matilda2310
02.11.10,08:42
Klient dosiahol obrat pre registraciu DPH v maji 2010, mal sa prihlasit do 20.6.2010, zial prihlasil sa za platcu DPH az v oktobri 2010, pricom mu uz prislo z danoveho uradu, ze je registrovany pre dan od 1.11.2010.
Podla § 78 ods. 9 ma do 60 dni od oneskorenej registracie podat jedno danove priznanie za obdobie, v ktorom mal byt platitelom ... a tu mam otazku od kedy sa zacina toto obdobie, v § 55 ods. 3 (pri naroku na odpocitanie) som nasla, ze by sa malo zacat 31.dnom po dni, ked osoba bola povinna najneskor podat ziadost o registraciu ... chapem to teda spravne, ze mam podat jedno danove priznanie DPH od 20.7.2010 do 31.10.2010 ... a potom sa chcem uistit, ze danovu povinnost si vypocitam tak, ze trzby vydelim 1,19 z coho dostanem zaklad dane a to krat 0,19 - dostanem DPH ...
dareckova
02.11.10,11:59
Mám rovnaký problém, volala som na daňový úrad a tam mi povedali, že si treba podať žiadosť a dpháčku si počítať až od dňa zaregistrovania daňovým úradom. Keď som sa opýtala čo s tým obdobím od povinnej registrácie po deň zaregistrovania, tak mi pani povedala, že mi to vyrúbi až prípadná daňová kontrola. Ja by som bola tiež zato urobiť si to sama a pri daňovej kontrole to mať v poriadku. Nedá sa to nejako opraviť? Poraďte prosím
KEJKA
02.11.10,12:20
mala si sa jej spýtať, načo tam ten § je.
Tiež mám ten istý problém, našťastie suma je minimálna, tak to neriešim.
matilda2310
02.11.10,16:03
No to sa mi nezda, ze to nemam riesit ... ved v tom § 78 je jasne napisane, ze to mam podat do 60 dni od oneskorene podanej ziadosti o platcu DPH ... skusim si teda zavolat na danovy urad ... mozno sa teraz nieco od nich dozviem
wallie
03.11.10,13:36
od 1.4.2009 sa má postupovať v týchto prípadoch práve podľa §78 ods.9, §69 ods.13 a §55 ods.3, len ono takéto špecifické veci bežné správkyne daní neovládajú, registrátori už vôbec nie a tak vám radšej poradia nechať to už tak ako je,a je to pre nich vybavené, správne by vám skôr poradili kontrolóri DPH alebo priamo u metodikov DPH na pracovisku DRSR,ak si dáte dopyt, ale myslím že sa má postupovať v zmysle tých paragrafov, nato to tam predsa bolo novelou zavedené :)
matilda2310
03.11.10,14:21
Len v tych paragrafoch neviem najst odpoved na to ako mam postupovat ... napr. obdobie od kedy mam spatne priznat dan - ja by som ju logicky priznala od 1.7.2010, ale podla §55 ods. 3-tyka sa odpoctu, to vyzera ze az od 21.7.2010 ... hladala som aj na portali danoveho riaditelstva, ci tam nie je nejake usmernenie, ale zial nie je :(
wallie
03.11.10,14:48
vyzerá to ozaj tak že až od toho 20.7. to bude tu som našla príklad k tomu:


Príklad
Zdaniteľná osoba dosiahla za kalendárne mesiace október – december 2008 obrat 400 000 Sk, čo po prepočte konverzným kurzom predstavuje 13 277,57 eur. Za kalendárne mesiace január – september 2009 dosiahla obrat 38 000 eur, t.j. za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov dosiahla obrat 51 277,57 eur. Zdaniteľná osoba bola povinná podať žiadosť o registráciu pre daň správcovi dane do 20.októbra 2009. Zdaniteľná osoba podala žiadosť o registráciu pre daň 22.marca 2010. Správca dane zaregistroval zdaniteľnú osobu za platiteľa DPH od 1.apríla 2010. Oneskorenie pri podaní žiadosti o registráciu pre daň predstavuje 152 dní. Obdobie, v ktorom osoba mala byť platiteľom začína plynúť 31.dňom po dni, keď zdaniteľná osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň, t.j. 20.novembra 2009. Obdobie, v ktorom osoba mala byť platiteľom začína plynúť 20.novembrom 2009 a končí dňom, ktorý predchádza dňu registrácie, t.j. 31.marcom 2010. Za obdobie od 20.novembra 2009 do 31.marca 2010 je zdaniteľná osoba povinná platiť daň z dodania tovarov a služieb v tuzemsku, ktoré dodala v tomto období po odpočítaní dane podľa § 55 ods. 3 zákona o DPH.

Obdobím, na ktoré sa vzťahuje povinnosť platiť daň z dodania tovarov a služieb v tuzemsku je obdobie, v ktorom osoba mala byť platiteľom dane. Toto obdobie začína 31.dňom po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň a končí dňom, ktorý predchádza dňu registrácie. Deň registrácie je deň uvedený na osvedčení o registrácii pre daň z pridanej hodnoty. Odo dňa registrácie sa osoba stáva platiteľom dane. 31.deň po dni, keď osoba bola povinná najneskôr podať žiadosť o registráciu pre daň predstavuje začiatok obdobia aj vtedy, ak tento deň pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja. Rovnako ak koniec obdobia pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja, posledným dňom obdobia, v ktorom osoba mala byť platiteľom dane je deň, ktorý predchádza dňu registrácie aj v prípade, ak tento deň pripadne na sobotu, nedeľu alebo deň pracovného pokoja. Uvedené obdobie sa vzťahuje tak na prípad registrácie z úradnej moci správcom dane, ako aj oneskorenej registrácie zdaniteľnej alebo zahraničnej osoby. V prípade, ak zdaniteľná osoba, ktorá si nesplnila registračnú povinnosť prestala byť zdaniteľnou osobou, napr. z dôvodu, že zrušila živnostenské oprávnenie a zamestnala sa, obdobie, v ktorom osoba mala byť platiteľom, končí dňom, ktorým zdaniteľná osoba stratila postavenie zdaniteľnej osoby, napr. deň zrušenia živnostenského oprávnenia v prípade, ak osoba nevykonáva žiadnu ekonomickú činnosť. Napriek skutočnosti, že zdaniteľná osoba stratila postavenie zdaniteľnej osoby, je povinná za obdobie, v ktorom mala byť platiteľom dane postupovať podľa § 69 ods. 13, § 78 ods. 9 a § 55 ods. 3 zákona o DPH.
matilda2310
03.11.10,15:07
Jej super ... DAKUJEM :)))