toopersonal
30.10.10,14:20
Dobry den poradaci,

Chcel som sa opytat na dve kratke otazky, pre expertov z oblasti DPH, to urcite nebude problem, takze vopred dakujem.

Som "majitelom" dvojiteho obcianstva: Slovenskej republiky a Srbskej rep. Na Slovensku nemam trvaly ani prechodny pobyt - takze nemam obciansky preukaz ale iba slovensky cestovny pas (a taktiez srbsky pas, kde mam uvedenu aj adresu v Srbsku).

Pred nedavnom som si na Slovensku kupil pocitac a docital som sa § 59 :

(1) Fyzická osoba, ktorá nemá trvalý pobyt alebo prechodný pobyt na území Európskeho spoločenstva a ktorá v cestovnom styku vyváža z územia Európskeho spoločenstva tovar neobchodného charakteru v osobnej batožine, môže požiadať o vrátenie dane zaplatenej v cene vyvezeného tovaru, ktorý kúpila v tuzemsku od platiteľa, s výnimkou pohonných látok.

(2) Trvalý pobyt a prechodný pobyt na účely odseku 1 je miesto, ktoré je zapísané v cestovnom pase. Ak taký údaj nie je v cestovnom pase zapísaný, preukáže cestujúci tento údaj iným hodnoverným dokladom.

(3) d) vývoz tovaru je potvrdený colným úradom toho členského štátu, v ktorom tovar opustí územie Európskeho spoločenstva, na tlačive, ktoré vydá Ministerstvo financií Slovenskej republiky (ďalej len „tlačivo na vrátenie dane“)

(4) Vrátenie dane sa uplatňuje u platiteľa, ktorý tovar predal, alebo u osoby, ktorú platiteľ poveril vrátením dane.

Moje otazky:

1. O par dni cestujem do Srbska. Je v poriadku aby som si na colnici (npr. na Madarsko-Srbskej hranici) dal opeciatkovat tlacivo na vratenie DPH? Uviedol by som udaje zo srbskeho pasu, kde je uvedena aj adresa v zahranici kde mam pobyt. Nasledne by mi vratili DPH v obchode kde som kupil pocitac.

2. V buducnosti sa mam na plane vratit na SK a nahlasit prechodny alebo trvaly pobyt (mozno uz o taky mesiac). Nebude z toho problem?


Dakujem a prajem pekny vikend,

Miroslav
Luba
30.10.10,14:59
Netvrdím prosím, že som expert, od akého očakávaš odpoveď. Ale aj tak:
1/ áno, ak splníš všetky požadované náležitosti. Pozri si ešte aj §60 - čo všetko treba mať vyplnené. Ak bude všetko zodpovedať požiadavkám zo zákona, v obchode by ti mali tú DPH potom vrátiť a oni si to uvedú v patričnom riadku v daňovom priznaní. Tlačivo by si mal mať od obchodníka, kde si počítač kúpil.

2/ neviem, či by toto mohol byť problém; obchodník, ktorý ti vráti daň, nemôže tušiť, či raz budeš alebo nebudeš mať trvalý pobyt aj v SR. Iste by si mal riešiť vrátenie dane ešte za stavu bez trvalého pobytu v SR. V zákone nie je povedané, že keď po vývoze tovaru a vrátení dane daná osoba nadobudne trvalý pobyt v SR, že musí daň zas nejako zaplatiť späť.
Keďže máš trvalý pobyt aj v Srbsku a dvojité občianstvo, raz si ten počítač vyviezol, tak je proste vyvezený a užívaš ho tam. Na druhej strane, ak by tá firma uvádzala toto vrátenie dane vo svojom daňovom priznaní a medzičasom ty by si už mal vybavený TP na Slovensku, tak by to možno nebolo tak celkom kóšer. Teoreticky by to mohla raz skúmať prípadná daňová kontrola v tej firme.
Na túto otázku by asi mal odpovedať skôr niekto, kto má skúsenosť s daňovým úradom po tejto stránke.