem, okrem pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) prvom až piatom bode a písm. i) a o pomernú výšku nájomného, ktorá pripadá na príslušné zdaňovacie obdobie alebo jeho časť; pri ďalšom predaji nespotrebovaných zásob sa zahrnie do základu dane iba rozdiel, o ktorý prevyšuje cena, za ktorú boli nespotrebované zásoby predané, cenu nespotrebovaných zásob už zahrnutých do základu dane,
b) účtuje v sústave podvojného účtovníctva, o zostatky vytvorených rezerv a opravných položiek, príjmov budúcich období, výnosov budúcich období, výdavkov budúcich období a nákladov budúcich období s výnimkou tých, ktoré preukázateľne súvisia s obdobím likvidácie alebo konkurzu,
c) uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, o cenu nespotrebovaných zásob a o výšku pohľadávok s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i).

Zaklad dane sa upravuje len v uvedenych pripadoch. Od 1.1.2010 sa pri zmene sposobu uctovania uz zaklad dane neupravuje. Vid. aj temu: http://www.porada.sk/t131059-prechod-z-pausalnych-vydavkov-na-ju-a-opacne-na-prelome-rokov-2009-2010-pozor-zmena.html
wallie
03.11.10,16:27
OK, beriem späť, ja som len hľadala niečo podobné tomu problému a skopírovala som tu asi odpoveď už staršieho dáta, už tomu dnes rozumiem :)
johny88
04.11.10,11:27
ďakujem za príspevky, takže ak tomu správne chápem, ak by som pri najbližšom daňovom priznaní použil už skutočné výdavky, neplynú mi ďalšie žiadne záväzky. A pokiaľ viem pri skutočných výdavkoch, stačí ak mám teda založený napr. zošit, kde mam evidované všetky výdaje (nájom, plyn,elektrika) a zoradené od začiatku roka po koniec.