Zuzka82
01.11.10,09:12
Dobrý den. Potrebovala by som sa poradit. Som vydatá a s mojím manželom čakáme dieta. On je rozvedený a platí výživné na dve deti. Nám sa teraz zvýšili výdavky s mojím tehotenstvom a znížil moj príjem kedže som na rizikovom tehotenstve. Advokát nám povedal že nemáme nárok na zníženie výživného na jeho deti z dovodu dokial sa nenarodí naše dieta. Ale ja si myslim že by sme mali nárok z dovodu zvýšenia výdavkom na mna a výbavu dietata. Poradite mi s tým či mame čakat až sa naše malé narodí alebo už možeme žiadat aj teraz? Dakujem
profesional
01.11.10,08:45
Advokat ma pravdu. Do narodenia dietata nie je narok na znizenie vyzivneho. Nakolko kym sa dieta ennarodi, tak vsetky vydavky Vas dvoch, hoc spojene s tehotenstvom, su vydavky osobnej spotreby dvoch dospelych ludi. A tie nezmu byt uprednostnene pred vyzivnym pre neplnolete osoby, teda jeho deti. Az ked bude dieta na svete, je mozne aby sud poziadal o znizenie vyzivneho z dovodu ze ma objektivne vydavky na dalsiu vyzivovanu osobu. Ale necakajte nejake velke zazraky. Nakolko sud bude v prvom rade skumat ci sa znizili vydavky vyzivovanych deti a ak nie, tak pravdepodobne navrh na znizenie vyzivneho zamietne. Nakolko vyzivovane deti nemozu trpiet tym ze ich otec si urobil kdesi dalsie dieta. Aj ked na druhej strane je pravda ze dieta sama podielat na zivotnej urovni svojich rodicov. Sud ale skor navrh zamietne a odkaze otca na to aby si laskavo nasiel dalsi prijem.
veronikasad
01.11.10,09:51
Zuzka, neriešim dôvod rozpadu prvého manželstva. Predpokaldám však, že pred uzatvorením manželstva si vedela, že tvoj nastávajúci platí výživné na dve deti z predch. manželstva ...

Inak by som považovala tvoje terajšie nároky za sebecké ...
bubkoch
01.11.10,10:30
Advokat ma pravdu. Do narodenia dietata nie je narok na znizenie vyzivneho. Nakolko kym sa dieta ennarodi, tak vsetky vydavky Vas dvoch, hoc spojene s tehotenstvom, su vydavky osobnej spotreby dvoch dospelych ludi. A tie nezmu byt uprednostnene pred vyzivnym pre neplnolete osoby, teda jeho deti. Az ked bude dieta na svete, je mozne aby sud poziadal o znizenie vyzivneho z dovodu ze ma objektivne vydavky na dalsiu vyzivovanu osobu. Ale necakajte nejake velke zazraky. Nakolko sud bude v prvom rade skumat ci sa znizili vydavky vyzivovanych deti a ak nie, tak pravdepodobne navrh na znizenie vyzivneho zamietne. Nakolko vyzivovane deti nemozu trpiet tym ze ich otec si urobil kdesi dalsie dieta. Aj ked na druhej strane je pravda ze dieta sama podielat na zivotnej urovni svojich rodicov. Sud ale skor navrh zamietne a odkaze otca na to aby si laskavo nasiel dalsi prijem.

neviem ci mas nejake realne skusenosti v tejto oblasti ale to co si napisal v druhej polovici je fakt usmevne ... uplne mimo realitu, o tom ze to je uplne mimo zakon je zbytocne pisat
Mária27
01.11.10,11:30
Keby sa malo meniť výživné len pri zmene pomerov na strane dieťaťa, to by sa asi len zvyšovalo a potom zastavilo. Do úvahy sa berú aj zmeny na strane povinného rodiča. Rozdiel je v tom, že pri dieťati sa berú do úvahy jeho odôvodnené potreby, pri povinnom rodičovi sa neberú do úvahy výdavky, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.
Posúdiť sa to musí pri konkrétnych pomeroch. Do úvahy sa berú celé príjmy novej domácnosti rodiča a posudzujú nevyhnutné výdavky. V tomto prípade sa zhoršili pomery v domácnosti otca, pretože musí zabezpečovať podstatne vyššie potreby ako keď manželka pracovala.
Od výšky potrieb dieťaťa a nevyhnutných výdavkov rodiča bud záležať, či súd žiadosti vyhovie.

Zákon 36/2005 o rodine
§ 62
(2) Obaja rodičia prispievajú na výživu svojich detí podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Dieťa má právo podieľať sa na životnej úrovni rodičov.
(5) Výživné má prednosť pred inými výdavkami rodičov. Pri skúmaní schopností, možností a majetkových pomerov povinného rodiča súd neberie do úvahy výdavky povinného rodiča, ktoré nie je nevyhnutné vynaložiť.

§ 75
(1) Pri určení výživného prihliadne súd na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného. Na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného prihliadne súd aj vtedy, ak sa povinný vzdá bez dôležitého dôvodu výhodnejšieho zamestnania, zárobku, majetkového prospechu; rovnako prihliadne aj na neprimerané majetkové riziká, ktoré povinný na seba berie.

§ 78
(1) Dohody a súdne rozhodnutia o výživnom možno zmeniť, ak sa zmenia pomery. Okrem výživného pre maloleté dieťa je zmena alebo zrušenie výživného možné len na návrh.
day
01.11.10,12:18
pre Mariu treba vymyslet nove hodnotenie, ona je totiz extra trieda
Zuzka82
01.11.10,12:42
Dakujem za rady, aj tie kritické že som sebecká.-)
Keby ste poznali lepšie finančné možnosti na našej strane a strane bývalej manželky tak by ste to lepšie pochopili. Moj príjem a príjem mojho manžela po odčítaní výživného činí spolu 550 eur. Pre dve osoby je to málo. Príjem bývalej manželky s výživným činí 900 eur. Tak teraz budte mudry kto je sebecký. Nikdy by som nevzala príjem ktorý ide pre deti ale zregulovat by sa to mohlo.
ivka70
01.11.10,12:49
Dakujem za rady, aj tie kritické že som sebecká.-)
Keby ste poznali lepšie finančné možnosti na našej strane a strane bývalej manželky tak by ste to lepšie pochopili. Moj príjem a príjem mojho manžela po odčítaní výživného činí spolu 550 eur. Pre dve osoby je to málo. Príjem bývalej manželky s výživným činí 900 eur. Tak teraz budte mudry kto je sebecký. Nikdy by som nevzala príjem ktorý ide pre deti ale zregulovat by sa to mohlo.

Neposudzujem ,len konstatujem holy fakt:
Tie vase prijmy su v podstate porovnatelne, vy mate na osobu 275 EUR, ona ma na osobu 300 EUR. :)
podla toho sa neda posudit sebeckost ani vas ani ex.
Ajuška
01.11.10,13:57
... V tomto prípade sa zhoršili pomery v domácnosti otca, pretože musí zabezpečovať podstatne vyššie potreby ako keď manželka pracovala...
...ak sa o výške výživného rozhodovalo v čase, keď už ďalšiu manželku mal...:cool:...

... Do úvahy sa berú celé príjmy novej domácnosti rodiča a posudzujú nevyhnutné výdavky...