lilka1113
31.10.10,11:52
chcela by som sa spýtať, aký je postup, ak živnostník nenahlásil používanie súkromného automobilu na podnikanie - živnosť bola založená vo februári, doteraz si neuplatňoval žiadne výdavky spojené s používaním automobilu (pohonné látky a pod.), nevedie knihu jázd atd....
Je možné nahlásiť až teraz používanie mot. vozidla a začať si evidovať knihu jázd?
VieraPopluharova
31.10.10,11:04
chcela by som sa spýtať, aký je postup, ak živnostník nenahlásil používanie súkromného automobilu na podnikanie - živnosť bola založená vo februári, doteraz si neuplatňoval žiadne výdavky spojené s používaním automobilu (pohonné látky a pod.), nevedie knihu jázd atd....
Je možné nahlásiť až teraz používanie mot. vozidla a začať si evidovať knihu jázd?

Samozrejme môžeš nahlasiť vozidlo na požívanie do podnikania kedykoľvek, len treba zajsť na DU vypisať tlačivo, a na buduci rok zaplatiš daň z motorovych vozidiel napr.: ak ohlasiš vozidlo od 1.11.2010 tak za 2 mesiace roka 2010. Počas tychto 2 mesiacov si môžeš uplatňovať vydavky podľa zakona o dani z prijmu.
lilka1113
31.10.10,11:18
takže za obdobie od februára do napr. novembra si nemôžem uplatniť žiadne výdavky na pohonné hmoty a pod., ani nemusím mať knihu jázd atd?
Nehrozí žiadna pokuta za to, že nie je nahlásené že? iba ak by bolo používané, a v účtovníctve by sa objavili výdavky s ním spojené?
VieraPopluharova
31.10.10,11:28
takže za obdobie od februára do napr. novembra si nemôžem uplatniť žiadne výdavky na pohonné hmoty a pod., ani nemusím mať knihu jázd atd?
Nehrozí žiadna pokuta za to, že nie je nahlásené že? iba ak by bolo používané, a v účtovníctve by sa objavili výdavky s ním spojené?

Ak si od januara tohoto roka neuplatnujes ziadne vydavky a nemas vozidlo nahlasene, tak Ti nehrozí ziadna pokuta, je to len Tvoja vec kedy začneš sukromne vozidlo použivať vo firme, to oznamenie je len kvôli dani z motorovych vozidiel. Teoreticky by si mohla zajsť na svoj DU a ak pani, ktorej patris by Ti oznamenie zobrala so spätnym datumom /niekedy su mile a urobia to/, ale nato sa velmi nespoliehaj. Ak podaš oznamenie od 1.11.2010 tak si budes uplatnovat vydavky od 1.11.2010.
Prípadne ak Ti stoji zato uplatnit si vydavky od zaciatku roka a risknes pokutu za oneskorene podanie oznamenia vozidla na dan z motorovych vozidiel musis vediet Ty ci sa Ti to oplatí, alebo nie.
Ďalej upozorním nato, ci náhodou si nevlozila sukromne vozidlo do podnikania na zaciatku tohoto roka, ak ano tak musis podat ohlasenie s datumom od 1.1.2010 a tam treba ratat s nejakou pokutou za oneskorene prihlasenie.
marjankaj
31.10.10,11:32
chcela by som sa spýtať, aký je postup, ak živnostník nenahlásil používanie súkromného automobilu na podnikanie - živnosť bola založená vo februári, doteraz si neuplatňoval žiadne výdavky spojené s používaním automobilu (pohonné látky a pod.), nevedie knihu jázd atd....
Je možné nahlásiť až teraz používanie mot. vozidla a začať si evidovať knihu jázd?


takže za obdobie od februára do napr. novembra si nemôžem uplatniť žiadne výdavky na pohonné hmoty a pod., ani nemusím mať knihu jázd atd?
Nehrozí žiadna pokuta za to, že nie je nahlásené že? iba ak by bolo používané, a v účtovníctve by sa objavili výdavky s ním spojené?

Píšeš že si neuplatňuješ výdavky spojené s používaním automobilu. Tak načo treba knihu jázd?:eek: A za čo pokuta?
A aké výdavky si chceš uplatňovať za používanie súkromného automobilu? Patrí ti iba paušálna náhrada a náhrada za PHL podľa počtu odjazdených(a teda aj vykázaných) kilometrov.
lilka1113
31.10.10,11:40
od môjho známeho chce jeho účtovníčka Oznámenie o používaní motorového vozidla daňovému úradu... (živnosť má do februára, cca)...
Ale on nikde nič neoznamoval, tak som chcela vedieť, či má zmysel aby mal napr. bločky z čerpacích staníc a pod., ked to vozidlo síce používa na podnikanie, ale neoznámil to daňovému úradu a nevedie si ani knihu jázd...
Zoltán Kovács
31.10.10,11:41
Samozrejme môžeš nahlasiť vozidlo na požívanie do podnikania kedykoľvek, len treba zajsť na DU vypisať tlačivo, a na buduci rok zaplatiš daň z motorovych vozidiel napr.: ak ohlasiš vozidlo od 1.11.2010 tak za 2 mesiace roka 2010. Počas tychto 2 mesiacov si môžeš uplatňovať vydavky podľa zakona o dani z prijmu.


Uplatnenie výdavkov na používanie MV v spojitosti s podnikaním z hľadiska zákona o príjmov nie je podmienené oznamovacou povinnosťou ( §19 zákona o dani z príjmov, ktorý pojednáva o daňovo uznateľných výdavkoch takúto podmienku nezahrňa).
Nenahlásenie MV na DÚ je porušenie iného zákona.... zákona o miestnych daniach...
VieraPopluharova
31.10.10,11:43
Uplatnenie výdavkov na používanie MV v spojitosti s podnikaním z hľadiska zákona o príjmov nie je podmienené oznamovacou povinnosťou ( §19 zákona o dani z príjmov, ktorý pojednáva o daňovo uznateľných výdavkoch takúto podmienku nezahrňa).
Nenahlásenie MV na DÚ je porušenie iného zákona.... zákona o miestnych daniach...

Nesprávne som sa vyjadrila ohladne zakona.
lilka1113
31.10.10,11:47
takze by si mohol uplatnit vydavky z používania MV (napr. v daňovom priznaní za daň z príjmov)?
a z pohladu zákona o miestnych daniach mu hrozí teda pokuta? alebo aky je tam postup?
marjankaj
31.10.10,11:49
od môjho známeho chce jeho účtovníčka Oznámenie o používaní motorového vozidla daňovému úradu... (živnosť má do februára, cca)...
Ale on nikde nič neoznamoval, tak som chcela vedieť, či má zmysel aby mal napr. bločky z čerpacích staníc a pod., ked to vozidlo síce používa na podnikanie, ale neoznámil to daňovému úradu a nevedie si ani knihu jázd...

Ak si nevedie knihu jázd, podľa čoho si bude uplatňovať paušálne náhrady 0,183 €/km a aj spotrebované PHL, ktoré majú byť vypočítané od prejdených kilometrov?
Katka0208
18.01.11,08:53
SZČO používa súkromný automobil na podnikanie, nahlásený na DÚ. Zákon hovorí, že daňovníkom je FO, ktorá je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla a tento daňovník je povinný podať DP k dani z MV. Teda i v tomto prípade je daňovník povinný podať DP alebo stačí ak iba zaplatí daň z MV? Možno pre niekoho hlúpa otázka, no pre mňa teraz podstatná. Ďakujem za radu :)
Zoltán Kovács
18.01.11,09:08
SZČO používa súkromný automobil na podnikanie, nahlásený na DÚ. Zákon hovorí, že daňovníkom je FO, ktorá je ako držiteľ vozidla zapísaná v dokladoch vozidla a tento daňovník je povinný podať DP k dani z MV. Teda i v tomto prípade je daňovník povinný podať DP alebo stačí ak iba zaplatí daň z MV? Možno pre niekoho hlúpa otázka, no pre mňa teraz podstatná. Ďakujem za radu :)

Každý rok je povinnosť podať DP. Nestačí len zaplatiť. Ak nepodáš DP, tak DÚ na základe čoho má vedieť, že suma je správna. Nepodanie DP je sankcionované.
Katka0208
18.01.11,13:09
Áno, ďakujem, ja som si to myslela. Len mám "nového" szčo a ten tvrdil, že účtovníčka mu minulý rok DP nepodávala, tak ma to zmiatlo. Takže vďaka.
Zoltán Kovács
18.01.11,13:12
Áno, ďakujem, ja som si to myslela. Len mám "nového" szčo a ten tvrdil, že účtovníčka mu minulý rok DP nepodávala, tak ma to zmiatlo. Takže vďaka.

Keď nepodal DP k MV môže očakávať penále za nedodržanie termínu na podanie.
Tweety
18.01.11,13:19
Áno, ďakujem, ja som si to myslela. Len mám "nového" szčo a ten tvrdil, že účtovníčka mu minulý rok DP nepodávala, tak ma to zmiatlo. Takže vďaka.
Niekedy bolo v platnosti to, že ak sa v DP nemenilo nič, DP sa nepodávalo. Ale to bolo ešte za éry cestnej dane.