martina55
02.11.10,10:44
Dobrý deň, môj známy ukončil pracovný pomer na dohodu, nevznikol mu nárok na podporu v nezamestnanosti (chýbali mu odpracované dva mesiace). Na soaciálke mu povedali, že nárok na príspevok v hmotnej núdzi mu tiež nevzniká, lebo jeho exmanželka je zamestnaná, že musí podať žiadosť na príspevok na výživu (má minimálnu mzdu, preto pravdepodobne bude súdom zamietnutý). Má nezaopatrené dieťa, na ktoré doteraz prispieval. Mohol by mi niekto poradiť, ako je to s príspevkom na výživu, a na aké príspevky má eventuálne nárok, keď nevlastní nehnuteľný ale ani veľký hnuteľný majetok?:o každá odpoveď mi pomôže, ďakujem :)
veronikasad
02.11.10,12:43
Ak ide naozaj len o dva mesiace a na dávku v hmotnej núdzi mu nárok nevzniká, nech sa odhlási z evidencie na UP (ak sa odhlasi sám, nanovo sa môže registrovať až o 3 mesiace). Prihlási sa ako dobrovolne poistená osoba na dávku v nezamestnanosti v sociálnej poisťovni a po 3 mesiacoch sa znovu prihlási na UP. (ak nechce dobr. poistenie platiť ďalej, musí sa odhlásiť v SP - nezaniká "samé".

Kedy ukončil pracovný pomer ?
martina55
03.11.10,12:57
Dakujem za radu, len neviem, ci tomu spravne rozumiem, ako dobrovolny platca ma narok na davku v nezamestnanosti od socialnej poistovne? (pomer ukoncil 15. septembra, hned zasiel na UP a odtial ho poslali na SP, kde mu oznamili, ze mu nevznika ani narok na podporu v hmotnej nudzi, lebo ma voci nemu este vyzivovaciu povinnost exmanzelka (udajne az 5 rokov po rozvode..)...ale viac sa na SP nedozvedel..
veronikasad
03.11.10,13:08
Dakujem za radu, len neviem, ci tomu spravne rozumiem, ako dobrovolny platca ma narok na davku v nezamestnanosti od socialnej poistovne? (pomer ukoncil 15. septembra, hned zasiel na UP a odtial ho poslali na SP, kde mu oznamili, ze mu nevznika ani narok na podporu v hmotnej nudzi, lebo ma voci nemu este vyzivovaciu povinnost exmanzelka (udajne az 5 rokov po rozvode..)...ale viac sa na SP nedozvedel..
po splnení podmienky 730 dní poistenia v posledných 3 rokoch bude mať nárok na dávku v nezamestnanosti. Ale musí postupovať tak ako som uviedla. (nemôže počas dobrovolnej registrácie zostať evidovaný na úrade práce). Poistenie v nezamestnanosti sa nedá zaplatiť spätne ani jednorázovo, platby treba posielať v lehote splatnosti (do 8. dňa nasl. kal. mesiaca), lebo inak sa táto doba nezapočíta.

Na dátum skončenia prac. pomeru som sa pýtala z dôvodu, či mu ešte náhodou netrvá ochranná doba, v ktorej môže mať začiatok PN-ky. Žial, tá mu už skončila (trvá 42 kal. dní od skončenia prac.pomeru).