giti2
02.11.10,13:30
Zákazníkovi na základe odsúhlasenej cenovej ponuky bola prevedená oprava stroja, vyfakturovaná so splatnosťou 14 dní. Nakoľko má ďaľšiu neuhradenú faktúru a v mieste sídla povesť "podvodník",( oneskorená informácia) , uvažujeme vydanie veci až po uhradení pohľadávok.
Vyhráža sa podaním trestného oznámenia.
Má spoločnosť právo zadržania veci, keď je tam vysoká pravdepodobnosť, že po prevzatí stroja faktúra nebude uhradená.
Neviem si predstaviť, že autoservis Vám vydá opravené auto bez úhrady, alebo si zoberiete nákupy bez zaplatenia z veľkoskladu.
Ďakujem .
profesional
02.11.10,12:43
Zadrzat stroj je mozne len v pripade ak existuje z jeho strany voci Vam penazny zavazok ktory je uz po splatnosti. V takom pripade je tu moznost uplatnenia zadrzneho prava.

Uplatnenie zadrzneho prava je upravene v bocianskom zakonniku.
zakladne podmienky pre uplatnenie su:

Musi existovat medzi veritelom a dlznikom zavazok vo forme financneho plnenia ktore je po splatnosti.

Zadrzanie musi byt urobene pisomne, tj. to ze ide o uplatnenie zadrzneho prava, musi byt urobene pisomne oznamenie tomu koho vec sa zadrziava.

Pocas zadrzania znasa ten kto vec zadrziava nebezpecenstvo nahodnej skazy a je povinny sa o vec starat a tuto udrziavat. Na uhradu efektivne vynalozenych nakladov na skladovanie, udrzbu a pod. ma narok od toho koho vec zadrziava.

Zadrzana smie byt iba vec primeranej hodnoty. Za primeranu hodnotu podla justicnej praxe sa povazuje hodnota ktora neprekracuje viac ako tronjasobne hodnotu zavazku pre zaistenie ktoreho doslo k zadrzaniu. Takze ak napriklad neuhradil fakturu vo vyske 1000 Eur, je mozne zadrzat iba vec ktorej hodnota neprekroci 3000 Eur.

Zadrzana vec nemoze byt scudzena (tj. darovana, predana..). Ten kto vec zadrziava ju ma iba v drzbe. Nevlastni ju.
Avsak je mozne ju v ramci exekucie pouzit na prednostne uspokojenie naroku.

Osoba ktora vec zadrziava sa k drzbe tejto musela dostat dobromyselne a na zaklade legalneho pravneho titulu.

V pripade ak nebude splnena co i len jedna zo zakladnych podmienok, tak zadrzanie veci je trestne a spada pod precin zatajenia veci.
dana9
02.11.10,13:07
ahoj,
uplne suhlasim s profesional - om, s podobnou problematikou robim + k tejto teme som sa dokonca stretla aj so stanoviskom GP, ktory odobruje takyto postup.

len by som sa chcela opytat, co sa tyka trojnasobnej hodnoty zadranej veci, odkial si cerpal tu informaciu? z nejakeho konkretneho judikatu?
diky moc vopred

danica
Zoltán Kovács
02.11.10,13:12
Ak ide o podnikateľské subjekty, tak celá záležitosť by sa mala posudzovať podľa Obchodného zákonníka, a nie Občianského, ako píše profesional?
profesional
02.11.10,14:04
Obciansky zakonnik je k Obchodnemu zakonniku subsidiarny. Obchodny zakonnik neupravuje vsetko. To na co nie je uprava v obchodnom zakonniku sa pouziva Obciansky zakonnik subsidiarne. Nakolko zakonodarca nemusi vsetko upravovat znova a znova a znova. Zadrzanie veci je pripustne aj pre vztahy obchodno-pravne.

Obchodny zakonnik vyslovene uvadza ze na vztahy neupravene obchodnym zakonnikom sa obciansky zakonnik pouzije subsidiarne.

Co sa tyka toho trojnasobku, tak ide o justicnu prax. Kdesi som videl na tuto temu aj judikat Najvyssieho sudu. Ak si das do googlu "zadrzanie veci" alebo "zadrzne pravo", tak jeden z linkov bude taka praca v pdf (ma cez 60 stran) prave na tuto temu a tam sa prave odkazuje na tuto justicnu prax a na jeden judikat.