alicacka
02.11.10,06:14
Podnikateľ založil sro-čku. Doteraz som viedla JÚ. Ako budeme v PÚ riešiť /účtovať/ výbery na tzv. osobnú spotrebu podnikateľa ? Prosím poraďte mi. :)
Tweety
02.11.10,05:42
Podnikateľ založil sro-čku. Doteraz som viedla JÚ. Ako budeme v PÚ riešiť /účtovať/ výbery na tzv. osobnú spotrebu podnikateľa ? Prosím poraďte mi. :)
V PÚ jedine ako pôžičku spoločníkovi 355.
Stefan2005
02.11.10,06:49
Podnikateľ založil sro-čku..... Ako budeme v PÚ riešiť /účtovať/ výbery na tzv. osobnú spotrebu podnikateľa ...

V s.r.o. neexistuje pojem osobná spotreba podnikateľa. Ak ju podnikateľ založil, má sa riadiť ustanovenia platnými pre s.r.o. Má nárok (ak odhliadneme od príjmov za závislú činnosť, resp. odmenu konateľa) na podiel na zisku - a to za predchájúci rok.
alicacka
02.11.10,07:13
Ďakujem Vám všetkým za pomoc. Budem sa tým riadiť.
jacekova
02.11.10,07:14
keď už taká situácia nastane (napríklad sa pokladňa dostane do mínusu) - čo by nemalo ale pánom podnikateľom to nevysvetlíte.... tak to riešim cez 365 - Ostatné záväzky voči spoločníkom:

211 /365 - prijatie pôžičky od spoločníkov
365/221 al. 211 - splatenie pôžičky
alicacka
02.11.10,07:22
Ešte by som sa teda chcela spýtať - doteraz som mala faktúry za telefón, z ktorých som určitú časť nedávala do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane. Ako to budem riešiť v PÚ ? Analyticky a potom nakonci roka bude pripočítateľnou položkou, alebo ako ? Lebo to bola doteraz jeho osobná spotreba tiež.
Tweety
02.11.10,07:30
keď už taká situácia nastane (napríklad sa pokladňa dostane do mínusu) - čo by nemalo ale pánom podnikateľom to nevysvetlíte.... tak to riešim cez 365 - Ostatné záväzky voči spoločníkom:

211 /365 - prijatie pôžičky od spoločníkov
365/221 al. 211 - splatenie pôžičky
Tieto zápisy účtujeme pri poskytnutí pôžičky podnikateľom, ale nie podnikateľovi.
Stefan2005
02.11.10,07:41
... doteraz som mala faktúry za telefón, z ktorých som určitú časť nedávala do výdavkov ovplyvňujúcich základ dane...

Najprv si ujasnime, na koho sú tie faktúry vystavené.
Ak na fyzickú osobu, tak nemajú byť čo predmetom účtovania v s.r.o.
Ak sú faktúry za telefon vystavené s.r.o. - čku, a sú tam súkromné hovory - tak aké účtovanie na 518-nedaňová spotreba? alebo to chceš zdaňovať ako nepeňažný príjem ? Účtovať to ako pohľadávku voči spoločníkovi, ktorú musí uhradiť !
KEJKA
02.11.10,08:45
kedže podnikateľ bol SZČO, tak si čiastočne dával telefonne účty do výdavkov. Otázka - živnosť zrušil a už existuje len sro?

Tak ako je uvedené vyššie, akurát nemám pochybnosti, že telefon je naďalej vedený na meno fyzickej osoby. takže faktúry za telefón naozaj nemá čo hľadať v účtovníctve sro. Je možnosť, že ak sídlo sro je na adrese konateľa-spoločníka, mohol by si prehlásiť telefon na firmu a využívať ho výlučne pre potreby firmy. Súkromné hovory by potom platil priamo firme.Uvádzam ako ďalšiu možnosť.
treba si uvedomiť - zmeniť pohľad na vzniknutú situáciu.
jedná sa o iný právny subjekt. SRO má svoj majetok-peniaze, pohľadávky, tie nie sú majetkom spoločníka-fyzickej osoby-zakladateľa. každý výber, vklad musí mať svoj dôvod a svoj účtovný doklad.
alicacka
03.11.10,11:12
Áno, to som si nepremyslela. Naozaj, faktúry budú chodiť už na s.r.o. A čo so súkromnými hovormi ? To teda môžem účtovať ako nedaňová spotreba - ako uviedol Stefan2005 a potom pohľadávka voči spoločníkovi. To sa bude účtovať prosím Vás ako? 355/ 518 ?
alicacka
03.11.10,11:17
Ešte by som sa spýtala, že tá pohľadávka voči spoločníkovi bude vo výške napr. 20 Eur plus DPH však ? Z tej sumy súkromných hovorov si sro nemôže uplatniť DPH, ale ju má zahrnúť do pohľadávky voči spoločníkovi, však ?
Stefan2005
03.11.10,13:20
Ešte by som sa spýtala, že tá pohľadávka voči spoločníkovi bude vo výške napr. 20 Eur plus DPH však ? Z tej sumy súkromných hovorov si sro nemôže uplatniť DPH, ale ju má zahrnúť do pohľadávky voči spoločníkovi, však ?

áno.
Sú dve možnosti:
1. - hneď si neuplatniť DPH na vstupe, alebo
2. - uplatniť si celú DPH na vstupe, a zároveň účtovať DPH na výstupe (zo súkromných hovorov)
Lianka
03.11.10,14:40
Preco sa na to iste pytas v dvoch temach?