borisalberty7299
01.11.10,16:58
Dobrý deň.Chcem sa spýtať ako si skontrolujem že časníci davaju vsetku trzbu do pokladne a ci si ju nahodou nenechavaju obcas ci uz to je to z predaja jedal alebo napojov .....Dakujem z pozdravom Boris
veronikasad
01.11.10,16:00
Dobrý deň.Chcem sa spýtať ako si skontrolujem že časníci davaju vsetku trzbu do pokladne a ci si ju nahodou nenechavaju obcas ci uz to je to z predaja jedal alebo napojov .....Dakujem z pozdravom Boris
Ak všetku tržbu blokujú cez ERP, kontrola je veľmi jednoduchá.
Ak nie si si istý či všetko evidujú cez ERP - pošli tam párkrát niekoho neznámeho na pozorovanie, či zákazníkom dávajú doklad z ERP ...
MatoB
01.11.10,16:16
No jediny sposob ako tomu zabranit je nainstalovat kameru na pult kde mas aj ERP. Inak to zistovat nemusis, takmer kazdy casnik raz za cas svojho zamestnavatela ototo...
danushka
01.11.10,16:39
Ideálnym spôsobom a mnohí majitelia to tak aj robia je inventarizácia zásob po ukončení každej smeny čašníkov.
Preto je ideálne, aby sa tieto smeny striedali nie obdeň, ale robili ,,dlhý a krátky " týždeň, respektíve po dekádach.
Každá smena prevezme od predchádzajúcej prekontrolované zásoby.
Vyčísli sa položkovite predaj z každého druhu a všetko musí sedieť.
Takto je to čisté aj voči zamestnávateľovi, aj voči kolegom a v budúcnosti by nemali vznikať trenice medzi smenami, že niečo ,,chýba" a vinníka niet.
Nie je problém urobiť inventarizáciu zásob, ak sú pripravené ociachované fľaše a pripravená váha na zmeranie sudov od piva a iných čapovaných nápojov.
Pokiaľ sa v reštaurácii podávajú aj jedlá, po ukončení kolotoča by mal korešpondovať predaj jedál kuchyňa-čašnící. Ide len o formu kontroly, ktorú nastolí majiteľ.
Stanislav 1975
01.11.10,16:55
Dobrý deň.Chcem sa spýtať ako si skontrolujem že časníci davaju vsetku trzbu do pokladne a ci si ju nahodou nenechavaju obcas ci uz to je to z predaja jedal alebo napojov .....Dakujem z pozdravom Boris
No ono, nechcem si ich zastavať, ale ono sa s tým aj trocha počíta- ludia v reštikách maju najnižšie platy a aj samotni majitelia toto potichu toleruju,ak sa to robi v normalnej miere, čo viem tak chalani predavaju občas vlastne cigarety a vlastný alkohol, je to určity sposob privyrobenia...-majitel im to toleruje,ale odtial potial...
lujza.j
01.11.10,17:05
No ono, nechcem si ich zastavať, ale ono sa s tým aj trocha počíta- ludia v reštikách maju najnižšie platy a aj samotni majitelia toto potichu toleruju,ak sa to robi v normalnej miere, čo viem tak chalani predavaju občas vlastne cigarety a vlastný alkohol, je to určity sposob privyrobenia...-majitel im to toleruje,ale odtial potial...
Stanko neviem či sa predaj vlastného tovaru ešte dnešnej dobe toleruje:rolleyes: kedy si to bol bežný štandard, ale dnes je štandard to, že keď to majiteľ zistí tak dotyčný strašne, ale strašne vyfasuje:( inak s ostatným plne súhlasím;) inak keby bol zadávateľ temy od fachu, tak ako by to malo po správnosti byť, presne by vedel čo a ako sa mu na prevádzke deje;) bežne sa robia "hárky" po každej ukončenej smene danej partie+inventúra napr. 1x za mesiac.
danushka
01.11.10,17:09
No ono, nechcem si ich zastavať, ale ono sa s tým aj trocha počíta- ludia v reštikách maju najnižšie platy a aj samotni majitelia toto potichu toleruju,ak sa to robi v normalnej miere, čo viem tak chalani predavaju občas vlastne cigarety a vlastný alkohol, je to určity sposob privyrobenia...-majitel im to toleruje,ale odtial potial...
Stanko...:eek:
Šikovný čašník - servírka nepotrebuje niečo nosiť, aby si privyrobil v ,,krčme".
Osobne by som takého zamestnanca vyrazila v momente, keby som zistila, že donáša;).
Ľudia z tejto brandže vedia, že technický zvyšok vždy zvýši. Napríklad z jedného litra vodky rozleješ vždy 21 poldecákov i keď leješ po 0,05 ciachu.
A ten čo sa vie zvŕtať okolo hostí, vždy dostane sprepyitné.
Takže tak:).
A končím v tejto témičke, starým čašníkom - mazákaom netreba rady rozdávať, ale majiteľ má právo urobiť všetky opatrenia na to, aby jeho podnik prosperoval v jeho prospech .

A keď sme pri sprepyitnom...
Keď ma obsluhuje nasmrť unudený čašník, nedostane ani cent navyše.
Čašník má mať desať rúk a desať nôh a hlavne má sa rozumieť remeslu, vtedy aj dostane. A ten šikovný zarobí na tringeltíkoch viac, ako na výplatu...na to dám krk.
KEJKA
01.11.10,18:27
mimotémy do budúcnosti...... je to sprepitné
danushka
01.11.10,18:48
Tak to vidíš Kejka :)
Sprepitné je tak výnimočné slovo, že som sa ako tesár utla.
Ale ďakujem za opravu :), už som si myslela, že do tak bezvýznamnej témičky ani nenakukneš ;)...
rickman
01.11.10,18:51
Ale ak by sme to odvodzovali od "pýtať si", tak by to mohlo byť sprepytné, čo vy na to? :D
danushka
01.11.10,18:52
Tak keď veľa prepijem...na sprepitné mi už asi veľa neostane, čiže si budem musieť od niekoho vypýtať :D
Rozalka
01.11.10,18:53
Nabudúce treba písať "bakšiš" a je po probléme i/y
danushka
01.11.10,18:58
Tak tak Rozálka, pravdu máš :).
Chcela som na slovensku po slovensky, slovo ,,bakšiš" je iného pôvodu, na Balkáne rýdzo-často používané a tringelt zas z nemčiny /trink-geld/, takže aj jazykové okienko vďaka Kejke máme :)...
KEJKA
01.11.10,20:56
a ešte v reštike môjho klienta majú "tipy".
tiež som chvíľu premýšľala pýtať-sprepitné :-)
ale sprepytné mi trhalo oči, musela som sa ozvať.
Nie je to bezvýznamná téma vzhľadom na okruh mojich klientov, tiež sa nad tým zamýšľam, ako to kontrolujú.
Momentálne len tak, že sám šéf nakupuje podľa aktuálnej potreby,
liehoviny stráži, ale čo mu ujde, neujde, ťažko povedať.
danushka
01.11.10,21:05
Kejka, tie ,,hárky" čo spomínala vyššie Lujza, tie sa bežne používajú v reštikách a po ukončení smeny by si to mal majiteľ prekontrolovať. Už len vedomie toho, že je kontrola pravidelná a zamestnanci vedia, že všetko sedí - činí spokojnosť na oboch stranách.
Nie je horšie, ako riešiť nedostatky a manká, keď niet vinníka.
A to sprepitné - sprepytné...no nemám problém s gramatikou a kebyže ma neupozorníš, kurňa, fakt mi to oči neklalo, ale dala som si námahu, vyhľadala v slovníku sl. pravopisu a fakt máš pravdu :)...
lujza.j
02.11.10,10:36
inak ak na konci dňa "vyhodíš" pásku tak to čo máš na páske mal by si mať v pokladni, či? robíš cez počítač? teda či máš prepojenú kuchyňu s barom,alebo robíte na "bonovaciu knihu"?
grammatika
05.11.10,07:42
Moja skúsenosť je, že je najlepšie ak v podniku majú počítač, cez ktorý idú všetky platby.
Po každej smene treba spraviť inventúru a preberajúci personál si to porovná.
Btw.ten preberajúci buď sa spoľahne na tie nálepky a číselká, ktoré tam predchádzajúca smena nechala, alebo si to zmerá sám. Neviem, či v súčastnosti sú už na všetky flaše šablóny, kedysi nebývali...
A tá najväčšia skúsenosť bola, že čašníkom sa nielenže strhávalo manko ale aj prebytok, veď nie je možné, aby zostali 2-3 dcl borovičky..to by znamenalo, že čašník oklamal zákazníka, o ktorého by podnik mohol prísť. Preto v tomto podniku sa tieto inventúry kontrolovali a v prípade prebytku - i tento rozdiel musel zamestnanec zaplatiť.
Bola to veľmi pekná škola a osobne by som to zaviedla..
Je pravda, že čašníci na niečo vždy prídu-napr. všetky objednávkové lístky si odkladajú, robia "čiarky" čoho koľko predali a prebytok spotrebovali inak...ale to je už o šikovnosti čašníka a takisto inventarizujúcej osobe.
Janulik M
05.11.10,08:18
Ak všetku tržbu blokujú cez ERP, kontrola je veľmi jednoduchá.
Ak nie si si istý či všetko evidujú cez ERP - pošli tam párkrát niekoho neznámeho na pozorovanie, či zákazníkom dávajú doklad z ERP ...
Ak to ide cez ERP skontroluj aj či vydávajú platný doklad - nie iba v "skúšobnom režime" - poriadne pozrieť na hornú časť vytlačeného "bločku", či tam nie je nejaká poznámka
Stefan2005
05.11.10,09:07
...Každá smena prevezme od predchádzajúcej prekontrolované zásoby. Vyčísli sa položkovite predaj...


... bežne sa robia "hárky" po každej ukončenej smene danej partie...


....ten preberajúci buď sa spoľahne na tie nálepky a číselká, ktoré tam predchádzajúca smena nechala, alebo si to zmerá sám...

Zaujímavá téma, zaujímavé postrehy. Opýtal som sa na systém dennej uzávierky a odpočtu predaja alkoholu - na ostrovoch (takého, čo tam pár rokov absolvoval v takejto branži). Odpoveďou bolo najprv počudovanie sa nad mojou otázkou, že čo to je denná uzavierka; vedúci manažéri denne preberali tržbu, mesačne raz robili inventúrny súpis tovaru.
Ako to len môže takto u nich fungovať :rolleyes: ???
lujza.j
05.11.10,09:16
Zaujímavá téma, zaujímavé postrehy. Opýtal som sa na systém dennej uzávierky a odpočtu predaja alkoholu - na ostrovoch (takého, čo tam pár rokov absolvoval v takejto branži). Odpoveďou bolo najprv počudovanie sa nad mojou otázkou, že čo to je denná uzavierka; vedúci manažéri denne preberali tržbu, mesačne raz robili inventúrny súpis tovaru.
Ako to len môže takto u nich fungovať :rolleyes: ???
ja poznám podnik, kde sa nerobia "hárky":eek: tak pochybujem či robia niekedy invetúru:eek: je čisto majiteľova vec, ale podľa mňa je to choré;) možno keby vedel....:rolleyes: tak:eek::eek::eek: