Chudíková Katarína
22.11.05,12:10
Prosím poradiť- účtujem v jednoduchom účtovníctve sprostredkovateľskú agentúru, ktorá posiela hlavne študentov cez letné prázdniny na brigády do anglicka a neviem si poradiť s problémom a to:
agentúra spolupracuje s anglickou agentúrou Concordia, ktorá si za jedného brigadníka účtuje 150 libier a z toho si necháva 100 libier pre seba a 50 libier pre farmára ako depozit, ktorý potom ten konkrétny farmár vráti brigadnikovy v plnej výške ak sa nič počas pobytu nestane, ale pre slovenskú agentúru to znamená, že študent zaplatí v hotovosti napr. 10.500,- Sk a v tom je:
- 1.000,- Sk registračný poplatok
- 150 libier - podla kurzu 8.250,- Sk-anglickej agentúre
- zvyšok je pre slovenskú agentúru za námahu a práce spojené so sprostredkovaním.-cca. 750,-Sk
Čo z toho ovplyvní obrat na DPH. Táto agentúra prekročila obrat a teraz ma obvinili, že som im nemala celých 10.500,- Sk počítať do obratu s tým, že je to v podstate záloha, ktorá by sa mala odpočítať z obratu. Majú pravdu, že som im mala tento depozit nezahrňovať do obratu na DPH?
Nevedia mi poradiť ani na príslušnom daňovom úrade. Poradí mi niekto?
Ak áno, vopred ďakujem.
Jana Acsová
22.11.05,13:37
Trošku náročnejšie, ale možno by ste sa z toho vymotali, keby ste si zadefinovali službu.
1) robíte sprostredkovanie, zrejme ako komisionár, t.j. tržba anglického partnera + Vaša provízia = Vaša tržba pre účely DPH.
2) inkasujete depozit a ten posielate anglickej firme. Viac s ním nepracujete, len ho zinkasujete. Tu vzniká problém, ak nemáte dobre službu zazmluvnenú, nakoľko to môže byť posúdené aj tak, aj tak. Dosť ťažko sa to vsúva pod "prechodnú položku". Kto vracia peniaze študentovi? Nemáte s tou výplatou nič spoločné?
Chudíková Katarína
23.11.05,09:16
No práve, s anglickou agentúrou v zmluve nie je vyčlenený depozit, angličania si účtuju vo faktúre iba jednou čiastkou za počet brigadníkov.
Vďaka za reakciu KAťA
Jana Acsová
23.11.05,10:22
No práve, s anglickou agentúrou v zmluve nie je vyčlenený depozit, angličania si účtuju vo faktúre iba jednou čiastkou za počet brigadníkov.
Ak ste sprostredkovateľom a máte zmluvne dojednanú cenu mám za to, že ste postupovali správne, keď ste zahrnuli celú časť príjmov (výnosov) do obratu.
monici
23.11.05,11:22
Mám rovnaký problém. Účtujem agentúru, ktorá sa zaoberá rovnakou činnosťou (a.i.). Všetky DU v BA dali od toho ruky preč, tak som písala na riaditeľstvo do BB. My to robíme tak, že odvádzame DPH z registračného poplatku + DPH z provízie, ktorú nám zaplatí zahraničný partner za vyslanie klienta (ten, kto vystavuje fa študentovi musí ale presne vedieť, koľko z jemu vyfakturovaneho napr. školného ide zahr.partnerovi a koľko z toho máš ty za sprostredkovanie) . + my študákom sprostredkujeme aj poistné a letenky, DPH odvádzame zo sumy za sprostredkovanie.
Jana Acsová
23.11.05,16:43
Mám rovnaký problém. Účtujem agentúru, ktorá sa zaoberá rovnakou činnosťou (a.i.). Všetky DU v BA dali od toho ruky preč, tak som písala na riaditeľstvo do BB. My to robíme tak, že odvádzame DPH z registračného poplatku + DPH z provízie, ktorú nám zaplatí zahraničný partner za vyslanie klienta (ten, kto vystavuje fa študentovi musí ale presne vedieť, koľko z jemu vyfakturovaneho napr. školného ide zahr.partnerovi a koľko z toho máš ty za sprostredkovanie) . + my študákom sprostredkujeme aj poistné a letenky, DPH odvádzame zo sumy za sprostredkovanie.Zdanenie záleží vždy na zmluve. Len na základe dohodnutých podmienok je možné zadefinovať zdanenie.
Jana Acsová
23.11.05,16:46
Správnosť zdanenia sa určí podľa toho či:
- firma jedná vo svojom mene a na vlastný účet (komisionárska zmluva)
alebo
- firma jedné v mene a na účet klienta (mandátna zmluva).
V druhom prípade môže dôjsť iba k zdaneniu provízie.
Chudíková Katarína
30.11.05,08:47
Ahojko,
môžem poprosiť o vyjadrenie z daňového riaditeľstva z BB? Pretože aj v Poprade daňovníci sa k tomu nechceli vyjadrovať a tiež nás odporúčali na daňové riaditeľstvo. Lenže u tej mojej zákazníčky je ten problém, že nemá s Concordiou žiadnu zmluvu, iba je vedená u nich ako sprostredkovateľ. A taktiež faktura od nich je vystavená jednou sumou a nie s rozpisom, takže som jej odporúčala, aby sa zaregistrovala a basta.
Ak môžeš mi preskenovať odpoveď z BB budem vďačná-Katka
ALBO
01.12.05,17:18
No možno to závisí aj od spôsobu zaúčtovania.Ak sa to celé zaúčtuje na výnosy potom sa to do obratu asi zahrnie. Ak by to mali byť te prechodné položky(§22), malo by sa to účtovať inak.
monici
08.12.05,14:44
Katka, žiaľ, nemôžem ti to poslať. Ja pracujem doma-som externá účtovníčka rôznym klientom a doklady typu "vyjadrenie" sú vo firmách...mrzí ma to. Ak však máš niečo konkrétne, daj vedieť :-)
nika.sum
08.12.05,15:09
Nemam sprostr. agenturu, ale pripomina mi to prijmy ako v zberniach Tiposu. Vasa firma ich vyzbiera a nechava si len urcitu proviziu a ostatne odvadza inej firme. V JU robim trzby za Tipos tak ze celu trzbu na tyzden dam do prijmov, ale po vyuctovani(zisteni sumy kt. musim odviest Tiposu) dam sumu kt. odvadzam minusovou polozkou do prijmov. Radila som sa s viacerymi a inak som to v JU nevedela spravit, tak dufam, ze to je spravne. Takto mi to neovplyvnuje obrat (ved ide o peniaze kt. mi nepatria). Mozno by sa to dalo urobit aj vo vasom pripade...
Jana Acsová
08.12.05,15:53
No práve, s anglickou agentúrou v zmluve nie je vyčlenený depozit, angličania si účtuju vo faktúre iba jednou čiastkou za počet brigadníkov.
Vďaka za reakciu KAťAProsím pozrite si ešte raz príspevok 2 a vychádzajte zo zmluvy. Problém správneho zdanenia nespočíva v zaúčtovaní tohto prípadu, ale v zmluvne dohodnutých podmienkach. Overte si predmet zmluvy, t.j. čo a ako máte zabezpečiť. Len podľa toho možno stanoviť vaše postavenie ako zmluvného partnera, t.j. či pracujete na báze "mandatára" alebo "komisionára". Toto postavenie sa stanoví vo vzťahu k správnemu určeniu dane aj v prípade, že zmluva je pomenovaná odlišne.
Drahomir
11.12.05,22:16
Zdravim,

len tak mimochodom, ak si britska agentura berie poplatok, tak to robi nelegalne!Pozor na to. Ziadna britska agentura si podla zakona nemoze vyberat jednorazovy poplatok. Agentura ma peniaze zo zmluvy medzi napr. fabrikou a agenturou (beru napr. 8libier, pracovnikovi daju 6).