lucia009
02.11.10,18:04
Dobrý deň,
chcem si otvoriť nechtové štúdio, kde budem robiť gélové a akrylové nechty, payting-maľba na nechty. Mám akreditovaný kurz MŠ SR. Na jednotlivých živnostenských úradoch mi nevedia povedať či táto živnosť patrí do voľných živností alebo remeselných živností. V jednom meste mi povedali, že do voľných a bez problémov si môžem otvoriť salon, a v druhom meste, že do remeselných, podľa zákona, ktorý sa menil v júni 2010, čiže okrem certifikátu potrebujem aj prax min. 6 mesiacov na riadny pracovný pomer, ale kedže túto prax mi nikto neposkytne, pretože nikto si nebude vychovávať budúcu konkurenciu a ešte aj platiť za to, dá sa to nejako obísť? A medzi aké živnosti to teda patrí?

Za skorú odpoveď budem veľmi vďačná.
Danielle369
03.11.10,08:23
Samotné prevádzkovanie nechtového štúdia ( aplikácia a modelovanie umelých nechtov, manikúra ) je živnosť voľná...

Nasledujúce súvisiace činnosti nepatria medzi remeselné a je ich možné vykonávať ako voľnú živnosť:

•denné, večerné líčenie, líčenie pre modeling
•manikúra a aplikácia a modelovanie umelých nechtov
•ozdobná maľba tela – bodypating
•ozdobné tetovanie
•permanentný make-up
•piercing
•koloristické a vizážistické služby bez zásahu do integrity ľudského tela
•nástrekové opaľovanie tela
akina
03.11.10,16:07
Podľa novely od 1.6.2010 aj táto činnosť je už živnosťou remeselnou, patrí tu lepenie a zdobenie nechtov s použitím rôznych techník.
Pozri novú obsahovú náplň remeselných živností od 1.6.2010.
Aj zo zoznamu voľných živností bolo s účinnosťou od 1.6.2010 vypustené: aplikácia a modelovanie umelých nechtov.
Danielle369
04.11.10,05:03
Akina daj sem link kde je napísané že to patrí do remeselných..lebo ja som si istá,ale mýliť sa môžem, preto by som chcela ten link
http://www.uspesne-podnikanie.sk/volne-zivnosti-31.-ostatne-cinnosti-inde-neuvedene
akina
05.11.10,18:44
Mám priamo od pracovníčky zo ŽÚ len ofotenú časť voľných živností,kde v podskupine 31.4.10 aplikácia a modelovanie umelých nechtov je živnosť, ktorá vypadla z voľných živností ku 31.5.2010./ figuruje to už v novej obsahovej náplni remeselných živností, čo tiež ešte nie je všade na nete, ale na ŽÚ ti dajú nahliadnuť do zoznamu /.Na nete www.civil.gov.sk to ešte nie je žiaľ aktualizované, na škodu všetkým. Nemám skener, nemám to ako prilepiť. Pred pár týždňami som riešila takéto ohlásenie živnosti- remeselná živnosť.
Tak som to konečne našla: na stránke www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie
Economic
06.11.10,12:23
Mám priamo od pracovníčky zo ŽÚ len ofotenú časť voľných živností,kde v podskupine 31.4.10 aplikácia a modelovanie umelých nechtov je živnosť, ktorá vypadla z voľných živností ku 31.5.2010./ figuruje to už v novej obsahovej náplni remeselných živností, čo tiež ešte nie je všade na nete, ale na ŽÚ ti dajú nahliadnuť do zoznamu /.Na nete www.civil.gov.sk (http://www.civil.gov.sk) to ešte nie je žiaľ aktualizované, na škodu všetkým. Nemám skener, nemám to ako prilepiť. Pred pár týždňami som riešila takéto ohlásenie živnosti- remeselná živnosť.
Tak som to konečne našla: na stránke www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie (http://www.minv.sk/?zivnostenske-podnikanie)


Predmet patrí do remeselných od 1. 7. 2010 :
34.
Manikúra - pedikúra
zahŕňa:
Vykonávanie manikérskych
a pedikérskych služieb.
Odborné a kvalifikované
posúdenie horných a dolných
končatín, aplikovanie
správnych technologických
postupov pri ich ošetrovaní, pri
depilácii, epilácií a používaní
profesionálnych pomôcok
v manikúre a pedikúre.
Dodržiavanie hygienických
predpisov pre prevádzku
manikúry a pedikúry vrátane
údržby a sterilizácii nástrojov.
Poradenstvo, týkajúce sa
manikúry a pedikúry. Masáže
horných a dolných končatín.
Lepenie, zdobenie
a maľovanie nechtov
s použitím rôznych techník
nechtového dizajnu.

Toto je záznam zo zoznamu z voľných predmetov z 31.4 :
Poznámka: V rozsahu živnostenského oprávnenia nie je možné vykonávať
remeselnú živnosť Manikúra – pedikúra

31.5. je po novom Reklamné a marketingové služby.
Treba vždy vychádzať z nového znenia
akina
06.11.10,13:08
Kód 31.5 u voľných živností nespomínam, ale kód 31.4.10. Dátum 31.5.2010 si asi mýliš s kódom. Účinnosť zmeny je od 1.6.2010, čiže pôvodné - voľná živnosť manikúra, platí do 31.5.2010.
Economic
06.11.10,13:19
Kód 31.5 u voľných živností nespomínam, ale kód 31.4.10. Dátum 31.5.2010 si asi mýliš s kódom. Účinnosť zmeny je od 1.6.2010, čiže pôvodné - voľná živnosť manikúra, platí do 31.5.2010.

Máme november 2010 a preto je aktuálne platný zoznam od júla 2010, kde 34.1.10 nie je a teda platí, že je to remeselná živnosť. Aj poznámka tam je vsunutá.
akina
06.11.10,13:27
Veď práve o tom píšem, že je to už remeselná živnosť, nie voľná, asi sme sa nepochopili.
rebeka.r
22.11.10,11:30
ahojte,
prepacte, ale mam z vas taky chaos v hlave, z teraz uz ani ja neviem aka je to zivnost. dnes t.j.22.novembra som bola na ZU v Ziline sa pytat aka zivnost je "modelacia nechtov" pani za okienkom mi povedala, ze sa jedna o volnu zivnost. Co mam teraz robit???? Ziadam o prispevok z uradu prace na zaciatok podnikania a teraz fakt neveim, co napisat, aby mi ho vobec nezamietli uz len kvoli tomu, ze ani neviem o aku zivnost ide ....Zajtra mam odovzdat vypracovany projekt a teraz som vlastne zas na zaciatku...Viete mi niekto s presnostou a viac ako 100% poradit o aku zivnost teda ide? a ak je to remeselna zivnost, co to obnasa, ale mam "Osvedcenie" o ziskan vzdelani s celostatnou platnostou ako nechtova dizajnerka. postacujem mi to??? pomozte. D.:confused:
Danielle369
22.11.10,14:03
Rebeka prečo máš z toho chaos..ked ti na živnostenskom úrade dnes povedali že je to volná živnosť tak si to tam napíš a drž sa toho a ked ti to povedali tak si to nechaj aj potvrdiť na papieri..

podla toho čo písala akina to vyzerá na remeselnú živnosť...ale ked ti na živnostenskom tvrdia že volná , tak sa toho drž
mirka zelenakova
23.11.10,08:09
a keby som si vybavila u známej potvrdenie o absolvovaní praxe, postačilo by mi to, alebo to skutočne musí byť prax na prac.pomer???

Takisto som zvažovala otvoriť pedikuru, podstupiť kurz,vybaviť dotáciu z UPVARu, ale tá prax to som teraz na pochybách.