keli
01.11.10,18:22
Dobry den...Uz nejaky ten cas mam problem zo svojim susedom a jeho narazkami na absurdnosti ktorymi je sam pricinou.Tzv.sused za dobrotu na zebrotu.Jedna sa o strom na mojom pozemku.Vyse dvoch rokov sa usiluje vyhrazkami o vypilenie stromu brezy na mojom pozemku.Mam ich dve jedna je od jeho domu vzdialena dva metre a ta mu neda spavat.Jemu vadi takzvane padanie listov na jeho pozemok a to ze breza je prilis vysoka a vadi jeho antene.Momentalne je breza uz opilena a to do takej mieri ze mu uz viac vyhoviet nemienim.Myslim ze kazdy strom zhadzuje na jesen listi a i vypilenie povazujem za nemozne kdezto podla informacii by som asi potreboval povolenie kedze je to chraneny strom.On sa s tym nedokazal zmierit a nebavi sa so mnou.Strom je od jeho domu hranou vetvi asi pol metra.Neustale ma poznamky a vyhrazky ze na strom na mojom pozemku vyleje tekutinu alebo zavola ,,policajtov,,:)Nechapem jeho reakciam vadi mu aj to ked zakurim v krbe atd.Koren celej veci je ten ze rozumnou cestou uz naozaj neviem ako by som sa s nim dohodol uzmieril.Nemam chut viest zabomysie vojny za hluposti.Podla informacii som pred niekolkimi rokmi zistil ze maju svoj dom postaveny na hrane ak nie za hranou nasho pozemku.Pozemok vtedy patril mojim prarodicom a vtej dobe staval moj sused.Kedze mali maly dvor ustnou dohodou z mojimi prarodicmi sa dohodli ze postavia dom na hrane mojho pozemku.Nie je ziadna zmluva ani papier ze tak mozu ucinit.Touto cestou by som chcel zisit ci mozem po rokoch tuto vec pripomenut susedovy ci mam nato pravo ci jeho dom moze aj po tychto rokoch stat tam kde je cize na hrane pozemku a strecha samozrejme zasahuje este viac.Je mozne aby mohol mat dom na hrane mojho pozemku???Dakujem vopred za rady :)
majkii
01.11.10,21:28
Stavby resp. budovy veľmi často tvoria hranice pozemkov. Dohoda tvojich prarodičov je platná aj keď bola ústna. V čase keď ju uzavreli pravdepodobne platil predpis (ešte pred občianskym zákonníkom), kedy dohody ohľadom nehnuteľností nemuseli byť písomné.
keli
02.11.10,12:37
To znamena ze ak ma ten dom viac ako 30rokov tak moze stat ma hranici mojho pozemku a jeho strecha za hranicou mojho pozemku?A co breza kvoli ktorej spor vznikol?Je hranica pol metra od jeho domu dostatocna aj ked je na hrane?
profesional
12.11.10,09:41
Povedz susedovi ze ak neprestane ze nie len ze mu napada listie z tvojej brezy ale ze mu zariadis aby mu tam "nahodou" napadalo listie zo vsetkyvch stromov v okoli.
keli
12.11.10,15:09
Vdaka :D dobry napad
pavol54
12.11.10,15:19
Kto tam ten strom zasadil? Neboli to náhodou prarodičia na základe ústnej dohody so susedom? Asi áno, ak mu tam nevadil vtedy keď bol malý.
Daj mu potom návrh že ty odstrániš strom a on dom, alebo mu navrhni nájomné za presahujúcu časť domu na tvojom pozemku. Ak neutíchne ani po tomto tak nie je celkom v poriadku.
keli
12.11.10,15:54
No to viem na 100pro ze nie je celkom v poriadku:)Ten strom bol zasadeny ked som bol dieta takze ma zhruba 20rokov.Momentalne je opileny a to az privela a vobec nezasahuje do jeho pozemku iba je vo vyske jeho domu.Ked zistil ze sme ho neodstranili len opilili prestal s nami komunikovat.Siri vsak reci o tom ze nas uda ,,zelenym,, apod.Nemam na neho slov.Dom maju na hrane nasho pozmenku a strechu na nasom.Dom vsak bol postaveny nieco vyse 30rokov a to ustnou dohodou zo starymi rodicmi.
kaco11
12.11.10,16:21
pan sused sa policiou vyhrazat moze. Ak zavola policajtov tak ti pridu pozru na strom pozru na neho ze akoze coze a odidu. Na tvoj pozemok vstupit bez tvojho povolenia nesmu. Strom nepresahuje hranicu pozemku a na vypilenie by musel jemu znacnym sposobom obmedzovat zivot napr korene narusaju statiku domu,tieni a jemu vlhne dom ale aj tak by sa to tahalo roky lebo ty nepreberies taky a taky list potom podas odpor a pod. Ma mizivu sancu. A ak tam nieco vyleje tak sa dopusti poskodzovania cudzieho majetku a policia bude riesit jeho.