andrea123
02.11.10,10:54
Dobrý deň, prosím chcela by som sa spýtať, zamestnanec dal výpoved podľa § 67 Zákonníka práce s dvojmesačnou výpovednou lehotou, asi takým štýlom, že ju neposlal doporučene, len ju vedúcemu položil na stol, nedal si ju ani prevziať, jednoducho dnes 2.11. ju našiel na stole a nepodpisoval prevziatie. Pracovný pomer po výpovednej lehote chce zamestnanec skončit k 31.12.2010, je možné doručenie výpovede nejak spochybniť?
Dakujem za všetky odpovede
Tweety
02.11.10,09:58
Dobrý deň, prosím chcela by som sa spýtať, zamestnanec dal výpoved podľa § 67 Zákonníka práce s dvojmesačnou výpovednou lehotou, asi takým štýlom, že ju neposlal doporučene, len ju vedúcemu položil na stol, nedal si ju ani prevziať, jednoducho dnes 2.11. ju našiel na stole a nepodpisoval prevziatie. Pracovný pomer po výpovednej lehote chce zamestnanec skončit k 31.12.2010, je možné doručenie výpovede nejak spochybniť?
Dakujem za všetky odpovede
Nemusel si posielať, môže ju doručiť aj na pracovisku, ale potrebuje podpis jej prevzatia. Ak zamestnáv. s ňou súhlasí, nech ju podpíše, VD mu začne plynúť 1.12. a skončí 31.1.2011.
andrea123
02.11.10,10:05
Ďakujem, o toto vlastne išlo. Zamestnávateľ nechce, aby odišiel. Takže nič si ani zamestnanec nenechal prevziat, ani zamestnávateľ mu nič nepodpísal. Nemože zamestnanec ešte operovať tým, že ked tu vypoved položil na stol, že na to mal nejakych svedkov?
Chobot
02.11.10,11:03
Ďakujem, o toto vlastne išlo. Zamestnávateľ nechce, aby odišiel. Takže nič si ani zamestnanec nenechal prevziat, ani zamestnávateľ mu nič nepodpísal. Nemože zamestnanec ešte operovať tým, že ked tu vypoved položil na stol, že na to mal nejakych svedkov?

A doručil zamestnávateľovi výpoveď? Teda bol osobne za nadriadeným a odovzdal mu výpoveď?

Ak áno, tak neviem, prečo chce zamestnávateľ robiť prieky a tvrdiť, že mu výpoveď neodovzdal, keď k odovzdaniu skutočne došlo, len to zamestnanec nemá ako dokázať. Potom je to zo strany zamestnávateľa podraz a zneužitie faktu, že mu prevzatie nepotvrdil.

To, že ho zamestnávateľ nechce pustiť, nie je dôvod, aby neakceptoval výpoveď. Môže zamestnávateľ tvrdiť, že nič nedoručil. Môže si aj zamestnanec zohnať svedkov, ktorí dosvedčia, že bol u nadriadeného s výpoveďou. Ak boli v kancli len oni dvaja, tak to ale bude tvrdenie proti tvrdeniu.
andrea123
02.11.10,12:27
Zamestnávateľ, teda riaditeľ závodu mi tvrdí, že si ju našiel na stole a že ked išiel za nim, že čo to má znamenať, že ved to nemá potvrdeníé, VRAJ zamestnanec iba mávol rukou, že netreba..neviem fakt, toto je všetko čo viem...
Prieky mu robiť nechce, ale zamestnávateľ predpokladá, že jeho funkcia by na závode chýbala a pravdepodobne bud potrebuje trocha viac času na nájdenie náhrady, alebo s ním chce jednať na zlepšení podmienok...nechce mu robit prieky, ale pravda je aj taká, že ani zamestnanec v minulosti nedal vobec najavo svoju prípadnu nespokojnost, je to troška akoby blesk z jasného neba, zamestnávateľ akoby chcel získať čas, alebo čo, nevyznám sa v tom...
Lebo pravda je aj to, že ak by zamestnanec v tomto aj tak nepochodil a dal by si pozor a podal tu vypoved teraz, zamestnávateľ cele martyrium predlzi iba o mesiac, čo tiež nie je vyhra...
Tweety
02.11.10,12:29
Zamestnávateľ, teda riaditeľ závodu mi tvrdí, že si ju našiel na stole a že ked išiel za nim, že čo to má znamenať, že ved to nemá potvrdeníé, VRAJ zamestnanec iba mávol rukou, že netreba..neviem fakt, toto je všetko čo viem...
Tak nech mu ju pekne vráti. Veď ak zamestnanec ju bude chcieť dať ešte raz, môže, ale už nech si jej prevzatie dá podpísať.( ak chce, aby bola platná)
Llívia
02.11.10,18:36
A doručil zamestnávateľovi výpoveď? Teda bol osobne za nadriadeným a odovzdal mu výpoveď?
V Zákonníku práce sa píše o "DORUČENÍ", nie o "DORUČENÍ NADRIADENÉMU":

"Zákonník práce § 61 Výpoveď
(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.
§ 38 Doručovanie
(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku."

(Ak by zamestnanec výpoveď poslal len obyčajnou poštou, bolo by takéto skončenie PP neplatné? :rolleyes:)
Llívia
02.11.10,18:41
Tak nech mu ju pekne vráti. Veď ak zamestnanec ju bude chcieť dať ešte raz, môže, ale už nech si jej prevzatie dá podpísať.( ak chce, aby bola platná)
Tá výpoveď je platná už teraz:
1. je písomná
2. bola doručená zamestnávateľovi.
Zákonník práce nevyžaduje mať na výpovedi dátum doručenia druhej strane.
(Ak zamestnávateľ "neriešil" túto výpoveď len medzi 4 očami, tak o nej vedia už aj ďalší zamestnanci a ťažko ju zamestnávateľ zaprie.)
veronikasad
02.11.10,18:47
Lívia, nie som právnik. Ale myslím si, že výpoveď sa doručuje doporučene poštou alebo do rúk osoby poverenej preberaním pošty u zamestnávatela ... Ak ju osoba odmietne prevziať, považuje sa za doručenú (ak má na to svedka).
Llívia
02.11.10,18:52
Veronikasad, tiež nie som právnička, ani s týmto nemám žiadne skúsenosti, len som poukázala na to, čo je napísané v Zákonníku práce. Podľa toho, čo je tam napísané, stačí, ak zamestnanec pohodí výpoveď niekde na svojom pracovisku a považuje sa za doručenú (najmä, ak si zabezpečí nejakých svedkov, ktorý mu takéto "doručenie" potvrdia). :rolleyes:
Mňa to doručenie napadlo v súvislosti s jedným mojím skončením prac. pomeru. Firma išla do konkurzu. Všetci zamestnanci dostali výpoveď pre nadbytočnosť. Bolo to v dobe, kedy mohol zamestnanec dostať buď odstupné, alebo zotrvať v prac. pomere počas výpovednej doby, nie oboje. Jasné, že sme všetci zamestnanci chceli odtiaľ vypadnúť, lebo firma išla dolu vodou. Bolo potrebné doručiť do konca mesiaca oznámenie od zamestnancov, že chceme odstupné, nie výpovednú dobu. Lenže, "starý" konateľ, ktorý bol na firme, už túto funkciu neplnil, takže jemu sme tie listy nemohli dať. Jediný zodpovedný za firmu bol správca konkurznej podstaty, ktorý sa však na firme ukázal raz a aj výpovede poslal po starom konateľovi a dva dni pred skončením mesiaca (vo štvrtok, piatok bol ešte pracovný sobota voľná). A padli nejaké "vyhrážky", že správca prevzatie týchto listov (nepamätám si, z akého dôvodu) nepodpíše. A otázka je, kam sme tie listy mali poslať? Alebo komu sme ich mali dať? Či by stačilo, že by sme si my, zamestnanci, dosvedčili navzájom, že na pracovisko tieto listy boli doručené. To, že tam nebol správca ako osoba oprávnená konať za zamestnávateľa, bolo podľa mňa nepodstatné. Navyše sme ešte v piatok museli odovzdať kľúče, takže sa na firmu už nikto nedostal. Stačilo by mi, ak by som zobrala kámošov a pred nimi by som tento list hodila do poštovej schránky zamestnávateľa? Bolo by to považované za doručenie?
rodina1
02.11.10,18:54
Zamestnávateľ, teda riaditeľ závodu mi tvrdí, že si ju našiel na stole a že ked išiel za nim, že čo to má znamenať, že ved to nemá potvrdeníé, VRAJ zamestnanec iba mávol rukou, že netreba..neviem fakt, toto je všetko čo viem...
Prieky mu robiť nechce, ale zamestnávateľ predpokladá, že jeho funkcia by na závode chýbala a pravdepodobne bud potrebuje trocha viac času na nájdenie náhrady, alebo s ním chce jednať na zlepšení podmienok...nechce mu robit prieky, ale pravda je aj taká, že ani zamestnanec v minulosti nedal vobec najavo svoju prípadnu nespokojnost, je to troška akoby blesk z jasného neba, zamestnávateľ akoby chcel získať čas, alebo čo, nevyznám sa v tom...
Lebo pravda je aj to, že ak by zamestnanec v tomto aj tak nepochodil a dal by si pozor a podal tu vypoved teraz, zamestnávateľ cele martyrium predlzi iba o mesiac, čo tiež nie je vyhra...
Ako sa teda výpoveď dostala riaditeľovi na stôl? Niekto tam musel toho zamestnanca pustiť, alebo má od kancelárie riaditeľa vlastný kľúč?
Robil zamestnanec aj počas víkendu? Riaditeľ nebol v práci v posledný pracovný deň (v piatok)? prišiel do práce až dnes? Trošku záhady okolo jedného doručenia výpovede.
Tweety
02.11.10,18:59
Tá výpoveď je platná už teraz:
1. je písomná
2. bola doručená zamestnávateľovi.
Zákonník práce nevyžaduje mať na výpovedi dátum doručenia druhej strane.
(Ak zamestnávateľ "neriešil" túto výpoveď len medzi 4 očami, tak o nej vedia už aj ďalší zamestnanci a ťažko ju zamestnávateľ zaprie.)
Nesúhlasím, viď §38 ZP Doručovanie
(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
Llívia
02.11.10,19:02
Nesúhlasím, viď §38 ZP Doručovanie
(4) Povinnosť zamestnávateľa alebo zamestnanca doručiť písomnosť sa splní, len čo zamestnanec alebo zamestnávateľ písomnosť prevezme alebo len čo ju pošta vrátila zamestnávateľovi alebo zamestnancovi ako nedoručiteľnú, alebo ak doručenie písomnosti bolo zmarené konaním alebo opomenutím zamestnanca alebo zamestnávateľa. Účinky doručenia nastanú aj vtedy, ak zamestnanec alebo zamestnávateľ prijatie písomnosti odmietne.
Kto je to ZAMESTNÁVATEĽ? Napr. konateľ? A ak konateľ sídli v Blave a firma je v Košiciach, to sa mám trepať na druhú stranu republiky, lebo je posledný deň v mesiaci, poštou by som to už nestihla doručiť a nemienim byť na firme ešte o ďalší mesiac dlhšie? :rolleyes:

§ 38 Doručovanie
(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku."

Takže ak zamestnávateľ nebude na pracovisku, aby som mu výpoveď odovzdala osobne, môžem to považovať za odmietnutie jej prevzatia? :rolleyes:
veronikasad
02.11.10,19:09
Kto je to ZAMESTNÁVATEĽ? Napr. konateľ? A ak konateľ sídli v Blave a firma je v Košiciach, to sa mám trepať na druhú stranu republiky, lebo je posledný deň v mesiaci, poštou by som to už nestihla doručiť a nemienim byť na firme ešte o ďalší mesiac dlhšie? :rolleyes:

§ 38 Doručovanie
(3) Písomnosti zamestnanca týkajúce sa vzniku zmeny a zániku pracovného pomeru alebo vzniku, zmeny a zániku povinností zamestnanca vyplývajúcich z pracovnej zmluvy alebo z dohody o práci vykonávanej mimo pracovného pomeru doručuje zamestnanec na pracovisku alebo ako doporučenú zásielku."

Takže ak zamestnávateľ nebude na pracovisku, aby som mu výpoveď odovzdala osobne, môžem to považovať za odmietnutie jej prevzatia? :rolleyes:
Nie je to odmietnutie prevzatia, ale či sa považuje za doručenú - to je otázka pre právnikov ...
Tweety
02.11.10,19:09
Takže ak zamestnávateľ nebude na pracovisku, aby som mu výpoveď odovzdala osobne, môžem to považovať za odmietnutie jej prevzatia? :rolleyes:
AK tam nikto nie je, logicky ju nemôže nikto prevziať a rovnako ani nikto odmietnuť prevziať.
Llívia
02.11.10,19:16
AK tam nikto nie je, logicky ju nemôže nikto prevziať a rovnako ani nikto odmietnuť prevziať.
Tak ako môžem dať výpoveď posledný deň v mesiaci, keď tam nikto nie je? Nie som potom takt trochu ako zamestnankyňa znevýhodnená/diskriminovaná (ako zamestnankyňa musím byť na pracovisku - zamestnávateľ mi kedykoľvek môže doručiť výpoveď, ale zamestnávateľ tam byť nemusí - je mi znemožnené doručiť mu výpoveď)? :rolleyes::):)
Tweety
02.11.10,19:18
Tak ako môžem dať výpoveď posledný deň v mesiaci, keď tam nikto nie je? Nie som potom takt trochu ako zamestnanec znevýhodnená/diskriminovaná (ako zamestnanec musím byť na pracovisku - zamestnávateľ mi kedykoľvek môže doručiť výpoveď, ale zamestnávateľ tam byť nemusí - je mi znemožnené doručiť mu výpoveď)? :rolleyes:
Veď ju nemusíš dávať posledný deň v mesiaci.
Llívia
02.11.10,21:21
Veď ju nemusíš dávať posledný deň v mesiaci.
Nemusím, ale môžem. A možno ani nemôžem, keďže ju nemá kto prevziať. :rolleyes:
Problém "doručenia" sa netýka len výpovede, ale napr. aj - pozri môj príspevok na prvej strane (je to posledný príspevok na tej strane). Toto bude možno onedlho opäť aktuálne, už sa o tom hovorilo - buď odstupné, alebo výpovedná doba. Ak by to prešlo, keby mi bola výpoveď doručená posledný deň v mesiaci, ako mám stihnúť oznámiť zamestnávateľovi, že chcem odstupné a nie výpovednú dobu? :rolleyes:
Alebo čo také okamžité skončenie pracovného pomeru? Prejde 15 dní od výplatného termínu, zamestnávateľ nemá žiadnu snahu mzdy vyplatiť, prečo by som u neho mala zostať čo i len o jediný deň dlhšie, keď nie je isté, či dostanem vyplatenú mzdu, nie tak ešte ten jediný (príp. aj viac) deň naviac? Ako mám dať zamestnávateľovi písomne okamžité skončenie prac. pomeru ihneď po uplynutí 15-dňovej lehoty od výplatného termínu, keď tam zamestnávateľ nie je? :rolleyes:
Llívia
02.11.10,21:28
Nemusel si posielať, môže ju doručiť aj na pracovisku, ale potrebuje podpis jej prevzatia. Ak zamestnáv. s ňou súhlasí, nech ju podpíše, VD mu začne plynúť 1.12. a skončí 31.1.2011.
Súhlasím. Andrea123, ale najskôr si over, či nemá svedkov, ktorí by potvrdili doručenie pred 1.11.2010 (t.j. že by výpovedná doba uplynula 31.12.2010). Pre istotu by som ešte zamestnancovi dala písomne na vedomie, že ním uvedený termí skončenia prac. pomeru je nesprávny, lebo výpoveď bola doručená až 2.11.2010 a výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca (dala by som presnú citáciu zo Zákonníka práce).
Ešte taká otázka - koľko u vás odpracoval rokov (kvôli dĺžke výpovednej doby).
andrea123
11.11.10,08:34
Ako sa teda výpoveď dostala riaditeľovi na stôl? Niekto tam musel toho zamestnanca pustiť, alebo má od kancelárie riaditeľa vlastný kľúč?

Nie, bolo to normálne v pracovný deň. Riaditeľ si odbehol na par minut zrejme na wecko, bola tam iba sekretarka v riaditelovej miestnosti. Zamestnanec prišiel, položil papier na stol, pozdravil sekretarku a odišiel. Ona sa nezaujimala, čo zamestnanec položil na stol, pretože pravidelne riaditelovi nosieval 1-2 papiere na stol, myslim nejake zakazkove listy, alebo čo...proste vždy prišiel, položil dva papiere a odišiel...a takto to bolo aj teraz, proste položil vypoved a odišiel...
andrea123
11.11.10,08:51
Súhlasím. Andrea123, ale najskôr si over, či nemá svedkov, ktorí by potvrdili doručenie pred 1.11.2010 (t.j. že by výpovedná doba uplynula 31.12.2010). Pre istotu by som ešte zamestnancovi dala písomne na vedomie, že ním uvedený termí skončenia prac. pomeru je nesprávny, lebo výpoveď bola doručená až 2.11.2010 a výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca (dala by som presnú citáciu zo Zákonníka práce).

Livia, je to už v poriadku, proste riaditeľ nechce robit nejake problemy, zamestnanec ju položil na stol 29.10.2010, myslim piatok to bol...potom 30,31,1 bolo voľno...neviem či som presne 2.11. napisala sem k tomuto prvy prispevok, neznamena, že sa všetko zomlelo v deň, ked som sem na tuto temu napisala :D pytala som riaditeľa, on ho pustit nechce, ale zase nechce mu ani robiť problemy, ale stala sa aj taka vec v tyždni od 2 - 5.11.2010, že zamestnanec dačo spravil uplne šlendriansky, proste vedel to spravit dobre a akoby naschval to odflakol, tak si riaditeľ proste povedal, že on ho pusti, že problemy robit mu nebude, ale že ma sto chuti ho troška ponatahovat...za tie nepodarky, pretože riaditel vie, že ten zamestnanec to vie spravit vyborne, takže z toho citi určity naschval...neviem, rieši sa to zatial, uvidime, čo a ako z toho bude...
Osobne, ja zamestnancovi aj tak radit nemožem, ten mi telefonoval, že čo ma robit, lebo že mu riaditeľ povedal, že jeho vypoved je neplatna...hovorim, prečo ste si ju nenechali prevziat? a zamestnanec mi na to - a k čomu by mi to bolo?hovorím, vždy nech prídete kdekoľvek, je to vaša osobná kontrola, že máte potvrdené prevziatie, alebo požíčku, čokolvek, co je psáno, to je dáno...nejak tomu ani dobre nerozumel...potom sa spytal - a čo teraz mam robit? ja som mu povedala, nech sa skusi do konca mesiaca nejak snažit a na konci mesiaca nech sa s nim seriozne porozpráva, že teda si našiel zamestnanie, či by predsa len nebolo možné to ukončit ku koncu roka...

Problém je v tom, že on mi medzitým volal, aby som mu poslala vzor vypovede aj s datumami, aku by mal podať, pokiaľ by mu tato povodna neprešla, teda taku, kde by končil PP 31.1.2011, teda posunuta vypovedna doba...musela som /aj chcela/ povedať, že nemožem predsa zamestnancovi radit, ako opustit firmu, v ktorej pracujem...aj keby som mu zrovna držala palce a priala všetko dobre, proste pokial nehajim zaujmy firmy a pomahala by som mu, znamenalo by to, že tiež pracujem niekde, kde skratka ani nechcem, lebo sa mi vela veci nepači, ale držim hubu a krok...a tak to nie je, akože netvrdim, že som spokojna, ale v každej praci je niečo...takže asi tolko k tomu
ivka70
11.11.10,12:32
Súhlasím. Andrea123, ale najskôr si over, či nemá svedkov, ktorí by potvrdili doručenie pred 1.11.2010 (t.j. že by výpovedná doba uplynula 31.12.2010). Pre istotu by som ešte zamestnancovi dala písomne na vedomie, že ním uvedený termí skončenia prac. pomeru je nesprávny, lebo výpoveď bola doručená až 2.11.2010 a výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa nasledujúceho kalendárneho mesiaca (dala by som presnú citáciu zo Zákonníka práce).

Livia, je to už v poriadku, proste riaditeľ nechce robit nejake problemy, zamestnanec ju položil na stol 29.10.2010, myslim piatok to bol...potom 30,31,1 bolo voľno...neviem či som presne 2.11. napisala sem k tomuto prvy prispevok, neznamena, že sa všetko zomlelo v deň, ked som sem na tuto temu napisala :D pytala som riaditeľa, on ho pustit nechce, ale zase nechce mu ani robiť problemy, ale stala sa aj taka vec v tyždni od 2 - 5.11.2010, že zamestnanec dačo spravil uplne šlendriansky, proste vedel to spravit dobre a akoby naschval to odflakol, tak si riaditeľ proste povedal, že on ho pusti, že problemy robit mu nebude, ale že ma sto chuti ho troška ponatahovat...za tie nepodarky, pretože riaditel vie, že ten zamestnanec to vie spravit vyborne, takže z toho citi určity naschval...neviem, rieši sa to zatial, uvidime, čo a ako z toho bude...
Osobne, ja zamestnancovi aj tak radit nemožem, ten mi telefonoval, že čo ma robit, lebo že mu riaditeľ povedal, že jeho vypoved je neplatna...hovorim, prečo ste si ju nenechali prevziat? a zamestnanec mi na to - a k čomu by mi to bolo?hovorím, vždy nech prídete kdekoľvek, je to vaša osobná kontrola, že máte potvrdené prevziatie, alebo požíčku, čokolvek, co je psáno, to je dáno...nejak tomu ani dobre nerozumel...potom sa spytal - a čo teraz mam robit? ja som mu povedala, nech sa skusi do konca mesiaca nejak snažit a na konci mesiaca nech sa s nim seriozne porozpráva, že teda si našiel zamestnanie, či by predsa len nebolo možné to ukončit ku koncu roka...

Problém je v tom, že on mi medzitým volal, aby som mu poslala vzor vypovede aj s datumami, aku by mal podať, pokiaľ by mu tato povodna neprešla, teda taku, kde by končil PP 31.1.2011, teda posunuta vypovedna doba...musela som /aj chcela/ povedať, že nemožem predsa zamestnancovi radit, ako opustit firmu, v ktorej pracujem...aj keby som mu zrovna držala palce a priala všetko dobre, proste pokial nehajim zaujmy firmy a pomahala by som mu, znamenalo by to, že tiež pracujem niekde, kde skratka ani nechcem, lebo sa mi vela veci nepači, ale držim hubu a krok...a tak to nie je, akože netvrdim, že som spokojna, ale v každej praci je niečo...takže asi tolko k tomu

Vzor vypovede najde napr. na stranke profesie:
http://www.profesia.sk/cms/kariera-v-kocke/odchadzam-z-prace/vzory-dokumentov/114

Ja by som zasla za riaditelom, nech na tu vypoved rucne dopise Prevzal dna 29.10.2010, podpis ... ked mu nechce robit problemy a urobila z toho kopiu, ktoru by som dala zamestnancovi s tym, ze vypovedna doba plynie od 1.11.2010 do 31.12.2010.