unidat
02.11.10,05:56
Zdravím, chcel som zasadiť po cca 3 stromkové ríbezle, červené aj čierne.
Väčšionou som čítal, že nejvhodnejšia je jeseň. Ale omeškal som sa s potrebnými "stavebnými" úpravami na záhradke, takže to môžem urobiť až tento týždeň. Nie je už neskoro? Bývam v BB, ranné teploty sú zatiaľ okolo 5-6 stupňov. Alebo to radšej nechať na jar?
wabi
02.11.10,08:36
Ríbezle sú odolné a preto by som sa toho nebál to kľudne posadiť už teraz. Treba si uvedomiť, že najlepšie im bude v pôde na trvalom stanovišti. Inak ich budú nejako skladovať do jari a vi neviete či práve optimálne. Treba dať najmä pozor na to, aby vám z podpníka meruzalky nevyrastali výmladky, ktoré to robia často a je to nepríjemné, pretože nestačí ich pri zemi kosiť treba ich odlomiť hneď aj počas vegetácie kedykoľvek si ich všimnete a to priamo z miesta koreňa odkiaľ vyrastajú. Preto je dôležité poriadne vyslepiť všetky púčiky pred vysadením,alebo ak s tým nemáte skúsenosti alebo si myslíte že by ste tomu nevenovali dostatočnú starostlivosť, tak radšej vysadiť kríkovú formu, ktorá okrem toho že je úrodnejšia je aj nenáročnejšia a prirodzenejšia pre ríbezle...
letula
02.11.10,16:22
Dobrý večer!Mám stromkové ríbezle,tiež vyrastajú meruzalk.prúty.Dalo by sa to oddeliť,zakoreniť,a naočkovať odrodu-trebárs čo mám-v správnom období? Ďakujem!
wabi
03.11.10,02:35
Nuž samozrejme že by sa to dalo. Treba len oddeliť pod zemou vyrastajúci prút tak aby mal zopár koreňov najlepšie vysadiť zvlášť, posadiť hlbšie a nezabudnúť vyslepiť všetky púčiky najmä tie pod zemou, aby vám to zas neobrastalo. Lepšie výsledky dosiahnete štepením na jar ale dá sa to robiť aj za zelena v júni... :)
Ak si na to netrúfate, je možná aj ablaktácia ak meruzalkový prút vysadíte blízko stromčekovej ríbezle, alebo egreša a po pozdĺžnom narezaní oboch rezné rany spojíte zviažete a necháte zrásť. Potom oddelíte - odstrihnete prútik od materskej rastliny a ten zostane prirastený na dcérskej a necháte ho rásť, pritom musíte odstrihnúť všetky plané výhony a zostávajúce meruzalkové drevo vyslepiť - nechtom odlúpiť všetky plané púčiky.
Veľa šťastia.
Ale jednoduchšie vidím nechať zakoreniť ušľachtilé konáriky a urobiť tak kríčky.
Meruzalkové výrastky je treba bez milosti likvidovať hneď ako sa objavia pretože veľmi oslabujú stromček...
unidat
03.11.10,10:42
Chcel som pôvodne odrody Detvan (červené) a Otelo (čierne), kríčky.
Lenže v blízkom záhradníctve ich už nemajú a ponúkli mi Jonkheer van Tets (červ.) a Titania (čierne). Tá Titania by mohla nahradiť Otelo, tvrdia že je aj lepšia, ale ten Jonkheer sa mi nezdá pre tieto zemepisné polohy, citlivosť na mráz a pod. Čo poradíte, zobrať to a sadiť teraz alebo počkať do jari na Otelo a Detvan? Díky.
slnečná kvetina
03.11.10,12:26
Jonkhheer v.T. i Titaniu radím z červených, resp. čiernych ríbezlí medzi najlepšie odrody aké sa u nás pestujú. Odporúčam.
wabi
04.11.10,15:20
Je už neskorá jeseň a keďže ste zrejme z vyšších polôh a zima je tu čo nevidieť a možno naozaj tuhá, tak by ste toho jesennou výsadbou v porovnaní s jarnou veľa nezískali.
Ja osobne by som nepreferoval stromčekové tvary pre tieto dôvody:
1. Nižšia a pozdejšia úroda a to až niekoľkonásobne.
2. Pracnejšia údržba - neustále sústavné vylamovanie výmladkov.
3. Ľahko sa zlomý, jediná možnosť naozaj kvalitný kolík a uviazať, aby sa úväzok nezaril do živého ako bude rásť a hrubnúť, každoročne preväzovať.
4.Kratšia životnosť. Najčastejšie maximálne tak do 10-15 rokov, ale aj menej, teraz sa nám zdá dosť ale, rýchlo to uletí a budeme musieť pestovať odznova.

Jedinou výhodou je že sa nemusíme pri oberaní toľko zohýbať...

Vysádzame len raz, teda ak to urobíme dobre a kúpime životaschopné sadenice, preto treba radšej počkať a kúpiť to čo naozaj chcem...
Na internete sa dá aj na dobierku, hoci fakt je že poštovné by v prípade 4 kríčkov bolo asi drahšie než samotné kríky.
letula
04.11.10,17:51
Wabi info bolo skvelé,vyskúšam obe varianty.Zo stromkových odrezkov bude na kríku plnohodnotné zarodenie? To by ma nenapadlo.
wabi
04.11.10,18:43
Wabi info bolo skvelé,vyskúšam obe varianty.Zo stromkových odrezkov bude na kríku plnohodnotné zarodenie? To by ma nenapadlo.
Prepáč ale nerozumel som otázke. Ako to myslíš zo stromkových odrezkov na kríku? :confused:
Ak myslíš že urobíš odrezky zo stromkovej ríbezle teraz, dáš ich do vlhkého piesku a na jar necháš zakoreniť a vytvoríš takto klasické kríčkové ríbezle, tak tieto rodia samozrejme plnohodnotne ako inak.:D?
letula
05.11.10,17:36
Wabi dobre si to pochopil,áno tak som to myslela.Len som zapochybovala ,či ten vzniknutý krík zo stromk.odrezkov riadne zarodí.Zajtra idem nato. I meruzalku oddelím,hókus-pokus bude-jasné v správnu dobu.Pekný večer!:)
letula
27.04.11,18:53
Dobrý večer, poprosím wabi čo ďalej! Meruzalkové prúty mám od jesene zasadené,vyhnali pekne,a potrebujem ich naštepiť.A to práve chcem vedieť -postup.V pivnici čakajú štepy.Prúty ale niesú moc pevné,vadí to? Poraďák wabi mi to napíše,moc prosím! Ďakujem!