lilka1113
31.10.10,09:27
Dobrý deň,
Môj známy si založil živnosť (ohlasovaciu) vo februári 2010, odvtedy ešte nemá založený podnikateľský účet (mal zopár faktúr, ktoré mu boli vyplatené "na ruku") , nemá ani zostavené PPD/VPD, a ostatné faktúry, skrátka nemá takmer žiadne doklady...
- platí si dobrovoľne odvody do zdrav. poisťovne (VŠZP), od budúceho roka prechádza do inej zdravotnej poisťovne...
- momentálne je dlhodobo hospitalizovaný (psychitrická klinika), a ešte niekoľko mesiacov aj bude, preto sa chcem spýtať, či môže prerušiť živnosť? Pravdepodobne ju ale nebude môcť prerušiť osobne, tak či je možnosť, že by za neho vybavili potrebné náležitosti rodinný príslušníci a pod.?
- treba podávať daňové priznanie, keď účtovníčka nemá k dispozícii takmer žiadne doklady a začal podnikať v prvom roku?
- aký je v takom prípade postup, ak dotyčný nie je schopný pokračovať v činnosti a ani preukázať príjmy, nemá k dispozícii doklady a pod.?
Veľmi Vás prosím o odpoveď, ďakujem
akina
31.10.10,09:04
Živnosť môže pozastaviť buď osobne podnikateľ alebo splnomocnená osoba, ktorá bude musieť predložiť notársky overené splnomocnenie k tomuto úkonu.
lilka1113
31.10.10,10:31
a v prípade, že daný podnikateľ sa nemôže dostaviť na notársky úrad? Musí byť toto splnomocnenie notársky overené? Počula som aj informáciu že nemusí...
lilka1113
31.10.10,10:49
chcela by som sa spýtať, aký je postup, ak živnostník nenahlásil používanie súkromného automobilu na podnikanie - živnosť bola založená vo februári, doteraz si neuplatňoval žiadne výdavky spojené s používaním automobilu (pohonné látky a pod.), nevedie knihu jázd atd....
Je možné nahlásiť až teraz používanie mot. vozidla a začať si evidovať knihu jázd?
akina
31.10.10,13:39
Či je určite potrebné notársky overené splnomocnenie, je potrebné opýtať sa na príslušnom ŽÚ /stačí zavolať /.