Hanah
22.11.05,08:45
Ahojte.

Telefonovala mi dnes jedna klientka, že jej nejaká firma z ČR povedala, že fyzická osoba - nepodnikateľ, ktorá teda nemá pridelené ani IČO ani DIČ, môže vystaviť faktúry, ročne do výšky 10.000 a na konci roka ich vraj iba prinesie mzdárke, ktorá tieto príjmy v ročnom zúčtovaní zdaní.

Prosím Vás, stretli ste sa s niečím takým i v SR? O aké príjmy by išlo podľa zákona o dani z príjmov?

Ďakujem.
Hanah
monika_p
23.11.05,12:46
skus § 8 zakona o daniach z prijmov
vladan
23.11.05,12:49
Ahojte.

Telefonovala mi dnes jedna klientka, že jej nejaká firma z ČR povedala, že fyzická osoba - nepodnikateľ, ktorá teda nemá pridelené ani IČO ani DIČ, môže vystaviť faktúry, ročne do výšky 10.000 a na konci roka ich vraj iba prinesie mzdárke, ktorá tieto príjmy v ročnom zúčtovaní zdaní.

Prosím Vás, stretli ste sa s niečím takým i v SR? O aké príjmy by išlo podľa zákona o dani z príjmov?

Ďakujem.
Hanah

mzdárke? :eek: ... také som v SR ešte nepočula
Tweety
23.11.05,13:21
mzdárke? :eek: ... také som v SR ešte nepočula
A akej mzdárke, keď je iba občan a nie aj zamestnanec?:rolleyes: :cool:
Manual
23.11.05,13:43
A akej mzdárke, keď je iba občan a nie aj zamestnanec?:rolleyes: :cool:
No a občan nemôže byť zamestnaný ? Keďže všetci občania nemôžu podnikať, niektorí musia byť zamestnaní a niektorí musia byť evidovaní na UP.
Pekný deň želám...:)
Tweety
23.11.05,13:47
No a občan nemôže byť zamestnaný ? Keďže všetci občania nemôžu podnikať, niektorí musia byť zamestnaní a niektorí musia byť evidovaní na UP.
Pekný deň želám...:)
Nepochopený môj príspevok, napísala som iba občan, nie podnikateľ ani nie zamestnanec.:rolleyes:
Manual
23.11.05,13:52
Majka pochopil som, len som doplnil možnosti občana. Ten tvoj občan teda nič nerobí ? Asi si užíva úspor z minulého režimu... alebo dobre sprivatizoval. Ale to píšem na spestrenie...
Pekný deň Ti želám...
Tweety
23.11.05,16:52
Majka pochopil som, len som doplnil možnosti občana. Ten tvoj občan teda nič nerobí ? Asi si užíva úspor z minulého režimu... alebo dobre sprivatizoval. Ale to píšem na spestrenie...
Pekný deň Ti želám...
Ahoj, musím Ti povedať, že to nie je môj občan, ale občan v príspevku Hanah .:cool:
Jozef Mihál
23.11.05,17:19
Ahojte.

Telefonovala mi dnes jedna klientka, že jej nejaká firma z ČR povedala, že fyzická osoba - nepodnikateľ, ktorá teda nemá pridelené ani IČO ani DIČ, môže vystaviť faktúry, ročne do výšky 10.000 a na konci roka ich vraj iba prinesie mzdárke, ktorá tieto príjmy v ročnom zúčtovaní zdaní.

Prosím Vás, stretli ste sa s niečím takým i v SR? O aké príjmy by išlo podľa zákona o dani z príjmov?

Ďakujem.
Hanah
Viď § 9 ods.1 písm.h) zákona 595/2003
Hanah
24.11.05,06:20
A akej mzdárke, keď je iba občan a nie aj zamestnanec?:rolleyes: :cool:

V pôvodnej otázke som zabudla napísať, že tento nepodnikateľ, FO je zamestnaný na hlavný pracovný pomer .... preto tá mzdárka a ročné zúčtovanie ...
Tweety
24.11.05,06:28
V pôvodnej otázke som zabudla napísať, že tento nepodnikateľ, FO je zamestnaný na hlavný pracovný pomer .... preto tá mzdárka a ročné zúčtovanie ...
No, tak potom je to iné kafé.
Tak potom k tomu patrí riešenie také, aké je v príspevku p. Mihála. Škoda, že prvá otázka nebola kompletná, nemuselo prísť k tým polemikám. :cool:
vladan
24.11.05,06:32
príspevok p. Mihála však odpovedá len na otázku, o aké príjmy by išlo podľa zákona o dani z príjmov ... to s tou mzdárkou a ročným zúčtovaním dane je podľa slovenského zákona nemožné - pozri § 38 zákona o dani z príjmov
mery356
24.11.05,06:36
Podľa mňa keď občan poskytuje nejaké služby alebo neviem o čo presne ide, tak by mohol s firmou uzatvoriť zmluvu o poskytnutí služieb. V nej by sa dohodli na nejakej odmene či už mesačne alebo ročne alebo aj jednorázove. Na konci roka mu tá firma vystaví potvrdenie o tom koľko mu za rok vyplatila a to potom pri ročnom zúčtovaní predloží vo firme, kde je zamestnaný na hlavný pracovný pomer a oni mu to zahrnú do príjmov a následne zdania.
Myslím že občan či zamestnanec faktúru vystaviť nemôže. To by potom využíval asi každý. A ja už som pár vecí kupovala od súkromných osôb no zatiaľ len na základe kúpno-predajnej zmluvy.
Tweety
24.11.05,06:46
príspevok p. Mihála však odpovedá len na otázku, o aké príjmy by išlo podľa zákona o dani z príjmov ... to s tou mzdárkou a ročným zúčtovaním dane je podľa slovenského zákona nemožné - pozri § 38 zákona o dani z príjmov
Vladi,pozrela som si a teda, podľa §38 Ročné zúčtovanie mu mzdárka nemôže urobiť:cool:.:eek:
vladan
24.11.05,07:02
Podľa mňa keď občan poskytuje nejaké služby alebo neviem o čo presne ide, tak by mohol s firmou uzatvoriť zmluvu o poskytnutí služieb. V nej by sa dohodli na nejakej odmene či už mesačne alebo ročne alebo aj jednorázove. Na konci roka mu tá firma vystaví potvrdenie o tom koľko mu za rok vyplatila a to potom pri ročnom zúčtovaní predloží vo firme, kde je zamestnaný na hlavný pracovný pomer a oni mu to zahrnú do príjmov a následne zdania.
Myslím že občan či zamestnanec faktúru vystaviť nemôže. To by potom využíval asi každý. A ja už som pár vecí kupovala od súkromných osôb no zatiaľ len na základe kúpno-predajnej zmluvy.

na poskytnutie služieb (neviem, čo máš na mysli) nebude treba živnostenský list?
vladan
24.11.05,07:24
Vladi,pozrela som si a teda, podľa §38 Ročné zúčtovanie mu mzdárka nemôže urobiť:cool:.:eek:

majka, až také jednoznačné "nemôže" tu nevidím ... skúsim pohľadať jeden príspevok, v ktorom sme sa bavili o takomto prípade ...
Tweety
24.11.05,07:44
majka, až také jednoznačné "nemôže" tu nevidím ... skúsim pohľadať jeden príspevok, v ktorom sme sa bavili o takomto prípade ...
Požiadať môže o RZ: ak poberal príjmy len zo závislej činnosti a mal príjmy, z ktorých sa vyberá daň zrážkou§ 43. :cool:
vladan
24.11.05,07:49
od príspevku č. 44 až po č. 55 je môj názor na vec ... http://www.porada.sk/showthread.php?t=4688&page=5&highlight=ro%E8n%E9+z%FA%E8tovanie ... diskusia medzi mnou a Naile
domi2
24.11.05,09:20
V žiadnom prípade nemôže občan nepodnikatel vystaviť fakturu, lebo nemá pridelené IC ani DIC z daňového úradu, ten kto by takúto faktúru prijal, by si ju nemohol zahrnúť do daňových výdavkov a daňová kontrola by mu ju vyhodila z nákladov.Ďaľšia vec, žiadna mzdárka nemôže spraviť ročné zúčtovanie dan, lebo RZD sa môže spraviť len z príjmu zo závislej činnosti, teda pracovný pomer, dohoda o vykon.práce, brigádnicka práca študentov.
Čaute môj názor