mates7
30.10.10,12:00
Vedel by mi niekto poradit ako by som mohol zamestnat cloveka na moju zivnost. Zamestnat myslim na dohodu a co vsetko by to obnasalo.

Momentalne nemam ani zivnost, som zamestany. Chcem si zivnost zalozit viac menej len kvoli tomu aby som mohol zamestnat cloveka (na dohodu) oficialne nemusel to robit na cierno. Co by to pre mna znamenalo keby som ja ostal pracovat tam kde som teraz a zalozil zivnost a mal pod sebou toho pracovnika? Alebo pripadne mam aj inu moznost ako ho zamestnat?
terezamaria
30.10.10,10:06
Vedel by mi niekto poradit ako by som mohol zamestnat cloveka na moju zivnost. Zamestnat myslim na dohodu a co vsetko by to obnasalo.

Momentalne nemam ani zivnost, som zamestany. Chcem si zivnost zalozit viac menej len kvoli tomu aby som mohol zamestnat cloveka (na dohodu) oficialne nemusel to robit na cierno. Co by to pre mna znamenalo keby som ja ostal pracovat tam kde som teraz a zalozil zivnost a mal pod sebou toho pracovnika? Alebo pripadne mam aj inu moznost ako ho zamestnat?

Jednoznačne keď chceš zamestnávať zamestnancov, je jedno či jedného alebo viacerých, musíš mať živnosť.

Môžeš zostať pracovať tam, kde teraz si zamestnaný a popri tom mať živnosť a zamestnávať človeka na Dohodu o vykonaní práce, resp. o pracovnej činnosti.
mates7
30.10.10,10:10
Dakujem.

Vedela by ste mi este napisat co by som musel platit pripadne ake povinnosti by som mal.
Teda co by som musel odvadzat za seba, pripadne ci aj za zamestnanca ak by robil iba na dohodu.
terezamaria
30.10.10,10:30
Za zamestnanca na Dohodu budeš do SP odvádzať úrazové poistenie vo výške 0,8 % a garančné poistenie vo výške 0,25% z poskytnutej mzdy.

Do SP nemusíš platiť prvý rok, v tvojom prípade až do 30.6.nasledujúceho roku žiadne odvody.
Do ZP môžeš platiť preddavky z minimálneho vymeriavacieho základu bez ohľadu na to, že ich platí zamestnávateľ z PP, pretože v ročnom zúčtovaní ZP si ich zúčtuješ., teda budeš mať podľa príjmu zo živnosti buď preplatok alebo nedoplatok.
Pepa
30.10.10,11:23
Jednoznačne keď chceš zamestnávať zamestnancov, je jedno či jedného alebo viacerých, musíš mať živnosť.

Môžeš zostať pracovať tam, kde teraz si zamestnaný a popri tom mať živnosť a zamestnávať človeka na Dohodu o vykonaní práce, resp. o pracovnej činnosti.

Mohla by som vedieť o aký zákon sa pri tomto tvrdení "opieraš"?
mzdarka renca
30.10.10,11:23
Dakujem.

Vedela by ste mi este napisat co by som musel platit pripadne ake povinnosti by som mal.
Teda co by som musel odvadzat za seba, pripadne ci aj za zamestnanca ak by robil iba na dohodu.

Len doplním Terezku, ak budeš zamestnaný, a mať súčastne živnosť, tak preddavky na ZP po založení živnosti neplatíš, t.z., že za ten rok, v ktorom si založíš živnosť si vykonáš RZZP a na tom základe ti buď výjde platiť preddavky na ZP, alebo nie. Stále hovorím o rovine, že si aj zamestnanec, aj živnostník.

Ak chceš zamestnať zamestnanca či už na dohodu, alebo na základe PZ, musíš sa ako zamestnávateľ prihlásiť na SP a DÚ. Pokiaľ budeš mať aj zamestnanca zamestnaného aj na PZ, tak aj na ZP podľa ZP zamestnanca.
Pepa
30.10.10,17:01
Zákonník práce pri posudzovaní pojmu zamestnávateľ neukladá povinnosť fyzickej osoby mať oprávnenie, resp. živnostenské oprávnenie. Fyzická osoba sa stáva zamestnávateľom v okamihu, keď začne zamestnávať aspoň jednu fyzickú osobu v pracovnoprávnom vzťahu. Na účely zamestnávania fyzickej osoby v pracovnoprávnom vzťahu nie je potrebné žiadne oprávnenie, jedine spôsobilosť fyzickej osoby mať práva a povinnosti v pracovnoprávnych vzťahoch ako zamestnávateľ.
.....
Zákon o sociálnom poistení: podľa § 4 ods. 1 písm. a) zákona zamestnanec je fyzická osoba v pracovnom pomere. Podľa § 7 ods. 1 písm. a) a ods. 4 zákona zamestnávateľ je pre fyzickú osobu v pracovnom pomere právnická osoba alebo fyzická osoba, ku ktorej je fyzická osoba v pracovnom pomere. Fyzická osoba uvedená v § 7 ods. 1 písm. a) zákona je zamestnávateľ, ak má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt, povolenie na prechodný pobyt alebo povolenie na trvalý pobyt.

Výcuc zo stanoviska SP.
..........
Tvrdenie, že ak chcem zamestnať zamestnanca musím mať živnosť nie je až také jednoznačné /ako bolo uvedené v niektorom z príspevkov/
mates7
02.11.10,11:15
Vedel by ste mi povedat co to znamena v praxi alebo ako nieco take v praxi aplikovat?

Pripadne kde by som sa mal podrobnejsie informovat ohladne takejto moznosti zamestat niekoho?
Pepa
06.11.10,12:59
Vedel by ste mi povedat co to znamena v praxi alebo ako nieco take v praxi aplikovat?

Pripadne kde by som sa mal podrobnejsie informovat ohladne takejto moznosti zamestat niekoho?
Znamená to, že zamestnáš zamestnaca a teraz pozor - zamestnanca, ktorý bude vykonávať činnosť napr. záhradníka, upratovačky ....... nie činnosť, na ktorú potrebuješ oprávnenie na podnikanie /podnikáš za účelom dosiahnutia zisku ....../.
Budeš sa riadiť príslušnými ustanoveniami zákona o sociálnom poistení par. 231 ods. 1 - povinnosti zamestnávateľa a zákona o správe daní a poplatkov. Teda prihlásiš sa ako zamestnávateľ v SP zároveň prihlásiš zamestnanca /ak by išlo o prac. zmluvu a nie dohodu tak aj v ZP/ a zaregistruješ sa na DU ako platca dane zo závislej činnosti.
Ja som v posledných dňoch zisťovala, aká je aplikačná prax v takomto prípade. DU získaval stanovisko "zhora" pár dní, ale potvrdil môj názor.
Ak sa rozhodneš zamestnať zamestnanca bez toho, že by si mal oprávnenie na podnikanie, vyzbroj sa argumentmi /aj z príspevku č. 7/ a želám veľa zdaru.
Daj vedieť ako to dopadlo. :)