milka 60
03.11.10,10:25
Pestujete tilandsie- máte skúsenosti - podeľte sa s nami, patrím ku tým čo chcú začať a každá rada je dobrá
zuzkahris
03.11.10,18:29
Ahoj Milka, tak sa teším, že sa chystáš pestovať tieto úžasné rastlinky :). My s manželom sme si pred rokom pri zrezávaní starých stromov v záhrade jeden konár konár nechali, zabetónovali sme ho do kvetináča / spodok konára sme obalili igelitom, aby sa podľa potreby mohol vybrať /, nakúpili Tillandsie a pripevnili ich netoxickým priesvitným silikónom / bez obsahu acetónu /. Ako náš epifytný konár vyzeral pripájam fotku. Teraz je na ňom ešte viac Tillandsí, 2 sa rozmnožili po odkvete, keď odfotím pridám fotku aj terajšieho vzhľadu. Osvedčilo sa nám pestovanie šedolistých Tillandsíí - Till. caput-medusae, Till. ionantha,Till. usnoides, ktoré patria k základným druhom a niesú náročné. Čo sa pestovanie týka, máme ich na schodisku, majú radi pohyb vzduchu , nie priame slnko, môžu sa aj letniť. Rosím ich ráno a večer / keďže ich mám na schodisku aj v zime a je tam relatívne teplo / IBA dažďovou vodou, sú háklivé na tvrdú vodu, pri rosení tvrdou vodou sa im uzavrú prieduchy, niesú schopné príjmať vodu a rastlinka vysychá napriek postrekovaniu..

Tak Milka, snáď som trochu pomohla a držím palce pri zriaďovaní svojej zbierky, je to ozaj domáca rarita, nad ktorou sa pozastaví každá návšteva, ktorá neveriacky pozerá, že sú to živé rastlinky :), sú to prekrásne rastlinky, ktoré si zaslúžia veľa obdivu :). Nezabudni napísať ako pokračuješ :). No a toto je náš epifytný konár :
milka 60
03.11.10,19:29
Zuzi , dakujm , že si sa mi ozvala , ja už dávno po ňom túžim , ale stále som nevedela , ako na to , teraz som niečo naštudovbala , ale
1. potrebujú priame svetlo , alebo môže ten konár stáť i v kúte?- mám viničový
2. kde sa dá dobre a lacno kúpiť tillandsie?
zuzkahris
04.11.10,18:51
Zuzi , dakujm , že si sa mi ozvala , ja už dávno po ňom túžim , ale stále som nevedela , ako na to , teraz som niečo naštudovbala , ale
1. potrebujú priame svetlo , alebo môže ten konár stáť i v kúte?- mám viničový
2. kde sa dá dobre a lacno kúpiť tillandsie?

Milka, potrebujú svetlo, no nie priame poludňajšie slnko. Viničový konár je ideálny, je to tvrdé drevo, ktoré je odolné voči vlhkosti, keďže ich treba často rosiť.
S tým kupovaním je to horšie, my sme všetky kúpili na jarmokoch, ktoré bývajú na jeseň, alebo na výstavach ako je Flóra alebo výstavy orchidejí a bromélií. Videla som aj v Hornbachu predávať, no boli veľmi predražené a nie vo veľmi dobrom stave. Hornbach nakupuje Tillandsie od Lukscheitera, vystavujú pravidelne každý rok na Flóre. Ak by si chcela, niekde by som mohla mať založený kontakt na pána, ktorý pestuje Tillandsie na Slovensku a predáva po tých jarmokoch, čo som spomínala, možno by ti bol ochotný poslať na dobierku / no neviem isto, trebalo by sa ho opýtať. Pošlem ti ešte v SS jeho kontakt.
milka 60
19.11.10,07:37
Zuzi- už mám tillandsie doma, mám 4 druhy:t.harisii, t.albida, t. caput medusae, t. usneoides, objednala som si ich s kamoškou, ale usneoidku nám poslal len jednu, aby sme si rozdelili-nemal viac- prosím ako ju rozdelíme? dakujem , milka
milka 60
20.11.10,17:57
Zuzi prepáč , ked som ju chytila do ruky , tak išla lahko rozpliesť, a takto som ich umiestnila
zuzkahris
21.11.10,18:43
Milka teším sa :), krásne si ich umiestnila, nech ti len pekne rastú. A poslal ti nejaký ponukový list, alebo sám odporučil Tillandsie? Teším sa, že už ich máš doma, sú krásne !
milka 60
22.11.10,09:10
Zuzi neposlal mi ponuku, ale to nie je od toho p. , ktorého si mi ty dala kontakt, on ,i dal iného, ale veď na jar snáď budú, Zuzi prosím dajú sa poznať _ako orch._ , ked sú smädné? je na to nejaký fígel?:) vdaka, milka
ra.cermak
22.11.10,14:29
Milko já rosím jednou týdně (teď v zimě ) je mám na verandě..v létě po zmrzlých je mám venku na dvoře ty stříbrné víc na slunci a ty zelenější schované mám je na větvi jak Zuzka a v létě rosím každý den ráno a večer ty stříbrné chtějí míň vody jak ty zelené ale už jsem pokazil i zelenou tou zálivkou tedy dvě abych se přiznal chichi tak tys mi nevěřila jooo??? muselas ses ještě poradit joo???
milka 60
22.11.10,17:33
Milko já rosím jednou týdně (teď v zimě ) je mám na verandě..v létě po zmrzlých je mám venku na dvoře ty stříbrné víc na slunci a ty zelenější schované mám je na větvi jak Zuzka a v létě rosím každý den ráno a večer ty stříbrné chtějí míň vody jak ty zelené ale už jsem pokazil i zelenou tou zálivkou tedy dvě abych se přiznal chichi tak tys mi nevěřila jooo??? muselas ses ještě poradit joo???
Chi , chi chi - vieš čo sa hovorí- 2x meraj a raz rež:D:D, ale vážne nechcela som ťa otravovať , ale dík , si zlatý:)
andersenka
12.03.12,11:20
NO tak už aj ja patrím medzi Vás............

http://www.porada.sk/album.php?albumid=1501

no a dnes som kúpila ďalšiu...........foto dodám večer...
milka 60
12.03.12,14:01
Fajn , a vitaj , a nech ti rastú a potešia kvietkom ,
andersenka
13.03.12,06:25
Milka ďakujem, sú to takí malí prckovia, páčia sa mi aj bez kvitnutia :-)
Som pozerala tvoj album, ty ich máš tiež pekne umiestnené .-)

Pridávam foto tej včera kúpenej, foto je biedne, lebo sa mi vybili baterky na foťáku, ešte aj tie náhradné :-( tak som fotila mobilom, ktorý fotí katastrofálne, ale apsoň na ilustráciu prikladám foto
milka 60
13.03.12,17:38
Adelka , je pekná !!!!, ako sa volá? A to ti tlačí kvet?
andersenka
14.03.12,04:50
Nie Milka, netlačí na kvet, sú to takí mrňúsi, ktorí ani neviem či niekekedy zakvitnú......

No podľa mojej "identifikácie" by tá vlasatica mohla byť t. fuchsii, tá vľavo tricolor a ešte som si včera jednu kúpila to by mala byť Tillandsias Caput Medusae. Foto pridám možno večer ak mi to výde............ Ale či som si ich správne identifikovala neviem .-(

Ako sa darí Milka tvojím?
milka 60
14.03.12,07:36
Prezimovali v pohode , dnes sa ich chystám trošku dať von , už som ich mala , keď bolo slnko a T.Caput Medusa mi ide kvitnúť , mám T.Usnoides , T.Harissi , T.Albida, T. Caput Meduse , T. Argentea T.Harissi sa mi dosť rozrástla , ak chceš , môžem ti kúsok poslať, narýchlo som ti ich fotla:D
alenad
14.03.12,08:00
Ahojte pestovateľky:). Mám otázočku. Uvádzate, že ich treba denne rosiť. Neprežijú 3-dňové nerosenie?
milka 60
14.03.12,08:12
Denne sa rosia iba v lete , ale keď je dobrá rosa prežijú ,
andersenka
14.03.12,10:19
Milka tak to by bolo super, keby si mi poslala :-) Len čo ti za to dám ja? alebo si napíš mi do správy koľko Ti za ňu poslať...... Už sa nemôžem dočkať ....
Už sa teším keď Ti tá T. Caput Meduse rozkvitne :-) nezabudni pridať foto !!! Ako dlho ich ty máš vlastne už? V tomto období ako často rosíš?

Nekvitne ti aj tá veľká naľavo dole?

NO u mňa nehrozí aby som ich dala vonku, u nás je ešte kopec snehu :(
andersenka
14.03.12,10:20
jeeeeeeee ALA až teraz som si všimla, že to ty písmenkuješ ........... :-) čo si neodolala a tiež si si kupila v Auparku?
milka 60
14.03.12,10:56
Adelka pošlem ti ju , ak ešte sa oteplí , dám ti vedieť . Caput Meduse mi už kvitla v lete , a ta veľka -Albida , už odkvitla tiež ,to už je pozostatok kvetu a neviem , či ho mám odstrihnúť , alebo nechať úplne vysušiť-, mám ich už od jesene 2010 možno trošku skôr , v zime rosím veľmi málo 1x za mesiac . tri týždne? , ale mám celu nádobu v ktorej mi stojí ten kmeň , -cela je vo väčšom vedierku z vodou ,takže je tam vlhkosť okrem toho sú tam všetky chladnomilky , mám tam aj Coelogyne cristata a je to miestnosť , kde je v zime 10-15 stup možno i menej , takže je tam asi 15 rastlín, teraz už pridávam rosenie -cca5-7 dní , ale už je teplejšie , ja som toho názoru, že aj orchiše , ale aj tilandsky si každý musí vyskúšať , ako mu je to najlepšie , lebo každý byt je iný aj svetelne aj teplotne a tak si to každý jeden z nás závislých:D musí prispôsobiť:) , je treba si pozisťovať , čo sa dá , a potom skúšať:), po mrazoch pôjdu von , kedže aj teraz majú dostatok slnka - ked svieti - po prispôsobení sú skoro na slnku mimo obeda , pá
andersenka
14.03.12,11:24
Ďakujem Milka, teším sa :-)

NO ja ich mam v izbe pri phaleňakoch, na stene............takže moje maju teplučko..........
andersenka
14.03.12,18:16
alenad
15.03.12,13:49
taaaaaaaaak a tu sú všetky pohromade http://galerie.Abecedazahrady.dama.cz/data/500/thumbs/IMG_0500.JPG (http://galerie.Abecedazahrady.dama.cz/showphoto.php?photo=587)
Adelka, si šikulka, krásne si to vytvorila. Nekúpila som žiadnu, no páčia sa mi. Odrádza ma akurát to rosenie.
milka 60
15.03.12,15:59
pekné !!!!, zajtrá pošlem aj ja
andersenka
15.03.12,17:55
Milka čo ideš posielať?
milka 60
15.03.12,19:39
T. Harissi
andersenka
16.03.12,06:26
Milka a ustojí to cez víkend na pošte???

Rosila som moje v utorok, chcela som dnes ráno, lebo na víkend idem preč..................a zabudla som :-( dúfam, že to do nedele ustoja............v izbe je min.20stupňov, juhovýchodná strana..........
andersenka
16.03.12,07:18
Ala ďakujem za pochvalu !! NO ved ja ich denno denne rosiť nebudem....
andersenka
16.03.12,07:18
Milka mi ide ešte jednu poslať, tak začínam nad nejakým konárom premýšlať !!!
milka 60
16.03.12,07:48
neboj , to nie sú orchiše ,
andersenka
16.03.12,08:12
no Milka ty máš s nimi dlhšiu a väčšiu skúsenosť :-) tak nebudem sa stresovať, že tie moje doma neprežijú do nedele a že tá tvoja dorazí (v pondelok??) tiež v poriadku.........................
andersenka
20.03.12,18:04
nová tillandsia - Milka ďakujem !!!! Ak som dobre narátala tak jej asi zo 5-6 nových rastliniek ide...

Nemám ju ešte vyviazanú spoločne, ak sa dostanem k nejakému vhodnému "konáru" tak dačo vytvorím a vyfotím....
milka 60
21.03.12,11:27
Nech sa jej darí a nech ti robí radosť
andersenka
25.03.12,18:16
milka 60
26.03.12,05:18
Sú zlaté , ešte si zožeň T.Usnoides , moja nejako slabo prirastá -bola by som ti poslala
andersenka
26.03.12,05:28
Milka tá sa mi zdá dosť "dlhá" keď naporiadok rastie, xi xi, kde by som ju už dala