boro456
01.11.10,07:58
Prajeme dobrý deň do Porady !

Obraciame sa na Vás s prosbou, otázkou či by ste vedeli pomôcť v nasledovnej veci prosím.
Máme "čerstvo" ženatého syna a s nevestou pýtajú od nás jednorázovo finančnú hotovosť. Chcú si kúpiť byt.
Nemáme toho veľa tak len menšou čiastkou im môžeme prispieť.
Mali by sme to asi urobiť pred notárom a spísať zmluvu o poskytnutí hotovosti ?
A v prípade zániku manželstva (lebo všetko je možné) by sme chceli hotovosť naspäť, máme aj druhé dieťa. Nevieme formulovať v súlade s právom tento postup.
Viete nám prosím pomôcť?
Ďakujeme za akékoľvek námety a pekný deň!
ivka70
01.11.10,07:04
Vy mozete peniaze darovat len synovi änie manzelom), v tom pripade nebudu sucastou BSM a v pripade rozvodu sa nedelia.
Mozete im peniaze pozicat a riadne podpisat pozicku, ktoru vam budu splacat.

Rozhodne si vsak nemyslim, ze dospele deti maju "pytat" od rodicov peniaze na byt.
A ak mate dalsie dieta, tak narobite v rodine darovanim penazi len jednemu dietatu rozbroje.

Ak chcu mladi byt, nech si zoberu hypoteku.
Tak to riesi kopec ludi.
bubkoch
01.11.10,07:09
mam 3 male deti, ale keby za mnou prislo s takou poziadavkou ktorekolvek z nich, najskor by som ho nakopal do zaku a potom poslal do banky ...
zk24
01.11.10,07:18
mam 3 male deti, ale keby za mnou prislo s takou poziadavkou ktorekolvek z nich, najskor by som ho nakopal do zaku a potom poslal do banky ...

Preco? Mne rodicia pozicali na auto. Dokonca to sami navrhli... Naco platit obrovske uroky banke / leasingovke, ked mozem o nieco mensie platit rodicom... Je to vyhodne pre obe strany...

Je to asi len o vztahoch a o dovere. K autu splatit mi ostavaju tri splatky, usetrila som na urokoch a nasi na nich zas co to zarobili ... Naco zivit instituciu kym to neni nevyhnutnostou a rodicov to do nudze nedoviedlo?


Takze ak mate na to aby ste pozicali detom, a chcete im pozicat /nebudete vy hladovat, ani na tom skodovat/, tak podpiste u notara zmluvu o pozicke. Takych zmluv o pozicke musi byt na internete kopec...
terezamaria
01.11.10,07:21
Prajeme dobrý deň do Porady !

Obraciame sa na Vás s prosbou, otázkou či by ste vedeli pomôcť v nasledovnej veci prosím.
Máme "čerstvo" ženatého syna a s nevestou pýtajú od nás jednorázovo finančnú hotovosť. Chcú si kúpiť byt.
Nemáme toho veľa tak len menšou čiastkou im môžeme prispieť.
Mali by sme to asi urobiť pred notárom a spísať zmluvu o poskytnutí hotovosti ?
A v prípade zániku manželstva (lebo všetko je možné) by sme chceli hotovosť naspäť, máme aj druhé dieťa. Nevieme formulovať v súlade s právom tento postup.
Viete nám prosím pomôcť?
Ďakujeme za akékoľvek námety a pekný deň!

Pri 2 deťoch by som to riešila rovnako obidvom. Je otázka pre Vás, či to bude pôžička alebo dar. Potom podľa toho, ako sa rozhodnete, si to dajte ošetriť u notára..

Uvažujme optimisticky, že manželstvo bude dobré, žiadny rozvod sa konať nebude, peniaze im zostanú. Budete mať peniaze aj pre druhé dieťa? Vždy z takýchto poskytnutí peňazí - resp. darovaní len jednému dieťatu vznikajú problémy, že si aj ten druhý/á/ začne uvedomovať, že on/a/ nedostal/a/.
A to určite nestojí za výčitky a zlé pohľady zo strany druhého dieťaťa.
bubkoch
01.11.10,07:26
Preco? Mne rodicia pozicali na auto. Dokonca to sami navrhli... Naco platit obrovske uroky banke / leasingovke, ked mozem o nieco mensie platit rodicom... Je to vyhodne pre obe strany...

Je to asi len o vztahoch a o dovere. K autu splatit mi ostavaju tri splatky, usetrila som na urokoch a nasi na nich zas co to zarobili ... Naco zivit instituciu kym to neni nevyhnutnostou a rodicov to do nudze nedoviedlo?


Takze ak mate na to aby ste pozicali detom, a chcete im pozicat /nebudete vy hladovat, ani na tom skodovat/, tak podpiste u notara zmluvu o pozicke. Takych zmluv o pozicke musi byt na internete kopec...

nepochopila si ma ... v otazke nie je spomenuta pozicka ...
okrem toho aj mne rodicia pozicali, ale vratil som ... a ked som nieco dostal, tak rovnako ako sestra, skratka dali detom rovnako, nie len jednemu ...

myslim ze dospely clovek nema co pytat "rodic daj", ked uz, tak "rodic pozicaj" alebo "rodic pomoz" (napr. zalozenim rodicovskeho domu")
zk24
01.11.10,07:28
nepochopila si ma ... v otazke nie je spomenuta pozicka ...
okrem toho aj mne rodicia pozicali, ale vratil som ... a ked som nieco dostal, tak rovnako ako sestra, skratka dali detom rovnako, nie len jednemu ...

myslim ze dospely clovek nema co pytat "rodic daj", ked uz, tak "rodic pozicaj" alebo "rodic pomoz" (napr. zalozenim rodicovskeho domu")

:eek::eek::eek: Tu sa nebavime o pozicke? :eek::eek::eek:
buchač
01.11.10,07:46
mam 3 male deti, ale keby za mnou prislo s takou poziadavkou ktorekolvek z nich, najskor by som ho nakopal do zaku a potom poslal do banky ...
Pekný si Ty rodič...ak už vôbec si ...;)
Skôr ale predpokladám , že nie ...:rolleyes:

nepochopila si ma ... v otazke nie je spomenuta pozicka ...
okrem toho aj mne rodicia pozicali, ale vratil som ... a ked som nieco dostal, tak rovnako ako sestra, skratka dali detom rovnako, nie len jednemu ...

myslim ze dospely clovek nema co pytat "rodic daj", ked uz, tak "rodic pozicaj" alebo "rodic pomoz" (napr. zalozenim rodicovskeho domu")
Fakt sa Ťa nedá pochopiť ...fakt ...

Možno bola zle formulovaná otázka ..." že pýtajú "....skôr by sa mi páčilo slovko ...prosia , žiadajú ...

Kua ...Tebe rodičia požičali ...aj sestre ...vrátil/i ste ...
Rád by som sa presunul o nejaký ten piatok do budúcnosti a videl Tvoju reakciu o tých kopancoch ...

Za seba Ti však poviem .
Momentálne mladšia býva u nás ...občas / skoro každý deň ;) / prespí aj jej priateľ ...
Ale k by som mal žiť s mladými nejakú dlhšiu dobu ???....NEEXISTUJE - radšej vysolím na drevo love ...
Pritom máme dobré vzťahy , no tie by sa postupom času / väčšinou sa aj / pošramotiť mohli ...
Ajuška
01.11.10,08:56
Pekný si Ty rodič...ak už vôbec si ...;)
Skôr ale predpokladám , že nie ...:rolleyes:

Fakt sa Ťa nedá pochopiť ...fakt ...
...:confused:...občas by si ten svoj kvéeeer mohol nahaať na pokoji...;):rolleyes:...
buchač
01.11.10,08:57
....a ktorý ?????????
Ale keď myslíš ....hm ...

Aj keď si myslím , že pravdu mám ...respektíve som o nej presvedčený .
Ale to je moja pravda , každý máme tú svoju ...
Gabhus
01.11.10,12:25
Ja ak by som peniaze mala, sama by som mladým ponúkla... Obidvom rovnako - a tak sme spísali aj so sestrou aj testamenty. Jedna aj druhá - obidvom mojim deťom rovnako. Sestra deti nemá. Nehovorím o miliónoch, ale čo si tie love vezmem so sebou kamsi na druhý svet? Mám čo mám a ak mladí by náhodou potrebovali, tak čo môžem, dám. Nám tiež rodičia dali čo mohli aj po duchovnej, aj po materiálnej stránke. Nikdy sme sa so sestrou nehádali, či jedna dostala viac a druhá menej. Každá dostala, kedy potrebovala a koľko naši mohli. Ja osobne žijem pre deti, aj keď už dospelé, ale VŽDY moje deti. Však aj poslúchajú že sa až divím. ;) Inak som nikdy neuvažovala. A či nevesta bude dobrá... Ak bude dobrá svokra, bude aj nevesta - dúfam.
aksas2
01.11.10,12:42
Vy mozete peniaze darovat len synovi änie manzelom), v tom pripade nebudu sucastou BSM a v pripade rozvodu sa nedelia.
Mozete im peniaze pozicat a riadne podpisat pozicku, ktoru vam budu splacat.

Rozhodne si vsak nemyslim, ze dospele deti maju "pytat" od rodicov peniaze na byt.
A ak mate dalsie dieta, tak narobite v rodine darovanim penazi len jednemu dietatu rozbroje.

Ak chcu mladi byt, nech si zoberu hypoteku.
Tak to riesi kopec ludi.
to nie je pravda oni možu darovať komu chcú, v takomto prípade sa berie do úvahy úmysel darcu, kľudne im to možu darovať obidvom a budú to mať v podielovom spoluvlastníctve
ivka70
01.11.10,12:45
to nie je pravda oni možu darovať komu chcú, v takomto prípade sa berie do úvahy úmysel darcu, kľudne im to možu darovať obidvom a budú to mať v podielovom spoluvlastníctve

Ty si nepochopila moju odpoved ...mozu darovat obom, ale mozu len synovi.
Darovane len synovi nebude predmetom BSM (to bola reakcia na to, ako osetrit, keby sa mladi nahodou rozisli).
zk24
01.11.10,12:46
to nie je pravda oni možu darovať komu chcú, v takomto prípade sa berie do úvahy úmysel darcu, kľudne im to možu darovať obidvom a budú to mať v podielovom spoluvlastníctve

Ivka70 podla mna nemyslela ze mozu darovat iba synovi... ale myslela to tak, ze ked chcu mozu darovat peniaze aj iba synovi... mozu peniaze darovat obom a mozu darovat iba synovi...
aksas2
01.11.10,12:47
Ty si nepochopila moju odpoved ...mozu darovat obom, ale mozu len synovi.
Darovane len synovi nebude predmetom BSM (to bola reakcia na to, ako osetrit, keby sa mladi nahodou rozisli).
ok sorry, ja len na margo toho, že darovať možu komu len chcú:)
KEJKA
01.11.10,15:39
ak darujú, komu darujú, podstatné je, že kúpený byt za tie peniaze už v BSM bude. Ak by bol v budúcnosti rozvod, tak sa musia vysporiadať aj s bytom. potom začnú naťahovačkY, kto koľko do toho bytu dal...........
Ak rodičia majú nejakú sumu, a nie je šanca, že časom zasa nasporia, tak by mali hotovosť rozdeliť napoly, a dať-darovať-požičať len tú jednu polovicu.
durisovad
01.11.10,16:26
Nebolo by na skodu, keby rovnaku sumu penazi darovali aj rodicia druheho partnera. V pripade delenia by nebol problem a v pripade zotrvania vo vztahu by nebolo komu vycitat - "mne moji rodicia pomohli a tvoji sa na teba vykaslali, takze mam tu vacsie prava".
buchač
01.11.10,16:31
Nebolo by na skodu, keby rovnaku sumu penazi darovali aj rodicia druheho partnera. V pripade delenia by nebol problem a v pripade zotrvania vo vztahu by nebolo komu vycitat - "mne moji rodicia pomohli a tvoji sa na teba vykaslali, takze mam tu vacsie prava".

Júúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúúj ......:confused:

Porozmýšľaj nad tým , čo je to za , nechcem povedať , blbosť ...
Zamysli sa ...a poriadne , kým mi odpovieš ....
bubkoch
01.11.10,16:38
ak darujú, komu darujú, podstatné je, že kúpený byt za tie peniaze už v BSM bude. Ak by bol v budúcnosti rozvod, tak sa musia vysporiadať aj s bytom. potom začnú naťahovačkY, kto koľko do toho bytu dal...........


ziaden problem ... ak rodicia daruju synovi nejaku hotovost na kupu bytu, pricom suma a ucel bude presne uvedena v darovacej zmluve, tak tuto sumu by si (uspesne) mohol syn od rozvedenej manzelky narokovat na sude
bubkoch
01.11.10,16:41
ziaden problem ... ak rodicia daruju synovi nejaku hotovost na kupu bytu, pricom suma a ucel bude presne uvedena v darovacej zmluve, tak tuto sumu by si (uspesne) mohol syn od rozvedenej manzelky narokovat na sude

konkretne priklad:
rodicia daruju synovi 10000€ na kupu bytu, mladí si kupia byt za 40000€ (30000€ dali zo spolocnych penazi)

tak v pripade rozvodu, ak by cena bytu ostala nezmenena a byt by ostal manzelke, syn by sa na sude od ex-manzelky uspesne domohol vyplatenia sumy 10000€ + 30000€/2 = 25000€
boro456
02.11.10,11:09
Ďakujem pekne Vám za všetky cenné príspevky a za ochotu a za rady.
Vychádza mi z toho výsledok, že treba spísať zmluvu o poskytnutí pôžičky obom novomanželom s tým, že my sme veritelia oni dlžníci a v obsahu zmluvy v časti termíny bude "....vrátenie dlžnej čiastky sa uskutoční napr. do 1 mesiaca od zániku manželstva.." ( takéto signály žiaľ máme), ale nádej zostáva a dúfame, že sa všetko napraví.

Dar - to by bola iná kategória, to sa asi nevracia to je niečo spontánnejšie.

Môže to tak byť podľa Vás?

Ako je to potom s povinnosťami voči spoločnosti-štátu?


Ďakujem pekne.
Chobot
02.11.10,11:18
Mnohí tu píšu rôzne veci, ale nepíšu k tvojmu problému.


Prajeme dobrý deň do Porady !

Obraciame sa na Vás s prosbou, otázkou či by ste vedeli pomôcť v nasledovnej veci prosím.
Máme "čerstvo" ženatého syna a s nevestou pýtajú od nás jednorázovo finančnú hotovosť. Chcú si kúpiť byt.
Nemáme toho veľa tak len menšou čiastkou im môžeme prispieť.
Mali by sme to asi urobiť pred notárom a spísať zmluvu o poskytnutí hotovosti ?

Dôležité je vedieť, či to bude dar alebo pôžička. Ale vo všeobecnosti - je možné spísať zmluvu o poskytnutí hotovosti. Dokonca je aj dobré, ak je to písomne zdokumentované. Nakoľko nejde o nehnuteľnosť, nie je podmienkou, aby podpisy boli overené notárom. Nie je ale na škodu veci, ak sa aj tak dajú podpisy overiť (pre prípadné budúce spory).


A v prípade zániku manželstva (lebo všetko je možné) by sme chceli hotovosť naspäť, máme aj druhé dieťa. Nevieme formulovať v súlade s právom tento postup.
Viete nám prosím pomôcť?
Ďakujeme za akékoľvek námety a pekný deň!

Ak pôjde o dar, tak dar je darovaný bezpodmienečne. Teda dar nemožno obmedzovať podmienkami. Jedinou možnosťou vrátenia daru je, ak sa obdarovaný správa k darcovi tak, že hrubo porušuje dobré mravy. Ale pri jeho rozvode nemožno hovoriť, že by tým voči tebe hrubo porušil dobré mravy, takže ak peniaze daruješ, nie je možné viazať vrátenie daru pre prípad rozvodu.

Otázne je, čo tým chceš dosiahnuť - myslím tou podmienkou, že ak sa rozvedie, musí peniaze vrátiť. Chceš mu zamedziť, aby sa rozviedol? Alebo nechceš, aby v prípade rozvodu peniaze pripadli aj jeho manželke? Alebo čo tým chceš docieliť?
Chobot
02.11.10,11:21
Ďakujem pekne Vám za všetky cenné príspevky a za ochotu a za rady.
Vychádza mi z toho výsledok, že treba spísať zmluvu o poskytnutí pôžičky obom novomanželom s tým, že my sme veritelia oni dlžníci a v obsahu zmluvy v časti termíny bude "....vrátenie dlžnej čiastky sa uskutoční napr. do 1 mesiaca od zániku manželstva.." ( takéto signály žiaľ máme), ale nádej zostáva a dúfame, že sa všetko napraví.

Dar - to by bola iná kategória, to sa asi nevracia to je niečo spontánnejšie.

Môže to tak byť podľa Vás?

Ako je to potom s povinnosťami voči spoločnosti-štátu?


Ďakujem pekne.

Napísal si príspevok, kým som písal svoj.

AK pôjde o pôžičku, tiež sa mi nezdá tá podmienka, že vrátenie v prípade rozvodu. Ale pokiaľ to nie je v rozpore s obč. zákonníkom, tak by to bolo možné.

Ale nečakaj, že touto podmienkou zachrániš ich manželstvo. Ak má k rozvodu dôjsť, tak sa rozvedú, aj keby mali tie peniaze vrátiť. A možno sa aj rozvedú a aj tak ich nevrátia. Čo potom? Budeš sa s ním súdiť? Pošleš na nich exekútora?
boro456
02.11.10,13:50
Chobot (http://www.porada.sk/member.php?u=5628) Ďakujem krásne za posúdenie a návrhy. Vnikol si do našich ťažkostí. Čo už, nejak to prežijeme... Ešte raz vďaka !
Oliwa
03.11.10,08:53
Prajeme dobrý deň do Porady !

Obraciame sa na Vás s prosbou, otázkou či by ste vedeli pomôcť v nasledovnej veci prosím.
Máme "čerstvo" ženatého syna a s nevestou pýtajú od nás jednorázovo finančnú hotovosť. Chcú si kúpiť byt.
Nemáme toho veľa tak len menšou čiastkou im môžeme prispieť.Mali by sme to asi urobiť pred notárom a spísať zmluvu o poskytnutí hotovosti ?
A v prípade zániku manželstva (lebo všetko je možné) by sme chceli hotovosť naspäť, máme aj druhé dieťa. Nevieme formulovať v súlade s právom tento postup.
Viete nám prosím pomôcť?
Ďakujeme za akékoľvek námety a pekný deň!

Neviem, čo myslíš "čerstvo" ženatým synom...
Ani menšou čiastkou... lebo byt stojí toľko, že im menšia čiastka zrejme nepomôže... A ak sú Vaše finančné možnosti limitované - čo tak navrhnúť im, nech si vezmú na byt hypotéku /ako to mnohí spomínali/ a Vy im tou menšou čiastkou pomôžete napr. ten byt zariadiť...
Zaráža ma tá drzosť syna a nevesty... A hlavne, ak sa nejedná o jedináčika.
No keďže mladí vysielajú "dymové signály" a vo vzťahu to zrejme škrípe, nezachraňovala by som ho Vašimi peniazmi. Nech sami popracujú na vyriešení bytovej otázky, nech spolu zdolávajú životné i finančné krízy - ak o ten vzťah obaja stoja, zabojujú oň a zocelí ich to... Ak nie, Vaša menšia či väčšia čiastka im nepomôže - aj keď by Vás z toho chceli obviňovať - sú predsa dospelí, či nie? Tak nech sa podľa toho začnú správať...
Kde sa vzala generácia, ktorá chce všetko hneď, teraz a za každú cenu???
Kto ju vychoval???
Ak im tie peniaze dáte, darujete, požičiate - riziko ich vrátenia sa mi javí ako veľmi vysoké, resp. 100 %-né...
Ak Vám záleží na udržaní vzťahu mladých viac /zrejme žiaľ viac ako im samým/, ako na peniazoch - urobíte to, no ich problémy to nevyrieši - zasa raz budete niečo riešiť za nich a môže Vám to v budúcnosti priniesť ešte väčšie starosti - a bez tých môžete byť...

Vy to nejak prežijete. Len či aj oni, resp. ich vzťah...
gypsynka
03.11.10,10:08
Tiež sa čudujem, prečo im chcete požičať peniaze na byt, keď máte indície, že manželstvo sa môže rozpadnúť. Myslím, že byt ich nezachráni, najprv treba vyriešiť vzťahy.
ewita888
03.11.10,10:14
Tiež sa čudujem, prečo im chcete požičať peniaze na byt, keď máte indície, že manželstvo sa môže rozpadnúť. Myslím, že byt ich nezachráni, najprv treba vyriešiť vzťahy.
sú novomanželia, takže zrejme sa ich manželstvo nerozpadá, nikde o tom zadávateľka nepíše... ale - naopak - každé manželstvo sa raz rozpadnúť môže.. a o tom je táto téma..
gypsynka
03.11.10,10:18
sú novomanželia, takže zrejme sa ich manželstvo nerozpadá, nikde o tom zadávateľka nepíše... ale - naopak - každé manželstvo sa raz rozpadnúť môže.. a o tom je táto téma..
Citujem zadávateľa: "....vrátenie dlžnej čiastky sa uskutoční napr. do 1 mesiaca od zániku manželstva.." ( takéto signály žiaľ máme), ale nádej zostáva a dúfame, že sa všetko napraví.
ewita888
03.11.10,10:28
Citujem zadávateľa: "....vrátenie dlžnej čiastky sa uskutoční napr. do 1 mesiaca od zániku manželstva.." ( takéto signály žiaľ máme), ale nádej zostáva a dúfame, že sa všetko napraví.
aháá, pardon, nevšimla som si...