knight
01.11.10,12:10
Zdravím,

som študentom vysokej školy a venujem sa programovaniu, takže by som si chcel založiť živnosť. Viem, že podobných tém je tu veľa, aj som si niečo už naštudoval, ale potreboval by som pár vecí vysvetliť.

1. Sociálna a zdravotná poistovňa
Keďže som študent, prvý rok neplatím predavky na zdravotnú a socialnú poisťovňu.
Tu na porade som si našiel, že ak neprekročím príjem 3 948,84 € za rok 2010 nebudem musieť platiť odvody do socialnej poisťovne a ak mi vyjde VZ za celý rok do 2479,20 € zostanem poistencom štátu a nebudem platiť odvody.
Moja otázka: Ako mám chápať príjem? Zisk - výdavky? a ako vypočítam VZ?

2. Kedy založiť živnosť?
V tomto roku som pracoval na dohodu o brigádnickej práci študenta, kde som zarobil cca 1500 eur. Ak by som si teraz založil živnosť,musel by som podávať za rok 2010 daňové priznanie. Musel by som tam zahrnúť aj príjmy z tej dohody? A naopak, ak budem mať živnosť, môžem pracovať na dohodu? Teda oplatí sa podľa vás počkať a založiť si živnosť až od 1.1.2011?

3. Účtovníctvo
Budem potrebovať účtovníčka, ak nebudem mať zamestnancov a mesačne vystavím, nejaké 2-3 faktúry alebo sa to dá zvládnuť?

Ďakujem všetkým za rady
KEJKA
01.11.10,16:02
Zdravím,

som študentom vysokej školy a venujem sa programovaniu, takže by som si chcel založiť živnosť. Viem, že podobných tém je tu veľa, aj som si niečo už naštudoval, ale potreboval by som pár vecí vysvetliť.

1. Sociálna a zdravotná poistovňa
Keďže som študent, prvý rok neplatím predavky na zdravotnú a socialnú poisťovňu.
Tu na porade som si našiel, že ak neprekročím príjem 3 948,84 € za rok 2010 nebudem musieť platiť odvody do socialnej poisťovne a ak mi vyjde VZ za celý rok do 2479,20 € zostanem poistencom štátu a nebudem platiť odvody.
Moja otázka: Ako mám chápať príjem? Zisk - výdavky? a ako vypočítam VZ?
Príjem je všetko, čo dostaneš ako odmenu za svoju činnosť.
teda príjem = tvoja fakturácia SZČO.
príjem mínus výdavky = základ dane, to je o inom.

2. Kedy založiť živnosť?
V tomto roku som pracoval na dohodu o brigádnickej práci študenta, kde som zarobil cca 1500 eur. Ak by som si teraz založil živnosť,musel by som podávať za rok 2010 daňové priznanie. Musel by som tam zahrnúť aj príjmy z tej dohody?
áno, zahrnieš, ak ti bola zrazená preddavková daň, resp. ak si podpísal vyhlásenie ku mzde
nie, ak ti bola zrazená daň zrážkou (pri nízkej mesačnej odmene a súčasne ak si nepodpísal vyhlásenie)
A naopak, ak budem mať živnosť, môžem pracovať na dohodu? áno
Teda oplatí sa podľa vás počkať a založiť si živnosť až od 1.1.2011?
áno,nie, závisí, či máš zákazky. Ak by si nemal žiadny príjem do konca roka, tak škoda zakladať živnosť. Ak by sa aj niečo vyskytlo, vždy môžeš vec riešiť dohodou o vykonaní práce, resp. zmluvou o dielo. Blíži sa koniec roka, výhodou vyčkať do r.2011 je aj to, že povinnosť platiť odvody sa presunie až na 1.7.2012.

3. Účtovníctvo
Budem potrebovať účtovníčka, ak nebudem mať zamestnancov a mesačne vystavím, nejaké 2-3 faktúry alebo sa to dá zvládnuť?
Ak si dokážeš veci naštudovať tak ako doteraz, tak si pravdepodobne dokážeš urobiť DPFO sám - ak si si ho urobil za rok 2009, tak teraz to bude akurát iné tlačivo. Možno sa ti oplatia paušálne výdavky, tým pádom máš aj zjednodušené účtovníctvo-evidenciu.

Ďakujem všetkým za rady
v texte
Kvietocek
03.11.10,07:09
Moj znamy zacal od Apríla podnikat na zivnost.
1. Este stale plati, ze na remeselnu zivnost si moze uplatnit az 60% pausalne vydavky?

Od 1.4.-31.10.2010 zarobil 20 tis euro. Ako sa vypocita dan v danovom priznani na konci roka?

20 000 x 60% = 12 000 (pausalne vydavky)

20 000 - 12 000 = 8 000 s tejto sumy ma platit 19% dan? t.j. 1520 € ???
Pomoze mi kazda dobra rada. Ďakujem
grammatika
03.11.10,07:14
Moj znamy zacal od Apríla podnikat na zivnost.
1. Este stale plati, ze na remeselnu zivnost si moze uplatnit az 60% pausalne vydavky?

Od 1.4.-31.10.2010 zarobil 20 tis euro. Ako sa vypocita dan v danovom priznani na konci roka?

20 000 x 60% = 12 000 (pausalne vydavky)

20 000 - 12 000 = 8 000 s tejto sumy ma platit 19% dan? t.j. 1520 € ???
Pomoze mi kazda dobra rada. Ďakujem
áno za rok 2009 stále platí, že si môže uplatniť 60% paušálne výdavky.
20000 € - príjem
12000 € - výdavky 60%
mínus zaplatené poistné
mínus 4025,70 € - NČ na daňovníka
---------------------
ZD = 3974,30 € *19% = 755,117 € daň
(ale to je vypočítané bez tých odvodov do ZP a SP)
Kvietocek
03.11.10,07:23
Neviem isto, ale prvy rok neplati odvody, alebo sa mýlim?
Kvietocek
03.11.10,07:29
Ked dostal dotaciu na podnikanie z uradu prace to sa tiez zapocitava do prijmu? Ak tomu spravne rozumiem za rok 2010 (ako je zivnostnik) treba den po dni zapisovat ake mal prijmy (do nejakeho zosita) na konci roka to zosumarizovat na vyslednu sumu t.j. prijmy a z toho odpocitat tych 60%?

Pri odovzdavani danoveho priznania za rok 2010 - odovzdavaju sa aj nejake prilohy pri zivnostnikoch?
grammatika
03.11.10,07:47
Ked dostal dotaciu na podnikanie z uradu prace to sa tiez zapocitava do prijmu? Ak tomu spravne rozumiem za rok 2010 (ako je zivnostnik) treba den po dni zapisovat ake mal prijmy (do nejakeho zosita) na konci roka to zosumarizovat na vyslednu sumu t.j. prijmy a z toho odpocitat tych 60%?

Pri odovzdavani danoveho priznania za rok 2010 - odovzdavaju sa aj nejake prilohy pri zivnostnikoch?

V prípade dotácie a použitia paušálnych výdavkov, tak celý príjem ide do zdaniteľného príjmu hneď (pri vedení JU "to ide postupne")
Pripájam evidenciu príjmov a výdavkov, tú tabulku som stiahla kedysi z porady (neviem, už kto bol autorom)
Musíš si tam ale prepísať 60% výdavky a upraviť vzorec (ráta sa tam so 40% výdavkami)
Takisto si musíš viesť evidenciu pohľadávok a záväzkov.
Prílohy k DPFO typ B pri paušálnych výdavkoch nie sú-resp.nie sú žiadne výkazy.
Ak je čisto živnostník tak zdravotné poistenie/odvody si musí platiť.
Kvietocek
03.11.10,08:41
cize dotaciu dam hned ako prvu do prijmov - spravne?

Vydavky, ktore ma pocas kalendarneho roka (nemyslim tych 60%) realne vydavky - aj niekto kontroluje? Myslim danovaci ked pridu na kontrolu napr.?

A co inventury - musi ich zivnostnik robit? Napr. 4x do roka pokladnica plati to aj pre zivnostnikov?

Mozno blba otazka ale predsa: Preco do 31.3.2010 zivnostnici odnasali DP na zdravotnu a socialnu poistovnu?
grammatika
03.11.10,08:52
cize dotaciu dam hned ako prvu do prijmov - spravne?

Vydavky, ktore ma pocas kalendarneho roka (nemyslim tych 60%) realne vydavky - aj niekto kontroluje? Myslim danovaci ked pridu na kontrolu napr.?

A co inventury - musi ich zivnostnik robit? Napr. 4x do roka pokladnica plati to aj pre zivnostnikov?

Mozno blba otazka ale predsa: Preco do 31.3.2010 zivnostnici odnasali DP na zdravotnu a socialnu poistovnu?

Buď uplatňuješ paušálne výdavky (40%alebo60%) alebo vedieš jednoduché účtovníctvo, s ktorým je spojená okrem iného i inventarizácia a všetky povinnosti zo zákona o účtovníctve a postupov účtovania v JU.
Nerozumiem otázke-výdavky niekto kontroluje- musíš si ujasniť, že či budeš viesť klasické JU alebo využiješ paušálne výdavky. Ak príde daňová kontrola tak kontroluje všetko - aj príjmy nielen výdavky...

Každý daňovník, kt. dosiahne príjem v min.výške 1/2NČ na daňovníka musí podať DP alebo vykonať RZD.
Každý živnostník musí do 31.03. podávať i RZZP.
A do 30.06. musí do SP podať výpis z daňového priznania a podľa toho sa určí podľa terajšieho zákona, že či je alebo nie je povinný platiť odvody do SP od 01.07..
Toto je len v skratke opísané...musíš si ujasniť, čo chceš alebo nechceš uplatňovať...
Kvietocek
03.11.10,08:56
Zivnostnik zacal podnikat od 1.4.2010 v pripade, ze nedosiahne obrat 3 834,96 povinnosť platiť do SP ma az od 1.7.2011.

Čo vsak v pripade, ked zivnostnik zistil, ze v Septembri 2010 prekrosil hranicu 3 834,96 Eur? To ma spetne teraz dozadu SP zaplatit odvody do socialky?
Kvietocek
03.11.10,09:00
Buď uplatňuješ paušálne výdavky (40%alebo60%) alebo vedieš jednoduché účtovníctvo, s ktorým je spojená okrem iného i inventarizácia a všetky povinnosti zo zákona o účtovníctve a postupov účtovania v JU.
Nerozumiem otázke-výdavky niekto kontroluje- musíš si ujasniť, že či budeš viesť klasické JU alebo využiješ paušálne výdavky. Ak príde daňová kontrola tak kontroluje všetko - aj príjmy nielen výdavky...

Každý daňovník, kt. dosiahne príjem v min.výške 1/2NČ na daňovníka musí podať DP alebo vykonať RZD.
Každý živnostník musí do 31.03. podávať i RZZP.
A do 30.06. musí do SP podať výpis z daňového priznania a podľa toho sa určí podľa terajšieho zákona, že či je alebo nie je povinný platiť odvody do SP od 01.07..
Toto je len v skratke opísané...musíš si ujasniť, čo chceš alebo nechceš uplatňovať...


Ja len studujem teraz zo vsetkych moznych materialov, ake povinnosti mi vyplyvajú keď pouzijem tych 60% pausalnych vydavkov. Aby sa na nic nezabudlo.

To mi je jasne, ze ked budem robit klasicke JU tak kontroluju danovnici vsetko, ale co kontroluju pri pausalnych vydavkoch tomu celkom nerozumiem.
grammatika
03.11.10,09:06
Ja len studujem teraz zo vsetkych moznych materialov, ake povinnosti mi vyplyvajú keď pouzijem tych 60% pausalnych vydavkov. Aby sa na nic nezabudlo.

To mi je jasne, ze ked budem robit klasicke JU tak kontroluju danovnici vsetko, ale co kontroluju pri pausalnych vydavkoch tomu celkom nerozumiem.

kontrolujú Ti príjmy (napr.ešte stále je v platnosti tzv.Bonzácky paragraf-čiže, ak živnostníkovi sa vyplatí faktúra v hotovosti a vyplatí tento subjekt viac ako 3319 € za rok, tak to musí do 30.01.nahlásiť daňovému úradu živnostníka a potom DU skontroluje, či tento príjem živnostník priznal-to je len príklad.)
Takisto Ti môžu kontrolovať napr. či výdavky na ZP si skutočne aj uhradila.
Či vedieš evidenciu P a V. Nie som kontrolór, ale všetko sa dá skontrolovať.

60% výdavky - len pri remeselných živnostiach!

povinné odvody do SP bude platiť od 01.07.2011. Je jedno, že príjem prekročil počas roka 2010.
Kvietocek
03.11.10,09:28
Ak tomu spravne rozumiem SP bez ohladu na to kolko mal prijem v roku 2010 bude platit az od 1.7.2011.

Zdravotne poistenie ked zacal podnikat od 1.4.2010 musi zaplatit najneskor do 8.5.2010. Cize ZP sa plati v tom roku kedy zacal podnikat. Spravne?

Naco si ma davat este pozor pri 60% vydavkoch?
grammatika
03.11.10,09:46
Ak tomu spravne rozumiem SP bez ohladu na to kolko mal prijem v roku 2010 bude platit az od 1.7.2011. správne ak prekročí príjem 3834,6 €podľa doteraz platného zákona (chystajú sa zmeny)

Zdravotne poistenie ked zacal podnikat od 1.4.2010 musi zaplatit najneskor do 8.5.2010. Cize ZP sa plati v tom roku kedy zacal podnikat. Spravne? -správne

Naco si ma davat este pozor pri 60% vydavkoch? aby išlo o príjmy len z remeselných činností, inak by 60% výdavky nemohol použiť
v texte. Btw. vytvoriť si tabuľku pre čerpanie dotácie-pre účely kontroly z ÚPSVaR
Kvietocek
03.11.10,09:56
Tou tabulkou mas na mysli, kde sa minuli koruny z dotacie? Napr. dostal dotaciu 3 000 € tak polozku po polozke rozpisat co za to kupil?

V prípade, ze za rok 2010 mu vynde platit dan vyssia ako 1659,70 € musi sa prihlasit na štvrťročného platcu dane - ked je zivnostnik?
Kvietocek
03.11.10,10:31
Plati to, ze ked sa dostane dotacia z uradu prace tak sa nemozu pouzit pausalne vydavky, ale musi sa viest JU?

Ked dotaciu dostal v roku 2010 a bude vykazovat pausalne vydavky tak musim dat celu sumu ako prijem?
knight
03.11.10,11:04
Buď uplatňuješ paušálne výdavky (40%alebo60%) alebo vedieš jednoduché účtovníctvo, s ktorým je spojená okrem iného i inventarizácia a všetky povinnosti zo zákona o účtovníctve a postupov účtovania v JU.
Nerozumiem otázke-výdavky niekto kontroluje- musíš si ujasniť, že či budeš viesť klasické JU alebo využiješ paušálne výdavky. Ak príde daňová kontrola tak kontroluje všetko - aj príjmy nielen výdavky...

Každý daňovník, kt. dosiahne príjem v min.výške 1/2NČ na daňovníka musí podať DP alebo vykonať RZD.
Každý živnostník musí do 31.03. podávať i RZZP.
A do 30.06. musí do SP podať výpis z daňového priznania a podľa toho sa určí podľa terajšieho zákona, že či je alebo nie je povinný platiť odvody do SP od 01.07..
Toto je len v skratke opísané...musíš si ujasniť, čo chceš alebo nechceš uplatňovať...
Primiešam sa do diskusie v mojej téme :)
Ak by som si uplatňoval paušálne výdavky, jedinou mojou povinnosťou by bolo písať si do jednej tabuľky príjmy a na výdaje by som sa mohol vykašlať, rozumiem tomu správne? Takisto by mi odpadla povinnosť evidencie zásob, inventúry a podobne?

Ešte k tej sociálnej poistovni, ak si založím živnosť v januári 2011, výpis z daňového priznania budem posielať až 30.6. 2012? Ak mi vznikne povinnosť platiť odvody, budem musieť doplatiť za celý rok 2011 alebo ich začnem platiť až 1.7.2012?
Ďakujem za odp.
Kvietocek
03.11.10,11:23
Ešte k tej sociálnej poistovni, ak si založím živnosť v januári 2011, výpis z daňového priznania budem posielať až 30.6. 2012? áno

Ak mi vznikne povinnosť platiť odvody, budem musieť doplatiť za celý rok 2011 alebo ich začnem platiť až 1.7.2012? platiť až od 1.7.2012
Ďakujem za odp.[/QUOTE]

Ak sa milym tak ma opravte skusenejsi poradaci. V roku 2011 maju byt zmeny tak si to treba sledovat.
grammatika
03.11.10,11:27
Primiešam sa do diskusie v mojej téme :)
Ak by som si uplatňoval paušálne výdavky, jedinou mojou povinnosťou by bolo písať si do jednej tabuľky príjmy a na výdaje by som sa mohol vykašlať, rozumiem tomu správne? Takisto by mi odpadla povinnosť evidencie zásob, inventúry a podobne?

Ešte k tej sociálnej poistovni, ak si založím živnosť v januári 2011, výpis z daňového priznania budem posielať až 30.6. 2012? Ak mi vznikne povinnosť platiť odvody, budem musieť doplatiť za celý rok 2011 alebo ich začnem platiť až 1.7.2012?
Ďakujem za odp.
Zákon o dani z príjmu § 6
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu, 33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %. Ak daňovník s príjmami podľa odseku 3 nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z týchto príjmov. Ak daňovník uplatní výdavky podľa tohto odseku, v sumách výdavkov sú zahrnuté všetky daňové výdavky daňovníka okrem zaplateného poistného a príspevkov, ktoré je daňovník povinný platiť, ak toto poistné a príspevky neboli zahrnuté do základu dane v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach; toto poistné a príspevky si môže daňovník uplatniť vo výdavkoch v preukázanej výške. Daňovník počas uplatňovania výdavkov týmto spôsobom je povinný viesť evidenciu o príjmoch v časovom slede, o zásobách a o pohľadávkach.

Inventarizácia - je v zákone o účtovníctve, a tým sa riadiš, ak vedieš klasické jednoduché účtovníctvo...

Čo bude v januári 2011 ešte zatiaľ nevieme, menia sa v súčastnosti zákony i ohľadne platenia odvodov SZČO do SP.
Ale podľa doteraz platného zákona, ak by si založila živnosť v januári 2010, tak by si až do 30.06.2011 nemusela povinne platiť odvody do SP a ak by si prekročila stanovený príjem, tak by si od 01.07.2011 musela začať platiť - spätne nie. (to je podľa doterajších platných zákonov)
grammatika
03.11.10,11:28
Plati to, ze ked sa dostane dotacia z uradu prace tak sa nemozu pouzit pausalne vydavky, ale musi sa viest JU?

Ked dotaciu dostal v roku 2010 a bude vykazovat pausalne vydavky tak musim dat celu sumu ako prijem?

treba si pozrieť dohodu/zmluvu s ÚP, či je tam povinnosť viesť jednoduché účtovníctvo. Na porade je veľká diskusia o tom.
grammatika
03.11.10,11:32
Tou tabulkou mas na mysli, kde sa minuli koruny z dotacie? Napr. dostal dotaciu 3 000 € tak polozku po polozke rozpisat co za to kupil?

V prípade, ze za rok 2010 mu vynde platit dan vyssia ako 1659,70 € musi sa prihlasit na štvrťročného platcu dane - ked je zivnostnik?

§ 34
Platenie preddavkov na daň

(1) Preddavky na daň v priebehu preddavkového obdobia platí daňovník, ktorého posledná známa daňová povinnosť presiahla 1 659, 70 eura, pričom preddavkové obdobie je obdobie od prvého dňa nasledujúceho po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania za predchádzajúce zdaňovacie obdobie do posledného dňa lehoty na podanie daňového priznania v nasledujúcom zdaňovacom období. Po skončení zdaňovacieho obdobia sa preddavky na daň zaplatené na toto zdaňovacie obdobie započítajú na úhradu dane za toto zdaňovacie obdobie.

Neprihlasuješ sa nikde, len musíš potom platiť štvrťročné preddavky na daň a na výpočet predpokladanej výšky dane je kolónka v DP.

Tabuľka-treba si pozrieť zmluvu s ÚP a pre prípad kontroly mať nejakú evidenciu, kedy bola dotácia prijatá, kedy a načo minutá - podľa projektu.
Kvietocek
03.11.10,11:33
treba si pozrieť dohodu/zmluvu s ÚP, či je tam povinnosť viesť jednoduché účtovníctvo. Na porade je veľká diskusia o tom.

ved prave, ze na porade kazdy o tom pise inak...:rolleyes:

Prosim Ta co sa tyka tej dotacie ak dam pausalne vydavky ide cela do prijmu spravne?

A co sa tyka tych preddavkov na dan, ak mi vynde platit dan vyssia ako cca 1600 tak sa musi prihlasit na stvrtrocne preddavky?
Dakujem za pomoc
grammatika
03.11.10,11:43
ved prave, ze na porade kazdy o tom pise inak...:rolleyes:

Prosim Ta co sa tyka tej dotacie ak dam pausalne vydavky ide cela do prijmu spravne? ak zmluva s UP nevylučuje používať paušálne výdavky, tak celá suma dotácie ide do príjmu v tom roku, v ktorom bola prijatá

A co sa tyka tych preddavkov na dan, ak mi vynde platit dan vyssia ako cca 1600 tak sa musi prihlasit na stvrtrocne preddavky? - neprihlasuje sa, len platí :) pozri túto tému a vyhľadaj si prílohy v nej, je tam pekná pomôcka na preddavky na daň: http://www.porada.sk/t78376-preddavky-na-dan-fo-pomocka-na-vypocet.html
Dakujem za pomoc
v texte
Kvietocek
03.11.10,12:00
Dakujem este raz za vsetky informacie :)