Niuška
03.11.10,08:28
Súčasných 8 druhov odvodov zamestnávateľa (na zdravotné poistenie, nemocenské poistenie, starobné poistenie a starobné sporenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti, rezervný fond solidarity, garančné poistenie, úrazové poistenie) a 5 druhov odvodov zamestnanca (na zdravotné poistenie, nemocenské poistenie, starobné poistenie a starobné sporenie, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti), by malo byť nahradených v úhrne jednou platbou, ktorú za zamestnanca zrealizuje jeho zamestnávateľ.

Predpokladá sa, že súčasných cca 70 sociálnych dávok a platieb bude nahradených 6 platbami, cca 291 parametrov používaných v mzdovom účtovníctve a v systéme sociálnych dávok by sa malo zredukovať na cca 19 parametrov.
Ide napríklad o tieto sociálne dávky a platby: starobný dôchodok, invalidný dôchodok, sirotský dôchodok, vdovský a vdovecký dôchodok, dávka v nezamestnanosti, nemocenské, ošetrovné dávka nemocenského poistenia - materské, rodičovský príspevok, príspevok pri narodení dieťaťa, príspevok na pohreb, odmena pestúna, náhradné výživné, dávka v hmotnej núdzi, príspevok na bývanie, dotácia na stravu, dotácia na školské potreby, dotácia na štipendium, atď.
zdroj: Verlag Dashöfer
profesional
03.11.10,07:47
Cele to nebude take lahke. K mnohym davkam ktore chceme akosi zredukovat sme zaviazani medzinarodnym pravom a medzinarodnymi zmluvami. Takzae ich zrusenie alebo zmena ich podstaty proste nebude mozna.
Lenze to je vec ktora sa beznym obcanom neprezentuje, lebo tych cosi ako medzinarodne pravo nezaujima.
Zmena odvodoveho systemu bude trvat v skutocnosti ovela dlsie ako sa to moze zdat z programoveho vyhlasenia vlady.
Llívia
03.11.10,08:03
...Predpokladá sa, že súčasných cca 70 sociálnych dávok a platieb bude nahradených 6 platbami, cca 291 parametrov používaných v mzdovom účtovníctve a v systéme sociálnych dávok by sa malo zredukovať na cca 19 parametrov.
Čo tým hrubo zvýrazneným chcel básnik (= autor článku) povedať?
Niuška
03.11.10,08:13
Čo tým hrubo zvýrazneným chcel básnik (= autor článku) povedať?
nie som básnik,ani autor článku. dolu je zdroj, takže treba čítať poriadne. len to bude zmena a zdá sa mi táto téma dobrá na prebratie , podnety a názory, ktoré si možno i p. minister rád prečíta. a myslím si, že ten text, ktorý ste hrubo zvýraznila je jasný. neviem,čomu nerozumiete.
Xanti
03.11.10,08:21
No neviem,
ale túto tému sme na porade tuším preberali. Sú to témy odvodový bonus, ako naozaj som nepochopila tvojej téme no nič som mimotemy
Niuška
03.11.10,08:26
..tak to zmažte a bude po článku..:-)
Llívia
03.11.10,09:05
nie som básnik,ani autor článku. dolu je zdroj, takže treba čítať poriadne. len to bude zmena a zdá sa mi táto téma dobrá na prebratie , podnety a názory, ktoré si možno i p. minister rád prečíta. a myslím si, že ten text, ktorý ste hrubo zvýraznila je jasný. neviem,čomu nerozumiete.

Ninuška, prečítala som si to dobre. Preto som sa pýtala, že čo tým chcel povedať autor článku. Nie ste autorom, takže moja otázka nesmerovala na Vás. A vôbec mi nie je jasné:
1. kde autor článku prišiel k "291 parametrov používaných v mzdovom účtovníctve",
2. čo tými "parametrami používanými v mzdovom účtovníctve" myslel,
3. čo myslel tými "19 parametrami", na ktoré by sa malo "291 parametrov používaných v mzdovom účtovníctve".

Ale keď Vám to je jasné, tak prosím, nehanbite sa a pridajte vysvetlenie.
Kvaka
03.11.10,09:39
Toto všetko je uvedené v blogu http://web.sulik.sk/index.php?section=6&subsection=1&pg=5
Nepíše sa tam o parametroch v mzdovom účtovníctve, ale o finančnom vzťahu medzi občanom a štátom.
Uvádza sa tam:
Teraz zrátam parametre, ktoré nový systém obsahuje. Čo všetko sa dá meniť? Koľko má systém premenných? Môžeme meniť sadzbu rovnej dane, sociálneho odvodu a zdravotného odvodu. Môžeme zmeniť prvú a druhú sadzbu klesania odvodového bonusu, môžeme meniť výšku stropu vymeriavacieho základu a samo životné minimum. Posledné parametre sú zmeny jednotlivých štátnych podpôr (vyjadrené ako násobky životného minima). Spolu má nový finančný vzťah medzi občanom a štátom týchto 19 parametrov (oproti 291 dnešným)
Počet súčasných 291 parametrov je v tabuľke č. 8. Skúsim ju pripojiť.

Spomínam si na to preto, lebo v nejakej téme, (možno odvodový bonus) som tiež uvádzala odkaz na tento blog a text, ktorý citovala Niuška, mi bol známy.
Ale ako písala Xanti, už to bolo riešené na porade.
Llívia
03.11.10,10:29
Kvaka, ďakujem za vysvetlenie.
Kvaka
03.11.10,10:34
Niet za čo, som rada, že som si na to spomenula.