Viera
13.08.04,09:18
Zákazník chce uzavrieť zmluvu o kúpe prenajatej veci, s dobou splácania
7 mesiacov. Vie, že nesplní zákonom o dani z príjmu stanovené minimálne 3 roky a stroj bude musieť klasicky odpísať za 4 roky.
Môžeme uzavrieť zmluvu o finančnom leasingu aj na túto kratšiu dobu 7 mesiacov ?
Viera
17.08.04,06:08
Nikto neporadí ?
bepo
17.08.04,08:05
Preco uzatvarate zmluvu o lizingu?Uzatvorte kupno-predajnu s platenim na splatky.
Viera
17.08.04,09:00
Áno, máte pravdu zmluva o splátkach by bola jednoduchšia.

Ale zákazník stroj financuje z európskych fondov a schválený projekt financovania ráta len s prenájmom zariadenia na 7 mesiacov.
Oni to, samozrejme, chcú po skončení prenájmu odkúpiť.
bepo
19.08.04,10:46
Ja si myslim ze nic tomu nebrani
ekin
19.08.04,12:08
viera, a v čom je problem? je skutocne financovanie z EU iba na prenajom ci poziciavanie? blizsie specifikuj! Lebo jedna vec je uzatvorit zmluvu s dodavatelom o predaji na splatky a ina o prenajme a naslednom odpredaji za ...... akusi cenu.
A tiez s dodavatelom sa dohodnut snad da o vsetkom: jemu ide o obchod a vam o peniaze (alebo jemu ide o peniaze a vam o spokojnost? :-)
Viera
19.08.04,13:04
Situácia je nasledovná : odberateľ má schválený rozpočet, na základe ktorého má prisľúbené peniaze na prenájom stroja. Je určená presná mesačná čiastka i celková suma, koľko môžu dostať. Presnú definíciu čo rozumejú pod prenájmom stroja sme nedostali, ale máme to nejako urobiť, aby to prešlo...
Celková výška prisľúbeného nájomného sa približne rovná obstarávacej cene stroja. Preto by chceli po 7 mesiacoch a splatení nájomného, doplatiť nejakú malú čiastku, a predmet prenájmu si ponechať.
Naša firma v tomto obchode vystupuje súčasne ako dodávateľ aj prípadný prenajímateľ. Daňový poradca ma upozornil, že finančný leasing môže byť minimálne na 3 roky a pri operatívnom leasingu predajná cena musí byť vyššia ako naša zostatková. Alebo je to inak ? Poradil mi aby som ich prehovorila na nákup na splátky, že to bude jednoduchšie. Zatiaľ sa nevyjadrili... Predpokladám však, že to budú tak či tak tlačiť do prenájmu a ja neviem ako to urobiť, aby sme sa nedostali do nejakých problémov...
mudroš
19.08.04,15:23
Zákazník chce uzavrieť zmluvu o kúpe prenajatej veci, s dobou splácania
7 mesiacov. Vie, že nesplní zákonom o dani z príjmu stanovené minimálne 3 roky a stroj bude musieť klasicky odpísať za 4 roky.
Môžeme uzavrieť zmluvu o finančnom leasingu aj na túto kratšiu dobu 7 mesiacov ?
Podľa mňa ide o prípad podľa § 19 ods.7 zákona o dani z príjmu. Ak bude kúpna cena po skončení nájmu vyššia alebo rovná, ako by bola daňová zostatková cena, uzná sa nájoné za daňový výdavok v plnej výške. Ak by však bola kúpna cena nižšia, ako daňová zostatková cena, uzná sa nájomné iba do vývýšky, ako by boli daňové odpisy.

Z hľadiska účtovníctva to ale bude lízing (v PÚ). Postupy účtovania nepoznajú podmienku 60% doby odpisovania, najmenej však 3 roky. Majetok by sa zaradil vo výške istiny a odpisoval by sa podľa odpisového plánu, atď. .... (nechcem tu rozpisovať celé účtovanie lízingu).
Viera
20.08.04,13:14
Aj ja som uvažovala, že by sa mohlo postupovať podľa §19 ods. 7.
Čiže prenajmem stroj na 7 mesiacov ( operativny prenajom ). Odpisujem ho ja ako prenajimateľ. Po 7 mesiacoch ho predam, za cenu nižšiu ako moja zostatkova. Vyradim ho z majetku.
Najomcovi nemôžu byť uznané splátky nájomného, ale sa to bude považovať za nakup majetku a bude ho musieť zaradiť a odpisovať podľa odpisového plánu.

Rozumiem tomu dobre ?
Nevznikne problém s DPH, keď budem predávať za cenu nižšiu ako je moja zostatková ?
bepo
20.08.04,14:33
Ved to predaj za zostatkovu cenu+10 Sk a je po probleme.On si bude moct dat do nakladov najomne ako pri normalnom 3rocnom lizingu.