mcvrkalova
31.10.10,14:22
Dobrý deň,
Chcem sa opýtať na váš názor. Vlani sme zateplili panelák vrátane zateplenia stropov v suteréne + nová zateplená strecha.
Ďalej výmena vchodových dverí + plastové schodiskové okná.
Úver sme mali z EBOR a z 20% dotácie ktorú sme dostali, sme teraz menili rozvody v bytoch a v pivniciach.
Vďaka kríze sú úroky z úveru nízke a preto máme pomerne dosť peňazí na fonde. Okrem iného ,by sme teda ešte chceli nechať vymeniť okienka v sušiarni, kočikárni aj všetky pivničné , ale niektorí vlastníci nesúhlasia , že to nemá zmysel.
Čo vy na to ?
fonzerelli
31.10.10,13:32
Určite to zmysel má, keďže väčšina tepla uniká cez okná a tým, čo sú na prízemí, tak by to malo najviac vadiť. A ako to vyzerá, keď je celý činžiak nový so starými pivničnými oknami? Ak máte všetko spravené, pivničné okná by mali byť urobené. V budúcnosti by sa vám to mohlo vypomstiť
Aj my sme po výmene vchodových dverí a schodišťových okien a chystáme sa na pivničné okná a potom aj zatepliť. Možno ešte dáme spraviť senzorové osvetlenie do celého vchodu
Rozalka
31.10.10,13:57
My sme vymenili okná aj na schodisku a aj v pivnici (nechápem len, načo sme predtým rok dávali nové mreže na ne). Vchodové dvere tiež dostali novú tvár, poštové schránky sa dostali von - a oucha - tieto nie sú zateplené a riadne cez ne prefukuje.
mcvrkalova
31.10.10,14:19
už máme zmluvu o dielo na senzorové osvetlenie , položenie dlažby v celom vchode , zhotovenie nových soklov , maĺovanie aj výmený okienok.
Z 8 vlastníkov to nepodpísal 1 a ten ostatný presviedča , aby súhlas na výmenu okienok stiahli
verkaz
31.10.10,15:24
Určite to má zmysel. My sme vymieňali spolu vchodové dvere, chodbové okná a pivničné okná. Je to v pohode. Na chodbe aj v pivniciach je to veľmi cítiť. Len niektorí vlastníci pivníc si samozrejme aj tieto okná z dnu založili. Hoci je to mrazené sklo, takže dnu nie je vidieť, potrebovali si to ešte zabezpečiť. Komu niet rady - tomu niet pomoci, pretože tieto priestory je potrebné občas aj vetrať.
Halli
31.10.10,15:50
jednoznačne som za výmenu pivničných okien;)
najag
31.10.10,20:14
Najvacsia hlupost v ramci zateplenia bytoveho domu, je ponechanie povodnych pivnicnych okienok, ktore "vdaka " svojej konstrukcii, maju prestupovy cinitel aspon min 5, takze potom znie otazka, co ziskali spodne byty zateplenim, ked ich podlaha v byte ma skoro ten isty prestupovy cinitel, pretoze je tam skoro ta ista teplota interieru v spolocnych priestoroch.......:D
Lumila
31.10.10,20:34
čo by ste poradili v prípade, keď sme schválili zateplenie bytovky, ale viacerí susedia radia, zabudovať pivničné okienka, cez ktoré je veľký únik tepla. Nemajú tie okienka nejaký význam? Neviem susedov presvedčiť, prečo by sme ich radšej mali vymeniť za nové.
Deganova
01.11.10,04:16
My sme v rámci zatepľovania vymenili pivničné okná na pivničných chodbách a na pivniciach ( v rade za sebou 3 pivnice, prvá mala okno, ktoré bolo buď zakryté kartónom, alebo pribité doskami) sme zamurovali. Teplota v pivniciach stúpla o 3,5 stupňa, čo ocenili najmä byty v prízemí.
IvanPK
02.11.10,12:24
My sme vymenili pôvodné drevené okná za plastové s dvoj sklom, jedno je neprehľadné, dali sme tam aj jednoduché biele mreže, aj sitá, vyzerá to super, sú tam aj z vonku malé parapety, z vnútra sú vyspravené špalety. Menili sme to síce po zateplení ale majstri to urobili super, stálo nás to 200.000 sk (40 ks). Na záver - podporujem všetkých, ktorí súhlasia s výmenou. Problém je , že s tou výmenou súhlasia u teba iba tí , čo bývajú nad pivnicami. Nové sa dajú otvárať (možnosť cez leto vetrať). Veľa šťastia pri presviedčaní....
Zitulda
02.11.10,16:28
V rámci zateplovania celej bytovky sme uvažovali aj s výmenou pivničných okien a dverí aj okien vnôtorného schodiska pri východe na pochôdznú strechu. Nakoľko nám ŠFRB krátil príspevok na komplexnú zateplenie o 67 200,-€, musime uvažovať, že sa teraz nevymenia. Názory na výmenu oceľových okien s jednoduchým zasklením za plastové hoc aj mikroventiláciou pár osôb odmieta a agumentujú tým, že sa bude tvoriť plieseň, lebo máme celý strop pivníc zateplený. Aké máte skúsenosti Tí, ktorí to máte už viac rokov?
peton
03.11.10,04:24
O tvorení plesní hovoria najmä tí, ktorí v živote neotvoria okno, aby im ani náhodou neuniklo žiadne teplo. Takí spravidla ani nekúria, len aby ušetrili. Správnym vetraním by k plesniam nemalo dôjsť, preto sa tiež pridávam k názorom - vymeniť. Určite však nie tak ako to urobili vo vedľajšom paneláku, že sa nedajú vôbec otvoriť. Leda by kameňom, či kladivom.
Prečo vymeniť? Trochu to pritiahnem za vlasy. Keď si pri -10 stupňoch obuješ tenisky s tenkými ponožkami, nohy asi teplé nebudú, a pravdepodobne skončíš s chrípkou. Podobne je to s domom, ak mu zateplíš "nohy", dom nemá dôvod "maródovať".

:-)
peton
03.11.10,04:33
čo by ste poradili v prípade, keď sme schválili zateplenie bytovky, ale viacerí susedia radia, zabudovať pivničné okienka, cez ktoré je veľký únik tepla. Nemajú tie okienka nejaký význam? Neviem susedov presvedčiť, prečo by sme ich radšej mali vymeniť za nové.

V súčasnosti je výroba okien na takej úrovni, že plne nahradia murované steny a možno s väčšou úsporou, ako v prípade ich zamurovania.
Neviem aké veľké sú vaše pivničné okná, a ako sú situované, ale denné svetlo cez ne prechádzajúce vám usporí celkom slušný peniaz za elektrinu, ktorú vydáte po zamurovaní okien. Odhliadnuc od toho, že sa sem-tam niektorý vlastník zabudne a v spoločných priestoroch nezhasne a veselo sa tam svieti hodinu, deň, týždeň, dva, kým priestor niekto opäť nenavštívi. Tretí argument za výmenu je, že môžete vetrať, nebude to tam voňať napr. kyslou kapustou v súdkoch. :-)
Halli
03.11.10,08:00
V súčasnosti je výroba okien na takej úrovni, že plne nahradia murované steny a možno s väčšou úsporou, ako v prípade ich zamurovania.
Neviem aké veľké sú vaše pivničné okná, a ako sú situované, ale denné svetlo cez ne prechádzajúce vám usporí celkom slušný peniaz za elektrinu, ktorú vydáte po zamurovaní okien. Odhliadnuc od toho, že sa sem-tam niektorý vlastník zabudne a v spoločných priestoroch nezhasne a veselo sa tam svieti hodinu, deň, týždeň, dva, kým priestor niekto opäť nenavštívi. Tretí argument za výmenu je, že môžete vetrať, nebude to tam voňať napr. kyslou kapustou v súdkoch. :-)

Nemala som čas to sem vypisovať, ale napísal si to presne za mňa.
Takže vymeniť, nezamurovávať, kde je pivnica tak fix, kde je prístup k oknu tam sklopné a dubová kôra zvonku, číre sklo zvnútra...to je moje odporúčanie :)
viď príloha ;)
najag
03.11.10,12:30
V súčasnosti je výroba okien na takej úrovni, že plne nahradia murované steny a možno s väčšou úsporou, ako v prípade ich zamurovania.
Neviem aké veľké sú vaše pivničné okná, a ako sú situované, ale denné svetlo cez ne prechádzajúce vám usporí celkom slušný peniaz za elektrinu, ktorú vydáte po zamurovaní okien. Odhliadnuc od toho, že sa sem-tam niektorý vlastník zabudne a v spoločných priestoroch nezhasne a veselo sa tam svieti hodinu, deň, týždeň, dva, kým priestor niekto opäť nenavštívi. Tretí argument za výmenu je, že môžete vetrať, nebude to tam voňať napr. kyslou kapustou v súdkoch. :-)

Aby sme boli objektivni.....Neviem, kde si zobral ten nazor, staci si iba prepocitat pomer plastoveho profilu okienka a skla a hned zistis, aky je vysledny prestupovy cinitel celeho okienka a potom ho porovnaj s prestupovym cinitelom zamurovaneho okienka. Je vseobecne zname, ze naklady na osvetlenie pivnic, su vzdy ovela mensie, ako straty tepla cez pivnicne okienka. A uz nejdem vobec prepocitavat naklady na osvetlenie 40 W ziarovky v jednej pivnici, pretoze od oka je to asi 5000 hodin osvetlenia na jedna okienko.
Halli
05.11.10,11:02
Aby sme boli objektivni.....Neviem, kde si zobral ten nazor, staci si iba prepocitat pomer plastoveho profilu okienka a skla a hned zistis, aky je vysledny prestupovy cinitel celeho okienka a potom ho porovnaj s prestupovym cinitelom zamurovaneho okienka. Je vseobecne zname, ze naklady na osvetlenie pivnic, su vzdy ovela mensie, ako straty tepla cez pivnicne okienka. A uz nejdem vobec prepocitavat naklady na osvetlenie 40 W ziarovky v jednej pivnici, pretoze od oka je to asi 5000 hodin osvetlenia na jedna okienko.


Ja by som nechytala Petona za slovíčka. Zamurovanie okien už z hľadiska projektovej dokumentácie by som nepripustila...asi tie projekty neboli len tak....:rolleyes:, ďalej zamurovanie by sa malo podľa zákona hlásiť na stavebnom úrade, ale výmena je len rekonštrukcia a tak netreba. Nehovorím už vôbec o bezpečnosti...ak nedajboh bude horieť...

...prepočítavanie spotreby energie v pivničke je síce neadekvátne, no ja v mojich pivniciach odkedy máme všetky okná vymenené nesvietim ani počas dňa vôbec, čo dovtedy bolo bežné, lebo okná boli zaplátané, pozatierané, boli tam ventilatory a pod......je tam čisto, neliahnu sa tam kadejaké havede a nemusela som dávať robiť fasádu, nakoľko naša je brizolitová...tak to už nehovorím o týchto nákladoch.

Takže zamurovanie u mňa jednoznačne NIE!, či už rátaš tak, alebo inak ;)
oriesok
05.11.10,12:44
čo by ste poradili v prípade, keď sme schválili zateplenie bytovky, ale viacerí susedia radia, zabudovať pivničné okienka, cez ktoré je veľký únik tepla. Nemajú tie okienka nejaký význam? Neviem susedov presvedčiť, prečo by sme ich radšej mali vymeniť za nové.
Okná na pivnici MAJÚ význam , poskytujú denné svetlo( šetrí sa el.en.) a dávajú možnosť vetrania , čo je nielen možné, ale aj potrebné.V pivniciach sa skladuje všeličo možné, zamiaky, zalenina, kapusta v sude, kompóty. Vetranie je nevyhnutné, hlavne v lete, aby bola zabezpečená aj výmena vzduchu. Ak susedia kalkulujú s tým, že je lacnejšie otvory zamurovať ako nové plastové okná, tak sa mýlia. Aby ich po čase zase nebúrali, keď zistia , že majú viac škody ako osohu na skladovaných potravinách .A čo sa týka typu okien, tak doporučujem v každom prípade riešiť otvárateľné- výklopné, aby bola možnosť vetrania. To je tiež o peniazoch.Je pravda, že pevné rámy tzv. fixy sú lacnejšie, ale zase neumožňujú žiadne vetranie, ktoré je v každom prípade nutné, najviac v lete.Je na škodu, že väčšinou je rozhodujúca cena a tá je nižšia pri fixoch, pretože rozdiel ceny medzi fixom a otváracím oknom robí kovanie- otvárací mechanizmus.Pivničný priestor sa uteplí výmenou starých rámov za nové plastové s izolačnými dvojsklami.Sklá je vhodné použiť jedno číre a jedno vzorové( napr. dub.kôru tu už niekto spomínal, ale výber je široký) .Vzorové sklo má ten význam, že prepúšťa denné svetlo, ale zároveň nie je vidieť, čo tam všetko je. Zhrniem, MOJA RADA JE VYMENIŤ PIVNIČNÉ OKNÁ ZA PLASTOVÉ S IZOLAČNÝM DVOJSKLOM , S OTVÁRACÍM VYKLOPNÝM MECHANIZMOM.
verkaz
05.11.10,14:23
Nie som za zamurovanie okien. Čo vyjadrenie architekta mesta ? Veď tým sa zmení celý vzhľad domu. A tiež zmenšenie okien je finančne náročnejšie ako výmena za plástové. Musí sa však viacej vetrať a to je pre niektorých vlastníkov problém. Nemáme zateplený dom, máme len opravy špár a puklín na paneloch. Vymenili sme chodbové a pivničné okná a vchodové dvere. Pretože sa niektorí vlastníci boja vetrať (aj mikro) začala nám v niektorých miestach od zeme vlhnúť zvonka fasáda. Máme to už druhý rok ale objavilo sa to len teraz. Takže to môže byť aj tým nedostatočným vetraním.
najag
05.11.10,16:30
Janík, ja by som nechytala Petona za slovíčka. Zamurovanie okien už z hľadiska projektovej dokumentácie by som nepripustila...asi tie projekty neboli len tak....:rolleyes:, ďalej zamurovanie by sa malo podľa zákona hlásiť na stavebnom úrade, ale výmena je len rekonštrukcia a tak netreba. Nehovorím už vôbec o bezpečnosti...ak nedajboh bude horieť...

...prepočítavanie spotreby energie v pivničke je síce neadekvátne, no ja v mojich pivniciach odkedy máme všetky okná vymenené nesvietim ani počas dňa vôbec, čo dovtedy bolo bežné, lebo okná boli zaplátané, pozatierané, boli tam ventilatory a pod......je tam čisto, neliahnu sa tam kadejaké havede a nemusela som dávať robiť fasádu, nakoľko naša je brizolitová...tak to už nehovorím o týchto nákladoch.

Takže zamurovanie u mňa jednoznačne NIE!, či už rátaš tak, alebo inak ;)

Samozrejme je to otazka jednotlivych bytovych domov a naprojektovania ich pivnic. V case, kedy stal 1 GJ tepla asi 80 halierov :-)))) nikoho netrapili okienka, ani ci boli zatvorene, alebo mali skla. Otazka je tiez samozrejme tiez, ci su pivnice posadene pod urovnou terenu, alebo nas urovnou terenu, co je dost podstatne pre teplotu ich priestorov...ako sa zda, rozum bol vtedy na ruby a na severe su vacsina pivnic nad urovnou terenu a tada v zime je aj nizka teplota ich priestorov. A co sa tyka stavebnych uradov ? Videl som murovane balkony, namiesto konstrukcie a dalsie nezmysly, dnes su stavebne urady dost mimo, stavia sa na cierno a nezabrania tomu, takze nebudu riesit nejake okienka a vzhlad bytoveho domu. A ak bude horiet, tak zamurovanim okienok sa zmensil pristup kyslika, takze horiet nebude, iba tliet .......:D, takze je to zvysenie bezpecnosti....:D a svetlo vyriesime jednoducho, zavedieme ho do kazdej pivnice a svetla bude dost pre kazdeho, podstatne je, ze chceme mat energeticku triedu " A " a tomu sme prisposobili aj energeticke straty..........:D
Halli
05.11.10,22:16
... A ak bude horiet, tak zamurovanim okienok sa zmensil pristup kyslika, takze horiet nebude, iba tliet .......:D, takze je to zvysenie bezpecnosti....:D a svetlo vyriesime jednoducho, zavedieme ho do kazdej pivnice a svetla bude dost pre kazdeho, podstatne je, ze chceme mat energeticku triedu " A " a tomu sme prisposobili aj energeticke straty..........:D


no dobré , s tým tlením si ma dostal....:D:D, ale aj tak nebudem súhlasiť so žiadnym zamurovavaním na žiadnom dome.
...a tá elektrina ti isto pomôže, ak budú dávno poistky vyhodené a pivnice plne dymu...júúúj aspoň si ma pobavil
Halli
05.11.10,22:27
Okná na pivnici MAJÚ význam , poskytujú denné svetlo( šetrí sa el.en.) a dávajú možnosť vetrania , čo je nielen možné, ale aj potrebné.V pivniciach sa skladuje všeličo možné, zamiaky, zalenina, kapusta v sude, kompóty. Vetranie je nevyhnutné, hlavne v lete, aby bola zabezpečená aj výmena vzduchu. Ak susedia kalkulujú s tým, že je lacnejšie otvory zamurovať ako nové plastové okná, tak sa mýlia. Aby ich po čase zase nebúrali, keď zistia , že majú viac škody ako osohu na skladovaných potravinách .A čo sa týka typu okien, tak doporučujem v každom prípade riešiť otvárateľné- výklopné, aby bola možnosť vetrania. To je tiež o peniazoch.Je pravda, že pevné rámy tzv. fixy sú lacnejšie, ale zase neumožňujú žiadne vetranie, ktoré je v každom prípade nutné, najviac v lete.Je na škodu, že väčšinou je rozhodujúca cena a tá je nižšia pri fixoch, pretože rozdiel ceny medzi fixom a otváracím oknom robí kovanie- otvárací mechanizmus.Pivničný priestor sa uteplí výmenou starých rámov za nové plastové s izolačnými dvojsklami.Sklá je vhodné použiť jedno číre a jedno vzorové( napr. dub.kôru tu už niekto spomínal, ale výber je široký) .Vzorové sklo má ten význam, že prepúšťa denné svetlo, ale zároveň nie je vidieť, čo tam všetko je. Zhrniem, MOJA RADA JE VYMENIŤ PIVNIČNÉ OKNÁ ZA PLASTOVÉ S IZOLAČNÝM DVOJSKLOM , S OTVÁRACÍM VYKLOPNÝM MECHANIZMOM.


V podstate s tebou súhlasím až na tie "všetky" otváravé okná, lebo to je prehnané z dôvodu, jednak ceny, jednak potreby. Totiž ja mám na všetkých otvaravých oknách sieťky...mali ste vidieť koľko suchých myší bolo medzi lopatkami ventilátorov, takže myši sa tlačia do domu a tak otváravé mám tam, kde je voľný prístup všetkých vlastníkov a nimi aj vetráme.
...časy keď bol národný šport tlačenie kapusty a kupovanie zemiakov na celú zimu je už preč a tak je to už len ojedinelé. Kapusta už nefrčí a zemiaky sú aj tak v teple, takže došlo to aj posledným zarytým kolchozníkom:D, že je lepšie kupiť po pár kilov ako jesť zaklíčené, jedovaté...
Čiže na pivničkách fix a na chodbách prístupných všetkým sklopky.
sito
06.11.10,06:36
Viete, mne to pripadá ako keby povedal niekto, že nepotrebuje dieru na riti. Tým pádom nepotrebuje ani ústa. Načo? Aby to v ňom tlelo. Keď organizmus nespaľuje? :) :D:D:D ;)
Kvaka
06.11.10,09:38
Ja si myslím, že najag písal o nízkoenergetickom dome a o pivniciach nad úrovňou terénu. Tam sú straty tepla veľké, aj keď možno lepším riešením by bolo nezamurovať všetky okná a ponechať malé kvalitné okienka, ktorými by sa dalo vetrať.
My máme pivnice pod terénom, pri zateplení domu sme okienka vymenili, sú otvárateľné, menšie, a nameraná spotreba tepla v prízemnom byte bola o 30% nižšia ako je priemer v dome.
sito
06.11.10,09:57
Ťažko mi je posúdiť. Ak sú predošlé a aktuálne stavy? Je možno vypočítať, presne. U nás sú okienka pôvodné, no nič to nemení na tom, že pomerové meranie je podvodné. Prečo?

Všetko je, môže byť v sto percentnom stave.

Ak si niekto kúpi pluh a nemá pole, alebo niekto nemá pole na ktorom by ho využíval je mu na ho..., pluh!
energetik1
07.11.10,06:47
Mali sme železné okná v pivniciach aj na chodbách a schodiskách. V pivniciach bolo v zime 5C (prechádzajú cez ne rozvody TUV a UK), na schodiskách niekedy aj mrzlo.
Po výmene železných okien za plastové s izolačnými dvojsklami vzrástla teplota na 20C.
Stropy pivníc boli ešte za socializmu zateplené 5 cm striekanou PUR penou, teraz sme pridali 5 cm nehorľavého nobasilu. A ľudia bývajúci nad pivnicami sa prestali sťažovať na zimu od podlahy.

Jednoznačne - dajte si plastové okná s dvojsklom, v každom minimálne jeden vyklápateľný či otvárateľný segment.
lujza.j
07.11.10,07:26
keď sa náš dom zateploval zateplilo sa všetko, vymenili sa pivničné orienka, okná na medzischodiskových balkónoch, zateplené sú všetky obvodové múry, naozaj všetky aj balkóny v bytoch aj už spomínané schodiskové balkony,teda obvod z vonku, strecha a napriek tomu sme energetický certifikát dostali na C. nechápem prečo keď sme mali dostať B.takže neviem kde je pes zakopaný:rolleyes:
+ máme aj spoločnú elektriku na senzor.
oriesok
09.11.10,07:18
energetik1-Len potvrdzujem, že železné rámy a plastové to je sto a jedno.Železný rám v zime keď mrzne je ako ľad takže poriadne chladí.
najag
09.11.10,09:26
keď sa náš dom zateploval zateplilo sa všetko, vymenili sa pivničné orienka, okná na medzischodiskových balkónoch, zateplené sú všetky obvodové múry, naozaj všetky aj balkóny v bytoch aj už spomínané schodiskové balkony,teda obvod z vonku, strecha a napriek tomu sme energetický certifikát dostali na C. nechápem prečo keď sme mali dostať B.takže neviem kde je pes zakopaný:rolleyes:
+ máme aj spoločnú elektriku na senzor.

Otazka ale je, aku hrubku zateplovacieho materialu ste pouzili, ci okna su s trojsklom a prestupovym cinitelom skla aspon 0,7., alebo iba dvojsklom, ako bola zateplena strecha...teda aby som to zhrnul, aku ste dosiahli po zatepleni energeticku stratu v bytovom dome. Nie je zateplenie, ako zateplenie.Nie je projekt, ako projekt, pretoze narocne zateplenie stoji o nieco viac, ako bezne zateplenie.
lujza.j
09.11.10,19:17
Otazka ale je, aku hrubku zateplovacieho materialu ste pouzili, ci okna su s trojsklom a prestupovym cinitelom skla aspon 0,7., alebo iba dvojsklom, ako bola zateplena strecha...teda aby som to zhrnul, aku ste dosiahli po zatepleni energeticku stratu v bytovom dome. Nie je zateplenie, ako zateplenie.Nie je projekt, ako projekt, pretoze narocne zateplenie stoji o nieco viac, ako bezne zateplenie.
dobre a keď sa okná s troj sklom nevyrábali tak všetci dostali energ. certif. C:confused:, zateplovací mat. bol tuším 5cm polystyrén. aký bol projekt fakt neviem, zateplovanie robila firma čo zateplovala asi polovicu BA, ale jasné, že to nie je záruka kavality:(
najag
09.11.10,20:08
dobre a keď sa okná s troj sklom nevyrábali tak všetci dostali energ. certif. C:confused:, zateplovací mat. bol tuším 5cm polystyrén. aký bol projekt fakt neviem, zateplovanie robila firma čo zateplovala asi polovicu BA, ale jasné, že to nie je záruka kavality:(

Ak ste pouzili polystyren hrubky 5 cm, tak doslo k nepodstatnemu zvyseniu tepelneho odporu obvodoveho mura, cize zateplovanie sa v podstate minulo energetickym ucinkom a zateplovali ste zbytocne z hladiska energetickeho, z hladiska zvysenej ochrany stavebnych prvkov a konstrukcie bytoveho domu to este nejaky vyznam ma.......vyhlaska na energeticke certifikovanie ma velmi prisne kriteria na dosiahnutie potrebnej triedy. Skolu na juznej Morave zateplovali polystyrenom o hrubke 17 cm. Tomu aj zodpoveda zvysenie tepelneho odporu a aj teda velmi nizkemu prestupovemu cinitelu tepla, takze skola skoro dosahuje parametrov, ktore su kladene na nizkoenergeticke budovy. Samozrejme, tomu odpovedala aj cena zateplenia, na druhej strane, ale su aj odpovedajuce tepelne uspory.
sito
09.11.10,22:00
Ak má byť bytový dom, panelák nízkoenergetický. V prvom rade musí fungovať mozog, každému vlastníkovi bytu v dome. Potom sa dá hovoriť o veciach, ktoré znížia domu spotrebu tepla v dome. Čerešnička je objektívny spôsob rozpočítania dodaného tepla do domu a nákladov za dodané teplo na jednotlivé byty.