arimi
31.10.10,20:14
potrebujem rýchlo predat byt, ibaže nevieme nájst spoluvlastníka k podpisu.
vlastne riešim a platím jeho dlhy ja sama, a kedže sa schyluje k dražbe, tak sa bývalý manžel zbabelo vyparil a niekde sa schováva, aby nemusel riešit prepité dlhy on.
teraz sa mi ponúka predaj bytu, ale potrebujem to uskutočnit rýchlo v pribehu pár dní.
ako na to, ked nevieme vypátrat exmanžela ako spoluvlastníka bytu?
on by na jednej strane bol velmi rád, ked sa byt predá a splatia sa tým jeho dlhy, ale na druhej strane sa nechce zatažovat s vybavovaním predaja alebo dražbou.
a ja teraz neviem, čo si počat, ked mám kupca, ale zas nemám k podpisu na predaj exmanžela.
čo mám robit?
Mária27
31.10.10,21:48
Záleží od toho, či už máte BSM vyporiadané. Ak vaše BSM už zaniklo ale ešte nie je vyporiadané, mohla by si byt predať aj sama (konáš za oboch), keďže jeho súhlas máš (nemusí byť písomný). Samozrejme v zmysle § 145 sa (na požiadanie) s manželom musíš vyrovnať.
arimi
01.11.10,07:23
nerobila som s bsm nič, rozvod sme mali pred pol rokom. on je vačšinu času bud na psychiatrii, alebo v krčme.teraz by som rada ten byt predala, a chlapa niet a nikto o nom nič nevie.
takže možem aj ja sama predat byt, ked mi kupec vyplatí tie exekúcie na LV?
alebo ako to mám vlastne riešit, aby som zastavila dražbu? jedná sa vlastne o dlhy mojho exmanžela, ale som na jednom úvere aj ja ako spoludlžník, preto to chcem ukončit aj za cenu, že vyplatím predajom aj jeho dlhy.
BSM zaniklo dnom rozvodu?
no a na katastri možem jednat aj za neho? ked je spoluvlastník?
čo k tomu potrebujem?
Mária27
01.11.10,11:40
BSM zaniklo dňom rozvodu. Do jeho vyporiadania sa posudzujú právne úkony s ním analogicky najbližšie - ako BSM. Ak nemáš inú možnosť, treba sa o to pokúsiť. Kataster teraz oznamuje spoluvlastníkom údaje o plombách.

Ak budeš účastníčkou zmluvy o predaji len ty, manžel môže napadnúť zmluvu do troch rokov (relatívna neplatnosť). podľa § 145 a 40a. Manželia nemusia vždy všetko robiť spoločne, ako sa často hovorí, môžu konať aj v iných ako bežných veciach samostatne, musia mať však súhlas toho druhého manžela. Nikde nie je napísané, že tento súhlas musí byť písomný.

§ 145 (Vybavovanie spoločných vecí)
(1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.
(2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne.

§ 40a (Relatívna neplatnosť právneho úkonu)
Ak ide o dôvod neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovení § 49a, §140, § 145 ods. 1, § 479, § 589, § 701 ods. 1 a § 741b ods. 2, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá. Neplatnosti sa nemôže dovolávať ten, kto ju sám spôsobil. To isté platí, ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje dohoda účastníkov (§ 40). Ak je právny úkon v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom o cenách, je neplatný iba v rozsahu, v ktorom odporuje tomuto predpisu, ak sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti dovolá.
bubkoch
01.11.10,11:48
BSM zaniklo dňom rozvodu. Do jeho vyporiadania sa posudzujú právne úkony s ním analogicky najbližšie - ako BSM. Ak nemáš inú možnosť, treba sa o to pokúsiť. Kataster teraz oznamuje spoluvlastníkom údaje o plombách.

Ak budeš účastníčkou zmluvy o predaji len ty, manžel môže napadnúť zmluvu do troch rokov (relatívna neplatnosť). podľa § 145 a 40a. Manželia nemusia vždy všetko robiť spoločne, ako sa často hovorí, môžu konať aj v iných ako bežných veciach samostatne, musia mať však súhlas toho druhého manžela. Nikde nie je napísané, že tento súhlas musí byť písomný.

§ 145 (Vybavovanie spoločných vecí)
(1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.
(2) Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločných vecí sú oprávnení a povinní obaja manželia spoločne a nerozdielne.


neodporuje bod 2 tomu co pises ? byt je po zaniku BSM az do jeho vysporiadania v spolocnom vlastnictve ... teda ho nemoze predat jeden z vlastnikov sam .. alebo ako to je ?
mozn ho fakt moze predat sama, ale ja ako kupujuci by som na taku kúpu bytu, kde by bol predavajuci iba jeden z dvoch vlastnikov, nikdy nepristupil
Mária27
01.11.10,12:05
Odsek 2 hovorí o solidárnych záväzkoch a právach (od § 511). Solidárna oprávnenosť a zodpovednosť sa vzťahuje na všetky právne úkony bez zreteľa nato, či ide o bežnú vec alebo nie, nemožno ich vylúčiť ani dohodou ani jednostranným vyhlásením niektorého manžela.

§ 513 obč.z.
Ak je dlžník zaviazaný na rovnaké plnenie niekoľkým veriteľom, ktorí sú podľa zákona, podľa rozhodnutia súdu alebo podľa zmluvy voči nemu oprávnení spoločne a nerozdielne, môže ktokoľvek z veriteľov žiadať celé plnenie a dlžník je povinný splniť v celom rozsahu tomu, kto o plnenie požiada prvý.
aksas2
01.11.10,12:45
Argumenty beriem, ale som pesimista ohľadom katastra:)tam by to bol prinajmenšom problém, ak by to rovno nezamietli.
arimi
01.11.10,13:35
no a čo mi teda poradíte, ako to urobit, aby som napadnutá nebola a aby som to vyriešila bez škrabancov?
on totiž zmiznul pred dražbou, predtým nám tajil skutočnost o jeho dlhoch, schovával mi poštu, ked som bola preč apod.srandy.
teraz ked je zle, zmiznul, a nechal na mne a na detoch všetok ten bordel za neho riešit.
akú zmluvu mám s kupujucim uzavriet, aby sa nebál podvodu z mojej strany?
a čo ten kataster teda? bez jeho podpisu mi to neprevedú?
gabooz
02.11.10,14:02
Kataster by nemal (nemá na to zákonné zmocnenie) riešiť otázku relatívnej neplatnosti. Podľa skúsenosti však predpokladám, že bude. Pomôže, ak sa budeš na katastri informovať ako bude, lebo čo kataster to iný zvyk. Priípadne uzavrieť s kupujúcim zmluvu o buducej zmluve a požiadať súd o ustanovenie opatrovníka.
arimi
02.11.10,16:12
zmluvu o budúcej zmluve musia podpisovat obaja vlastníci?
čo ked uzavriem zatial zmluvu o zmluve s kupcom len ja a kúpnu zmluvu už podpíše aj exmanžel? to nejde?