Jenny-jana
02.11.10,11:38
Dobrý deň,

chcela som vás poprosiť o radu. Týka sa to príjmu ktorý poberam ako PN. Neviem či mam ten prijem dať ako PNZD alebo POZD.

Viete poradiť, ak som od 2/2010 PN ale nadalej platim odvody do ZP, môžem si teraz tu čiastku dať ako daňový výdavok. čo s tým preplatkom v roku 2011 čo mi pride to bude POZD?

do teraz som PN nebola , tak neviem ako mam postupovať, ešte aby malo nebolo mi odišla aj platba z trvaleho prikazu za september do socialky a ja som stale PN.

Prosim ak ma niekto nejaku skusenosť, ďakujem za každú radu.
Llívia
02.11.10,10:44
Dobrý deň,

chcela som vás poprosiť o radu. Týka sa to príjmu ktorý poberam ako PN. Neviem či mam ten prijem dať ako PNZD alebo POZD...
Nemocenské dávky nie sú predmetom dane, t.j. účtuješ ako PNZD.

Zákon o dani z príjmov
§ 9 Príjmy oslobodené od dane
2) Od dane sú oslobodené aj
a) dávky, podpory a služby z verejného zdravotného poistenia, 20) individuálneho zdravotného poistenia, 20) sociálneho poistenia, 21) nemocenského zabezpečenia a úrazového zabezpečenia, 40) dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia40a) vrátane plnenia z tohto sporenia podľa osobitného predpisu40b) a plnenia z povinného zahraničného poistenia rovnakého druhu,
Jenny-jana
02.11.10,11:17
Ďakujem, ale odvody ktore platim su danovým vydavkom ?
dobrava
02.11.10,11:26
A ako zaúčtujem preplatok, ktorý mi vyjde z odvodov do SP a ktorý mi SP vráti /časť mesiaca som PN a odvod do SP odvediem za celý mesiac/. Som SZČO, vediem JÚ. Ja som to dával ako POZD, takže teraz ste ma dostali do pomykova ... Takisto aj pri RZZP preplatok som dával ako POZD. Je to nesprávne?
slavka124
02.11.10,11:36
sfsdfsdfs
jacekova
02.11.10,11:42
Ďakujem, ale odvody ktore platim su danovým vydavkom ?


áno, odvody sú daňovým výdavkom
jacekova
02.11.10,11:43
A ako zaúčtujem preplatok, ktorý mi vyjde z odvodov do SP a ktorý mi SP vráti /časť mesiaca som PN a odvod do SP odvediem za celý mesiac/. Som SZČO, vediem JÚ. Ja som to dával ako POZD, takže teraz ste ma dostali do pomykova ... Takisto aj pri RZZP preplatok som dával ako POZD. Je to nesprávne?


ak vráti SP časť odvodov, ja to dávam ako VOZD (výdavok) s mínusom