nunu31
02.11.10,09:25
Dobrý deň,
chcem vás poprosiť o radu ohľadom DB na dieťa. Doteraz som sa s tým nestretla, tak som si to chcela naštudovať, ale stále sa tu opakujú podmienky na príjem 6-násobku min. mzdy.

Ako je to u nového zamestnanca, u ktorého netuším, aký mal príjem a pýta si daňový bonus pri vyplňovaní vyhlásenia? Môžem ho automaticky uplatniť? A keď je zamestnanec chorý a zníži sa mesačný príjem, uplatňujem aj tak bonus?

A čo sa stane, ak po odpočítaní mesačnej nezdaniteľnej čiastky a daň. bonusu mi vyjde nulová suma, /resp. by vyšla mínusová suma / na zaplatenie dane? Vrátenie dane sa môže ešte vykázať pri daňovom priznaní a tam sa vrátia peniaze zo zaplatenej dane z iných mesiacov?

Ďakujem za rady, veľmi mi ich cením...
Tweety
02.11.10,08:29
Dobrý deň,
chcem vás poprosiť o radu ohľadom DB na dieťa. Doteraz som sa s tým nestretla, tak som si to chcela naštudovať, ale stále sa tu opakujú podmienky na príjem 6-násobku min. mzdy.

Ako je to u nového zamestnanca, u ktorého netuším, aký mal príjem a pýta si daňový bonus pri vyplňovaní vyhlásenia? Môžem ho automaticky uplatniť? A keď je zamestnanec chorý a zníži sa mesačný príjem, uplatňujem aj tak bonus?

A čo sa stane, ak po odpočítaní mesačnej nezdaniteľnej čiastky a daň. bonusu mi vyjde nulová suma, /resp. by vyšla mínusová suma / na zaplatenie dane? Vrátenie dane sa môže ešte vykázať pri daňovom priznaní a tam sa vrátia peniaze zo zaplatenej dane z iných mesiacov?

Ďakujem za rady, veľmi mi ich cením...
Kuk §33 Zákona o dani z príjmov

§ 33
Daňový bonus
Na začiatok (http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#hore)

(1) Daňovník, ktorý v zdaňovacom období mal zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) alebo ktorý mal zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6, môže si uplatniť daňový bonus v sume 19, 32 eura mesačne na každé vyživované dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom;57) prechodný pobyt dieťaťa mimo domácnosti 57) nemá vplyv na uplatnenie tohto daňového bonusu. O sumu daňového bonusu sa znižuje daň.

(2) Za vyživované dieťa daňovníka, a to vlastné, osvojené, dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu a dieťa druhého z manželov, sa považuje nezaopatrené dieťa podľa osobitného predpisu.125)

(3) Daňovník, ktorý je rodič dieťaťa alebo u ktorého ide vo vzťahu k dieťaťu o starostlivosť nahrádzajúcu starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu, ak dieťa s ním žije v domácnosti, 57) môže si uplatniť daňový bonus po uplynutí zdaňovacieho obdobia, ak manžel (manželka) tohto dieťaťa nemá za toto zdaňovacie obdobie zdaniteľné príjmy presahujúce sumu podľa § 11 ods. 2 písm. a).

(4) Ak dieťa (deti) uvedené v odseku 2 vyživujú v domácnosti57) viacerí daňovníci, môže si daňový bonus uplatniť len jeden z nich. Pri použití ustanovenia odseku 5 môže uplatniť pomernú časť daňového bonusu po časť zdaňovacieho obdobia jeden z daňovníkov na všetky vyživované deti a po zostávajúcu časť druhý z daňovníkov. Ak podmienky na uplatnenie daňového bonusu spĺňa viac daňovníkov a ak sa nedohodnú inak, daňový bonus na všetky vyživované deti sa uplatňuje alebo sa prizná v poradí matka, otec, iná oprávnená osoba.

(5) Daňovníkovi, ktorý vyživuje dieťa len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov v zdaňovacom období, možno znížiť daň alebo preddavky na daň z príjmov podľa § 5 len o sumu daňového bonusu podľa odseku 1 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na jeho uplatnenie. Daňový bonus možno uplatniť už v kalendárnom mesiaci, v ktorom sa dieťa narodilo alebo v ktorom sa začína sústavná príprava dieťaťa na budúce povolanie, alebo v ktorom bolo osvojené alebo prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu.

(6) Daňový bonus možno uplatniť najviac do výšky dane vypočítanej za príslušné zdaňovacie obdobie podľa tohto zákona. Ak suma dane vypočítaná za príslušné zdaňovacie obdobie je nižšia ako suma uplatňovaného daňového bonusu, daňovník, ktorý podáva daňové priznanie, požiada miestne príslušného správcu dane o vyplatenie sumy vo výške rozdielu medzi sumou daňového bonusu a sumou dane vypočítanou za príslušné zdaňovacie obdobie, pričom pri vrátení tejto sumy správca dane postupuje ako pri vrátení daňového preplatku;126) ak ide o daňovníka, ktorý má zdaniteľné príjmy podľa § 5 alebo ktorému sa vykonalo ročné zúčtovanie, uplatní sa postup podľa § 35 ods. 5 a 7 alebo § 36 ods. 5, alebo § 38.

(7) Ak daňovník v zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške polovice minimálnej mzdy len v niektorých kalendárnych mesiacoch a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal v týchto kalendárnych mesiacoch daňový bonus, nestráca nárok na už priznaný daňový bonus.

(8) Daňový bonus si môže uplatniť aj daňovník, ktorý v zdaňovacom období nedosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 5 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy, 123) ak v tomto zdaňovacom období dosiahol zdaniteľné príjmy podľa § 6 aspoň vo výške 6-násobku minimálnej mzdy 123) a vykázal základ dane (čiastkový základ dane) z príjmov podľa § 6.

(9) Ak daňovník v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy podľa § 5 a zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal daňový bonus len v pomernej časti a v tomto zdaňovacom období daňovník vykázal aj základ dane podľa § 6, môže si zostávajúcu pomernú časť daňového bonusu nepriznanú zamestnávateľom, ktorý je platiteľom dane, 122) uplatniť pri podaní daňového priznania.

(10) Daňový bonus podľa odsekov 1 až 9 si môže uplatniť aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.

(11) Ak daňovník uplatnil alebo zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon, alebo požiadal správcu dane o poukázanie daňového bonusu vo vyššej sume, ako ustanovuje tento zákon, je povinný zaplatiť sankčný úrok, aký by bol povinný zaplatiť z dlžnej sumy dane podľa osobitného predpisu.127) Ak zamestnávateľ priznal daňový bonus vyšší, ako ustanovuje tento zákon, alebo požiadal správcu dane o poukázanie daňového bonusu vo vyššej sume, ako ustanovuje tento zákon, bude sa od neho vymáhať rovnako ako ním nezaplatená daň. Na kontrolu uplatnenia daňového bonusu sa vzťahujú ustanovenia osobitného predpisu.128)

veronikasad
02.11.10,08:37
Dobrý deň,
chcem vás poprosiť o radu ohľadom DB na dieťa. Doteraz som sa s tým nestretla, tak som si to chcela naštudovať, ale stále sa tu opakujú podmienky na príjem 6-násobku min. mzdy.

Ako je to u nového zamestnanca, u ktorého netuším, aký mal príjem a pýta si daňový bonus pri vyplňovaní vyhlásenia? Môžem ho automaticky uplatniť? A keď je zamestnanec chorý a zníži sa mesačný príjem, uplatňujem aj tak bonus?

A čo sa stane, ak po odpočítaní mesačnej nezdaniteľnej čiastky a daň. bonusu mi vyjde nulová suma, /resp. by vyšla mínusová suma / na zaplatenie dane? Vrátenie dane sa môže ešte vykázať pri daňovom priznaní a tam sa vrátia peniaze zo zaplatenej dane z iných mesiacov?

Ďakujem za rady, veľmi mi ich cením...
Ak zamestnanec podpíše vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a predloží príslušné doklady (rod.list dieťaťa+ potvrdenie o návšteve školy, ak dieťa škončilo povinnú školskú dochádzku), má nárok na daňový bonus, ak jeho mesačný príjem dosiahne 1/2 mesačnej min.mzdy. Ak ho pre nemoc nedosiahne, DB mu v tomto mesiaci nevyplatí.

Ak jeho ročný príjem dosiahne 6-násobok min. mzdy (posudzuje sa príjem u všetkých zamestnávatelov), môže požiadať o doplatenie DB za celý rok v ročnom zúčtovaní dane (ak podá žiadosť do 15.2.), alebo si sám podá DP.

AK DB nie je možné odpočítať od zrazenej dane, vyplatí mu ho zamestnávatel zo svojich prostriedkov. Do konca nasl. mesiaca po skončení kal. štvrťroka podá na DU Prehlad o zrazených preddavkoch a DU mu DB pošle na účet.
nunu31
02.11.10,09:12
Veľmi pekne ďakujem za oba príspevky, konečne to moja hlavička pochopila :o)
Zuzana B.
09.11.10,08:17
Ak zamestnanec podpíše vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a predloží príslušné doklady (rod.list dieťaťa+ potvrdenie o návšteve školy, ak dieťa škončilo povinnú školskú dochádzku), má nárok na daňový bonus, ak jeho mesačný príjem dosiahne 1/2 mesačnej min.mzdy. Ak ho pre nemoc nedosiahne, DB mu v tomto mesiaci nevyplatí.

Ak jeho ročný príjem dosiahne 6-násobok min. mzdy (posudzuje sa príjem u všetkých zamestnávatelov), môže požiadať o doplatenie DB za celý rok v ročnom zúčtovaní dane (ak podá žiadosť do 15.2.), alebo si sám podá DP.

AK DB nie je možné odpočítať od zrazenej dane, vyplatí mu ho zamestnávatel zo svojich prostriedkov. Do konca nasl. mesiaca po skončení kal. štvrťroka podá na DU Prehlad o zrazených preddavkoch a DU mu DB pošle na účet.
Ďakujem, to bola skvelá odpoveď. Takže ak dieťa navštevuje strednú alebo vysokú školu - nestačí potvrdenie o návšteve školy ale musím mať aj kópiu rodného listu?
ivka70
09.11.10,08:25
Ďakujem, to bola skvelá odpoveď. Takže ak dieťa navštevuje strednú alebo vysokú školu - nestačí potvrdenie o návšteve školy ale musím mať aj kópiu rodného listu?

Naopak, kopiu rodneho listu musis mat vzdy pri uplatnovani DB, po ukonceni povinnej skolskej dochadzky (cca. od 16 rokov dietata) potrebujes aj potvrdenie o navsteve skoly - v septembri vzdy aktualizovane.
Lubo44
09.11.10,08:26
Ďakujem, to bola skvelá odpoveď. Takže ak dieťa navštevuje strednú alebo vysokú školu - nestačí potvrdenie o návšteve školy ale musím mať aj kópiu rodného listu?
pri každom dieťati treba kópiu rodného listu. od novorodenca až po vysokoškoláka. tie deti, ktoré ukončili povinnú školskú dochádzku (od druhákov na SŠ) treba navyše doložiť potvrdenie o návšteve školy.
Adiks
09.11.10,11:25
Len na upresnenie, povinná školská dochádzka končí skončením školského roku, v ktorom študent dovŕšil 16 rokov veku. Takže to nemusí byť nevyhnutne druhák na SŠ, ak "prepadol" raz bude to prvák na SŠ, ak dvakrát deviatak na ZŠ, ak trikrát ôsmak na ZŠ atď.
ivka70
09.11.10,11:33
Len na upresnenie, povinná školská dochádzka končí skončením školského roku, v ktorom študent dovŕšil 16 rokov veku. Takže to nemusí byť nevyhnutne druhák na SŠ, ak "prepadol" raz bude to prvák na SŠ, ak dvakrát deviatak na ZŠ, ak trikrát ôsmak na ZŠ atď.

Povinná školská dochádzka sa začína začiatkom školského roka (2. septembra), v roku, keď už dieťa dovŕšilo šiesty rok veku. Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nie je spôsobilé začať navštevovať základnú školu, kompetentný orgán štátnej správy v školstve rozhodne o jeho zaradení do nultého ročníka základnej školy alebo o odklade začiatku povinnej školskej dochádzky o jeden školský rok.

Povinná školská dochádzka na Slovensku je desaťročná a trvá najdlhšie do konca školského roku, v ktorom žiak dovŕšil 16 rokov veku, ak zákon neustanovuje inak. U detí vzdelávaných v špeciálnej základnej škole sa začiatok povinnej školskej dochádzky riadi posúdením školskej zrelosti a povinná školská dochádzka sa končí splnením podmienok povinného vzdelávania.
http://mic.iom.sk/sk/socialne-veci/vzdelavanie/57-povinna-skolska-dochadzka-na-slovensku.html
Adiks
09.11.10,11:53
Povinná školská dochádzka sa začína začiatkom školského roka (2. septembra), v roku, keď už dieťa dovŕšilo šiesty rok veku. Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nie je spôsobilé začať navštevovať základnú školu, kompetentný orgán štátnej správy v školstve rozhodne o jeho zaradení do nultého ročníka základnej školy alebo o odklade začiatku povinnej školskej dochádzky o jeden školský rok.

Povinná školská dochádzka na Slovensku je desaťročná a trvá najdlhšie do konca školského roku, v ktorom žiak dovŕšil 16 rokov veku, ak zákon neustanovuje inak. U detí vzdelávaných v špeciálnej základnej škole sa začiatok povinnej školskej dochádzky riadi posúdením školskej zrelosti a povinná školská dochádzka sa končí splnením podmienok povinného vzdelávania.
http://mic.iom.sk/sk/socialne-veci/vzdelavanie/57-povinna-skolska-dochadzka-na-slovensku.html
Ale z toho vyplýva, že potvrdenie o návšteve školy je povinný predložiť aj zamestnanec, ktorého dieťa je v nižšom ako druhom ročníku strednej školy, ak opakovalo nejaký ročník základnej alebo strednej školy a uplynulo desať rokov, odkedy začalo školskú dochádzku, pričom sa nesmie jednať o špeciálnu základnú školu alebo špeciálnu strednú školu.
Lucinka23
06.12.10,07:46
Ahojte, prosím poraďte mi. Mám dve zamestnankyne, ktoré si uplatňovali daňový bonus na dieťa, teraz sa obom narodilo 14.11. ďalšie dieťa (zhoda náhod :-)). Ako majú teraz pokračovať s daňovým bonusom? Môžu si aj na ďalšie dieťa nahlásiť DB u nás ako zamestnávateľa aj keď sú na MD?

Pre rok 2010 podmienky splnili. Obe mali príjem nad 6 násobok min. mzdy.
Jednej bol DB vyplatený za mesiace 1-10 na prvé dieťa.
Druhej neboli vyplatené 3 mesiace lebo bola PN ale to si douplatňuje v ročnom zúčtovaní.

Ale mňa by zaujímalo ako to je s DB za mesiace 11 a 12 na obe deti?

A čo v roku 2011, majú si ho nahlásiť manželia?

Ďakujem.
Tamila
06.12.10,07:49
Ak spĺňajú podmienku výšky príjmu, môžu si uplatniť bonus v ročnom zúčtovaní dane na obe deti. V ďalšom roku pravdepodobne príjem nebudú mať, bude lepšie ak si bonus uplatnia manželia.
ivka70
06.12.10,07:50
Ahojte, prosím poraďte mi. Mám dve zamestnankyne, ktoré si uplatňovali daňový bonus na dieťa, teraz sa obom narodilo 14.11. ďalšie dieťa (zhoda náhod :-)). Ako majú teraz pokračovať s daňovým bonusom? Môžu si aj na ďalšie dieťa nahlásiť DB u nás ako zamestnávateľa aj keď sú na MD?

Pre rok 2010 podmienky splnili. Obe mali príjem nad 6 násobok min. mzdy.
Jednej bol DB vyplatený za mesiace 1-10 na prvé dieťa.
Druhej neboli vyplatené 3 mesiace lebo bola PN ale to si douplatňuje v ročnom zúčtovaní.

Ale mňa by zaujímalo ako to je s DB za mesiace 11 a 12 na obe deti?

A čo v roku 2011, majú si ho nahlásiť manželia?

Ďakujem.

Ak v novembri dosiahli potrebny prijem, mozu si uplatnit DB na obe deti ony.
Ak dosiahli potrebny prijem v roku 2010, aj december im vratia v RZ.

Zmenu na manzela by so na ich mieste robila az od januara (aj ked nie je problem to urobit aj pocas roka), nakolko v roku 2011 pravdepodobne potrebny prijem nedosiahnu (ak sa nechystaju vratit hned po MD do prace).
Lucinka23
06.12.10,10:39
Ďakujem za okamžitú reakciu. Tá jedna mala príjem v novembri lebo jej boli vyplatené odmeny, no nemala som zadané to druhé dieťa, tak jej dalo bonus iba na jedno.
Na to druhé si teda douplatňuje v RZ za mesiace november a december.
A ak sa dieťa narodilo v strede novembra je skutočne nárok ako za celý mesiac?
Tweety
06.12.10,10:41
Ďakujem za okamžitú reakciu. Tá jedna mala príjem v novembri lebo jej boli vyplatené odmeny, no nemala som zadané to druhé dieťa, tak jej dalo bonus iba na jedno.
Na to druhé si teda douplatňuje v RZ za mesiace november a december.
A ak sa dieťa narodilo v strede novembra je skutočne nárok ako za celý mesiac?
ÁNo, je nárok už za celý mesiac.