perta
22.11.05,10:19
Ahojte poraďáci, potrebovala by som poradiť vo veci valutové pokladne. Ako si ich mám vytvoriť a ako tam mám zadať poľskú menu. Robím v podvojnom účtovníctve.Ďakujem
Daduľa
22.11.05,09:38
Vytvoríš si analytickú evidenciu na valutovu pokladnu 211 xxx/ a zadas menu v akej budes pokladnu účtovat. A potom uz normalne pokracujes ako v korunovej, no účtujes aj v cudzej mene. Na konci roku musiš ocenit zostatok kurzom k 31.12. NBS a zaúčtovať kurzovy rozdiel. A v novom roku znovu pokracujes.
kaktusy
22.11.05,13:44
Vytvoríš si analytickú evidenciu na valutovu pokladnu 211 xxx/ a zadas menu v akej budes pokladnu účtovat. A potom uz normalne pokracujes ako v korunovej, no účtujes aj v cudzej mene. Na konci roku musiš ocenit zostatok kurzom k 31.12. NBS a zaúčtovať kurzovy rozdiel. A v novom roku znovu pokracujes.
Ešte musíš prepočítať každý výdaj kurzom NBS podľa kurzového lístka, atď.
Kúpu valút zaúčtuješ tak, ako boli nakúpené v zmenárni.
KEJKA
22.11.05,16:29
Ešte musíš prepočítať každý výdaj kurzom NBS podľa kurzového lístka, atď.
Kúpu valút zaúčtuješ tak, ako boli nakúpené v zmenárni.
výdaj sa môže prepočítať aj kurzom z nákupu, priemerným kurzom, kurzom sposobom FIFO - vid zákon 431/2002 o účtovníctve- ocenovanie
perta
23.11.05,09:58
Ešte sa spýtam, keď som dostala faktúru a je v polskej mene, aký kurz tam mám dať deň zaplatenia, alebo deň prijatia faktúry?
Prišla mi faktúra, ktorá bola zaplatená cez účet ešte 24.1O.O5 a až 18.11. prišla faktúra, bola to záloha.Aký kurz tam mám dať keď to bolo platené cez účet a tam to hneď preratávajú....
Ďakujem.
Prosím poraďte niekto.
perta
23.11.05,10:35
prosím poraďte
renča1
23.11.05,10:57
aký kurz máš na mysli, prepočet FA v cudzej mene na SK, prepočitaný kurz k DPH? Nerozumiem otázke.
perta
23.11.05,11:04
Prišla mi faktúra v zlotých -poľská mena a potrebujem ju zapísať,ale neviem aký kurz tam mám dať či k dátum vystavenie alebo prijatia fa. Je to zálohová fa, ktorá bola skôr zaplatená ako vystavená. A ešte jedna otázka ako je to s DPH keď fa je bez nej...?
renča1
23.11.05,11:12
Ak ti prišiel daň.doklad - fa a nie zál.faktúra lebo to sú dve odlišné veci , tak pri faktúre dáš kurz NBS dňom vystavenia.Týmto kurzom prepočítaš cudziu menu na SK. Ak ste platcovia dph a aj poliaci sú prihlásený pod svojim ič dph tak, a máš nárok na odpočet, tak si urobíš samozdanenie. Urobíš prepočet na Sk vynásobíš 19% = dph . dph ti pôjde ako daň.povinnosti a zároveň si ju aj odpoč., čiže koneč.výsledok bude 0,00. Toto sa týka len daň.dokladu. Ak si myslela na zál.faktúru. Zál.faktúra sa neúčtuje , účtuje sa iba jej úhrada, dňom kedy bola uhradená bud z devíz.účtu alebo zo slov.účtu. Ak z devíz.účtu prepočítaš úhradu dňom kedy bola uhradená kurzom NBS, ak zo slov.účtu - banka ti tam určí kurz a ten použiješ, aby ti sedel slov.účet.
perta
23.11.05,11:20
Takže, keď je to zálohová faktúra mám si ju zapísať ale nezaúčtovať? v prijatých fa dám tam taký istý kurz aký mi dala banka takže sa mi to bude rovnať 0? A to dph? Mám aj fakrúry nie zálohové Keď mám faktúrku bez DPH sme platci DPH tak tú prijatú fa mám zaúčtovať aj s DPH? teda ho tam prirátam?
Julča
24.11.05,14:33
Ako mám zaúčtovať nákup valút /CZK/ do valutovej pokladne. Účtujem v Pohode Lite a chcem vedieť predkontáciu. Nakúpila som 2000CZK v zmenárni. Chcela som to dať ako nedaňový príjem ale sa mi to nezdá. Poraďte.
renča1
24.11.05,16:50
Ako mám zaúčtovať nákup valút /CZK/ do valutovej pokladne. Účtujem v Pohode Lite a chcem vedieť predkontáciu. Nakúpila som 2000CZK v zmenárni. Chcela som to dať ako nedaňový príjem ale sa mi to nezdá. Poraďte.

Síce neúčtujem v Pohode Lite , ale predkontácia bude 211/261 2000 CZK a použiješ kurz , ktorá ti dala zmenáreň.:)
Julča
25.11.05,15:38
Kurz mi je jasný, ale ja účtujem v Jú a tak mi to moc nepomohlo.
renča1
25.11.05,18:15
predpokladala som, ked si povedala , že chceš vedieť predkontáciu , že účtuješ v PÚ /tam sa používa názov "predkontácia"/ V JÚ to bude , ako výdavok v hotovosti v druhot.členení príjem prieb.položky , ked zmeníš koruny tak budeš mať príjem do val.pokladni a druhot.členenie výdaj prieb.položiek. Priebežné položky musia byť nulové.
JarkaL
25.11.05,19:26
Takže, keď je to zálohová faktúra mám si ju zapísať ale nezaúčtovať? v prijatých fa dám tam taký istý kurz aký mi dala banka takže sa mi to bude rovnať 0? A to dph? Mám aj fakrúry nie zálohové Keď mám faktúrku bez DPH sme platci DPH tak tú prijatú fa mám zaúčtovať aj s DPH? teda ho tam prirátam?

Zálohovú FA neúčtuj.
V prijatej faktúre dáš kurz NBS v deň vystavenia faktúry. Kurz banky použiješ pri úhrade.
K DPH-nájdi si články o samozdanení, je ich tu už dosť.
perta
30.11.05,11:13
áhojte, spýtam sa Vás načo je dobré v pohode v nastaveniach v zozname - kurzový lístok, dá sa to nejako využiť?
Luci
30.11.05,13:08
Ahoj, na stránke www.nbs.sk (http://www.nbs.sk) existuje možnosť stiahnuť si kurzový lístok, ktorý je potom možné do zoznamov - kurzový lístok načítať (cez Záznam -Načítať kurzy) keď si potom nahodíš nejaký doklad v cudzej mene, kurz sa Ti priradí automaticky.
perta
05.12.05,09:28
Ahojte, chcela by som sa spýtať dňa 16.11. sme vybrali z BÚ do pokladne 4060 zl, kurz v banke bol 10,12, dala som ich do valutovej pokladne 211/261 tiež vtakom istom kurze teda 10,12.FAktúra za tovar nám prišla 17.11. a dátum vystavenia fa bol 15.11. tažke pri zápise prijatej fa som prepočítala fa kurzom nbs 15.11, lebo vtedy bola vystavená. Túto faktúru sme uhradili v hotovosti dňa 17.11. ale príjmový pokladničný doklad od nich sme dostali s dátumom 18.11 a toto zaplatenia fa som prepočítala kurzom nbs s dátumom 18.11. kedy nam bol dodaný príjmový pokl. doklad. ?Mám to dobre, alebo by som úhradu fa mala prepočítať kurzom, ktorým sme nakúpili zloté Dňa 16.11? Ďakujem.
perta
05.12.05,10:13
To je ale smola, že to nikto nevie
mlyn16
05.12.05,10:32
Akou metódou účtuješ valutovú pokladňu? Ak FIFO, tak použi kurz, ktorým máš práve valuty v pokladni. Ak používaš priemerný kurz, tak použi priemer. Metóda je záväzná po celý rok.
perta
05.12.05,10:42
Takže mám to prepočítať, tým kurzom akým sme nakúpili tie valuty,ak používame fifo TEDA DúFAM, žE JE TO FIFO JE TO DENNý KURZ? Lebo každá osoba, ktorej som sa pýtala, mi to ináč povedala. Jedna mi povedala, že by som mala použiť prepočtom akým som nakúpila valuty a druhá mi zase povedala, že nbs dátumom zaplatenia, no ja som už z toho mimo, čo mám robiť, ako to robíte vy?
mlyn16
05.12.05,11:00
Našu valutovú robím metódou FIFO. T.j. dnes mám CZK v pokladni v kurze 1,277 (ešte z 22.6. lebo odvtedy som mala len výber). Keby dnes prišiel konateľ a doniesol by mi bloček, že uhradil faktúru v hotovosti v Česku hoci aj z 30.11., použijem účtovanie 321/211 kurzom 1,277. Na účte 321 mi vznikne kurzový zisk, lebo faktúru zaúčtujem kurzom NBSK z 30.11.2005 (kedy bol kurz okolo 1,320 SKK/CZK) a úhradu budem mať kurzom 1,277.
betka111
05.12.05,16:39
Vie mi niekto prosím povedať, či v JÚ sa dá vklad do
valutovej pokladne /EUR/ urobiť bez toho, aby bol
doklad o kúpe valút?
Ďakujem.
Tweety
05.12.05,16:40
Vie mi niekto prosím povedať, či v JÚ sa dá vklad do
valutovej pokladne /EUR/ urobiť bez toho, aby bol
doklad o kúpe valút?
Ďakujem.
Doklad potrebuješ.;)
JankaO
05.12.05,17:15
Podľa mňa v JÚ to može byť aj osobný vklad SZČO v EUR prepočítané kurzom v deň vkladu.
betka111
05.12.05,17:43
Ďakujem, tak som myslela aj ja, ako píše JankaO, len
neviem, či to devízový zákon nezakazuje.