zk24
30.10.10,18:38
Ahojte,

Konatel / spolocnik, ktory nepobera mzdu ani odmenu za vykon funkcie konatela pouziva z casu na cas firemne auto (v obchodnom majetku firmy) aj na sukromne ucely... (ako dovolenka v zahranici a podobne). Ako taketo kilometre legalne vynat z knihy jazd, pripadne ako postupovat? Keby poberal prijem / mzdu, tak by som mu zdanovala tzv.nepenazny prijem za pouzivanie sluzobneho auta...

Ako vsak postupovat, ked nepobera nijake odmeny, ale auto na sukromne ucely vyuziva?

Asi nie iba formou nedanoveho vydavku, ze? To sa mi zda maly "postih" vzhladom k tomu, ze k autu sa viazu rozne ine naklady ako leasing a podobne veci...


Dakujem.
KEJKA
30.10.10,16:59
mali by ste mu určiť sadzbu za km a to by mal uhradiť firme.
zk24
30.10.10,17:02
mali by ste mu určiť sadzbu za km a to by mal uhradiť firme.

A mala by sa ta suma od niecoho odvijat? Trebars od sumy opotrebenia auta? 0,183 € + suma za prejazdene km (podla spotreby)?

Alebo je v tom nejake pravidlo?
day
30.10.10,17:43
... pripadne rozpisat km na sluzobne cesty (konatelia maju urcite vyhody)

...ake stanovisko zaujal k tomu konatel?
Stefan2005
30.10.10,18:15
...Konatel, ktory nepobera mzdu ani odmenu za vykon funkcie konatela pouziva z casu na cas firemne auto ....Keby poberal prijem / mzdu, tak by som mu zdanovala tzv.nepenazny prijem za pouzivanie sluzobneho auta... Ako vsak postupovat, ked nepobera nijake odmeny, ale auto na sukromne ucely vyuziva?...

a) postupovať tak ako sa má - bez ohľadu nato, či má alebo nemá príjem - teda súhlas (zmluva) o používaní auta na firemné i súkromné účely (z ktorej by malo byť zrejmé všetky náležitosti - vyúčtovanie PHL, a pod.)

b) no a ak nemá príjem, tak postup vyplýva z §35 ZoDP, odst.3:

"Zamestnancovi,
a) ktorého zdaniteľná mzda spočíva len v nepeňažnom plnení alebo nepeňažné plnenie tvorí väčšiu časť zdaniteľnej mzdy, keď nemožno zrážku vykonať, preddavok na daň sa zrazí dodatočne pri najbližšom peňažnom plnení alebo sa daň vyrovná pri ročnom zúčtovaní (§ 38) alebo pri podaní daňového priznania (§ 32), alebo ak zamestnancovi nevznikne povinnosť podať daňové priznanie podľa § 32, daň sa v termíne na podanie daňového priznania (§ 49) považuje za vysporiadanú"