bv_alexandra
22.11.05,08:15
Prajem príjemný den.
prosila by som o radu. Som stavebná firma, na základe objednávky pre mna pracovala firma - fyzicka osoba . Mala u nas na stavbe 10 ludi a podiela sa zhruba z polovice na vystavbe polyfunkčného objektu. Nastal však problem, stavba sa odovzdala s omeškanim a boli na nej vady. Za tooto mi firma vyrubila pokutu cca 650000 tisic. Zaujímalo bz ma či môžem prefakturovať spomínanej firme pomernu časť aj ked pracovala len na objednávku? Alebo ako bz som to mohla rozumne vyriešiť. ďakujem
Zita5
22.11.05,08:03
Bolo to potrebné ošetriť zmluvou o dielo . V Tvojom prípade bolo prinajmenej riskantné realizáciu stavby prevádzať na objednávku cez ďalšiu osobu bez zmluvy . Mohla byť aj objednávka , ale k tomu mi chýba zmluva ,kde by sa poriešilo ,odovzdanie stavby , vady , zodpovednosť , pokuty atď . To je môj názor .
bv_alexandra
22.11.05,08:15
to mi je ako jasne vždy robim ZoD. Tu sa na to nejako pozabudlo, a neviem či vôbec môžem tú firmu sankciovať. V obchodnom zákonníku som nešla nič k danej teme. Ide o to že 650000,- je pre mna príliš vzsoka suma abz som si ju zlizla sama.
Zita5
22.11.05,08:26
to mi je ako jasne vždy robim ZoD. Tu sa na to nejako pozabudlo, a neviem či vôbec môžem tú firmu sankciovať. V obchodnom zákonníku som nešla nič k danej teme. Ide o to že 650000,- je pre mna príliš vzsoka suma abz som si ju zlizla sama.


Tak ak máš v ruke preberací protokol , respekt. nejaký dokument o vadách a sankcii , skúšaj jednať so zhotoviteľom stavby . Pokiaľ bude prístupný , a uzná svoju chybu pri realizácii stavby , tak neváhaj a dávaj to hneď na papier . Zhotov o jednaní zápis , kde si zhotoviteľ uzná svoj podiel na saknkcii . Uvidíš aká bude ozvena . Ale je na škodu veci , že práve tu si zabudla ZoD .

Ale aspoň že máš objednávku . Neviem či máš k tomu aj zápis kedy Tebe odovzdali práce .
bv_alexandra
22.11.05,09:16
Do dnešneho dňa mi neodovzdali dielo. O veci sú však informovaní a majú zastavenú poslednú platbu kým sa veci nevzriešia. Rozmyšťam nad dvomi variantami. 1. Budď im vzfakturovať adekvaátnu časť sankcie, tie sankcie mam riadne podložene, a sú tam vadz ktoré sa týkajú konkretne danej firmy,
ale vzreklamovať faktúru.
Zita5
22.11.05,09:46
Do dnešneho dňa mi neodovzdali dielo. O veci sú však informovaní a majú zastavenú poslednú platbu kým sa veci nevzriešia. Rozmyšťam nad dvomi variantami. 1. Budď im vzfakturovať adekvaátnu časť sankcie, tie sankcie mam riadne podložene, a sú tam vadz ktoré sa týkajú konkretne danej firmy,
ale vzreklamovať faktúru.

Ja v tomto prípade vídim viacej prešľapov . Ale čo už .
Dajú sa použiť oba varianty , pokiaľ sa dohodnete a samozrejme s písomným súhlasom . A práve to som spomínala , treba dbať na dohodu . Pretože ak by to skončilo na súde , tak neviem , ako by si argumentovala . Určite je jasné , že ak odvádzam nejakú prácu , som za jej kvalitu zodpovedná a taktiež aj za vady , ktoré nastali na prevedenej práci . V Tvojom prípade je to polyfunkčný objekt . To je zrejmé každému . Ale , vieš ako to chodí " co není psáno , to není dáno ". A toho sa drž.
K celej tejto zákazke sa malo pristupovať obzvlášť opatrne .

Já by som Ti radila , spojiť sa s odborníkom, myslím z radu právnikov a celú túto Tvoju problematiku odkonzultovať , lebo nemám z nej dobrý pocit , pretože niektoré veci vidím nedotiahnuté do zdarného konca a pre mňa je tam veľa otáznikov . Možno sa mýlim, no neviem .:)
bepo
22.11.05,10:33
Treba si preveriť v zmluve ako so zadávateľom zákazky tak so subdodávateľom či boli určené lehoty a z nich vyplyvajúce sankcie.Od toho sa všetko odvíja.