Jana Ravinger
02.11.10,15:42
Poradíte mi prosím niekto, ohľadne jednej dopravnej nehody?Pred pol rokom sa mi stala dopravná nehoda, pri ktorej som mierne oškrela bok autobusu a si priznala vinu, boli privolaný aj policajti, ale vzápätí po dohode, že škoda nie je viditeľne vysoká sme sa dohodli a polícia bola odvolaná.
Udalosť som zahlásila postupovala presne v zmysle zákona a po pol roku mi z Kooperatívy prišla pokuta na 1547,09 EUR, kde chcú postupovať v zmysle Zákona č. 381/2001 o povinnom zmluvnom poistení a odvolávajú sa na § 12 odst.1, písm. e), je to §, ktorý sa odvoláva na starý zákona o cestnej premávke t.j. 315/1996 Z. z., no bohužiaľ aj po odvolaní a prosbe aj toho najvyššieho som poukázala na to aby postupovali v zmysle zákona, t. j. nový platný od februára 2009, t. j. Zákon 8/2009 o cestnej premávke, kde je vlastne § 64 bod 2 rozšírený o dohodu, ktorá v predchádzajúcom zákone nefigurovala. všetok problém spočinul v tom, že poškodená strana si vyfaktúrovala nehoráznu čiastku a Kooperatíva jej časť vyplatila a mňa ako svojho dlhodobého klienta nezastúpila ale mi vlastne podrazila nohy z toho vyplýva, UTEKAJTE Z TADE JE LEPŠIE AK STE V INEJ POISŤOVNI A PRÁVE TÁTO VÁS BUDE VYPLÁCAŤ. TÁTO VÁS AKO KLIENTA LEN POŠKODÍ.
budem vďačná za každú radu
Jana Ravinger
02.11.10,15:44
hľadala som právnu radu na internete a mnohí sa odvolávate, že práve tu mi to bude určite poskytnuté ak tu sedí dopravák alebo právnik nedajbože poisťovák dajte vedieť
Chobot
03.11.10,07:55
Poradíte mi prosím niekto, ohľadne jednej dopravnej nehody?Pred pol rokom sa mi stala dopravná nehoda, pri ktorej som mierne oškrela bok autobusu a si priznala vinu, boli privolaný aj policajti, ale vzápätí po dohode, že škoda nie je viditeľne vysoká sme sa dohodli a polícia bola odvolaná.
Udalosť som zahlásila postupovala presne v zmysle zákona a po pol roku mi z Kooperatívy prišla pokuta na 1547,09 EUR, kde chcú postupovať v zmysle Zákona č. 381/2001 o povinnom zmluvnom poistení a odvolávajú sa na § 12 odst.1, písm. e), je to §, ktorý sa odvoláva na starý zákona o cestnej premávke t.j. 315/1996 Z. z., no bohužiaľ aj po odvolaní a prosbe aj toho najvyššieho som poukázala na to aby postupovali v zmysle zákona, t. j. nový platný od februára 2009, t. j. Zákon 8/2009 o cestnej premávke, kde je vlastne § 64 bod 2 rozšírený o dohodu, ktorá v predchádzajúcom zákone nefigurovala. všetok problém spočinul v tom, že poškodená strana si vyfaktúrovala nehoráznu čiastku a Kooperatíva jej časť vyplatila a mňa ako svojho dlhodobého klienta nezastúpila ale mi vlastne podrazila nohy z toho vyplýva, UTEKAJTE Z TADE JE LEPŠIE AK STE V INEJ POISŤOVNI A PRÁVE TÁTO VÁS BUDE VYPLÁCAŤ. TÁTO VÁS AKO KLIENTA LEN POŠKODÍ.
budem vďačná za každú radu

Otázne je, aká bola skutočná škoda. Ak celková škoda na autobuse presiahla hodnotu 3990 EUR, tak v zmysle ustanovenia všetkých príslušných zákonov:

§ 64 ods. 1 zákona 8/2009:

(1) Dopravná nehoda je udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej

a) sa usmrtí alebo zraní osoba,
b) sa poškodí cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie,
c) uniknú nebezpečné veci24) alebo
d) na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona. 31)

§ 125 Trestného zákona:

(1) Škodou malou sa rozumie škoda prevyšujúca sumu 266 eur. Škodou väčšou sa rozumie suma dosahujúca najmenej desaťnásobok takej sumy. Značnou škodou sa rozumie suma dosahujúca najmenej stonásobok takej sumy. Škodou veľkého rozsahu sa rozumie suma dosahujúca najmenej päťstonásobok takej sumy. Tieto hľadiská sa použijú rovnako na určenie výšky prospechu, hodnoty veci a rozsahu činu.

a § 66 ods. 2 zákona 8/2009:

(2) Účastník dopravnej nehody je povinný

a) ohlásiť dopravnú nehodu policajtovi,

tak ste boli povinní ohlásiť dopravnú nehodu a polícia mala spísať zápisnicu. V takom prípade je postu poisťovne správny.


Uvádzaš len nejakú "pokutu" (to nebude pokuta, ale vymáhanie poistného plnenia) vo výške 1547 EUR. Pokiaľ toto bolo škoda na autobuse, tak poisťovňa nepostupovala správne a treba napísať odvolanie s uvedením všetkých ustanovení, ktoré som ti uviedol a na záver skonštatovať, že nakoľko škoda nepresiahla jeden a pol násobok väčšej škody, tak nebola povinnosť ohlasovať nehodu a poisťovňa nemá nárok na náhradu poistného plnenia.

Je tiež možné, že škoda bola vyššia a poisťovňa od teba požaduje len časť náhrady poistného plnenia. Takže aká bola celková škoda?
bubkoch
04.11.10,12:16
nerozumiem, za co by vobec mala poistovna davat vodicovu pokutu alebo preplatit cast plnenia ...

ale budis, ak je to tak, tak na tvojom mieste by som si skodu (t.j. preplatenie pokuty od poistovne) vymahal od statu, pretoze skoda ti vznikla nespravnym postupom/rozhodnutim statneho organu.

to ze policia bola na mieste nehody je zdokladovatelne, ze nic neriesili a odisli tiez ... ak ta poistovna sankcionuje za to ze o nehode nebol spisany zaznam policie, tak vyssie uvedeny postup mi pride celkom logicky

alebo sa mylim ?
ivka70
04.11.10,12:20
nerozumiem, za co by vobec mala poistovna davat vodicovu pokutu alebo preplatit cast plnenia ...

ale budis, ak je to tak, tak na tvojom mieste by som si skodu (t.j. preplatenie pokuty od poistovne) vymahal od statu, pretoze skoda ti vznikla nespravnym postupom/rozhodnutim statneho organu.

to ze policia bola na mieste nehody je zdokladovatelne, ze nic neriesili a odisli tiez ... ak ta poistovna sankcionuje za to ze o nehode nebol spisany zaznam policie, tak vyssie uvedeny postup mi pride celkom logicky

alebo sa mylim ?

Ak sa dohodli, tak policia odisla z miesta nehody ako by tam ani nebola.
nic neprotokolovala.
ak by sa nedohodli, dostala by Jana pokutu na mieste od policajtov, ale mala by protokol o nehode.

problem je v tom, ze neodhadli vysku skody na autobuse a prekrocili zakonom povolenu hranicu skody, do ktorej sa policia nevola ...
bubkoch
04.11.10,12:21
hm, alebo ...

§ 12
Nárok poisťovateľa na náhradu poistného plnenia

(1) Poisťovateľ má proti poistníkovi nárok na náhradu poistného plnenia alebo jeho časti, ktoré za neho vyplatil z dôvodu škody spôsobenej prevádzkou motorového vozidla, ak
e) porušil povinnosť ohlásiť dopravnú nehodu podľa osobitného predpisu, /19/ ktorá je poistnou udalosťou,
si teda vypytaj od policie potvrdenie, že nehoda bola ohlasena a ze policia bola na mieste nehody, a zanes ho poistovni :D
bubkoch
04.11.10,12:23
Ak sa dohodli, tak policia odisla z miesta nehody ako by tam ani nebola.
nic neprotokolovala.
ak by sa nedohodli, dostala by Jana pokutu na mieste od policajtov, ale mala by protokol o nehode.

problem je v tom, ze neodhadli vysku skody na autobuse a prekrocili zakonom povolenu hranicu skody, do ktorej sa policia nevola ...


ano, ale ked citam pism. e), tak vodic ma povinnost nehodu ohlasit policii, ak to splni, nemal by uz byt zodpovedny za konanie policie, ktora napr. odmietne spisať zaznam a odíde
ivka70
04.11.10,12:27
ano, ale ked citam pism. e), tak vodic ma povinnost nehodu ohlasit policii, ak to splni, nemal by uz byt zodpovedny za konanie policie, ktora napr. odmietne spisať zaznam a odíde

Ak to vzapati odvolali, tak sa policia tvari, ze nic nahlasovane nebolo.

Moja osobna skusenost:
tuknutie 2 aut, skoro ziadna skoda änarazniky poskodene.
prisiel policaj a hovori: skoda je mala, ked sa nedohodnete, musim dat tomu zadnemu pokutu a spisat protokol.
vodici hovoria, ze sa vlastne uz dohodli.
Policajt teda: zavolajte na centralu, ze tu nehodovku odvolavate, ze ste sa dohodli a ja som tu vlastne ani nebol.
Tak aj bolo.

Predpokladam, ze to bolo rovnake v tomto pripade.
Policia nemoze odmietnut spisat protokol, ak je privolana na miesto nehody.
bubkoch
04.11.10,12:37
Ak to vzapati odvolali, tak sa policia tvari, ze nic nahlasovane nebolo.

Moja osobna skusenost:
tuknutie 2 aut, skoro ziadna skoda änarazniky poskodene.
prisiel policaj a hovori: skoda je mala, ked sa nedohodnete, musim dat tomu zadnemu pokutu a spisat protokol.
vodici hovoria, ze sa vlastne uz dohodli.
Policajt teda: zavolajte na centralu, ze tu nehodovku odvolavate, ze ste sa dohodli a ja som tu vlastne ani nebol.
Tak aj bolo.

Predpokladam, ze to bolo rovnake v tomto pripade.
Policia nemoze odmietnut spisat protokol, ak je privolana na miesto nehody.

no ano, ak ju vlastne poslali prec ini, tak akokeby tam nebola ...
no aj policajti casto kvoli tomu ze sa im nechce zabijat cas drobnostami "nutia" vodicov aby sa dohodli a "prehovaraju" vodicov, ze skoda je mala ...
vodici by sa preto nemali nechat odbit a suhlasit s ich odchodom
preboha
15.11.10,19:40
ako chcete poradiť, keď nie je zrejmé čo poisťovňa urobila a prečo?
Dá sa iba tipovať, že ste na mieste podcenili výšku škody, ktorá nebola do 4000 EUR, ale viac, takže poisťovňa použila svoje zákonom dané právo regresu. V takomto prípade asi majú pravdu - ak nesprávne odhadnete výšku škody na mieste znášate riziko - v tomto prípade regres