Georgeo
31.10.10,16:49
Dobry den. Potreboval by som poradit. Som SZCO. Od noveho roka by som chcel zamestnat svoju mamu ake ohlasovacie povinnosti mi z toho vyplyvaju a ake sumy musim odvadzat za nu do zdravotnej a socialnej poistovni? Dakujem za kazdu radu.
Danielle369
31.10.10,16:08
http://hnonline.sk/ekonomika/c1-45526740-rodinna-firma-iba-s-blizkymi

http://podnikam.webnoviny.sk/spravodajstvo.php?id=13790&kid=59&k=Prev%E1dzka%20firmy

že živnostníkovi môže pri výkone jeho práce vypomáhať bez akéhokoľvek platenia mzdy priamy príbuzný, pričom ho nemusí zamestnávať. Podmienkou však je, že tento príbuzný nesmie byť evidovaný na Úrade práce a poberať štátne dávky a musí byť dôchodkovo poistený.

Kto môže teda podnikateľovi vypomáhať pri podnikaní?


príbuzný v priamom rade (podľa § 117 zákona č. 40/1964 Z. z. Občianskeho zákonníka je to - otec, mama, syn, dcéra, vnuk a vnučka),
súrodenec,
manžel (manželka).


Aké musia spĺňať podmienky pri výpomoci?


musia byť dôchodkovo poistení, alebo
musia poberať dôchodok, alebo
sú žiakmi alebo študentmi do 26 rokov veku.
mzdarka renca
31.10.10,16:27
Dobry den. Potreboval by som poradit. Som SZCO. Od noveho roka by som chcel zamestnat svoju mamu ake ohlasovacie povinnosti mi z toho vyplyvaju a ake sumy musim odvadzat za nu do zdravotnej a socialnej poistovni? Dakujem za kazdu radu.

1. ty sa ako zamestnávateľ prihlásiš:
- na DÚ ako platiteľ dane zo závislej činnosti
- na SP
- na ZP, ktorú má tvoja mama

2. mamu prihlásiš na SP a ZP, kde mesačne odvádzaš poistné a taktiež mesačne zasielaš na poisťovne mesačné výkazy

3. štvrťročne zasielaš prehľad na DÚ, 1x ročne hlásenie

4. s tvojou mamou uzatvoríš PP na základe pracovnej zmluvy, kde okrem iného bude mať dohodnutú mesačnú mzdu

5. z dohodnutej mzdy sa odvádza:
odvody zamestnávateľa

Poistné Sadzba
Nemocenské 1 ,4 %
Starobné 14 %
Invalidné 3 %
Poist. v nez. 1 %
Garančné 0,25 %
Úrazové 0,8 %
RFS 4,75 %
ZP 10%
odvody zamestnanca

Poistné Sadzba
Nemocenské 1,4 %
Starobné 4 %
Invalidné 3 %
Poist. v nez. 1 %
ZP 4%
Ak tvoja mama nie je starobný, predčastne starobný, alebo výsluhový dôchodca, tak na základe vypísania a podpísania vyhlásenia bude mať nárok na NČZD, čo od januára 2011 je 296,60 / mesiac, celkovo je to za celý rok 3 559,3 eura.
Zo základu dane bude platiť 19% daň z príjmu zo závislej činnosti.
Georgeo
31.10.10,16:57
Dakujem Vam za odpovede.:-)