ivuska84
02.11.10,06:09
Dobre ranko, potrebujem poradit...mam pred sebou zmluvu uzatvorenu na pat rokov za poskytovanie sluzieb, za x eur mesacne... druha strana uhradi za sluzbu sumou za 5 rokov na zaklade vyhotovenej faktury. a teraz aky datum dodania? ak by sa fakturovalo mesacne slo by o opakovane plnenie s datumom poslednym v mesiaci ak rocne tak 31.12. ale teraz? podla mna by som mala vystavit fakturu az po uhrade, kde by som datum dala ako den uhrady ale chcu aby som vystavila ostru fakturu tak neviem aky datum mam dat:-( ako by ste to riesili vy?
Adiks
02.11.10,05:51
Ak sa služba začala poskytovať napr. 1.8.2010, jedná sa o opakovane dodávanú službu a platba je dohodnutá za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, podľa par.19 ods.3 písm.a) zákona o DPH považuje sa služba za dodanú posledným dňom každého 12.kalendárneho mesiaca, až kým sa dodanie služby neskončí.Takže vystavujete faktúry za obdobie od 1.8.2010 do 31.7.2011 ... a poslednú od 1.8.2014 do 31.7.2015. Dátum dodania bude 31.7.2011 až ... 31.7.2015 a dátum vystavenia do 15 dní od dátumu dodania. V roku 2010 musíš účtovať časové rozlíšenie 385/602 za obdobie od 1.8.2010 do 31.12.2010 a pri vystavení faktúry v roku 2011 ho rozpustíš 311/385, obdobie od 1.1.2011 do 31.7.2011 na faktúre bude účtované 311/602.
KEJKA
02.11.10,06:52
citujem ZDPH, §19, ods3
a) je dohodnutá platba za čiastkovo alebo opakovane dodávaný tovar alebo službu inú ako v písmene b) za obdobie dlhšie ako 12 kalendárnych mesiacov, považuje sa tovar alebo služba za dodanú posledným dňom každého 12. kalendárneho mesiaca, až kým sa dodanie tovaru alebo služby neskončí,
==================
platí však aj ods. 4 - ten máš na mysli a máš pravdu!!
(4) Ak je platba prijatá pred dodaním tovaru alebo služby, vzniká daňová povinnosť z prijatej platby dňom prijatia platby.
a to je tento prípad, takže treba vystaviť faktúru k prijatej platbe dňom prijatia platby, ktorú však nedostanete na základe ostrej faktúry, jedine na základe proforma faktúry, alebo na základe ustanovenia v zmluve, ktorú máš pred sebou. Navrhujem vystaviť proforma faktúru.

V zmysle ZDPH nemôžeš vystaviť ostrú faktúru na celých 5 rokov, a ani na jednotlivé obdobia, keďže ešte k plneniu nedošlo. O tom už presvedč toho, kto to od teba chce. (Stáva sa, že "príkazca" nepozná zákon a termíny a tá proforma mu bude stačiť. Opýtaj sa, či na základe ostrej faktúry, chce mať celú úhradu vo výnosoch - to pomáha.....)
ivuska84
02.11.10,07:50
takze vystavim proforma fakturu, dajme tomu ze bude v priebehu mesiaca uhradena, tak vystavim fakturu s datumom dodania datum uhrady, odvedieme dph, to je vsetko? potom uz na zaklade tej faktury si bude zahrnovat vynosy do spravneho obdobia?
KEJKA
02.11.10,08:31
nie, potom ešte budeš každý rok podľa prvej odpovede vystavovať faktúru pre odberateľa /jednu za uplynulých 12 mesiacov/, uvedieš tam úhradu v plnej výške za tých 12 mesiacov, alebo poznámku "neplaťte, faktúra je uhradená".
Obaja ste platitelia DPH, si povinná vystaviť faktúru na základe dodania služby.
Účtovanie by som najradšej zjednodušene riešila cez interný doklad, ale zasa aby ti nechýbalo číslo v rade faktúr, tak to nie je dobrý nápad. Takže účtovanie ako si mala uvedené v prvej odpovedi.
ivuska84
02.11.10,08:40
dakujem Vam za skore odpovede, sa mi zdalo ze to nebude take jednoduche, takze potom uz len vystavovat fakturu do 15. dna odo dna dodania, vsetko rozpisane, zaklad dane a dan vztahujuce sa na jeden rok a co sa tyka tej zalohy, tiez jep otrebene rozpisat k tomu aj zaklad a dan prisluchajuce na jeden rok?lebo dan. povinnost je z faktury stale nulova ,alebo staci len vysku uhrady napisat?
KEJKA
02.11.10,08:56
dakujem Vam za skore odpovede, sa mi zdalo ze to nebude take jednoduche, takze potom uz len vystavovat fakturu do 15. dna odo dna dodania, vsetko rozpisane, zaklad dane a dan vztahujuce sa na jeden rok a co sa tyka tej zalohy, tiez jep otrebene rozpisat k tomu aj zaklad a dan prisluchajuce na jeden rok?lebo dan. povinnost je z faktury stale nulova ,alebo staci len vysku uhrady napisat?
na tej ostrej faktúre rozpíšeš ZD a DPH plusom, pod to dáš text, uhradené zálohou dňa xx.xx.2010 a tie isté sumy ZD a DPH mínusom
k úhrade NULA.
Faktúra vlastne bude len evidenčná, povinná zo zákona a bude slúžiť pre zúčtovanie nákladov, výnosov, s časovým rozlíšením.
Faktúra k prijatej platbe bude na 479-dlhodobé záväzky, resp. 474, nakoľko je to na 5 rokov. Potom pozor na výkazy RUZ.
ivuska84
02.11.10,08:58
uctovanie uz riesi nas uctovnik j achcem mat v poriadku vystavenu fakturu. dakujem velmi pekne za radu a vyklad. zelam pekny den
ivuska84
25.01.11,07:39
doslo od noveho roka k zmene sadzby, ako bude teraz vyzerat faktura? budem sluzbu fakturovat s 20% danou? odpocitam preddavok a dan 19% a vznikne nedoplatok? alebo ako to bude? tym, ze sa zaplatilo za cele plnenie naraz by to malo byt vysporiadane, ale ako to bude s tou fakturou? neviete mi povedat?