verads
03.11.10,10:02
Dobrý den, chcela by som sa opýtat ,že či podla Vás si mám podat novú žiados o invalidný dôchodok. Totižto, mám 51 rokov a v roku 1991 som ochorela odvtedy som nezamestnaná ,pretože mám zdravotné problémy.Podala som si žiadost na invalidný dôchodok v roku 94 nakolko som bola ustavične chorá takmer na dennom poriadku som sedela u lekárov a som bola hospitalizovana , bola som vyše roka na PN (maródke) a potom po tyžni zas a zas , ale vtedy som bola podnikatelka a kvôli chorobe som to musela vzdat,odvtredy som doma a choroby príbúdaju, nechodím už takmer nikam , lebo neviem ,stále mi je zle ako tak ešte vnučka mi dodáva silu. Mám vysoku cukrovku , tlak, chrbtica, štitná žlaza, črevné ochorenia.(pred mesiacom mi dávalai dole 8 polypov z hrubého čreva jeden mal 3 cm. ženské choroby , myomy , cisty, v prsniku mám cystu tiež,nohy mám opuchnuté, koleno mi vyskakuje neviem chodit,členky ma bolia chodím na obstreky,kardiolog mi nasiel nejaky nález,okrem vysokeho tlaku , denne beriem 32 tabletiekz čoho mám velke žaludočné a tráviace problémy ,mám rozšírený žlčovod (žlčník už nemám) nadváhu, a vela dalšich problémov .s obličkami a migreny atd... vtedy v tom 94 ma neuznali bola som ešte vraj na invalid mladá, potom som si podala ešte dvakrat a na ten treti krat mi ho uznali , ale vraj nech to berem ako ,že nie lebo nemam posledných 10 rokov odrobených a nemaju mi to z čoho vyrátat, toto bolo asi pred štyrmi rokmi, ale ako som mohla pracovat ked som bola stale chora ?A kto by ma zamestnal ? manžel je živnostnik dlaždí .obkladá, ale nemá po celý rok prácu a stále, má aj výpadky práce. Neviem či sa mi oplatí podávat znova je to vela papierovačiek a ja z mojim zdravím...podplatit neviem nikoho, a ani nechcem.Ale vraj teraz sa menil zákon ,nechápem ako je to možné , že taký ktorý načierno pracujú ,čiže vedia pracovat dostanu invalidné dôchodky . A s takov jednov diagnozov ktoru aj ja mám . Ako je to potom ? Alebo to berú podla ksichtu ? asi sa im nepáči môj ksicht s prepáčením.poradte prosím
Mária27
03.11.10,09:49
Podľa zákona (461/2003) čo sa týka rokov poistenia, nárok ti vzniká v tvojom veku takto:

§ 72

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.

(3) Poistencovi, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, a fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidná v období, v ktorom je nezaopatrené dieťa alebo doktorand v dennej forme štúdia a nedovŕšila 26 rokov veku, sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia uvedená v odseku 1 považuje za splnenú.
Kvaka
03.11.10,10:10
....vtedy v tom 94 ma neuznali bola som ešte vraj na invalid mladá, potom som si podala ešte dvakrat a na ten treti krat mi ho uznali , ale vraj nech to berem ako ,že nie lebo nemam posledných 10 rokov odrobených a nemaju mi to z čoho vyrátat, toto bolo asi pred štyrmi rokmi, ale ako som mohla pracovat ked som bola stale chora ?A kto by ma zamestnal ? manžel je živnostnik dlaždí .obkladá, ale nemá po celý rok prácu a stále, má aj výpadky práce. Neviem či sa mi oplatí podávat znova je to vela papierovačiek a ja z mojim zdravím...podplatit neviem nikoho, a ani nechcem.Ale vraj teraz sa menil zákon ,nechápem ako je to možné , že taký ktorý načierno pracujú ,čiže vedia pracovat dostanu invalidné dôchodky . A s takov jednov diagnozov ktoru aj ja mám . Ako je to potom ? Alebo to berú podla ksichtu ? asi sa im nepáči môj ksicht s prepáčením.poradte prosím
Predpokladám, že si bola nezamestnaná od svojich 32 rokov, ale poistená si bola koľko rokov? Musí to byť uvedené v rozhodnutí od Sociálnej poisťovne. Čo presne ti v rozhodnutí o nepriznaní dávky ID napísali?
verads
03.11.10,11:31
Od roku 1992 som bola evidovaná na úrade práci, do roku 2002 kde sa mi roky započítávali do roku 2000 ,potom som sa odhlásila, nepoberala som odtial žiadné dávky , len platil za mna štát zdravotnu poistku, nakolko som zdravotne tažko postihnuta, mám preukaz ZTP ,Bolo mi povedané , že kvoli tomu sa nemusím chodit podpisovat aj tak to mám hradené štátom, a tak som sa odhlásila. Boli to pre mna muky , tam sa zaradit a čakat chorá v rade ,kolkokrat ma odtial museli odviest von a stalo sa aj to ,že mi museli volat sanitku a odtial do nemocnice. samozrejme ked som bola vypísana tak som sa nechodila hlásit, ale lekárka mi vravela načo ma vypísat ved aj tak nepracujem . Ale za nejaký ten úplatok ma vypíše. Ale nechajme to ide mi o ten zákon , dakujem za rady. S pozdravom Viera
Kvaka
03.11.10,11:39
Od roku 1992 som bola evidovaná na úrade práci, do roku 2002 kde sa mi roky započítávali do roku 2000 ,potom som sa odhlásila, nepoberala som odtial žiadné dávky , len platil za mna štát zdravotnu poistku, nakolko som zdravotne tažko postihnuta, mám preukaz ZTP ,Bolo mi povedané , že kvoli tomu sa nemusím chodit podpisovat aj tak to mám hradené štátom, a tak som sa odhlásila. Boli to pre mna muky , tam sa zaradit a čakat chorá v rade ,kolkokrat ma odtial museli odviest von a stalo sa aj to ,že mi museli volat sanitku a odtial do nemocnice. samozrejme ked som bola vypísana tak som sa nechodila hlásit, ale lekárka mi vravela načo ma vypísat ved aj tak nepracujem . Ale za nejaký ten úplatok ma vypíše. Ale nechajme to ide mi o ten zákon , dakujem za rady. S pozdravom Viera
Podľa toho, čo píšeš, zrejme spĺňaš podmienku doby poistenia min. 15 rokov. Do roku 1991 minimálne 14 rokov, neskôr až do roku 2000, kedy si sa z úradu práce odhlásila. Invalidný dôchodok ti musia nejako vypočítať, veď si bola niekedy zamestnaná a poberala si mzdu, nie? Požiadaj si opäť o priznanie ID, spätne ti môžu priznať aj tri roky dozadu.
verads
03.11.10,11:52
Ale ja práveže to necháapem , že som nepracovala 19 rokov , ale preto ,lebo odvtedy som chora tak ako mam mat pred invalidom odrobené roky? Moja švagriná nepracovala od kedy sa vydala tj. 23 rokov a teraz má 43 a ID poberá s krčnov chrbticov , čo ja mam tiež chorú... moja sestra bola v domácnosti a poberá tiež s krčnov chrbticov ID bola operovana pred 5 rokmi v NZ oni bývajú v inom meste ako ja . Moja známa má vraj dráždivé hrubé črevo a s tým pobera ID pritom pracuje asi načierno, mne tú dg už určili pred 12 rokmi a to nie je na ID .Tak asi ja nemám nárok podla horeuvedenej tabulky. Keby som nebola vydatá tak z čoho by som mala žit ako ? manžel bude mat na budúci rok 60 je už unavený z práce , pracoval vela a tažko. Z jeho dôchodku neviem ako vyžijeme . Niekedy mi vyčíta , že ja nepoberám žiadne peniaze a aká som chorá a iny ani nevyzeraju a poberaju ,vysedávaju po krčmách a bavia sa .
verads
03.11.10,11:56
Dakujem, pokúsim sa .
trisestri
03.11.10,11:58
Okrem ekonomickej je tu aj podmienka zdravotna a to miera funkčnej poruchy podla prislušnej tabulky podla najzavažnejšej diagnozy ku ktorejje možno priratat maximalne 10% z druhej najzavažnejšej diagnozy www.employment.gov.sk/index.php?id=914
Kvaka
03.11.10,12:10
Ja si myslím, že keď ti už priznali tú invaliditu, nárok na priznanie invalidného dôchodku máš. Neviem, aké máš priznané %, ale dobre si prečítaj tieto odseky. Určite požiadaj o priznanie ID 3 roky spätne.


§ 70 ods. 1 zákona o sociálnom poistení
(1) Poistenec má nárok na invalidný dôchodok, ak sa stal invalidný, získal počet rokov dôchodkového poistenia uvedený v § 72 a ku dňu vzniku invalidity nespĺňa podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.

§ 73
Určenie sumy invalidného dôchodku

(1) Suma invalidného dôchodku poistenca, ktorý má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, sa určí ako súčin priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako.

(2) Suma invalidného dôchodku poistenca, ktorý má percentuálny pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %, sa určí ako súčin percentuálneho poklesu schopnosti poistenca vykonávať zárobkovú činnosť, priemerného osobného mzdového bodu, obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok, ku ktorému sa pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok do dovŕšenia dôchodkového veku, a aktuálnej dôchodkovej hodnoty; § 63 ods. 1 tretia veta a štvrtá veta platia rovnako.

§ 63 ods. 7) Rozhodujúce obdobie na zistenie priemerného osobného mzdového bodu sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na dôchodkovú dávku, s výnimkou kalendárnych rokov pred 1. januárom 1984, ak tento zákon neustanovuje inak. Z rozhodujúceho obdobia sa vylučujú obdobia, za ktoré patrí osobný mzdový bod podľa § 62 ods. 2 prvej vety alebo § 255 ods. 3 prvej vety, alebo obdobie dôchodkového poistenia, za ktoré nemožno určiť osobný mzdový bod, ak tieto obdobia trvali celý kalendárny rok.

(8) Ak v rozhodujúcom období určenom podľa odseku 7 nie je najmenej dvadsaťdva kalendárnych rokov, predlžuje sa rozhodujúce obdobie pred 1. január 1984 postupne tak, aby v ňom bolo dvadsaťdva kalendárnych rokov podľa odseku 7. Ak poistenec ani po tomto predĺžení nemá dvadsaťdva kalendárnych rokov podľa odseku 7, zisťuje sa priemerný osobný mzdový bod z tohto nižšieho počtu kalendárnych rokov.
verads
03.11.10,12:28
Musela by som pohladat papiere , asi večer to aj spravím , ale ak sa dobre pamätám bolo to 60 % , ale nie som si ista , to viem , že som mala 21 diagnóz.budúci týžden ak budem mat síl zájdem za našov obvodnov lekárkov. VDAKA ZA RADY
veronikasad
03.11.10,13:15
Musela by som pohladat papiere , asi večer to aj spravím , ale ak sa dobre pamätám bolo to 60 % , ale nie som si ista , to viem , že som mala 21 diagnóz.budúci týžden ak budem mat síl zájdem za našov obvodnov lekárkov. VDAKA ZA RADY
Z ktorého roku máš rozhodnutie o (ne)priznaní invalidného dôchodku ? Zákon o soc. poistení bol novelizovaný, teraz sa započítava celá doba dôch. poistenia, v minulosti sa posudzovalo posledných 10 rokov.
Kvaka
03.11.10,14:00
Z ktorého roku máš rozhodnutie o (ne)priznaní invalidného dôchodku ? Zákon o soc. poistení bol novelizovaný, teraz sa započítava celá doba dôch. poistenia, v minulosti sa posudzovalo posledných 10 rokov.
Podľa toho, čo je v zadaní témy,citujem:
nie lebo nemam posledných 10 rokov odrobených a nemaju mi to z čoho vyrátat, toto bolo asi pred štyrmi rokmi,

tak predpokladám, že už asi podľa zákona č. 461/2003. Okrem toho verads píše, že má 60%, aj to svedčí o novom zákone. Tiež mi to pripadá nejaké čudné, lebo podľa mňa nárok má. Ktovie, čo má v rozhodnutí napísané.
Možno jej priznať dávku spätne 3 roky, ale počkajme si na to, čo má v papieroch.
Xanti
03.11.10,15:17
Podľa toho, čo je v zadaní témy,citujem:
nie lebo nemam posledných 10 rokov odrobených a nemaju mi to z čoho vyrátat, toto bolo asi pred štyrmi rokmi, No to môžeš mať pravdu pred ešte 2 rokmi sa rátal ID tak, že v posledných 10 rokoch trebalo mať 5 odrobených.

tak predpokladám, že už asi podľa zákona č. 461/2003. Okrem toho verads píše, že má 60%, aj to svedčí o novom zákone. Ano nový zákon, presne ten platil aj pred minimálne dvoma rokmi, Tiež mi to pripadá nejaké čudné, lebo podľa mňa nárok má. Ktovie, čo má v rozhodnutí napísané.
Možno jej priznať dávku spätne 3 roky, ale počkajme si na to, čo má v papieroch.Podľa mňa by si verads, mala znova podať žiadosť. Ak jej nájdu 15rokov poistenia počas celého života tak jej invalidný dôchodok vypočítajú.

Potrebný počet rokov obdobia dôchodkového poistenia
A. Počet rokov obdobia dôchodkového poistenia potrebný na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca,
ktorý sa stal invalidný po 31. decembri 2009, je:


menej ako jeden rok, ak ide o poistenca do 20 rokov,
najmenej jeden rok, ak ide o poistenca vo veku nad 20 rokov do 24 rokov,
najmenej dva roky, ak ide o poistenca vo veku nad 24 rokov do 28 rokov veku,
najmenej päť rokov, ak ide o poistenca vo veku nad 28 rokov do 34 rokov veku,
najmenej osem rokov, ak ide o poistenca vo veku nad 34 rokov do 40 rokov veku,
najmenej desať rokov, ak ide o poistenca vo veku nad 40 rokov do 45 rokov veku,
najmenej 15 rokov, ak ide o poistenca vo veku nad 45 rokov veku.
Mária27
03.11.10,15:52
a na ten treti krat mi ho uznali , ale vraj nech to berem ako ,že nie lebo nemam posledných 10 rokov odrobených a nemaju mi to z čoho vyrátat, toto bolo asi pred štyrmi rokmi, ale ako som mohla pracovat ked som bola stale chora ?...
.Ale vraj teraz sa menil zákon ,nechápem ako je to možné , že taký ktorý načierno pracujú ,čiže vedia pracovat dostanu invalidné dôchodky . A s takov jednov diagnozov ktoru aj ja mám . Ako je to potom ? poradte prosím
Ano, ten zákon sa menil práve pre takéto prípady, ako máš ty. Predtým musel mať myslím z posledných 10 rokov odrobených (platené poistné). .. Potom zase inak, ale teraz budeš mať nárok.
Nezúfaj, zažiadaj, dostaneš.
Drž sa!
verads
03.11.10,20:57
Dakujem Vám pekne , akurát teraz som pozerala ten papier čo mi poslali z BA zo soc,poistovne ,že kolko mám odrobených rokov vratane materskej dovolenky a je to spolu 22 rokov aj 330 dní z toho som bola evidovana aj na úrade praci. No a tie % som nenašla ,tak sa mi zdá , že raz som to tam nechala na vratnici a nevrátil mi to nikto. A čo ked mi ho teraz pre zmenu neuznaju zas ? Môže sa stat aj to...
veronikasad
03.11.10,21:00
Z ktorého roku máš to rozhodnutie ?
JarkaL
04.11.10,01:49
Na priznanie plného ID musiš mať postihnutie min.70% (tvojich 60% stačí len na čiastočný ID, ale ak doložíš nové papiere od lekárov, možno Ti to % zvýšia). A to, že je niekto uznaný ako plný ID, neznamená, že sa nemôže zamestnať, ak vládze , môže pracovať a privyrobiť si (zatiaľ to zákon dovoľuje).
verads
04.11.10,05:42
Rozhodnutie o tom ,že mi neprináleží ID asi z 2006 ... A to ,že niekto pracuje aj popri zamestnani som písala ,len preto , že su aj taký ktorý už fakt nevladzu pracovata a dostavit sa do zamestnania a neuznal ich nikto ako ID . To som rada ak si niekto vie ešte prilepšit nejakými peniažkami, aj popri ID :-) No neviem kedy začnem vybavovat znova , lebo teraz zas mám kolenný klb vyskočený ...žial ,akoby sa mi chcelo koleno rozpadnút.
veronikasad
04.11.10,05:46
Rozhodnutie o tom ,že mi neprináleží ID asi z 2006 ... A to ,že niekto pracuje aj popri zamestnani som písala ,len preto , že su aj taký ktorý už fakt nevladzu pracovata a dostavit sa do zamestnania a neuznal ich nikto ako ID . To som rada ak si niekto vie ešte prilepšit nejakými peniažkami, aj popri ID :-) No neviem kedy začnem vybavovat znova , lebo teraz zas mám kolenný klb vyskočený ...žial ,akoby sa mi chcelo koleno rozpadnút.
verads, tebe ID priznali, a ak je to 60 %, je to dosť vysoké %. Len za vtedy platných zákonv ti nevznikol nárok na jeho výplatu, lebo si nesplňala dobu poistenia.

Zákon o soc, poistení bol novelizovaný. Ak je to tak možné, nežiadala by som prehodnotenie zdravotného stavu, ale len "uvolnenie" výplaty už schváleného ID. Informuj sa na postup do vašej sociálnej poisťovni.
Nemusíš tam isť osobne, skús napísať dotaz na postup na ústredie SP, alebo zavolaj na infolinku

Informácie o dôchodkoch,
bezplatná linka
0800 123 123
Mária27
04.11.10,07:35
Výplatu by mohla žiadať od 1.1.2010, odkedy nadobudol účinnosť § 72 v súčasnom znení, teda odkedy splnila podmienky na výplatu. V rôznych prípadoch sa dá žiadať najviac tri roky spätne.

§ 109
(2) Nárok na výplatu dávky vzniká splnením podmienok ustanovených týmto zákonom na vznik nároku na dávku, splnením podmienok nároku na jej výplatu a podaním žiadosti o priznanie alebo vyplácanie dávky.




§ 72 od 1.6.2009 do 31.12.2009 znel:

(1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku

a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
b) nad 20 rokov do 22 rokov je najmenej jeden rok,
c) nad 22 rokov do 24 rokov je najmenej dva roky,
d) nad 24 rokov do 26 rokov je najmenej tri roky,
e) nad 26 rokov do 28 rokov je najmenej štyri roky,
f) nad 28 rokov je najmenej päť rokov.

(2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity, a ak ide o poistenca vo veku nad 28 rokov, z posledných desiatich rokov pred vznikom invalidity.

(3) Poistencovi, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania a fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidnou v období, v ktorom je nezaopatreným dieťaťom, sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia uvedená v odseku 1 považuje za splnenú.
Kvaka
04.11.10,09:26
Pozerala som sa na tú novelu z roku 2008, je to tak, ako písala Mária, dôvodom na zmenu bolo práve predchádzať situáciám, že poistenec nezískal potrebné obdobie dôchodkového poistenia 5 rokov z posledných desiatich rokov pred vznikom invalidity, a to napriek tomu, že od prvého vstupu na trh práce bol nepretržite poistený a len v období posledných rokov pred vznikom invalidity z dôvodu zhoršeného zdravotného stavu nemohol byť nepretržite zamestnaný, prípadne bol prepustený zo zamestnania a vzhľadom na svoj zdravotný stav si nové zamestnanie nemohol nájsť.

Ako má postupovať verads, je uvedené v prechodnom ustanovení § 293av.
Sociálna poisťovňa na žiadosť poistenca znovu posúdi dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav a rozhodne o nároku na invalidný dôchodok a o jeho sume podľa zákona účinného od 1. januára 2010.

Ak po posúdení dlhodobo nepriaznivého zdravotného stavu po 31. decembri 2009 je poistenec uznaný invalidný, vznik invalidity sa znovu určí najskôr od 1. januára 2010.

Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia predo dňom, od ktorého bol určený vznik invalidity po 31. decembri 2009.

Rozhodujúcim obdobím na zistenie priemerného osobného mzdového bodu sú kalendárne roky pred rokom, v ktorom boli splnené podmienky nároku na invalidný dôchodok podľa zákona účinného od 1. januára 2010.

Na účely určenia sumy invalidného dôchodku poistenca sa do obdobia dôchodkového poistenia získaného ku dňu vzniku nároku na invalidný dôchodok pripočíta obdobie od vzniku nároku na invalidný dôchodok, do dovŕšenia dôchodkového veku podľa zákona účinného od 1. januára 2010.

Ak poistenec splní podmienky nároku na invalidný dôchodok podľa zákona účinného od 1. januára 2010, invalidný dôchodok sa prizná odo dňa vzniku invalidity najskôr od 1. januára 2010.
verads
04.11.10,21:13
Dakujem za vaše rady.