denimama
03.11.10,12:23
Ahojte, chcem poprosiť o radu - moja broskyňa Redhaven, vysadená minulú jeseň, tento rok vôbec nekvitla, aj listy sa na nej objavili až začiatkom leta a teraz vyzerá tak, ako na fotke v prílohe: konce niektorých jej vetvičiek sú bez lístia, šedé, ako keby boli namočené do popola a sú na nich nejaké červenkasté hrudky. Čo s tým? Ďakujem!!!
wabi
03.11.10,19:30
Nuž a kde je tá fotka? Asi sa to nepodarilo.
Takže pred rokom ste broskynku vysadili a ona sviňa jedna nerodí... keby aspoň kvitla!
No čo už, jahody ste tiež vlani posadili a oni kvitli a rodili, že... tak to potom logicky čakáte že aj tá broskyňa by mala... aspoň kvitnúť!
No je to logické, aj žena po svadbe by mala do doka rodiť a broskyňa nič!:eek:

Prepáčte ale príde mi to ako dobrý ftip ak sa niekto čuduje že hneď po vysadení broskyňa nezakvitla a v sezóne aká bola dostala zrejme kučeravosť a nové listy jej až v lete narástli.
Tak si myslím, že ľudia bez akýchkoľvek skúseností by si mali kupovať rezistentné odrody o ktoré sa netreba starať, striekať a najlepšie ani strihať...
Tiež by im mal niekto povedať že v prvom roku po vysadení rodia len jahody, v druhom ríbezle a maliny, ale na zaváranie ich ešte nebude dosť no a až na 3 rok ak to ten strom vydrží môžeme očakávať že okoštujeme nejaké tie broskynky či marhuľky, či podľa toho čo sme vysadili... ak teda prežijú našu starostlivosť.
V dobrom. Ale pobavilo ma to.
Rád vám aj ďalej poradím ak uvidím tú fotku.:)
Ale na pobavenie poviem ako prišla jedna dcéra emigrantky po revolúcii starým rodičom a uvidela vysadenú rajčinovú plantu na jar a pýta sa : "A toto zelené čo vypadá ako jablko je čo?" Ukázala na nedozretý plod paradajky.
"Nuž rajčina a u vás v Amerike si predsa rajčiny už videla. Jedla si ich predsa!?" - pýta sa babička dospelej vnučky z Amerického veľkomesta.
"No jasne že rajčiny poznám ale u nás sú všetky červené..." - prekvapila sa mladá blondínka.
Odhalovanie nečakaných tajov záhrady nás už zajtžra čaká všetkých. Príroda nás často prekvapí a je sa čo učiť celý život...
denimama
04.11.10,03:32
Mily wabi, som rada, ze si sa pobavil - aspon niekto... Mylis sa, ak si myslis, ze som nebodaj ocakavala urodu, od stromceka zasadeneho len minulu jesen. Sebakriticky musim priznat, ze nie som ovocinarka-pomologicka, to nie, ale nezda sa mi, ze ak clovek na jar ocakava, ze mu na stromceku vyrasia LISTY, chce az tak vela. Ja sa vo svojej zahrade vyskytujem casto, a preto viem, ze moja broskyna tuto jar vyzerala, ako keby vyschla, ziadny pucik, vobec nic. Tak to bolo az do leta. Potom prisli listy, ktore su tam v hojnom pocte doteraz - az na tie napadnute konare, s ktorymi si neviem rady:( Fotku som povodne pridala, neviem, kam sa stratila, pridavam este raz...
legolas
04.11.10,09:50
...ale veď je to v poriadku.., ta broskyňa sa ujala neskoršie, dôvod bol asi v zasadení.., mohlo sa stať, že už by neexistovala, ..., no a teraz je jeseň tak tie listy samozrejme opadajú.., či chceš, aby boli na strome aj v zime?:-), ak už som pri tom, tak teraz koncom novembra ju celú postriekaj, ba zlej niektorým z meďnatých prípravkov, napr.., kuprikol a potom v novom roku to urob v januári a ešte pred rašením..., je to proti kučeravosti broskyň..., ahoj, nech sa ti darí:-)
denimama
04.11.10,11:19
Dakujem za radu. d
wabi
04.11.10,13:56
Ospravedlňujem sa ale bolo to tak milo naivne začudovane napísané...
Videl som fotku. Tie sivé konáriky vypadajú ako keby vyschli. Škoda, že si neposlala foto detajl konárika a tiež trošku z väčšej vzdialenosti aby bolo vidno celú korunku.
Pozrel som sa ešte raz a som si 95% istý že tie sivé konáriky sú suché...
Na jar to bude treba odstrihnúť nielen to suché to odstrihni aj hneď pravdepodobne to namrzlo a sú to zrejme ešte konáriky z minulého roka, preto zo zdravých niekoľkých očiek to vyrašilo až tak neskôr, navyše šok z presadenia urobil svoje... veľa podobných broskýň sa nespamätá vôbec po presadení a vyschne.
Rez na jar by som urobil, až keď už nebudú hroziť mrazíky a to radikálne. Treba nechať potom len niekoľko púčikov z ktorých vyrastú pekné bujné kostrové konáriky a vzdajte sa nápadu na kvety a úrodu v budúcom roku, zbytočne by ste strom vysilili. Ak to zvládnete a všetko dobre pôjde tak prvá úroda až o 2 roky.
Zo všetkých konárikov, či suchých či nie by mal zostať na jar jediný a to ten ktorý je najviac naľavo a to ešte skrátený na 3-4 púčikový čapík, ostatné sa celé odstrihne nad miestom vyrastania toho ľavého konárika, chcelo by to foto aby bolo vidno aj tie ostatné...
denimama
04.11.10,19:08
Dakujem, wabi! Dnes bolo pekne, tak som odstrihla vsetky zosednute, suche konare, otrhala a znicila vsetky listy a na zaver hojne postriekala kuprikolom... Ostava uz len cakat - ja viem, ze este nie na urodu:D - ale ved, nastastie, som z rodu trpezlivych (aj ked naiviek, vsakze :)) Este raz dakujem! d
wabi
05.11.10,05:16
Myslím že to nebude tak zlé, nezbudni na jar na ten radikálny rez...
denimama
06.11.10,15:03
Provedu! d
mvlko
16.11.10,11:35
Moze sa striekat kuprikolom uz teraz? Alebo mam pockat az na koniec novembra. Mal som tento rok podobny problem ako denimama. Broskynka zasadena na jar sa mi krasne ujala ale potom ta kuceravost... rad by som tomu predisiel v dalsom roku.
legolas
16.11.10,16:13
Moze sa striekat kuprikolom uz teraz? Alebo mam pockat az na koniec novembra. Mal som tento rok podobny problem ako denimama. Broskynka zasadena na jar sa mi krasne ujala ale potom ta kuceravost... rad by som tomu predisiel v dalsom roku.

..pozri pri broskyniach je to veľmi problematické, postriekaj teraz kuprikolom.., doslova ju zlej, a potom v januári urob to isté a pred rašením ešte raz..., niekto to robí až 5x , záleží aj na tom aký je rok, či suchý, alebo dáždivý..., ale nepoškodíš jej aj keď ju postriekaš viac krát..., po vyrašení sa už nestrieká...
rotvik1965
20.11.10,05:22
broskyňa by sa mala rezať koncom augusta. ináč OK
wabi
25.11.10,15:53
Iste, ak na to koncom augusta je čas, tak sa dá rezať, musí to byť tak, aby sa rany zacelili do zimy... V auguste však nevidíš, ktoré pupene vymrznú v zime to vidíš až na jar...;)
BXLmiami
26.11.10,09:09
Tak kedy ju vlastne rezať?Vlani na jar zasadená,vyzerá že asi prežila tú potopu,uvidím,či prežije zimu,aby som pravdu povedala bojím sa jej dotknuť aby som niečo nepokazila.
Silvernola
26.11.10,10:47
Tak kedy ju vlastne rezať?Vlani na jar zasadená,vyzerá že asi prežila tú potopu,uvidím,či prežije zimu,aby som pravdu povedala bojím sa jej dotknuť aby som niečo nepokazila.
Broskyňa sa odporúča rezať v čase kvitnutia.
wabi
26.11.10,18:25
V čase kvitnutia je to ale asi posledný možný termín, rozhodne je lepšie skůr ako sa urobí posledný postrek proti kučeravosti, pretože inak striekame úplne zbytočne dvetretiny konárov, ktoré sa aj tak odstrihnú...
mvlko
01.12.10,21:10
A aky je teda spravny postup postreku proti kuceravosti? Ja som svoju broskynu na jar zasadenu, pred tyzdnom zlial ako mi bolo poradene a kedy/kolko krat by som tak mal este spravit?
Ospravedlnujem sa za hlupe otazky ale kto sa nepyta nevie...
wabi
02.12.10,05:30
Nuž kto sa nepýta nevie a kto sa pýta, tiež nemusí byť hneď tak o nič múdrejší.
Tá otázka je opodstatnená a kto sa tvári že to vie, tak to asi nebude ten čo vraví viem že nič neviem.:D
Keď trafíš rok tak nemusíš striekať vôbec, ale trafíš rok a budeš striekať ako blázon a kučeravosť bude aj tak. To bolo o posledných 2 rokoch. Väčšinou však rok netrafíš a vtedy je to najlepšie práve takto: Ak na jeseň čo sa vo všeobecnosti považuje za menej dôležité než na jar, tak v teplý slnečný večer babieho leta, tri krát sa prežehnáš, potom sa vymočíš z južnej strany pod postrekovaný strom, tak aby ťa nikto nevidel a napokon postriekaš myslel som postrekovačom samozrejme!:D nejakým vhodným fungicídom zarobeným s teplou vodou s nejakým zmekčovadlom - ak nič iné tak aspoň mydlo. V teplý večer preto, že vtedy sú šupinky otvorené a teplý postrek aby sa zas tak hneď nezatvorili aspoň predtým, pokiaľ sa postrek zaschne a potom ako sa ochladí a šupinky sa zatvoria zostane fungicidný prášok ukrytý vo vnútry. Prežehnať by si sa mal preto že to neuškodí a ty budeš mať možno pocit, že to pomáha a vymočiť sa je dobre predtým aby si mohol v kľude striekať a bol si dôkladný, nuž a aby ťa pri tom nikto nevidel je zasa dobre preto, aby si nebol vyrušovaný.
To isté by si mal urobiť aj na jar. Tam je ale najdôležitejšie aby si vystihol termín, keď sa púčiky na broskyniach či nektarinách nalievajú. Je to vtedy keď ríbezlám ktoré bývajú mierne poredu začínajú už z púčikov vykúkať prvé zelené náznaky lístočkov.
mvlko
02.12.10,07:28
Dakujem wabi :D asi sa nakoniec predsalen budem musiet naucit zehnat. Pre moju broskynku vsetko :)