rukko
02.11.10,19:18
Dobrý večer,
dostal som americkú požičku, splácam od apríla 2010, mesačne sumu 500,29 E, kedže výška požičky je 2,1mil na 20 rokov, pri mesačnom úroku cca 6,1%....mám však záujem tento dlh vyplatiť do dvoch rokov, ....za 20 rokov by som zaplatil banke cca 3,6 mil...neviete mi niekto poradiť ako je to s tou mesačnou splátkou, tých 500,29 E,?? čo je z toho požička a čo úrok...vie mi niekto poradiť ako sa to ráta, akú sumu by som mal do dvoch rokov od začatia plynutia pôžičky vyplatiť na komplet, ak sa chcem uplne zbaviť dlhu?...za dva roky zaplatím 12 006,96 E( v mesačných splátkach)..mám 5-ročnú fixáciu...dakujem.
buchač
02.11.10,18:28
Dobrý večer,
dostal som americkú požičku, splácam od apríla 2010, mesačne sumu 500,29 E, kedže výška požičky je 2,1mil na 20 rokov, pri mesačnom úroku cca 6,1%....mám však záujem tento dlh vyplatiť do dvoch rokov, ....za 20 rokov by som zaplatil banke cca 3,6 mil...neviete mi niekto poradiť ako je to s tou mesačnou splátkou, tých 500,29 E,?? čo je z toho požička a čo úrok...vie mi niekto poradiť ako sa to ráta, akú sumu by som mal do dvoch rokov od začatia plynutia pôžičky vyplatiť na komplet, ak sa chcem uplne zbaviť dlhu?...za dva roky zaplatím 12 006,96 E( v mesačných splátkach)..mám 5-ročnú fixáciu...dakujem.
Vždy je potrebné sa obrátiť v prvom rade na banku ...
Pár úderov na klávesnici to pri pracovníkovi banky vždy veľmi vyrieši .
Promtne , rýchlo ....aj s "pokutou za predčasné plnenie" úveru ...;):D

Ale inak ...???

Úvery a lízing
Príklady: Predčasné splatenie pôžičky v súčasnosti a po novom
Jana Hambálková | 13. marca 2010 7:50
Ako funguje predčasné splatenie pôžičky v súčasnosti a čo sa zmení? Ako bude vyzerať predčasné splatenie lízingu, úveru v banke, či stavebnej sporiteľni?
Predčasné splatenie úveru bude stáť aj o štvrtinu menej
Predčasné splatenie úveru od júna zlacnie
Národná banka si za zápis do registra vypýta 200 eur

Nové pravidlá sa nevzťahujú napríklad na úvery od stavebnej sporiteľne, ktoré sú založené nehnuteľnosťou.
Autor: SHUTTERSTOCK


Príklad: Úver v banke

1. Pani Eva si vzala v máji v ČSOB spotrebiteľský úver na bývanie v sume 3.300 €. Splatiť ho má za 12 mesiacov, pričom výška mesačnej splátky je 286,68 €. Pravidelne desať mesiacov pôžičku spláca, potom vyhrá v lotérii a chce sa dlhu zbaviť. Zostáva jej vyplatiť ešte dve splátky v sume 573,52 €. Po 10 mesiacoch je istina úveru 567,20 €. Za predčasné splatenie si banka vyúčtuje 4 % zo zostatkovej istiny, čo je 22,69 €.

ZMENA: Ak si rovnaký úver vezme po 11. júni a znova ho bude chcieť po 10 mesiacoch splatiť, banka si bude môcť vyúčtovať najviac 0,5 % zo zostatku, teda už len 2,84 €. Pani Eva tak ušetrí necelých 20 €.

2. Pani Márii zostalo zaplatiť z úveru v UniCredit Bank 330 €. Poplatok za predčasné splatenie je v banke vo výške 4 % zo zostávajúcej istiny, teda 13,20 €. Banka však môže tento poplatok pani Márii účtovať len v prípade, ak suma všetkých zostávajúcich splátok úrokov a poplatkov do konca pôvodnej splatnosti úveru nepresahuje polovicu vyrátaného poplatku. Ak by zostávajúce úroky a poplatky boli v sume 20 €, banka môže od nej zinkasovať poplatok za predčasné splatenie najviac 10 €, teda nie 13,20 €.

ZMENA: Za predčasné splatenie úveru v sume 330 €, ktorý by si vzala po termíne 11. jún, by si mohla banka od nej vziať poplatok najviac 1,65 €.

Príklad: Lízing

3. Pán Ľuboš si kúpil Volkswagen Polo cez lízingovú spoločnosť. Úver v sume 10.950 € si vzal na štyri roky. Viac ako tri roky pravidelne každý mesiac lízing spláca. Potom mu brat vráti peniaze, takže pán Luboš môže vyplatiť svoje dlhy. V lízingovej spoločnosti mu zostáva zaplatiť posledných 2.500 €. Okrem istiny by zaplatil vo Volkswagen Finančné služby Slovensko aj poplatok vo výške 4 % zo zostávajúcej sumy, teda 100 €. Celkovo pri vyrovnaní úverovej zmluvy teda zaplatí 2.600 €.

Pozor! Ak by mal so spoločnosťou uzatvorenú lízingovú zmluvu, musí zaplatiť ešte aj 19 % DPH. Celkovo teda pri predčasnom splatení lízingu zaplatí 3.094 €.

ZMENA: Ak by si na nové auto požičal od lízingovej spoločnosti peniaze po termíne 11. jún a znova by chcel pôžičku vyplatiť predčasne, na poplatku by ušetril. Ak by mu do konca splatnosti zostával menej ako rok, zaplatí už len 0,5 % zo zostatku 2.500 €. Pán Ľuboš by tak vyplatil lízingovej spoločnosti navyše len 12,5 € a ušetril by tak 87,5 €. Ak by mu do konca splatnosti zostával viac ako rok, môže si finančná inštitúcia od neho vypýtať najviac jedno percento zo zostatku. Ak by bol v sume 2.500 €, zaplatí navyše 25 €.

Príklad: Stavebné sporenie

4. V Prvej stavebnej sporiteľni je splatenie stavebného úveru bez ohľadu na dĺžku splácania a nesplateného zostatku bezplatné. Na stavebný úver má klient nárok po sporení najmenej 24 mesiacov.

Ak klient nemá ešte nárok na stavebný úver, má možnosť požiadať o medziúver. Za jeho predčasné splatenie sa platí poplatok vo výške od 1 % z poskytnutého už vyplateného medziúveru až po 9 % z tejto sumy. V štádiu medziúveru klient nespláca istinu, len platí úroky a až keď má nárok na stavebný úver, časť medziúveru sa jednorazovo splatí nasporenou sumou a zvyšok klient spláca už vo forme stavebného úveru, ktorého predčasné splatenie je bezplatné.

POZOR: Nové pravidlá sa nevzťahujú na úvery od stavebnej sporiteľne, ktoré sú založené nehnuteľnosťou. Ak občan peniaze od stavebnej sporiteľne využije na rekonštrukciu či modernizáciu domu alebo bytu, platí pri predčasnom splatení pôžičky od júna nový strop.
http://peniaze.pravda.sk/priklady-predcasne-splatenie-pozicky-v-sucasnosti-a-po-novom-pu2-/sk-puvery.asp?c=A100312_191129_sk-puvery_p45