Erika1
22.11.05,10:57
Som SZČO a jednu zo svojich prac.činnosti vykonávam na základe zodpov.zástupcu. Mala som kontrolu zo živn.úradu a bolo mi vytknuté že nemám s uvedeným zodp.zástupcom uzatvorený pracovno právny vzťah. Vie mi niekto poradiť, či môže byť zmluva uzatvorená na kratší prac. čas ako 4 hod. a čo okrem odvodov do poisťovní musím spraviť - neviem čo s daňou zo mzdy a odpočítateľnou položkou vo výpl. páske. Mám v tom chaos. Hľadala som tu už niečo ale nepodarilo sami.Som neplatca dph a vediem JÚ.
Ďakujem
Vladimír Ozimý
22.11.05,10:33
ano musite mat pracovnopravny vztah mozte aj na kratsi tam sa nehovori aky treba uzavriet no a vplyv na odvody ako zo mzdy...odvadza sa za zamestnanca a zamestnavatela...
Erika1
22.11.05,14:12
Ďakujem pekne za odpoveď, ale chcem sa ešte opýtať ako je to s nezdaniteľnou časťou ZD 7328,-Sk, môžem mu to dať, aj keď si to dáva sám na konci roka pri podávaní daň. priznania ?
ajobs
22.11.05,14:33
Ďakujem pekne za odpoveď, ale chcem sa ešte opýtať ako je to s nezdaniteľnou časťou ZD 7328,-Sk, môžem mu to dať, aj keď si to dáva sám na konci roka pri podávaní daň. priznania ?

Ak je zamestnanec, tak NZD 7328 Sk odpočítavaš mesačne od daňového základu, na začiatku budúceho roka si buď sám podá DP, alebo ty ako zamestnávateľ mu urobíš ročné zúčtovanie dane.
STRELEC
22.11.05,14:40
... nemám s uvedeným zodp.zástupcom uzatvorený pracovno právny vzťah..... Mám v tom chaos. Hľadala som tu už niečo ale nepodarilo sami....
Staneš sa ako firma zamestnávateľom. Výška úväzku vôbec nie je zaujímavá. Môže byť aj napr. 2 hod/mes. Problém je asi u teba v tom, že budeš musieť viesť aj keď formálnu a možno zvláštnu, ale plnohodnotnú mzdovú agendu (prihlášky, odhlášky, výkazy ....).
Pozri si teda na Porade všetko, čo sa týka klasického pracovného pomeru. Je toho požehnane. Alebo - daj si mzdu niekomu robiť. Je to pre Teba asi efektívnejšie, pokiaľ nemáš nadbytok času.
Nezdaniteľnú časť uplatníš vtedy, keď Ti "zamestnanec" podpíše vyhlásenie ku zdaneniu. (že si to neuplatňuje inde)