keri
22.11.05,07:31
Dobry den,
chcela by som sa spytat,ze v JU sa ako zauctuje dotacia od UP. Peniaze boli pouzite na uhradu najomneho. Prelistovala som celu Poradu a stretla som sa s roznymi nazormi - dat ako prijem ovplyvnujuci ZD, ale aj ako prijem neovplyvnujuci ZD.
Osobne by som prijem dala ako neovplyvn. ZD/ost. prijmy a uhradu najomneho ako vydaj ovplyvn. ZD.

Uz som z toho zmatena, tak budem vdacna za kazdu radu.
Dakujem.
andrej_rv
22.11.05,06:41
Dotácia na úhradu nákladov je zdaniteľným príjmom a zároveň z nej uhradené nájomné výdavkom ovplyvňujúcim daň. V prípade, že z prijatej dotácie použiješ na nájomné v roku 2005 len určitú časť, zdaniteľným príjmom v roku 2005 bude len časť dotácie vo výške zaplateného nájomného (§17 ods.3 písm. h bod 2 ZDP). Nevyčerpaný zbytok dotácie bude daňovým príjmom až v roku, v ktorom ho použiješ na úhradu nákladov.
karpis
22.11.05,06:42
Podľa mňa príjem od UP bude ovplyvnujúci ZD a výdaj- úhrada nájomného budú zahrnuté do výdaje ovplyvnujuce ZD. Ja to účtujem takto.
ZuzanaP
22.11.05,07:10
Takže ak mi od ÚP príde na účet 40000, z toho nakúpim stroje, materiál za 10000, zaplatím nájom 5000, tak si dám do príjmu len 15000. A ako to zapíšem do PD? Príjem celkovej dotácie na BU, príjem ovpl. ZD stĺpec iné?
andrej_rv
22.11.05,07:17
Najlepšie je podľa mňa celú dotáciu dať do príjmu oplyvňujúceho daň, keď Ti príde na účet. Náklady na nákupy zaúčtuješ normálne ako daňový výdavok. Na konci roka časť dotácie, ktorú si nepoužila na úhradu nákladov, pri uzávierkových operáciách interným dokladom ako tzv. nepeňažnú operáciu preúčtuješ medzi príjmy neovplyvňujúce daň a v ďalšom roku ju tak isto zahrnieš do daňových príjmov.
ZuzanaP
22.11.05,07:28
už tomu rozumiem, ďakujem veľmi pekne andrej
ata111
22.11.05,08:00
Súhlas, navyše je potrebné mať dotáciu v zd.príjmoch, nakoľko sa narátava do obratu pre odvody na soc.poisťovňu ako každý iný príjem. Soc. poisťovňa si na to dáva pozor a dotácie kontroluje, či vstupujú do príjmov. Je len toľko.
renča1
22.11.05,08:01
ak to niekomu pomôže tak v ARCHIVE pod názvom jednoduché účtovníctvo na str.3 pod číslom 744 - Účtovanie dotácií v JÚ tam je to pekne rozpísané.
Link sa mi doteraz nepodarilo nikde pripojiť.
keri
22.11.05,08:18
Dakujem vám všetkym, trosku som sa ukludnila, lebo ma to strasne štvalo...
Janka6685
22.11.05,10:01
Hovoríte, že sa to má účtovať do príjmov ovpl. ZD? Prečo sú potom dotácie v peňažnom denníku medzi neovpl. ZD?

Čiže, ak dostávame dotáciu z Úradu práce, musíme zdokladovať, že presne tieto peniaze boli použité na vyplatenie odvodov za zamestnancov? Ako? Tie peniaze nám posielajú na účet a odvody platíme poštovou poukážkou. Odvody platíme, ale z peňazí, ktoré máme k dispozícii, napr. ak sa vyberie tržba, ide sa na poštu. Keď je peňazí málo, vyberú sa z banky. Neviem, či mi rozumiete:confused: .
andrej_rv
22.11.05,10:09
Hovoríte, že sa to má účtovať do príjmov ovpl. ZD? Prečo sú potom dotácie v peňažnom denníku medzi neovpl. ZD?
Čiže, ak dostávame dotáciu z Úradu práce, musíme zdokladovať, že presne tieto peniaze boli použité na vyplatenie odvodov za zamestnancov? Ako? Tie peniaze nám posielajú na účet a odvody platíme poštovou poukážkou. Odvody platíme, ale z peňazí, ktoré máme k dispozícii, napr. ak sa vyberie tržba, ide sa na poštu. Keď je peňazí málo, vyberú sa z banky. Neviem, či mi rozumiete:confused: .
Spôsob účtovania dotácií sa v minulosti viackrát zmenil - bolo aj obdobie, že dotácia nešla do zdaniteľného príjmu a z nej hradené výdavky sa neúčtovali do daňových výdavkov.
Priebežné dotácie z ÚP (na čiastočnú refundáciu miezd) účtuješ priebežne, ako Ti nabiehajú na účet, do príjmov, mzdy a odvody zase do výdavkov. Špeciálne pre DÚ (a myslím, že po schválení dotácie ani pre ÚP) nie je potrebné dokladovať nič, postačí účtovníctvo.
ZuzanaP
22.11.05,10:12
Platí to teda aj pre dotácie začínajúcemu živnostníkovi?
andrej_rv
22.11.05,10:15
Ak ide o neinvestičnú dotáciu na vytvorenie pracovného miesta, príjem sa účtuje tiež do zdaniteľných príjmov. Jej použitie sa ale do stanovenej doby musí zdokladovať na úrade práce v zmysle podmienkok stanovených v zmluve. Účtovanie v prípade, že sa do konca roka na náklady nevyčerpe celá dotácia, je už popísané v predošlých príspevkoch.
P.S. Dokladovanie o čerpaní dotácie pri prenose časti dotácie na ďalší rok (výška dotácie, súpis vyčerpaných nákladov, nečerpaný zostatok) by malo byť súčasťou príslušného interného dokladu uzávierkovej operácie na konci roka.
Janka6685
22.11.05,10:15
Spôsob účtovania dotácií sa v minulosti viackrát zmenil - bolo aj obdobie, že dotácia nešla do zdaniteľného príjmu a z nej hradené výdavky sa neúčtovali do daňových výdavkov.
Priebežné dotácie z ÚP (na čiastočnú refundáciu miezd) účtuješ priebežne, ako Ti nabiehajú na účet, do príjmov, mzdy a odvody zase do výdavkov. Špeciálne pre DÚ (a myslím, že po schválení dotácie ani pre ÚP) nie je potrebné dokladovať nič, postačí účtovníctvo.

Čiže budem tie dotácie dávať do príjmov ovpl. ZD?
andrej_rv
22.11.05,10:21
Pokiaľ to nie sú dotácie na nákup dlhodobého majetku (investičné - a to v súčasnosti myslím neposkytujú), áno. Dotácie na úhradu nákladov sú v súčasnosti príjmom ovplyvňujúcim základ dane.
Janka6685
22.11.05,10:22
Pokiaľ to nie sú dotácie na nákup dlhodobého majetku (investičné - a to v súčasnosti myslím neposkytujú), áno. Dotácie na úhradu nákladov sú v súčasnosti príjmom ovplyvňujúcim základ dane.

To budem z dotácie ešte aj daň platiť:confused: :eek: .
andrej_rv
22.11.05,10:25
Práveže nebudeš. Dotácia je síce zdaniteľný príjem, ale náklad, ktorý z nej uhradíš, je zase daňovým výdavkom. Výsledok je nula - dotácie sú spravidla vždy prísne daňovo neutrálne.
Janka6685
22.11.05,10:27
Práveže nebudeš. Dotácia je síce zdaniteľný príjem, ale náklad, ktorý z nej uhradíš, je zase daňovým výdavkom. Výsledok je nula - dotácie sú spravidla vždy prísne daňovo neutrálne.

Aha...Ďakujem Andrej.:)
Monika Kováčová
22.11.05,11:42
Dotácia z ÚP je príjem podliehajúci dani z príjmov: § 9 odstavec 2 písm. d) - ide o príjem (dotáciu) v súvislosti s podnikateľskou činnosťou.__________________
ondrejvla
22.11.05,17:06
Dotácia z ÚP je príjem podliehajúci dani z príjmov: § 9 odstavec 2 písm. d) - ide o príjem (dotáciu) v súvislosti s podnikateľskou činnosťou.__________________

Škoda, že som moju otázku dala do inej témy, ale jedná sa o to isté,
môj názor na výklad tohoto §:
§ 9, odst.2, písm.d) plnenia poskytované v rámci aktívnej politiky trhu práce ( odkaz na zákon 5/2004
Zákon 5/2004 Z.z.
Vybraný § k ZoDP k § 9, ods.d)

§ 5
Samostatne zárobkovo činná osoba
Samostatne zárobkovo činná osoba na účely tohto
zákona je
osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu
vrátane hospodárenia v lesoch a na vodných
plochách9) a je zapísaná do evidencie podľa osobitného
predpisu,10)
osoba, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva živnosť
podľa osobitného predpisu,11)
osoba, ktorá vykonáva činnosť podľa osobitných
predpisov,12)
spoločník verejnej obchodnej spoločnosti a komplementár
komanditnej spoločnosti podľa osobitného
predpisu,13)
fyzická osoba, ktorá vykonáva sprostredkovanie zamestnania
za úhradu podľa § 25,
fyzická osoba, ktorá vykonáva dočasné zamestnáva -
nie podľa § 29,
fyzická osoba, ktorá vykonáva podporované zamestnávanie
podľa § 58.,

okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých príjmy plynú podľa §6.
No a v §6 sú príjmy podľa Živn.zákona.

Skúsite mi niekto poradiť, kde je sever? Ďakujem.
andrej_rv
22.11.05,17:11
Odpoveď je v téme, kde si dala otázku najprv: http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=12830
ondrejvla
22.11.05,17:13
Odpoveď je v téme, kde si dala otázku najprv: http://www.porada.sk/showthread.php?threadid=12830

Ďakujem, zistila som to, ospravedlňujem sa.
keri
23.11.05,06:42
Vidim, ze tato tema trapi dost mnoho ludi ... Ja urcite dam tu "nasu" dotaciu ako prijem ovplyvn. ZD a vydavok (uhrada najomneho) ako vydaj ovplyvn. ZD.
Ahojte.
stredan
27.11.05,18:55
Má niekto skúsenosti ako je to s preplateníim odvodov do SP, zdrav.poist, dane zo mzdy a netto mzdou?
dakujem.
andrej_rv
27.11.05,19:39
Otázka je trošku nejasná - ide o spôsob účtovania, o súčasné možnosti a podmienky získania dotácie alebo o čo konkrétne ?
stredan
27.11.05,20:21
Konkretne od UP mam dotáciu,kde sú zahrnuté aj mzdy pre zamestnancov .
Neviem ako je to s odvodmi ?
andrej_rv
27.11.05,20:27
Celú dotáciu si zahrnieš do príjmov podliehajúcich dani a všetky odvody zase do daňových výdavkov. Bez ohľadu na to, či Ti dotácia pokrýva len časť miezd a odvodov. A odvody musíš vypočítať a odviesť bežným spôsobom.
stredan
27.11.05,20:37
Dakujem. Hlavný problem je v tom, že vraj daň zo mzdy sa neprepláca a ostatné odvody áno ja tomu nerozumiem ako je to ?
andrej_rv
27.11.05,20:47
Dakujem. Hlavný problem je v tom, že vraj daň zo mzdy sa neprepláca a ostatné odvody áno ja tomu nerozumiem ako je to ?
No ide asi o to, že daň zo mzdy si platí zamestnanec z hrubej mzdy. Hrubú mzdu Ti ÚP prepláca. Keby Ti preplatilo aj daň zo mzdy, mala by si ju zaplatenú 2x - raz v hrubej mzde a ešte raz v preplatenej dani. Druhá vec je, že v JÚ to vyzerá, ako keby si tú daň platila Ty, lebo je v Tvojich daňových výdavkoch. Ale zase zamestnancovi vyplatíš o túto daň (a o jeho odvody) menej, ako je hrubá mzda, takže daňovo je to všetko v poriadku. Aj keď možno tažšie pochopiteľné.
stredan
27.11.05,20:58
Ja tomu rozumiem, ale preplacajú iba netto mzdu a tie odvody je to možne? Poraď
andrej_rv
27.11.05,21:03
Ja tomu rozumiem, ale preplacajú iba netto mzdu je to možne? PoraďNo tak to Ti bohužiaľ neporadím. Je to zrejme zmluvne dohodnuté takto. Pozri si zmluvu, § zákona, na ktorý sa odvoláva a prípadne porovnaj, na čo máš podľa zákona právo, či tam nedošlo k omylu. Ale predpokladám, že zmluva je v súlade so zákonom. Je to proste tak, ÚP málokedy prepláca všetky reálne náklady.
Terezap
17.02.06,22:22
Ja som celú dotáciu zaúčtovala ako príjem NZD, keď mi prišla na účet. Výdavky z nej som účtovala ako daňové buď prevádz. réžia alebo nákup materiálu ( drobný hmotný a nehmotný majetok ). A ako uzávierkové účtovné operácie som v období vynaloženia výdavkov súčasne zapísala ako príjem ovplyvňujúci základ dane - ostatné príjmy. Dúfam, že je to správne. Len neviem, kde zapíšem dotáciu v daň. priznaní a vo výkaze o príjmoch a výdavkoch ?
Melnick
17.02.06,22:39
Máš ju predsa zaevid.ako záväzok nie? A cez záväzky sa Ti objaví aj vo výkaze,žiadny daľší zápis nerobíš.
Zita5
18.02.06,06:03
Ja som celú dotáciu zaúčtovala ako príjem NZD, keď mi prišla na účet. Výdavky z nej som účtovala ako daňové buď prevádz. réžia alebo nákup materiálu ( drobný hmotný a nehmotný majetok ). A ako uzávierkové účtovné operácie som v období vynaloženia výdavkov súčasne zapísala ako príjem ovplyvňujúci základ dane - ostatné príjmy. Dúfam, že je to správne. Len neviem, kde zapíšem dotáciu v daň. priznaní a vo výkaze o príjmoch a výdavkoch ?


Vo výkaze Ti vstúpi do príjmov - iné OVZ .Ak robíš účto SW , tak Ti to automaticky zaradí .

Výdavky taktiež - automaticky zaradí medzi výdavky v členení , tak ako si účtovala nákup.

V DP mám pocit , že osobitne túto dotáciu neuvádzaš, lebo ju máš v príjmoch .
Terezap
18.02.06,09:31
Ďakujem Vám za rady, už viem ako na to. Ste zlatí.
slavkavar
04.01.09,19:17
Dotáciu z úradu práce zahrňam pri paušalných výdavkoch taktiež do prijmu hejže?
zanetth
04.01.09,19:21
Dotáciu z úradu práce zahrňam pri paušalných výdavkoch taktiež do prijmu hejže?

Áno a to v celkovej výške, bez ohľadu na to koľko z nej
bolo použité na nákup.
tuta
04.01.09,19:26
Pri paušálnych výdavkoch dávaš do príjmu celú dotáciu, dokonca aj nespotrebovanú časť.
veronikasad
04.01.09,20:02
Dotáciu z úradu práce zahrňam pri paušalných výdavkoch taktiež do prijmu hejže?
Prever si na úrade práce podmienky zúčtovania dotácie.

Pozri túto tému :

http://www.porada.sk/t91309-dotacia-z-uradu-prace-pausalne-vydavky-nepovolene.html
Vestman
20.02.09,13:35
A čo takýto prípad:

V roku 2006:
- SZČO začala podnikať (11/2006)
- dostala dotáciu z ÚP (50 tisíc)
- účtovala skutočné náklady
- príjem tejto dotácie zaúčtoval ako príjem nezvyšujúci základ dane. (Dotácia nebola zahrnutá do základu dane, nakoľko nebola dotácia použitá a účtovali sa skutočné náklady - §17/3/h ZDP).
- v roku 2006 neminul z dotácie ani korunu.

V roku 2007:
- účtoval paušálne náklady 40%
- v roku 2007 tiež neminul z dotácie ani korunu

V roku 2008:
- účtuje paušálne náklady 40%
- nakúpil drobný majetok za 50 tisíc (na vykrytie poskytnutej dotácie z roku 2006).

DOTAZ:
Má to urobiť tak, že v roku 2008 zaúčtuje interným dokladom dotáciu vo výške 50 tisíc ako príjem ovplyvňujúci základ dane a nakoľko uplatňuje paušálne náklady (40%) nebude bločky za nákup drobného majetku účtovať do nákladov ale bude ich mať len na zdokladovanie oprávnenosti použitia dotácie?

Aký je Váš názor?

Ďakujem!
lubenaj
05.03.09,17:23
Vo výkaze Ti vstúpi do príjmov - iné OVZ .Ak robíš účto SW , tak Ti to automaticky zaradí .

Výdavky taktiež - automaticky zaradí medzi výdavky v členení , tak ako si účtovala nákup.

V DP mám pocit , že osobitne túto dotáciu neuvádzaš, lebo ju máš v príjmoch .
dobrý, tiez nie som si istá ako to má byť, teda ja som tiez uctovala príjem dotácie ako PNZD, nákupy do VOZD, na cez ID som čerpané nákupy dala do POZD. Moja otázka je:
1. je správne, že dotácia je ako POZD vo výške čerpanej dotácie vo výkaze príjmov a výdavkov?
2. je správne, že som dotáciu dala do závakov - celu dotáciu pri príjme pri čerpaní znižovala a teraz mi vo výkaze o majetku a závazkoch funguje ako závazok?
ZuzanaP
06.03.09,09:56
dobrý, tiez nie som si istá ako to má byť, teda ja som tiez uctovala príjem dotácie ako PNZD, nákupy do VOZD, na cez ID som čerpané nákupy dala do POZD. Moja otázka je:
1. je správne, že dotácia je ako POZD vo výške čerpanej dotácie vo výkaze príjmov a výdavkov? spotrebovaná časť dotácie je v príjmoch, výdavky nadobudnuté z dotácie sú vo výdavkoch, dopad nulový
2. je správne, že som dotáciu dala do závakov - celu dotáciu pri príjme pri čerpaní znižovala a teraz mi vo výkaze o majetku a závazkoch funguje ako závazok?správne, zostatok nevyčerpanej dotácie sa premietne do výkazu

v texte
lubenaj
06.03.09,18:28
Dakujem velmi pekne za potvrdenie. cmuk
Alexandra.B.
23.03.09,13:52
A keď som dotáciu dostala hned na zaciatku podnikania a v priebehu dvoch rokov som ju stale neminula, časť som už do príjmov zahrnula v minulom roku. No dozvedela som sa, že v druhom roku ju mam uz zaradiť do prijmov oplyvnujucich DP v plnej hodnote. No vzhľadom na to, že podnikanie sa nerozbehlo tak, ako sa malo, tak som ju ešte celu neminula. Tak aj tak si ju musim v tom druhom roku už zahrnúť do príjmov ovplyvnujucich DP v plnej hodnote? Ďakujem.
michelle84
24.03.09,12:28
A keď som dotáciu dostala hned na zaciatku podnikania a v priebehu dvoch rokov som ju stale neminula, časť som už do príjmov zahrnula v minulom roku. No dozvedela som sa, že v druhom roku ju mam uz zaradiť do prijmov oplyvnujucich DP v plnej hodnote. No vzhľadom na to, že podnikanie sa nerozbehlo tak, ako sa malo, tak som ju ešte celu neminula. Tak aj tak si ju musim v tom druhom roku už zahrnúť do príjmov ovplyvnujucich DP v plnej hodnote? Ďakujem.

Musíš si tú zvyšnú časť dať do zdaniteľných príjmov.
Ivánuška
01.06.09,18:31
Ahojte, ja by som sa chcela opýtať na nasledovné: SZCO založila živnosť v roku 2008/06. príjem so živnosti mala cca 21 tisíc SKK. Ku tomu dostala dotáciu z UPSVaR vo výške 60 tisíc. Započítava sa príjem z UP ako príjem na posúdenie či SZCO má povinnosť podať daňové priznanie alebo nemá? t.j. hranica 49248,- Sk? dakujem krásne za radu.
veronikasad
01.06.09,18:34
Ahojte, ja by som sa chcela opýtať na nasledovné: SZCO založila živnosť v roku 2008/06. príjem so živnosti mala cca 21 tisíc SKK. Ku tomu dostala dotáciu z UPSVaR vo výške 60 tisíc. Započítava sa príjem z UP ako príjem na posúdenie či SZCO má povinnosť podať daňové priznanie alebo nemá? t.j. hranica 49248,- Sk? dakujem krásne za radu.
Dotácia je zdanitelným príjmom :

1. ak si SZČO uplatňuje paušálne výdavky, v plnej výške v roku poskytnutia

2. Ak je SZČO účtovnou jednotkou = vedie účtovníctvo, vo výške vyčerpanej dotácie
marjankaj
01.06.09,18:57
Ahojte, ja by som sa chcela opýtať na nasledovné: SZCO založila živnosť v roku 2008/06. príjem so živnosti mala cca 21 tisíc SKK. Ku tomu dostala dotáciu z UPSVaR vo výške 60 tisíc. Započítava sa príjem z UP ako príjem na posúdenie či SZCO má povinnosť podať daňové priznanie alebo nemá? t.j. hranica 49248,- Sk? dakujem krásne za radu.

Predpokladám, že nebolo podané daňové priznanie.
Ak nebola dotácia použitá tak by to malo byť v poriadku.
Ak bola použitá, tak suma použitej dotácie+cca 21000 musí byť menšia ako 49248. Ak je vyššia treba podať daňové priznanie.
Napíš ako bola použitá dotácia a či bolo podané DP, a tiež či nemala iné príjmy.
Ivánuška
02.06.09,04:54
Predpokladám, že nebolo podané daňové priznanie.
Ak nebola dotácia použitá tak by to malo byť v poriadku.
Ak bola použitá, tak suma použitej dotácie+cca 21000 musí byť menšia ako 49248. Ak je vyššia treba podať daňové priznanie.
Napíš ako bola použitá dotácia a či bolo podané DP, a tiež či nemala iné príjmy.
Presne tak, daňové priznanie nebolo podané a z dotácie z úradu práce nebolo mm čerpané nič. Pýtala som sa dotyčnej či nemala iné príjmy odpoveď bola že nie.Tak by to malo byť v poriadku, keď sa daňové priznanie nepodalo? Nedáva sa ani nejaké oznámenie alebo niečo? hihi, to len tak sa nepodá daňové priznanie..
marjankaj
02.06.09,06:26
Presne tak, daňové priznanie nebolo podané a z dotácie z úradu práce nebolo mm čerpané nič. Pýtala som sa dotyčnej či nemala iné príjmy odpoveď bola že nie.Tak by to malo byť v poriadku, keď sa daňové priznanie nepodalo? Nedáva sa ani nejaké oznámenie alebo niečo? hihi, to len tak sa nepodá daňové priznanie..

Ak naozaj nemala iné príjmy ani zo závislaj činnosti, tak radšej mala podať daňové priznanie. Pri uplatnení paušálnych výdavkov by jej aj tak nevyšla daň, ani platba do sociálnej poisťovne.

60000+21000=81000
paušálne výdavky=40% =32400
základ dane =48600
odpoč.položka´= 98496
základ dane =0
daň=0

Teraz bude musieť zdaniť tých 60000 v ďalšom zdaňovacom období.
veronikasad
02.06.09,07:21
Ak naozaj nemala iné príjmy ani zo závislaj činnosti, tak radšej mala podať daňové priznanie. Pri uplatnení paušálnych výdavkov by jej aj tak nevyšla daň, ani platba do sociálnej poisťovne.

60000+21000=81000
paušálne výdavky=40% =32400
základ dane =48600
odpoč.položka´= 98496
základ dane =0
daň=0

Teraz bude musieť zdaniť tých 60000 v ďalšom zdaňovacom období.
Ak vyčerpá dotáciu, bude mať voči príjmom výdavky a dopad dotácie na základ dane bude 0
Ivánuška
02.06.09,07:27
ten spôsob od marjankaj sa mi zda logíše... lebo ked by to zdanila plnou sumou, tak v roku 2009 by jej výdavky šli do ovplyvnujúcich ZD nakolko príjem už zdanila. noooo.... hlavička to je... :-)). dobre rozmýšlam, že? no len teraz jej to podanie danového vyjde s pokutou... fnuky.
veronikasad
02.06.09,07:29
ten spôsob od marjankaj sa mi zda logíše... lebo ked by to zdanila plnou sumou, tak v roku 2009 by jej výdavky šli do ovplyvnujúcich ZD nakolko príjem už zdanila. noooo.... hlavička to je... :-)). dobre rozmýšlam, že? no len teraz jej to podanie danového vyjde s pokutou... fnuky.
Predtým ako to urobíš, nezabudni že je po termíne na podanie DP a pokuta ťa neminie.
Čítaj tiež nasl. tému a informuj sa na svojom úrade práce

http://www.porada.sk/t91309-dotacia-z-uradu-prace-pausalne-vydavky-nepovolene.html
Katy a R
02.06.09,07:31
Presne tak, daňové priznanie nebolo podané a z dotácie z úradu práce nebolo mm čerpané nič. Pýtala som sa dotyčnej či nemala iné príjmy odpoveď bola že nie.Tak by to malo byť v poriadku, keď sa daňové priznanie nepodalo? Nedáva sa ani nejaké oznámenie alebo niečo? hihi, to len tak sa nepodá daňové priznanie..

... Daňový úrad ju môže vyzvať na podanie daňového priznania (ak nedala ani oznámenie) ... a potom ho už podať musí.
To len preto píšem, aby sa nenaľakala, ak jej to niekedy v lete pošlú .. normálne podá .. a bude to OK:)
Ivánuška
02.06.09,07:49
Predtým ako to urobíš, nezabudni že je po termíne na podanie DP a pokuta ťa neminie.
Čítaj tiež nasl. tému a informuj sa na svojom úrade práce

http://www.porada.sk/t91309-dotacia-z-uradu-prace-pausalne-vydavky-nepovolene.html
ved som to napísala , že jej hrozí pokuta, to si uvedomujem. dakujem krásne všetkým za radu, ... ste zlatí.. pekný deň papík.
marjankaj
02.06.09,15:53
Ak vyčerpá dotáciu, bude mať voči príjmom výdavky a dopad dotácie na základ dane bude 0

No celú dotáciu by priznal za rok 2008. V tomto roku môže mať iba výdavky -60000.
To je na dani 11400. To sa oplatí aj podať daňové priznanie za rok 2008 za 2000 Sk(66,39€) Teda ak bude mať na to aj príjmy. Ak v roku 2009 bude mať príjmy 100 000, tak sa neoplatí.
veronikasad
02.06.09,16:01
No celú dotáciu by priznal za rok 2008. V tomto roku môže mať iba výdavky -60000.
To je na dani 11400. To sa oplatí aj podať daňové priznanie za rok 2008 za 2000 Sk(66,39€) Teda ak bude mať na to aj príjmy. Ak v roku 2009 bude mať príjmy 100 000, tak sa neoplatí.
len tak ma napadlo - čo takto úprava základu dane pri prechode na skutočné výdavky v roku 2009. Aj potom to bude výhodné ?

mimotemyBola som sa osobne informovať na ÚP ohľadom možnosti uplatňovania paušálnych výdavkov pri poskytnutej dotácii na samostatne zárobkovú činnosť. Evidentne pracovníčky nevedeli, čo sú to paušálne výdavky, stále ma posielali na daňový úrad alebo daňovým poradcom. Keď som sa nedala odbiť, že nepotrebujem daňové poradenstvo ale ich záväzné stanovisko, či pri kontrolách požadujú preukázatelné vedenie účtovníctva - ich odpoveď znela ano. - To len k téme PAUŠALNE VÝDAVKY NEPOVOLENÉ
marjankaj
02.06.09,16:46
len tak ma napadlo - čo takto úprava základu dane pri prechode na skutočné výdavky v roku 2009. Aj potom to bude výhodné ?

mimotemyBola som sa osobne informovať na ÚP ohľadom možnosti uplatňovania paušálnych výdavkov pri poskytnutej dotácii na samostatne zárobkovú činnosť. Evidentne pracovníčky nevedeli, čo sú to paušálne výdavky, stále ma posielali na daňový úrad alebo daňovým poradcom. Keď som sa nedala odbiť, že nepotrebujem daňové poradenstvo ale ich záväzné stanovisko, či pri kontrolách požadujú preukázatelné vedenie účtovníctva - ich odpoveď znela ano. - To len k téme PAUŠALNE VÝDAVKY NEPOVOLENÉ

To si musí zvážiť sám daňovník, čo mu spôsobí úprava základu dane pri prechode na skutočné výdavky.

To môžu požadovať iba vtedy ak je to uvedené v dohode o podmienkach poskytnutia dotácie. Ja som také ešte nevidel. A v zákone som tiež nič také nenašiel. Zrejme pracovníčky na UP majú "vlastné postupy". Ale my sa musíme riadiť podľa zákona.

A máš pravdu v tej téme bolo toho popísaného naozaj dosť.
grammatika
03.06.09,06:09
Pracovníčky na ÚP podľa mňa kontrolujú, či sa dotácia minula na výdavky, ktoré boli v podnikateľskom zámere. SZČO si musí viesť zoznam pre účely kontroly z ÚP, na ktoré výdavky bola použitá dotácia.
To, či sú povolené alebo nie sú povolené paušálne výdavky som riešila radšej vedením JÚ.
marjankaj
03.06.09,06:45
Pracovníčky na ÚP podľa mňa kontrolujú, či sa dotácia minula na výdavky, ktoré boli v podnikateľskom zámere. SZČO si musí viesť zoznam pre účely kontroly z ÚP, na ktoré výdavky bola použitá dotácia.
To, či sú povolené alebo nie sú povolené paušálne výdavky som riešila radšej vedením JÚ.

Súhlasím. Aj keď im na kontrolu stačia iba faktúty a bločky o výdavkoch.
Ale každá FO, ktorá spĺňa podmienky zákona o dani z príjmov)§6 ods.10), si môže uplatniť paušálne výdavky. Iba ak by sa toho sama zriekla podpisom nejakej zmluvy.
Teda vedie si JÚ, a potom v daňovom priznaní si môže (ak nechce nemusí) uplatniť výdavky, ktoré sú pre ňu výhodnejšie.
jankajantis
26.01.10,13:33
Dobrý deň
Prosím poradte mi dostala som dotáciu EU o poskytnutí finančného prostriedku za dochádzkou za prácou podľa § 53, predstavuje to
660,- Eur za rok 2009, kde to mám uviesť v DP o aaký príjem vlastne ide.

Ďakujem
Xanti
26.01.10,14:04
Dobrý deň
Prosím poradte mi dostala som dotáciu EU o poskytnutí finančného prostriedku za dochádzkou za prácou podľa § 53, predstavuje to
660,- Eur za rok 2009, kde to mám uviesť v DP o aaký príjem vlastne ide.

Ďakujem
Podľa mojich vedomostí tento príjem neuvádzaš v DP.

2. Od dane oslobodené sú najmä:
c/ plnenia poskytované fyzickým osobám v rámci aktívnej politiky trhu práce okrem platieb prijatých v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy z podnikania, z inej samostatnej zárobkovej činnosti a z prenájmu (§ 9 ods. 2 písm. d/),

zdroj : http://209.85.135.132/search?q=cache:zxbGrbfJ2joJ:www.nadsme.sk/mediafiles//Publikacie/Stat_legisl_08_08.doc+zdanenie+pr%C3%ADspevku+na+d och%C3%A1dzku+za+pr%C3%A1cou+z+%C3%BAradu+pr%C3%A1 ce&cd=7&hl=sk&ct=clnk&gl=sk
Satin
31.01.10,10:56
Dobrý deň. Vzhľadom nato, že začínam podnikať a mám v hlave zmätok zo všetkých tých názorov, chcem sa opýtať, či môžem postupovať takto: V roku 2009 som dostala dotáciu z ÚP vo výške 3775 EUR a nemala som žiadny príjem zo živnosti. V daňovom priznaní by som si uplatnila na rok 2009 paušálne výdavky a teda by som si celú dotáciu dala do POZD. Keďže som podnikala len dva mesiace, zaplatila som zdravotnú 15,16 EUR, prvých 5 mesiacov v roku som pracovala na TPP, tak by mi daň nevyšlo platiť. Moje otázky sú nasledovné. Môžem si odčítať nezdaniteľnú časť na daňovníka iba ako percentuálny podiel zo 4 025,17 EUR (keďže som podnikala 2 mesiace, 5 mesiacov som bola nezamestnaná) alebo si tam uplatním celú sumu? Môžem v roku 2010 prejsť na JU a všetky bločky z použitia dotácie dám do VOZD? Pritom by som neplatila sociálne poistenie v roku 2010. Alebo sa mýlim?
Xanti
31.01.10,11:14
Dobrý deň. Vzhľadom nato, že začínam podnikať a mám v hlave zmätok zo všetkých tých názorov, chcem sa opýtať, či môžem postupovať takto: V roku 2009 som dostala dotáciu z ÚP vo výške 3775 EUR a nemala som žiadny príjem zo živnosti. V daňovom priznaní by som si uplatnila na rok 2009 paušálne výdavky a teda by som si celú dotáciu dala do POZD. Keďže som podnikala len dva mesiace, zaplatila som zdravotnú 15,16 EUR, prvých 5 mesiacov v roku som pracovala na TPP, tak by mi daň nevyšlo platiť. Moje otázky sú nasledovné. Môžem si odčítať nezdaniteľnú časť na daňovníka iba ako percentuálny podiel zo 4 025,17 EUR (keďže som podnikala 2 mesiace, 5 mesiacov som bola nezamestnaná) alebo si tam uplatním celú sumu? Môžem v roku 2010 prejsť na JU a všetky bločky z použitia dotácie dám do VOZD? Pritom by som neplatila sociálne poistenie v roku 2010. Alebo sa mýlim?
Musíš do príjmu zahrnúť aj príjem z TPP . Teda všetko zahrnieš čo jedného DP. A tiež si uplatníš jednu celú nezdaniteľnú čiastku 4025,70 eura.

Nemôžeš urobiť DP len zo živnosti, to sa tak nerobí. Ty musíš zahrnúť do DP všetky príjmy z roku 2009.
Satin
31.01.10,12:52
Xanti, ďakujem. Asi som sa vyjadrila nepresne. Mala som v úmysle uviesť do DP aj príjem z TPP, to som brala automaticky. V časti pre príjem z TPP uvediem výšku príjmu, nezdaniteľnú časť i výšku odvodov a v časti pre príjem zo živností uvediem dotáciu 3775 EUR, odvody do ZP a 40 % paušálne výdavky ako výdavok. Len som si nie istá, či si môžem výšku na daňovníka vypočítať ako 4025 EUR - výška toho, čo som uplatnila v kolonke na preddavok dane pri TPP. Lebo predsa len moja hlavička mi hovorí, že 5 mesiacov som nerobila nič, bola som na ÚP, tak ako si chcem odčítať nezdaniteľnú časť na daňovníka aj na tie mesiace? Ale možno sa to dá. A ešte otázočka, môžem v budúcom roku prejsť na skutočné výdavky? Teda čo nakúpim z dotácie pôjde do VOZD. Nech sa mi nestane, že to zdaním dvakrát.
marjankaj
31.01.10,13:06
Xanti, ďakujem. Asi som sa vyjadrila nepresne. Mala som v úmysle uviesť do DP aj príjem z TPP, to som brala automaticky. V časti pre príjem z TPP uvediem výšku príjmu, nezdaniteľnú časťToto sa tu neuvádza. i výšku odvodov a v časti pre príjem zo živností uvediem dotáciu 3775 EUR, odvody do ZP a 40 % paušálne výdavky ako výdavok. Len som si nie istá, či si môžem výšku na daňovníka vypočítať ako 4025 EUR - výška toho, čo som uplatnila v kolonke na preddavok dane pri TPP. Lebo predsa len moja hlavička mi hovorí, že 5 mesiacov som nerobila nič, bola som na ÚP, tak ako si chcem odčítať nezdaniteľnú časť na daňovníka aj na tie mesiace? Ale možno sa to dá. A ešte otázočka, môžem v budúcom roku prejsť na skutočné výdavky? Teda čo nakúpim z dotácie pôjde do VOZD. Nech sa mi nestane, že to zdaním dvakrát.

Áno uplatňuješ si celú sumu 4025,70 €.
A čo by si zdaňovala akože dvakrát? Akú dotáciu?:confused:
Xanti
31.01.10,13:14
Xanti, ďakujem. Asi som sa vyjadrila nepresne. Mala som v úmysle uviesť do DP aj príjem z TPP, to som brala automaticky. V časti pre príjem z TPP uvediem výšku príjmu, nezdaniteľnú časť i výšku odvodov a v časti pre príjem zo živností uvediem dotáciu 3775 EUR, odvody do ZP a 40 % paušálne výdavky ako výdavok. Len som si nie istá, či si môžem výšku na daňovníka vypočítať ako 4025 EUR - výška toho, čo som uplatnila v kolonke na preddavok dane pri TPP. Lebo predsa len moja hlavička mi hovorí, že 5 mesiacov som nerobila nič, bola som na ÚP, tak ako si chcem odčítať nezdaniteľnú časť na daňovníka aj na tie mesiace? Ale možno sa to dá. A ešte otázočka, môžem v budúcom roku prejsť na skutočné výdavky? Teda čo nakúpim z dotácie pôjde do VOZD. Nech sa mi nestane, že to zdaním dvakrát.
skús si pozrieť túto tému http://www.porada.sk/t127550-danove-priznanie-fo-vyplnene.html a hlavne to vyplnené DP, sú tam všetky možnosti.
Satin
31.01.10,16:15
Xanti, ešte raz ďakujem za pomoc.
nika.sum
04.02.10,16:27
Ahoj, idem uctovat jednu SZCO. V r. 2008 dostala dotaciu na krajcirsku dielnu. Neviem sa dopatrat k podnikatelskemu zameru a kalkulacii. Tu som sa docitala, ze len podla toho budem vediet co mohla financovat z tejto dotacie. Neviete nie je pravidlom co vsetko tam je. Myslim tym, ze vybavenie a prestavba priestoru - to asi ano, ale aj ci tam byva povinne poistenie na ZP, najomne priestoru, elektrina? Este som kazala nech mi to pozru, ale neviem ci si spravili kopiu zo vsetkeho co davali na UP a pri kopii Zmluvy o dotacii je len poznamka ze v prilohe je podnikatelsky zamer a kalkulacia, ale akosi to tam nemam. Mimochodom r. 2008 nepodavali DP, nakolko nemali ziaden prijem, len jeden vydaj plateny z dotacie, takze boli na 0, neplatili odvody za ZP, doplacali to az v r. 2009.
IKA K
04.02.10,18:44
Dobrý deň. Vzhľadom nato, že začínam podnikať a mám v hlave zmätok zo všetkých tých názorov, chcem sa opýtať, či môžem postupovať takto: V roku 2009 som dostala dotáciu z ÚP vo výške 3775 EUR a nemala som žiadny príjem zo živnosti. V daňovom priznaní by som si uplatnila na rok 2009 paušálne výdavky a teda by som si celú dotáciu dala do POZD. Keďže som podnikala len dva mesiace, zaplatila som zdravotnú 15,16 EUR, prvých 5 mesiacov v roku som pracovala na TPP, tak by mi daň nevyšlo platiť. Moje otázky sú nasledovné. Môžem si odčítať nezdaniteľnú časť na daňovníka iba ako percentuálny podiel zo 4 025,17 EUR (keďže som podnikala 2 mesiace, 5 mesiacov som bola nezamestnaná) alebo si tam uplatním celú sumu? Môžem v roku 2010 prejsť na JU a všetky bločky z použitia dotácie dám do VOZD? Pritom by som neplatila sociálne poistenie v roku 2010. Alebo sa mýlim?
Použila si dotáciu /nákup, platby/ už v r. 2009 a v akej výške?
Podľa môjho názoru by bolo pre teba výhodnejšie v r. 2009 viesť JÚ, do príjmu by ti vstúpila len tá časť dotácie, ktorú si použila v tomto roku na nákup /výdaj/ podľa kalkulácie výdavkov. Záleží aj na výške príjmu z TPP. Niekedy je výhodnejšie zveriť DP do rúk učtovníkom.
Satin
05.02.10,16:37
Ika K, mala som príjem z TPP niečo cez 4 000 EUR a z dotácie som za minulý rok použila iba 14,17 EUR na odvody do ZP. Rozhodla som sa, že budem viesť JU. Vrátia mi dane za 2009, takže to bolo dobré rozhodnutie. Aspoň zatiaľ. :) Ďakujem za radu. Ináč, účtovníctvo si budem viesť sama, pretože sa to chcem naučiť a ako sa hovorí, na vlastných chybách sa učí najlepšie ... ale také zlé to nebude, keďže stále sa nájde dobrá duša, ktorá je ochotná poradiť v prípade problémikov.
A týmto chcem poďakovať všetkým ochotným dušičkám. :)
Satin
05.02.10,16:46
Nika.sum, ja som brala tiež dotáciu a tam bolo jasne povedané, že peniaze môžeme použiť len nato, čo máme uvedené a schválené v podnikateľskom zámere. Je veľkou chybou, že takéto listiny si niekto neuchováva a hlavne keď bol upozornený nato, že to ešte bude potrebovať. No je zbytočné plakať nad rozliatym mliekom. Ak sa k tomu nedopátrajú sami, tak nech idú na úrad a tam ten podnikateľský zámer archivujú. Je veľmi dôležité, aby čerpali dotáciu len na uvedené veci, pretože ak im príde kontrola a nebudú mať čerpanie peňazí v zhode s plánom, budú musieť peniaze vracať alebo to všetko opravovať - to závisí od ochoty úradníčky. Je len jedno pravidlo - peniaze čerpáš len nato, čo máš ty v danom konkrétnom prípade schválené. Niekomu schvália jednu vec a inému ju neschvália, hoci majú zámer na to isté - mám to z osobnej skúsenosti
Odvody sú aspoň po novom vo výške 50% z dotácie. Elektrina, nájom tam určite nie sú a neboli.
nika.sum
07.02.10,19:59
Nika.sum, ja som brala tiež dotáciu a tam bolo jasne povedané, že peniaze môžeme použiť len nato, čo máme uvedené a schválené v podnikateľskom zámere. Je veľkou chybou, že takéto listiny si niekto neuchováva a hlavne keď bol upozornený nato, že to ešte bude potrebovať. No je zbytočné plakať nad rozliatym mliekom. Ak sa k tomu nedopátrajú sami, tak nech idú na úrad a tam ten podnikateľský zámer archivujú. Je veľmi dôležité, aby čerpali dotáciu len na uvedené veci, pretože ak im príde kontrola a nebudú mať čerpanie peňazí v zhode s plánom, budú musieť peniaze vracať alebo to všetko opravovať - to závisí od ochoty úradníčky. Je len jedno pravidlo - peniaze čerpáš len nato, čo máš ty v danom konkrétnom prípade schválené. Niekomu schvália jednu vec a inému ju neschvália, hoci majú zámer na to isté - mám to z osobnej skúsenosti
Odvody sú aspoň po novom vo výške 50% z dotácie. Elektrina, nájom tam určite nie sú a neboli.

Presne toto som si myslela. Ja osobne si nechavam robit kopiu uplne zo vsetkeho co kde odovzdam, pretoze viem ake su u nas na uradoch zmatky. Toto je vec, kt. by som urcite mala odfotenu, zial nie je to moja zalezitost. DP robim pre bratrancovu manzelku, som nastvana ze to maju v takomto stave, ale teraz je vo velmi zlom zdravotnom stave ona, tak si mozem len v duchu ponadavat a ich odbremenit. Ale ten podnikatelsky zamer ich musim donutit ist vziat na UP. Ja by som nie len tym co ziadaju dotaciu, ale kazdemu kto si zaklada zivnost, dala za povinnost zucastnit sa skolenia kde by mu boli vysvetlene zakladne povinnosti podnikatela, ako je platenie odvodov, pouzivanie ERP a take malickosti, s ktorymi prichadza kazdy zivnostnik do styku a k uctovnikom sa to dostane az ked je uz neskoro....
Satin
08.02.10,06:04
Nika.sum, ja som tiež začínajúca živnostníčka. Veľa vecí som si naštudovala sama, veľa vecí určite neviem, ale keď niečo neviem, tak mám ústa a pýtam na dookola. Dnes už len na internete nájdeš toľko informácií, že ti to nestačí mozog spracovať. Myslím, že tebou navrhované školenie by nič nevyriešilo, pretože ak chce niekto ísť podnikať, mal by si o tom niečo vo vlastnom záujme naštudovať, aby potom neplakal a neľutoval. Veď aj v tejto súvislosti boli všetci upozornení, aby si nechali kópiu podnikateľského zámeru a predsa si to drvivá väčšina nenechala. Človek je proste taký - povie sa mu urob to a on urobí presný opak. Je mi ľúto, že máte teraz také trápenie, tak držím palčeky, aby sa jej polepšilo, pretože zdravie je prvoradé. Papiere sa vždy dajú aspoň ako tak dokopy. Navyše, na ÚP Vám to možno s nie veľkou ochotou, ale určite dajú, i keď to možno bude dlhšie trvať, lebo ochota úradníkov na Slovensku je vychýrená aj za hranicami SVK.
nika.sum
08.02.10,19:02
Nika.sum, ja som tiež začínajúca živnostníčka. Veľa vecí som si naštudovala sama, veľa vecí určite neviem, ale keď niečo neviem, tak mám ústa a pýtam na dookola. Dnes už len na internete nájdeš toľko informácií, že ti to nestačí mozog spracovať. Myslím, že tebou navrhované školenie by nič nevyriešilo, pretože ak chce niekto ísť podnikať, mal by si o tom niečo vo vlastnom záujme naštudovať, aby potom neplakal a neľutoval. Veď aj v tejto súvislosti boli všetci upozornení, aby si nechali kópiu podnikateľského zámeru a predsa si to drvivá väčšina nenechala. Človek je proste taký - povie sa mu urob to a on urobí presný opak. Je mi ľúto, že máte teraz také trápenie, tak držím palčeky, aby sa jej polepšilo, pretože zdravie je prvoradé. Papiere sa vždy dajú aspoň ako tak dokopy. Navyše, na ÚP Vám to možno s nie veľkou ochotou, ale určite dajú, i keď to možno bude dlhšie trvať, lebo ochota úradníkov na Slovensku je vychýrená aj za hranicami SVK.

Dakujem velmi pekne. Keby boli vsetci taky ako vy, ze chcete vediet. Je to asi pravda, ze by mozno nepomohlo skolenie. Je pravda, ze aj ja som im hovorila pred rokom, co treba a kopec veci neurobili. Uz som nakazala ist na UP, tak to snad vybavia co najrychlejsie, lebo DP potrebuju co najskor kvoli ziadosti o osobnu asistenciu. Je pravda, ze teraz je najdolezitejsie zdravie, ja sa s tymi papiermi uz nejako popasujem.