drobec_zc
03.11.10,11:40
Ahojte poraďáci,
chcel by som Vas poprosit o pomoc.
Na podnikanie pouzivam aj auto, doteraz som to riesil pomocou "cestakov", ale chcel by som to zmenit a uplatnovat si vsetky naklady. To znamena ze prepisem auto na ICO.

Moje otazky:
- ako je to s cenou auta, ked to je jazdene auto. Mozem si stanovit cenu ja? ALebo potrebujem nejaky uradny dokument? Kedze auto predavam kvazi sam sebe.

- ked auto bude mat cenu napr. 4000 €. Budem si musiet ja ako sukromna osoba v tohtorocnom danovom priznani priznavat sumu 4000 € ? Napr. z vedlajsich primov? Alebo ako to je?

Ďakujem za vase postrehy a odpovede

Peter
Zoltán Kovács
03.11.10,10:47
Ahojte poraďáci,
chcel by som Vas poprosit o pomoc.
Na podnikanie pouzivam aj auto, doteraz som to riesil pomocou "cestakov", ale chcel by som to zmenit a uplatnovat si vsetky naklady. To znamena ze prepisem auto na ICO.

Moje otazky:
- ako je to s cenou auta, ked to je jazdene auto. Mozem si stanovit cenu ja? ALebo potrebujem nejaky uradny dokument? Kedze auto predavam kvazi sam sebe.

- ked auto bude mat cenu napr. 4000 €. Budem si musiet ja ako sukromna osoba v tohtorocnom danovom priznani priznavat sumu 4000 € ? Napr. z vedlajsich primov? Alebo ako to je?

Ďakujem za vase postrehy a odpovede

Peter

Auto ani "kvázi" nemôžeš sám sebe predať.
Ak je auto staršie ako 4 roky, tak zaradíš ho do obch.majetku s nulovou hodnotou. Ak má menej ako 4 roky, tak zaradíš auto v cene zostatkovej, ktorú dostaneš tak, že z nákupnej ceny si odpočítaš odpisy za roky, ktoré auto vlastníš.
drobec_zc
03.11.10,10:54
Takto, auto ma 6 rokov, ja som ho kupil pred cca 2 rokmi dajme tomu za 7000€ a teraz ho chcem previesť na zivnost. Takze cena sa bude odvijat od tej kupnej ceny?
A aky je rozdiel ked si kupim auto od Jozka Mrkvicku, alebo od seba ? Lebo ked to auto nemam na ico, ale na meno?
Zita5
03.11.10,10:55
Ahojte poraďáci,
chcel by som Vas poprosit o pomoc.
Na podnikanie pouzivam aj auto, doteraz som to riesil pomocou "cestakov", ale chcel by som to zmenit a uplatnovat si vsetky naklady. To znamena ze prepisem auto na ICO.

Moje otazky:
- ako je to s cenou auta, ked to je jazdene auto. Mozem si stanovit cenu ja? ALebo potrebujem nejaky uradny dokument? Kedze auto predavam kvazi sam sebe.

- ked auto bude mat cenu napr. 4000 €. Budem si musiet ja ako sukromna osoba v tohtorocnom danovom priznani priznavat sumu 4000 € ? Napr. z vedlajsich primov? Alebo ako to je?

Ďakujem za vase postrehy a odpovede

Peter

Nie je dôležité MV zo súkromnej osoby prepísať na IČO - ak sa jedná o jednu a tú istú osobu .

Dôležité pre uplatňovanie výdavkov súvisiacich s využívaním motorového vozidla pre podnikateľský účel , je vklad do obchodného majetku a vedenie toho MV v evidencii OM .
Sám sebe vozidlo predať nemôžete .
Zita5
03.11.10,10:59
Takto, auto ma 6 rokov, ja som ho kupil pred cca 2 rokmi dajme tomu za 7000€ a teraz ho chcem previesť na zivnost. Takze cena sa bude odvijat od tej kupnej ceny?
A aky je rozdiel ked si kupim auto od Jozka Mrkvicku, alebo od seba ? Lebo ked to auto nemam na ico, ale na meno?

Odpoveď nájdete v tomto dokumente z daňového riaditeľstva.Na porade je už xxx krát priložený, tak si ho preštudujte ..


http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html

Ak niečomu nebudeme rozumieť tak sa pýtajte .
Zoltán Kovács
03.11.10,11:04
Takto, auto ma 6 rokov, ja som ho kupil pred cca 2 rokmi dajme tomu za 7000€ a teraz ho chcem previesť na zivnost. Takze cena sa bude odvijat od tej kupnej ceny?
A aky je rozdiel ked si kupim auto od Jozka Mrkvicku, alebo od seba ? Lebo ked to auto nemam na ico, ale na meno?

Kúpna cena cca 7000 eur. Kúpene v r. 2008. Potom zostatková cena na zaradenie do obch.majetku bude:

OC 7000
- 1750 za rok 2008
- 1750 za rok 2009

ZC 3500 eur.
drobec_zc
08.11.10,19:00
Zita5, no cital som nieco aj v tom prispevku, ale vobec nie som mudrejsi, viac tam je o byte ako o aute ;-)

Ale ak som to co tu bolo napisane, tak cena v akej by som to auto zaradil do majetku by bola 50% z kupnej ceny, ktoru dolozim zmluvou. Tych 50% preto ze to auto mam cca 2 roky, teda kupil som ho v roku 2008.

A s tym sa chcem spytat ze ked to auto zahrniem do majetku dajme tomu za 3500€, tak tato suma sa bude odpisovat 4 roky v podnikani?

A este ked si to auto zahrniem do majetku za sumu 3500€ a 1/4 z tejto sumy odpisem, bude na mojom danovom priznani figurovat suma 3500 v casti primov?

Dalsia otazka je ze ci to musim na OR PZ prepisat na ICO, alebo nie? Lebo mam tvrdenie ze DU akceptuje len ICO na technickom.

Vdaka za vase odpovede, lebo tu sa da porada citat cele dni a aj tak som potom z toho ako jelen...

Dakujem za rady ...

Peter
drobec_zc
12.11.10,19:03
Nenajde sa nikto kto v skratke napise ako by som to mohol poriesit?

Dakujem...
Ice dive
12.11.10,19:39
Zita5, no cital som nieco aj v tom prispevku, ale vobec nie som mudrejsi, viac tam je o byte ako o aute ;-)

Ale ak som to co tu bolo napisane, tak cena v akej by som to auto zaradil do majetku by bola 50% z kupnej ceny, ktoru dolozim zmluvou. Tych 50% preto ze to auto mam cca 2 roky, teda kupil som ho v roku 2008.

Presne tak preto len 50 % lebo druhých 50 % si "odpísal" za rok 2008 a 2009

A s tym sa chcem spytat ze ked to auto zahrniem do majetku dajme tomu za 3500€, tak tato suma sa bude odpisovat 4 roky v podnikani?

nie už iba 2 roky

A este ked si to auto zahrniem do majetku za sumu 3500€ a 1/4 z tejto sumy odpisem, bude na mojom danovom priznani figurovat suma 3500 v casti primov?

odpíšeš 1/2 zo sumy 3500 €. Nebude figurovať suma 3500 v časti príjmov, bude figurovať vo výkaze o majetku a záväzkoch (ak vedieš jednoduché účtovníctvo...)

Dalsia otazka je ze ci to musim na OR PZ prepisat na ICO, alebo nie? Lebo mam tvrdenie ze DU akceptuje len ICO na technickom.

áno prepísať sa musí, v OEV ti zmenia dátum narodenia za IČO zaplatíš za to cca 33 € zapisom IČA do OEV vlastne deklaruješ vklad do podnikania, ak by bolo auto len na dátum narodenia... odpisoval by si tak ako doteraz len km na základe cestakov...

Vdaka za vase odpovede, lebo tu sa da porada citat cele dni a aj tak som potom z toho ako jelen...

Dakujem za rady ...

Peter

Odpovede v texte..
Zita5
12.11.10,20:01
Ešte raz prosím, si prečítajte príklad, ktorý pochádza z Pokynu DRSR (ktorý som vyššie priložila ).....najmä hrubo vyznačené ....

Príklad
Daňovník, fyzická osoba, vykonávajúci podnikateľskú činnosť a dosahujúca príjmy podľa § 6 zákona o dani z príjmov si kúpi osobné motorové vozidlo 25.12.2008. Toto motorové vozidlo si kúpi ako občan, fyzická osoba, tzn., že doklady nie sú vystavené na fyzickú osobu podnikateľa (s jeho obchodným menom, IČO, DIČ). Keďže predajca dodáva technický preukaz až po zaslaní od výrobcu vozidla, čo býva aj desať dní, daňovník dostane na automobil tzv. „prenosnú značku“, s ktorou je oprávnený používať vozidlo na cestných komunikáciách. Dňa 26.12.2008 sa však rozhodne, že bude využívať auto na podnikanie a o obstaraní auta začne účtovať (zavedie ho na kartu dlhodobého majetku atď.). Je možné uplatniť si daňový odpis už v roku 2008?
V súlade s ustanovením § 10 ods. 2 postupov účtovania v sústave JÚ, podmienkou zaradenia dlhodobého nehmotného majetku a dlhodobého hmotného majetku do používania nie je jeho úhrada. Uvedením do používania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho používanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov.
Z uvedeného vyplýva, že majetok daňovník môže zaradiť do užívania až po splnení všetkých technických funkcií podľa osobitných predpisov, ktorým je aj pridelenie evidenčného čísla na vozidlo používané na cestných komunikáciách v súlade s ustanoveniami zákona č. 725/2004 Z.z., o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
Po zaradení do užívania tohto majetku v súlade s ustanoveniami postupov účtovania v sústave jednoduchého účtovníctva je možné takýto majetok začať aj daňovo odpisovať zo vstupnej ceny určenej podľa § 25 zákona o dani z príjmov v súlade s ustanoveniami § 22 až 29 zákona o dani z príjmov.
Ak teda daňovník nebude mať zabezpečené k 31.12.2008 všetky technické funkcie a to aj pridelené evidenčné číslo na motorové vozidlo, nemôže si toto zaradiť do majetku a nemôže si uplatniť účtovné ani daňové odpisy k 31.12.2008.
Skutočnosť, že daňovník kúpil motorové vozidlo ako občan, nie ako podnikateľ pod svojimi identifikačnými údajmi, nemá vplyv na uplatnenie výdavku na kúpu tohto motorového vozidla ako daňového výdavku prostredníctvom odpisov v súlade s ustanoveniami zákona o dani z príjmov, nakoľko je vlastníkom tohto vozidla a o tomto vozidle účtuje, čo je splnenie definície obchodného majetku podľa § 2 písm. m) zákona o dani z príjmov.

Postupy účtovania v sústave JÚ ustanovujú v § 20 postup a pravidlá na odpisovanie dlhodobého majetku. Ide o účtovné odpisy, ktoré sa však väčšinou v jednoduchom účtovníctve rovnajú daňovým odpisom.
focalor
02.09.11,11:19
ak mozem rad by som sa informoval, pozeral som si sice tie odpisy a pod. v zakone o dani z prijmov, ale neviem to teraz aplikovat na moj pripad (danove predpisy mi zatial stale robia problem),
auto bolo kupene v decembri 2007, zapis do evidencie januar 2008 (ako rok vyroby), v decembri 2009 prepis na mna (darovanie), auto teraz predbezne vyuzivam na podnikanie, cize vediem cestaky, ale chcel by som ho preradit do majetku, oplati sa mi riesit prepis?
uplatni sa na to este odpisovanie, ked v decembri 2011 uplynu 4 roky od jeho obstarania, sice nie mnou, ale tretou osobou, ci sa uplatnuje doba od kedy som nadobudol a tak sa rataju 4 roky? alebo je podstatny datum januar 2008, kedy bolo auto uvedene do prevadzky, teda boli mu pridelene riadne ECV a tech. preukaz.?

vdaka za rady...
koran
19.09.11,04:35
Prosím o radu. SZČO kúpil auto na autoúver v nov. 2008. V r. 2008 a 2009 bolo odpisované. Vedené v technickom preukaze na firmu ( meno, priezvisko a názov firmy) a IČO. V r. 2010 nebolo odpisované a SZČO ukončil živnosť v sept. 2010. Auto bolo odhlásené z DÚ ale nebolo prepísané na fyzickú osobu. V r. 2011 opäť otvoril živnosť, auto nahlásil na DÚ za účelom podnikania. V technickom je stále vedené na vtedajšiu firmu. Terajšia firma je pod názvom iba meno a priezvisko kde IČO ostalo to isté. Môžem auto na novú firmu zapísať do obchodného majetku? A čo s odpismi? Aká je cena vozidla pri zapísaní do obchodného majetku ak ešte stále spláca autoúver?
Ďakujem
koran
22.09.11,10:11
Pomôžete mi? Neviem si s tým dať rady.

Prosím o radu. SZČO kúpil auto na autoúver v nov. 2008. V r. 2008 a 2009 bolo odpisované. Vedené v technickom preukaze na firmu ( meno, priezvisko a názov firmy) a IČO. V r. 2010 nebolo odpisované a SZČO ukončil živnosť v sept. 2010. Auto bolo odhlásené z DÚ ale nebolo prepísané na fyzickú osobu. V r. 2011 opäť otvoril živnosť, auto nahlásil na DÚ za účelom podnikania. V technickom je stále vedené na vtedajšiu firmu. Terajšia firma je pod názvom iba meno a priezvisko kde IČO ostalo to isté. Môžem auto na novú firmu zapísať do obchodného majetku? A čo s odpismi? Aká je cena vozidla pri zapísaní do obchodného majetku ak ešte stále spláca autoúver?
Ďakujem