grammatika
03.11.10,13:47
dopyt:

Ak SZČO účtujúca v jednoduchom účtovníctve ukončí svoju činnosť k 29.06.2010 a zostanú jej napr.nezaplatené pohľadávky a záväzky, tak by suma týchto pohľadávok a záväzkov mala byť podľa § 17 zákona o dani z príjmov pripočitateľnou/odpočitateľnou položkou, ktoré sa vykazujú v DP DzPFO typ B v riadkoch 42,43.
Ale na základe poučenia k DP DzPFO typ B: ?Riadky 42 a 43 vypĺňa len daňovník, ktorý účtuje v sústave podvojného účtovníctva, pričom v ODDIELe XIII. uvedie položky, o ktoré konkrétne základ dane zvýšil, resp. znížil.?
Z toho vyplýva, že tieto riadky by SZČO účtujúca v jednoduchom účtovníctve nemala využívať na úpravu základu dane pri skončení podnikania?
Ale mala by cez uzávierkové operácie vstupujúce do peňažného denníka ku dňu skončenia podnikania 29.06.2010 zaúčtovať tieto napr. neuhradené pohľadávky/záväzky a tým pádom by vstupovali do príjmov a výdavkov, čiže do tabuľky č.1 VI. oddiela riadku 2 (DP platné za rok 2009)?
Zároveň by výkaz o majetku a záväzkoch ku dňu 29.06.2010 bol nulový?
Výkazy by boli zostavené ku dňu skončenia podnikania, spravená mimoriadna účtovná závierka?

Takisto mám otázku k RZZP za rok 2010, ak vznikne nedoplatok na RZZP 2010 (kt. sa (http://kt.sa/) podáva do 31.03.2011), tak ide o položku znižujúcu základ dane? V tom prípade ako môžem zaúčtovať do daňových výdavkov cez uzávierkové operácie ku dňu 29.06.2010 tento nedoplatok, ak sa RZZP robí až v marci? Mimoriadna inventarizácia ku dňu skončenia by nebola objektívna...




ODPOVEĎ

Dobrý deň, v odpovedi na Vaše podanie Vám DR SR Banská Bystrica zasiela nasledovné stanovisko:

Podľa § 17 ods. 8 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov základ dane v zdaňovacom období, v ktorom dochádza k skončeniu podnikania daňovníka podľa § 6 zákona o dani z príjmov upraví daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 alebo 14, o cenu nespotrebovaných zásob, výšku záväzkov, ktorých úhrada sa považuje za daňový výdavok podľa § 19, a výšku pohľadávok, ktorých inkaso sa považuje za zdaniteľný príjem s výnimkou pohľadávok uvedených v § 19 ods. 2 písm. h) a i) zákona o dani z príjmov.
Zákon o účtovníctve v § 4 stanovuje, že FO, účtovná jednotka, vedie účtovníctvo po dobu, počas ktorej podniká alebo vykonáva inú samostatnú zárobkovú činnosť, ak preukazuje svoje výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov na účely zistenia základu dne z príjmov. Podľa § 16 ods.6 písm.b) zákona č.431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov /ďalej len "zákon o účtovníctve"/ ku dňu skončenia podnikania je potrebné uzavrieť účtovné knihy a vykonať mimoriadnu účtovnú závierku. Pri uzavretí účtovných kníh podľa § 8 ods.4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva sa položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (§ 17 ods.8 písm.a) účtujú v peňažnom denníku ako uzávierkové účtovné operácie. Tieto položky zvyšujúce a znižujúce základ dane sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupov účtovania súčasťou príjmov a výdavkov (v daňovom priznaní typu B sa uvádzajú do tabuľky č. 1, oddiel č. VI, riadok č. 2 daňového priznania). To znamená, že tieto položky zvyšujúce a znižujúce základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov sa v daňovom priznaní neuvádzajú na riadky č. 42,43.
Súčasne uvádzame, že v jednotlivých riadkoch Výkazu o príjmoch a výdavkoch sa uvádzajú údaje z príslušných položiek peňažného denníka a do Výkazu o majetku a záväzkoch sa vykazujú údaje jednak z pomocnej evidencie (z knihy dlhodobého hmotného a nehmotného majetku, knihy pohľadávok a pod.), ale aj z peňažného denníka.



V prípade, ak daňovník eviduje ku termínu ukončenia podnikania záväzky, v súlade s citovaným ustanovením zákona upraví základ dane pri ukončení podnikania o výšku evidovaných záväzkov, úhrada, ktorých sa považuje za daňový výdavok podľa § 19 zákona o dani z príjmov ( aj o evidované záväzky voči zdravotnej poisťovni).
Nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia súvisiaci s príjmami podľa § 6 zákona o dani z príjmov u daňovníka, ktorý uplatňuje preukázateľné daňové výdavky, je daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 3 písm. i) zákona o dani z príjmov. U daňovníka, ktorý uplatňuje výdavky percentom z dosiahnutých príjmov ( § 6 ods. 10 zákona o dani z príjmov) , sa tento preukázateľne zaplatený nedoplatok uplatní v kombinácii s percentuálnymi výdavkami.
Pri zahrnovaní nedoplatkov z ročného zúčtovania zdravotného poistenia do základu dane daňovníkov s príjmami podľa § 6 zákona, ktorí skončili podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť, sa aj naďalej primerane uplatňuje postup uvedený v druhom bode Usmernenia Ministerstva financií SR č. MF/021796/2006-72 o zahrnutí nedoplatku resp. preplatku, vzniknutých po vykonaní ročného zúčtovania ZP za kalendárny rok 2005 do základu dane podľa zákona o dani z príjmov, ktoré bolo uverejnené vo Finančnom spravodajcovi č. 8/2006. Podľa tohto usmernenia daňovník, ktorý účtoval v sústave jednoduchého účtovníctva a v roku 2011 po vykonaní ročného zúčtovania poistného je povinný vyrovnať nedoplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia za rok 2010, pričom tento podnikateľ v roku 2010 skončil podnikateľskú činnosť, môže si upraviť základ dane o tento vyrovnaný nedoplatok prostredníctvom dodatočného daňového priznania za príslušné zdaňovacie obdobie podľa § 39 zákona o správe daní.
Gabi03
14.03.12,19:31
"Pri uzavretí účtovných kníh podľa § 8 ods.4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva sa položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (§ 17 ods.8 písm.a) účtujú v peňažnom denníku ako uzávierkové účtovné operácie. Tieto položky zvyšujúce a znižujúce základ dane sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupov účtovania súčasťou príjmov a výdavkov (v daňovom priznaní typu B sa uvádzajú do tabuľky č. 1, oddiel č. VI, riadok č. 2 daňového priznania). To znamená, že tieto položky zvyšujúce a znižujúce základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov sa v daňovom priznaní neuvádzajú na riadky č. 42,43.
Súčasne uvádzame, že v jednotlivých riadkoch Výkazu o príjmoch a výdavkoch sa uvádzajú údaje z príslušných položiek peňažného denníka a do Výkazu o majetku a záväzkoch sa vykazujú údaje jednak z pomocnej evidencie (z knihy dlhodobého hmotného a nehmotného majetku, knihy pohľadávok a pod.), ale aj z peňažného denníka."

Ako sa chápe vyznačené?
Nezaplatené pohľadávky ku dňu skončenia živnosti uviediem ako položky zvyšujúce základ - do daňových príjmov, ale do peňažného denníka sa uvádza iba do časti o príjmoch (nie do časti o hotovosti alebo bankovom účte).
Otázka:
Uvediem do výkazu o majetku a záväzkoch otvorené pohľadávky v sume z knihy pohľadávok v zostávajúcej sume, alebo z peňažného denníka ako 0,-?
Vďaka za odpovede.
M77
20.03.12,10:39
"Pri uzavretí účtovných kníh podľa § 8 ods.4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva sa položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (§ 17 ods.8 písm.a) účtujú v peňažnom denníku ako uzávierkové účtovné operácie. Tieto položky zvyšujúce a znižujúce základ dane sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupov účtovania súčasťou príjmov a výdavkov (v daňovom priznaní typu B sa uvádzajú do tabuľky č. 1, oddiel č. VI, riadok č. 2 daňového priznania). To znamená, že tieto položky zvyšujúce a znižujúce základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov sa v daňovom priznaní neuvádzajú na riadky č. 42,43.
Súčasne uvádzame, že v jednotlivých riadkoch Výkazu o príjmoch a výdavkoch sa uvádzajú údaje z príslušných položiek peňažného denníka a do Výkazu o majetku a záväzkoch sa vykazujú údaje jednak z pomocnej evidencie (z knihy dlhodobého hmotného a nehmotného majetku, knihy pohľadávok a pod.), ale aj z peňažného denníka."

Ako sa chápe vyznačené?
Nezaplatené pohľadávky ku dňu skončenia živnosti uviediem ako položky zvyšujúce základ - do daňových príjmov, ale do peňažného denníka sa uvádza iba do časti o príjmoch (nie do časti o hotovosti alebo bankovom účte).
Otázka:
Uvediem do výkazu o majetku a záväzkoch otvorené pohľadávky v sume z knihy pohľadávok v zostávajúcej sume, alebo z peňažného denníka ako 0,-?
Vďaka za odpovede.

Aj mňa zaujíma odpoveď. Ja by som do výkazu majetkov a záväzkov dala nulu...
M77
20.03.12,13:35
Ešte pár otázok ohladne úpravy ZD:
Podnikateľ ukončil svoju živnosť k 15.03.2011.
1.) bol platiteľom DPH, posledné zdaňovacie obdobie mal 1Q.2011 - odviedol aj DPH z nespotrebovaných zásob podľa §81 zákona o DPH, ktorú uhradil až v apríli 2011. O túto čiastku zníži ZD?
2.) nespotrebované zásoby - zvýšim ZD v sume podľa vytlačeného súpisu tovaru a vo výkaze majetku a záväzkov uvediem nulu?
2.) nájomné za marec 2011 uhradil 20. marca 2011 (až po skončení živnosti). Tu treba prepočítať nájomné na tých 15 dní a o tú čiastku znížiť ZD? napr. nájom za celý mesiac je 100,- €, tak ZD sa zníži o 48,39 € (výpočet: 100/31*15)? (§17ods.8 písm.a ...pomerná časť nájomného)
3.) faktúra za telefón za marec došla začiatkom apríla 2011 - túto faktúru ešte mám zaevidovať do knihe záväzkov a tiež znížiť ZD o túto čiastku? (asi nie, keďže faktúra bola vystavená až po skončení živnosti..., ale nie som si istá...)
4.) daň z motorových vozidiel za rok 2011 - čiastku zaevidujem ešte v knihe závňzkov a tiež znížim ZD? (asi áno, lebo výšku dane z motorových vozidiel sme už vedeli aj 15.marca, takže zaevidujem do knihy záväzkov a znížim ZD...).
Úpravu ZD urobím cez interné doklady v rámci uzávierkových operácií k 15.03.2011 a v knihe záväzkov budem mať nulový zostatok, ktorý uvediem aj vo výkaze majetku a záväzkov?
ivustek
21.03.12,13:30
"Pri uzavretí účtovných kníh podľa § 8 ods.4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva sa položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (§ 17 ods.8 písm.a) účtujú v peňažnom denníku ako uzávierkové účtovné operácie. Tieto položky zvyšujúce a znižujúce základ dane sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupov účtovania súčasťou príjmov a výdavkov (v daňovom priznaní typu B sa uvádzajú do tabuľky č. 1, oddiel č. VI, riadok č. 2 daňového priznania). To znamená, že tieto položky zvyšujúce a znižujúce základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov sa v daňovom priznaní neuvádzajú na riadky č. 42,43.
Súčasne uvádzame, že v jednotlivých riadkoch Výkazu o príjmoch a výdavkoch sa uvádzajú údaje z príslušných položiek peňažného denníka a do Výkazu o majetku a záväzkoch sa vykazujú údaje jednak z pomocnej evidencie (z knihy dlhodobého hmotného a nehmotného majetku, knihy pohľadávok a pod.), ale aj z peňažného denníka."

Ako sa chápe vyznačené?
Nezaplatené pohľadávky ku dňu skončenia živnosti uviediem ako položky zvyšujúce základ - do daňových príjmov, ale do peňažného denníka sa uvádza iba do časti o príjmoch (nie do časti o hotovosti alebo bankovom účte).
Otázka:
Uvediem do výkazu o majetku a záväzkoch otvorené pohľadávky v sume z knihy pohľadávok v zostávajúcej sume, alebo z peňažného denníka ako 0,-?
Vďaka za odpovede.

posúvam
ivustek
21.03.12,13:56
"Pri uzavretí účtovných kníh podľa § 8 ods.4 postupov účtovania pre účtovné jednotky účtujúce v sústave jednoduchého účtovníctva sa položky zvyšujúce a znižujúce základ dane (§ 17 ods.8 písm.a) účtujú v peňažnom denníku ako uzávierkové účtovné operácie. Tieto položky zvyšujúce a znižujúce základ dane sú v nadväznosti na § 8 ods.4 postupov účtovania súčasťou príjmov a výdavkov (v daňovom priznaní typu B sa uvádzajú do tabuľky č. 1, oddiel č. VI, riadok č. 2 daňového priznania). To znamená, že tieto položky zvyšujúce a znižujúce základ dane podľa § 17 ods. 8 zákona o dani z príjmov sa v daňovom priznaní neuvádzajú na riadky č. 42,43.
Súčasne uvádzame, že v jednotlivých riadkoch Výkazu o príjmoch a výdavkoch sa uvádzajú údaje z príslušných položiek peňažného denníka a do Výkazu o majetku a záväzkoch sa vykazujú údaje jednak z pomocnej evidencie (z knihy dlhodobého hmotného a nehmotného majetku, knihy pohľadávok a pod.), ale aj z peňažného denníka."

Ako sa chápe vyznačené?
Nezaplatené pohľadávky ku dňu skončenia živnosti uviediem ako položky zvyšujúce základ - do daňových príjmov, ale do peňažného denníka sa uvádza iba do časti o príjmoch (nie do časti o hotovosti alebo bankovom účte).
Otázka:
Uvediem do výkazu o majetku a záväzkoch otvorené pohľadávky v sume z knihy pohľadávok v zostávajúcej sume, alebo z peňažného denníka ako 0,-?
Vďaka za odpovede.

Keďže napísali vo vyjadrení, že do výkazu MaZ sa píšu údaje z pomocných kníh, myslím si, že pohľadávky a záväzky by nemali byť nulové, ale skutočný stav z týchto kníh.
Ďalej napísali, že údaje sa píšu aj peň.denníka - ale to zrejme mysleli na ostatné - ako peniaze,účty v bankách..
M77
23.03.12,07:55
Ešte pár otázok ohladne úpravy ZD:
Podnikateľ ukončil svoju živnosť k 15.03.2011.
1.) bol platiteľom DPH, posledné zdaňovacie obdobie mal 1Q.2011 - odviedol aj DPH z nespotrebovaných zásob podľa §81 zákona o DPH, ktorú uhradil až v apríli 2011. O túto čiastku zníži ZD?
2.) nespotrebované zásoby - zvýšim ZD v sume podľa vytlačeného súpisu tovaru a vo výkaze majetku a záväzkov uvediem nulu?
2.) nájomné za marec 2011 uhradil 20. marca 2011 (až po skončení živnosti). Tu treba prepočítať nájomné na tých 15 dní a o tú čiastku znížiť ZD? napr. nájom za celý mesiac je 100,- €, tak ZD sa zníži o 48,39 € (výpočet: 100/31*15)? (§17ods.8 písm.a ...pomerná časť nájomného)
3.) faktúra za telefón za marec došla začiatkom apríla 2011 - túto faktúru ešte mám zaevidovať do knihe záväzkov a tiež znížiť ZD o túto čiastku? (asi nie, keďže faktúra bola vystavená až po skončení živnosti..., ale nie som si istá...)
4.) daň z motorových vozidiel za rok 2011 - čiastku zaevidujem ešte v knihe závňzkov a tiež znížim ZD? (asi áno, lebo výšku dane z motorových vozidiel sme už vedeli aj 15.marca, takže zaevidujem do knihy záväzkov a znížim ZD...).
Úpravu ZD urobím cez interné doklady v rámci uzávierkových operácií k 15.03.2011 a v knihe záväzkov budem mať nulový zostatok, ktorý uvediem aj vo výkaze majetku a záväzkov?

Prosím nejaké odpovede. Potrebovala by som to na dneska. Ďakujem.
JanaJB
23.03.12,12:40
Ešte pár otázok ohladne úpravy ZD:
Podnikateľ ukončil svoju živnosť k 15.03.2011.
1.) bol platiteľom DPH, posledné zdaňovacie obdobie mal 1Q.2011 - odviedol aj DPH z nespotrebovaných zásob podľa §81 zákona o DPH, ktorú uhradil až v apríli 2011. O túto čiastku zníži ZD? sumu DPH za posledné zdaňovacie obdobie uvedieš len v záväzkoch, nemôžeš ponížiť základ dane
o DPH
2.) nespotrebované zásoby - zvýšim ZD v sume podľa vytlačeného súpisu tovaru a vo výkaze majetku a záväzkov uvediem nulu? áno, treba zvýšiť základ dane v nákupnej cene bez DPH. Do výkazu o MaZ by som uviedla sumu o ktorú som zvýšila základ dane, pretože ku dňu ukončenia živnosti nie je zásoba predaná.
2.) nájomné za marec 2011 uhradil 20. marca 2011 (až po skončení živnosti). Tu treba prepočítať nájomné na tých 15 dní a o tú čiastku znížiť ZD? áno
napr. nájom za celý mesiac je 100,- €, tak ZD sa zníži o 48,39 € (výpočet: 100/31*15)? (§17ods.8 písm.a ...pomerná časť nájomného)
3.) faktúra za telefón za marec došla začiatkom apríla 2011 - túto faktúru ešte mám zaevidovať do knihe záväzkov a tiež znížiť ZD o túto čiastku? (asi nie, keďže faktúra bola vystavená až po skončení živnosti..., ale nie som si istá...) zaevidovať do knihy záväzkov, pretože časovo súvisí s obdobím podnikania. Tiež by som upravila ZD o časť, ktorá je faktúrovaná za obdobie po 15.3.2011
4.) daň z motorových vozidiel za rok 2011 - čiastku zaevidujem ešte v knihe závňzkov a tiež znížim ZD? (asi áno, lebo výšku dane z motorových vozidiel sme už vedeli aj 15.marca, takže zaevidujem do knihy záväzkov a znížim ZD...). áno
Úpravu ZD urobím cez interné doklady v rámci uzávierkových operácií k 15.03.2011 áno, robíš mimoriadnu účtovnú uzávierku a v knihe záväzkov budem mať nulový zostatok, ktorý uvediem aj vo výkaze majetku a záväzkov? nie, do výkazu o MaZ treba uviesť skutočnú výšku záväzkov, pohľadávok, zostatku na BÚ atď. nakoľko v skutočnosti nie sú ešte uhradené, aj keď o neuhradené pohľadávky, záväzky a zásoby upravuješ základ dane.

odpoveď v texte
AlkaS
30.03.13,06:36
Ahoj !
Chcem si to odsúhlasiť , či som to spravila správne. Ukončenie živnosti bolo k 3.11. , takže všetko čo som mala do 02.11. som zaúčtovala normálne, nie cez ID . Pohľadávky som si vytlačila aj všetky záväzky k dátumu 02.11.2012 , čiže ku koncu ukončenia živnosti . Mala som tam len zostatky na platby do SP, ZP, nájom,vyúčtovanie za energie z kancelárie , ale bez DPH a Orange faktúry , ktoré som uhradila 10.11.2012, čiže po ukončení. Všetky záväzky som dala cez ID uzávierkové operácie , ale nemám dávať, že tým ID tým dokladom som ich uhradila a sú vysporiadané, musia mi prejsť aj do výkazov o majetku a záväzkoch , alebo má byť 0 ten výkaz. Všetky veci sú bez DPH , jedine ten Orange je s DPH , tak tie si mám spraviť , že tam dám len základ dane , ked bola platcom DPH??? chápem to správne hej ????

Dík za pomoc )))
AlkaS
30.03.13,12:30
prosím pomôžete :(
AlkaS
30.03.13,13:17
Ahoj !
Chcem si to odsúhlasiť , či som to spravila správne. Ukončenie živnosti bolo k 3.11. , takže všetko čo som mala do 02.11. som zaúčtovala normálne, nie cez ID . Pohľadávky som si vytlačila aj všetky záväzky k dátumu 02.11.2012 , čiže ku koncu ukončenia živnosti . Mala som tam len zostatky na platby do SP, ZP, nájom,vyúčtovanie za energie z kancelárie , ale bez DPH a Orange faktúry , ktoré som uhradila 10.11.2012, čiže po ukončení. Všetky záväzky som dala cez ID uzávierkové operácie , ale nemám dávať, že tým ID tým dokladom som ich uhradila a sú vysporiadané, musia mi prejsť aj do výkazov o majetku a záväzkoch , alebo má byť 0 ten výkaz. Všetky veci sú bez DPH , jedine ten Orange je s DPH , tak tie si mám spraviť , že tam dám len základ dane , ked bola platcom DPH??? chápem to správne hej ????

Dík za pomoc )))

Prosím pomôžte mi :(
AlkaS
31.03.13,06:45
Ahoj !
Chcem si to odsúhlasiť , či som to spravila správne. Ukončenie živnosti bolo k 3.11. , takže všetko čo som mala do 02.11. som zaúčtovala normálne, nie cez ID . Pohľadávky som si vytlačila aj všetky záväzky k dátumu 02.11.2012 , čiže ku koncu ukončenia živnosti . Mala som tam len zostatky na platby do SP, ZP, nájom,vyúčtovanie za energie z kancelárie , ale bez DPH a Orange faktúry , ktoré som uhradila 10.11.2012, čiže po ukončení. Všetky záväzky som dala cez ID uzávierkové operácie , ale nemám dávať, že tým ID tým dokladom som ich uhradila a sú vysporiadané, musia mi prejsť aj do výkazov o majetku a záväzkoch , alebo má byť 0 ten výkaz. Všetky veci sú bez DPH , jedine ten Orange je s DPH , tak tie si mám spraviť , že tam dám len základ dane , ked bola platcom DPH??? chápem to správne hej ????

Dík za pomoc )))

Pomohol by mi niekto prosím