Správa nehnuteľností
03.11.10,13:38
Chcela by som sa poradiť ohľadne úhrady z fondu opráv. Viem, že z fondu opráv sa hradia opravy a údržba spoločných častí domu, spoločných zariadení a príslušenstvo bytového domu. Majiteľ nebytového priestoru však požaduje od spoločenstva preplatenie opravy rozbitého výkladu na svojom nebytovom priestore. Je výklad na nebytovom priestore spoločnou časťou domu, alebo vlastníctvom majiteľa nebytového priestoru? Podľa mňa sa jedná o osobné vlastníctvo... Ďakujem.
Chobot
03.11.10,14:19
Chcela by som sa poradiť ohľadne úhrady z fondu opráv. Viem, že z fondu opráv sa hradia opravy a údržba spoločných častí domu, spoločných zariadení a príslušenstvo bytového domu. Majiteľ nebytového priestoru však požaduje od spoločenstva preplatenie opravy rozbitého výkladu na svojom nebytovom priestore. Je výklad na nebytovom priestore spoločnou časťou domu, alebo vlastníctvom majiteľa nebytového priestoru? Podľa mňa sa jedná o osobné vlastníctvo... Ďakujem.

Skús sa toho majiteľa spýtať, že ak sa mu rozbije okno v obývačke, či si to tiež dá preplatiť z fondu?

Ak je to nebytový priestor, ktorý má majiteľa, tak takéto náklady si hradí majiteľ. Keby to boli vchodové dvere, ktoré patria všetkým vlastníkom bytov, tak to sa hradí z FO. Ale výklad patrí k nebytovému priestoru, nie je to spoločná časť či spoločné zariadenie.
verkaz
03.11.10,15:07
V žiadnom prípade sa toto nemá platiť z prostriedkov FO. Zrejme ide o vlastníka nebytového priestoru, ktorý je tak ako ti radí Chobot, ako byt a všetky opravy v byte si hradí sám. Ak má tento priestor v prenájme od spoločenstva, tak tak isto si to hradí sám a určite je to odobrené aj v zmluve o nájme.
Jozef I
03.11.10,18:09
Ak má výklad tak predpokladám je tam nejaká obchodná prevádzka a tá by mohla a mala byť aj poistená a výklad by mu mohla preplatiť poisťovňa.
jurga
09.11.10,21:04
Vidím,že skóre je jednoznačné.Vzhľadom na to,že tiež vlastním jeden z nebytových priestorov,nad ktorými sú byty,chcem sa opýtať,či považujete za spravodlivé toto:
Vlastník nebyt.priestoru prispieva do FO podľa m2,to je 4x viac,ako vlastník bytu.Káblovka v dome sa platila z FO,výmena vchodových dverí,ktorých som sa nikdy nedotkol,lebo mám svoj vchod tiež.Maľovanie chodieb a schodísk,ktoré som nikdy ani nevidel a nestúpil na ne FO.Rekonštrukcia výťahov,ktoré som nikdy ani nevidel FO.
Nespomeniem si na ostatné,ale fakt je ten,že ročne do tohto fondu zaplatím 1000€ a nič nedostanem.
Mimochodom na projekte našej budovy nie sú výklady.Je to presklený skelet budovy.
sito
09.11.10,21:33
Vidím,že skóre je jednoznačné.Vzhľadom na to,že tiež vlastním jeden z nebytových priestorov,nad ktorými sú byty,chcem sa opýtať,či považujete za spravodlivé toto:
Vlastník nebyt.priestoru prispieva do FO podľa m2,to je 4x viac,ako vlastník bytu.Káblovka v dome sa platila z FO,výmena vchodových dverí,ktorých som sa nikdy nedotkol,lebo mám svoj vchod tiež.Maľovanie chodieb a schodísk,ktoré som nikdy ani nevidel a nestúpil na ne FO.Rekonštrukcia výťahov,ktoré som nikdy ani nevidel FO.
Nespomeniem si na ostatné,ale fakt je ten,že ročne do tohto fondu zaplatím 1000€ a nič nedostanem.
Mimochodom na projekte našej budovy nie sú výklady.Je to presklený skelet budovy.

Hm, hm? Meter štvorcový je všade v dome rovnaký, nie len v dome. Ale v dome ja zaň aj rovnaká úhrada do FOaÚ.

Príklad: Byt má 60 m2, krát 4 je 240 m2. Ty používaš v dome 240 na podnikanie, to nevidíš. Takže byty sú neziskové, tvoj priestor máš pre svoj zisk. Ak je pre teba tých 1 000 euro strata, čo tam ešte robíš, nič od teba nedostanú. Načo by si im platil.

A čo klimatizácia v byte, okná za sto tisíce, stavebné sporenie si už dal na poriadok? Hm.
jurga
10.11.10,10:42
Tak to je odpoveď!Načo počítaš metre.Ja viem,že mám 4x viac metrov,ako je byt.A preto platím 4x viac.Ja som ten priestor kúpil za trhovú cenu,obyvatelia majú byty takmer zadarmo.Poukázal som len na to,že z toho fondu som ja a ostatní obchodníci nečerpali vôbec nič,všetko sa míňa v prospech bytov.Pýtaš sa ma,či som dal stavebné sporenie na poriadok?Zrejme tu je niekto na práškoch.
ivka70
10.11.10,10:51
Tak to je odpoveď!Načo počítaš metre.Ja viem,že mám 4x viac metrov,ako je byt.A preto platím 4x viac.Ja som ten priestor kúpil za trhovú cenu,obyvatelia majú byty takmer zadarmo.Poukázal som len na to,že z toho fondu som ja a ostatní obchodníci nečerpali vôbec nič,všetko sa míňa v prospech bytov.Pýtaš sa ma,či som dal stavebné sporenie na poriadok?Zrejme tu je niekto na práškoch.

Ked si postavis vlastnu budovu, budes hradit iba svoj naklady.
Pokial si v spolocnej budove, musis sa podielat na nakladoch tej budovy podla definovanych pravidiel.
Bez ohladu na obstaravaciu cenu a to, ci opravu vyuzijes konkretne ty alebo nie.
Rovnako ako ty by mohol argumentovat clovek byvajuci na prizemi, ze vytah v zivote nepouzil a to, ci zateka zo strechy mu je tiez ukradnute - rovnako sa to plati aj z jeho prispevkov do FO.
sito
10.11.10,10:56
Tak to je odpoveď!Načo počítaš metre.Ja viem,že mám 4x viac metrov,ako je byt.A preto platím 4x viac.Ja som ten priestor kúpil za trhovú cenu,obyvatelia majú byty takmer zadarmo.Poukázal som len na to,že z toho fondu som ja a ostatní obchodníci nečerpali vôbec nič,všetko sa míňa v prospech bytov.Pýtaš sa ma,či som dal stavebné sporenie na poriadok?Zrejme tu je niekto na práškoch.

FOaÚ slúži na opravu a údržbu domu. Nie bytov a nebytových priestorov. Tvoj nebytový priestor nie je v tom dome?

Prášky, prachy?
jurga
10.11.10,11:02
Ivka to ja všetko viem a aj platím.Otázku som dal,či to považujete za spravodlivé.Šesť obchodníkov na prízemí budovy prispieva do FO sumou rovnajúcou sa platbe 22 bytov nad nimi.
Mária27
10.11.10,11:12
Ivka to ja všetko viem a aj platím.Otázku som dal,či to považujete za spravodlivé.Šesť obchodníkov na prízemí budovy prispieva do FO sumou rovnajúcou sa platbe 22 bytov nad nimi.
Je pravodlivé, keď ja, čo sa chodím domov len vyspať, platím z m2 toľko ako obchodník za obchod, kde sa mu denne vymenia desiatky či stovky ľudí? Kam mu vozia tovar nákladnými autami? Kto viac otriasa domom?
Stopercentná spravodlivosť na všetkých úsekoch sa dosiahnuť nedá.
Matias.S
10.11.10,11:24
Ivka to ja všetko viem a aj platím.Otázku som dal,či to považujete za spravodlivé.Šesť obchodníkov na prízemí budovy prispieva do FO sumou rovnajúcou sa platbe 22 bytov nad nimi.

Predpokladám, že je to polyfunkčný dom novšej výstavby. Tieto problémy sú síce novšie avšak zákon platí rovnako a ak ste majiteľmi nebytových priestorov v obytnom dome, bohužiaľ je to tak, že či sa vám to páči alebo nie platíte rovnakú čiastku na FO pre správu domu. Otázne je to či môžte chodiť na schôdze vlastníkov, kedže ak som to dobre pochopil ste vlastníkmi nebytových priestorov a aj spoločných priestorov. Treba si tam dať požiadavky a dohodnúť sa. ;)
jurga
10.11.10,11:33
Matias ďakujem za slušnú odpoveď.Skúsili sme.S úsmevom povedali,že môžeme hlasovať o zmene.Nakoľko však každý ma jeden hlas a tu už nezáleží na metroch,vysledok je jasný 6:22.
Matias.S
10.11.10,11:37
Matias ďakujem za slušnú odpoveď.Skúsili sme.S úsmevom povedali,že môžeme hlasovať o zmene.Nakoľko však každý ma jeden hlas a tu už nezáleží na metroch,vysledok je jasný 6:22.

Tak je aj ďalšia možnosť ale je to nepríjemnejšie riešenie dá sa dať požiadavka na súd aby rozhodol. ;)
jurga
10.11.10,12:33
V tomto som skeptický.Zákon je na ich strane.A súdy u nás rozhodujú podľa zákona.Spravodlivosť je niečo iné.
Chobot
10.11.10,13:58
Tak to je odpoveď!Načo počítaš metre.Ja viem,že mám 4x viac metrov,ako je byt.A preto platím 4x viac.Ja som ten priestor kúpil za trhovú cenu,obyvatelia majú byty takmer zadarmo.Poukázal som len na to,že z toho fondu som ja a ostatní obchodníci nečerpali vôbec nič,všetko sa míňa v prospech bytov.Pýtaš sa ma,či som dal stavebné sporenie na poriadok?Zrejme tu je niekto na práškoch.


Predpokladám, že je to polyfunkčný dom novšej výstavby. Tieto problémy sú síce novšie avšak zákon platí rovnako a ak ste majiteľmi nebytových priestorov v obytnom dome, bohužiaľ je to tak, že či sa vám to páči alebo nie platíte rovnakú čiastku na FO pre správu domu. Otázne je to či môžte chodiť na schôdze vlastníkov, kedže ak som to dobre pochopil ste vlastníkmi nebytových priestorov a aj spoločných priestorov. Treba si tam dať požiadavky a dohodnúť sa. ;)

Jurga, presne viem, čo máš na mysli. V našej bytovke sú tiež nebytové priestory, ktoré majú vchod z boku budovy. Tieto priestory sa ale rozkladajú na polovici budovy na 2 podlažiach, teda pri 10 poschodovej budove je to 1/10 plochy. Pritom ide o 2 majiteľov, ktorí stoja proti 90 majiteľom bytov.

Nebytové priestory nevyužívajú ani schodisko, ani vchodovú bránu ani výťahy. Majú vlastné vchody do prevádzky (jedno je reštaurácia a na druhom podlaží sú kancelárie). Tiež sa mi zdá nefér, aby platili rovnakú sumu do fondu, ako platia vlastníci domu. Ale holt, podlahová plocha nepustí. Doteraz bolo možné aspoň na schôdzi dohodnúť napr. že bytové plochy budú platiť inú sadzbu na m2 než nebytové. Tak to máme tam, kde mám garáž - byty platia vyššiu sadzbu do FO a garáže nižšiu. Vlastník toho nebyt. priestoru to na poslednej schôdzi aj navrhol, aby nebyťáky platili inú sadzbu, ale proti drvivej väčšine bytových vlastníkov mu to samozrejme neprešlo. Teraz, po novele, je to možné len podľa spoluvlastníckeho podielu.

Na druhej strane, si stále vlastníkom pomerne veľkej podlahovej plochy v dome, teda si väčším spoluvlastníkom, než ktorýkoľvek vlastník bytu. Pri súčasných podmienkach je to tak a nezmeníš to.
verkaz
10.11.10,14:38
Vidím,že skóre je jednoznačné.Vzhľadom na to,že tiež vlastním jeden z nebytových priestorov,nad ktorými sú byty,chcem sa opýtať,či považujete za spravodlivé toto:
Vlastník nebyt.priestoru prispieva do FO podľa m2,to je 4x viac,ako vlastník bytu.Káblovka v dome sa platila z FO,výmena vchodových dverí,ktorých som sa nikdy nedotkol,lebo mám svoj vchod tiež.Maľovanie chodieb a schodísk,ktoré som nikdy ani nevidel a nestúpil na ne FO.Rekonštrukcia výťahov,ktoré som nikdy ani nevidel FO.
Nespomeniem si na ostatné,ale fakt je ten,že ročne do tohto fondu zaplatím 1000€ a nič nedostanem.
Mimochodom na projekte našej budovy nie sú výklady.Je to presklený skelet budovy.
Pokiaľ je v projekte domu presklenený skelet, mal by tento byť spoločným. Hovoríš, že sa opravujú dvere, spoločná anténa s iné, ktoré Ty nevyužívaš. Ale zo všetkých spoločných priestorov a zariadení máš aj Ty svoj podiel. Je smutné, že sa neviete na zhromaždení dohodnúť, ale to je vo väčšine takýchto domov. Obrátiť sa na súd za prehlasovanie ? Začnú ďalšie spory.
Na prerobenie skeletu na výklady Ti spoločesntvo dalo súhlas ?
sito
10.11.10,21:43
Ivka to ja všetko viem a aj platím.Otázku som dal,či to považujete za spravodlivé.Šesť obchodníkov na prízemí budovy prispieva do FO sumou rovnajúcou sa platbe 22 bytov nad nimi.

No vidíš. Osobne s tým nesúhlasím, dom je vlastníctvom všetkých vlastníkov v dome. Ak majú byty rozdielnu plochu, presnejšia je jednotka m2 ako bytová jednotka. Ak je v dome nebytový priestor, ktorý je na liste vlastníctva, tiež má m2. Ten meter má inú hodnotu? Prečo by sa za ten meter malo prispievať menej do FOaÚ, nemá 10 000 cm2.

Ale v niektorých domoch, kde boli viac izbové byty, mali väčšiu výmeru a sú vo väčšine, prehlasujú tých, ktorí sú v dome v menšine a dohodnú platbu, príspevok nie podľa m2, ale za bytovú jednotku. Je to logické podľa toho, koho je v dome viac.

Osobne s tým súhlasím, že je to v zákone presne určené, že podľa majetkového podielu sa prispieva do FOaÚ, aj keď je to vec vlastníkov, nie parlamentu.

Z tvojich tém a príspevkov? Vlastne sa len vychvaľuješ, čo máš, tak prečo nariekaš? Krízu máš? Nikomu nič nedáš? Tiež človek.
sito
10.11.10,21:55
Predpokladám, že je to polyfunkčný dom novšej výstavby. Tieto problémy sú síce novšie avšak zákon platí rovnako a ak ste majiteľmi nebytových priestorov v obytnom dome, bohužiaľ je to tak, že či sa vám to páči alebo nie platíte rovnakú čiastku na FO pre správu domu. Otázne je to či môžte chodiť na schôdze vlastníkov, kedže ak som to dobre pochopil ste vlastníkmi nebytových priestorov a aj spoločných priestorov. Treba si tam dať požiadavky a dohodnúť sa. ;)

Matias, on je vlastníkom nebytového priestoru v dome, ktorý je jeho vlastníctvom. Ako vlastník má právo a musí byť v prípade konania schôdze dodržaný zákon 182/1993, § 14. On musí byť pozvaný na schôdzu a aj ďalších päť vlastníkov obchodíkov. V prípade, že nie a napadnú na súde neplatnosť schôdze, sú víťazi.

Ale podstatné je to posledné, čo si napísal " dohodnúť sa". Niekedy aj mimo zákon. Keď sa nikto nesťažuje, sudca je bez práce. Ale je. A je dobré platený, keby niečo, tak je pripravený rozhodnúť.
JaDo
10.11.10,22:37
Podľa mňa je najdôležitejšie definovať čo je a čo nie je spoločný priestor. Spoločné priestory sa udržiavajú z FPÚaO. Väčšinou sú poistené, často aj proti vandalizmu....
sito
10.11.10,23:14
Podľa mňa je najdôležitejšie definovať čo je a čo nie je spoločný priestor. Spoločné priestory sa udržiavajú z FPÚaO. Väčšinou sú poistené, často aj proti vandalizmu....

Bytový dom má dve základne veci, byty a nebytové priestory, ak v dome sú nebytové priestory. Potom sú spoločné časti domu. Spoločné priestory v dome na ktorých majú podiel vlastníci bytov a vlastníci nebytových priestorov, ale sa musia dohodnúť na ich spoločnom využívaní. A spoločné zariadenia.

Spoločný byt majú manželia. Spoločný nebytový priestor majú... Kto?
Matias.S
11.11.10,06:11
Matias, on je vlastníkom nebytového priestoru v dome, ktorý je jeho vlastníctvom. Ako vlastník má právo a musí byť v prípade konania schôdze dodržaný zákon 182/1993, § 14. On musí byť pozvaný na schôdzu a aj ďalších päť vlastníkov obchodíkov. V prípade, že nie a napadnú na súde neplatnosť schôdze, sú víťazi.

Ale podstatné je to posledné, čo si napísal " dohodnúť sa". Niekedy aj mimo zákon. Keď sa nikto nesťažuje, sudca je bez práce. Ale je. A je dobré platený, keby niečo, tak je pripravený rozhodnúť.

Viem, že sú povinný ho pozvať na schôdzu len či to tak aj je a ak majú pochybnosti o spravodlivom rozhodnutí mali by sa snažiť o vzájomnú dohodu .... ako však písal, tak ich prehlasovali jednoznačne, takže sú si vedomí toho, že majú navrch a tým to aj využívajú vo svoj prospech ... čo podľa mňa zaváňa vidieraním.
sito
11.11.10,06:25
Viem, že sú povinný ho pozvať na schôdzu len či to tak aj je a ak majú pochybnosti o spravodlivom rozhodnutí mali by sa snažiť o vzájomnú dohodu .... ako však písal, tak ich prehlasovali jednoznačne, takže sú si vedomí toho, že majú navrch a tým to aj využívajú vo svoj prospech ... čo podľa mňa zaváňa vidieraním.

Dom je celok a vlastníci domu, alebo jednotlivých časti domu rozhodujú tiež ako celok. A je to zo zákona, takže potom sú niektorí vrchní vydierači

Však to máš v dome, doma.
Matias.S
11.11.10,06:36
Dom je celok a vlastníci domu, alebo jednotlivých časti domu rozhodujú tiež ako celok. A je to zo zákona, takže potom sú niektorí vrchní vydierači

Však to máš v dome, doma.

Ano je to tak ak si su vedomí toho, že ich prehlasujú vo všetkom, tak to môžu zneužívať a v tomto prípade to tak asi aj robia. Musi sa vprvomrade dohodnúť a ak to nieje možné nič iné ako súd :(
vila
11.11.10,15:49
Do FGO prispievajú nebytové priestory len na opravu a údržbu spoločných častí domu (strecha, obvodové steny) a na obnovu a rekonštrukciu domju vrátane balkónov a lodžií.
Ostatné opravy v spoločných priestoroch - chodbách, vchodov bytov - si hradia vlastníci bytov.
My to máme vyriešené tak, že všetci prispievame rovnaký podiel, avšak na konci roka rozpočítame náklady na maľovanie chodieb ap. medzi vlastníkov príslušného vchodu (podľa m2 bytu). Bez problémov.
jnamor
11.11.10,19:00
Ale no, ak by ten byt, či byty mali rovnakú plochu, tiež by sa nad tým nikto nevzrušoval, pretože to okno by si musel zaplatiť zo svojho.
sito
11.11.10,21:40
Do FGO prispievajú nebytové priestory len na opravu a údržbu spoločných častí domu (strecha, obvodové steny) a na obnovu a rekonštrukciu domju vrátane balkónov a lodžií.
Ostatné opravy v spoločných priestoroch - chodbách, vchodov bytov - si hradia vlastníci bytov.
My to máme vyriešené tak, že všetci prispievame rovnaký podiel, avšak na konci roka rozpočítame náklady na maľovanie chodieb ap. medzi vlastníkov príslušného vchodu (podľa m2 bytu). Bez problémov.

Od 1.4.2011 to nebudete môcť tak praktizovať, bude to v rozpore so zákonom. Ale teoreticky, aj prakticky je v tom možné pokračovať, ak sa v dome niekto obráti na súd, bude mať dom problémy.