Prima73
30.10.10,17:34
Zdravim, hladam za financnu odmenu sikovneho cloveka na ostrihanie ovocnych stromcekov v Trnave - jablon a hruska tahana na drôty a tri stromcekove ribezle.
hubatá
31.10.10,05:16
no vidíš.... a ja si zasa hľadám záhradu !
wabi
01.11.10,21:17
Ak sa jedná len o niekoľko stromčekov, rád pomôžem, ale je čas aktuálne až na jar predpokladám...
Prima73
03.11.10,07:53
Ak sa jedná len o niekoľko stromčekov, rád pomôžem, ale je čas aktuálne až na jar predpokladám...

Ja sa tomu velmi nerozumiem, preto hladam niekoho, kto ano :)
Mame jednu jablon a jednu hrusku, obidve tahane na drôty, tri stromceky ribezli a tri korene vinica. Vsetko zhruba 5-rocne. Toto vsetko by som potrebovala odborne osetrit, aby nam uz konecne aj rodili :)
wabi
03.11.10,18:36
A ako ste to ťahali tých 5 rokov na dróty?:D
Šak odfote, ak máte foťák a chce sa vám...
Prima73
04.11.10,04:47
A ako ste to ťahali tých 5 rokov na dróty?:D
Šak odfote, ak máte foťák a chce sa vám...

Tahala som to tak okometricky :) odfotim a poobede skusim vlozit foto. Dakujem.
Prima73
04.11.10,18:10
hruska:

66966

66967
Prima73
04.11.10,18:13
jablon:

66969

66974
wabi
04.11.10,19:00
Ale veď to vypadá celkom v pohode. Ak nechcete strihať, vlastne ani nemusíte. Nevidieť tam nejaký zvlášť bujný rast. Môžete ohýbať, zvíšite si tým úrodu a nepodporíte zbytočne rast, ale to až na jar.
Prima73
05.11.10,18:31
Ale veď to vypadá celkom v pohode. Ak nechcete strihať, vlastne ani nemusíte. Nevidieť tam nejaký zvlášť bujný rast. Môžete ohýbať, zvíšite si tým úrodu a nepodporíte zbytočne rast, ale to až na jar.

Tu su nase stromcekove rizbezle, najviac zarodili v druhom roku, odvtedy to ide dolu vodou. Myslim, ze by potrebovali zriedit pocet konarov v strede koruny, tiez som to strihala tak skor na okrasu ako odborne..

67006

67007

67008
wabi
05.11.10,19:14
Nuž definovala si to v podstate správne. Korunka je prestárnutá - veľ starého dreva a naopak málo mladých prírastkov. Je to vyholené - konáre sú prerastené - treba to riadne preriediť a zmaladiť - nebojte sa strihať!:)
Ak chcete môžete si odstrihnúť nejaké konáriky odložiť a zjara zakoreniť... budete mať potom nové mladé kríčky...
Prima73
07.11.10,07:24
Nuž definovala si to v podstate správne. Korunka je prestárnutá - veľ starého dreva a naopak málo mladých prírastkov. Je to vyholené - konáre sú prerastené - treba to riadne preriediť a zmaladiť - nebojte sa strihať!:)
Ak chcete môžete si odstrihnúť nejaké konáriky odložiť a zjara zakoreniť... budete mať potom nové mladé kríčky...

Strihat sa to moze uz teraz, alebo tiez az na jar?
wabi
07.11.10,17:52
Ak chcete rozmnožovať, nastrihajte už teraz a dobre opatrite konáriky, ak len rezať a konáriky vyhadzovať, nechajte radšej na jar.
Prima73
08.11.10,10:45
Ak chcete rozmnožovať, nastrihajte už teraz a dobre opatrite konáriky, ak len rezať a konáriky vyhadzovať, nechajte radšej na jar.

Dakujem za rady.
jurkomts
08.11.10,12:37
Ja by som mal tiež jednu otázku. Pôjde dopestovať jabloň (odroda Rubín) na podpníku M9 do tvaru ovocnej steny (4 poschodia, celková výška 1,9m)? že vraj sa konáre vyholujú a rodí len na koncoch ale mal by to vyriešiť letný rez, len neviem či to nebude vopred prehraný boj. ďakujem za odpovede.
wabi
09.11.10,01:31
Kedysi som už mal česť bojovať s rubínom v ovocnej stene...
Skutočne je lepšie konáre ohýbať, než reať, čo sa v stene ale vlastne celkom hodí...
Letný rez pomôže proti vyholovaniu ale netreba sa ho báť, on vlastne celkom obrastá aj v prípade, že je konár dlhší, tak zo stredu vyrastie ďalší, takže zas až tak nevyholuje. Fakt je, že to nebude až tak úhľadný "prísny tvar" ako sa dá pri niektorých iných odrodách dosiahnuť. Treba prihliadať na špecifiká rubínu a budete musieť dosť strihať, aby neprehustil a zároveň aby ste ho udržali v akej takej fafóne. Konáre nestrihajte zjara vôbec na čapíky, buď ho odstrihnete úplne, alebo vôbec a iba ohnúť. Bude treba pri silnejšej násade robiť prebierku, pretože potom by vám ukázal striedavú rodivosť najmä v suchších oblastiach bez zálievky.
Celkovo ale je to možné a rubín je dobré jablko ale skôr už dnes by som ho pestoval najmä v extenzívnych sadoch dokonca aj bez údržby ale skôr vo vlhších polohách. Do steny potom radšej Rubinolu, ktorá je asi na tento účel vhodnejšia a chuťovo je rovnaká...