ivana184
03.11.10,14:51
Dobrý deň, pokiaľ sme si vo firme zariaďovali kuchyňu aj s vybavením( mikrovlnka, digestor, varná doska, umývačka riadu) pre účely zamestnancov môžem to zahrnúť do daňových nákladov a odrátať DPH? Podľa mňa to nesúvisí s podnikateľskou činnosťou a preto by som to dala na nedaňové náklady bez odpočtu DPH.

Uvažujem správne?
lenka_bodorova
03.11.10,14:23
Podľa mňa to je daňový náklad a je možné si odpočítať DPH, je to pre zamestnancov, v priestoroch firmy kde sa stravujú. Napr. hygienické potreby pre zamestnancov je tiež daňový náklad a možno si tam odpočítať DPH. Skús pozrieť aj iné diskusie, alebo počkať na ďalšie rady.
ivana184
04.11.10,09:04
nikto viac?
veronikasad
04.11.10,09:23
Má firma zamestnancov ? Sídlo firmy je zhodné s trvalým pobytom SZČO alebo konatela, či spoločníka ?
ivana184
04.11.10,10:36
Firma má na centrále 10 zamestnancov. Sídlo firmy je trojposchodové, na prvom poschodí je firma, na ktorom sa nachádza aj tá kuchyňa.
Ostatné poschodia sú bytové jednotky, v 1 byte býva spoločník, ale kuchyne sú zvlášť samostatne.
ivana184
10.11.10,10:49
čo na to ostatní?
Stefan2005
10.11.10,13:25
čo na to ostatní?

.... len to, že si už 21.9.2008 založila tému http://www.porada.sk/t90668-kavovar-a-dph.html - viacej k tomu neviem čo dodať...

PS : predsa snáď len k Richardovej filozofii, ktorú pretláča - čo otázka to téma - vypadá to tak, že tu budeme mať na jednu otázku x-tém :o.
ewita888
10.11.10,13:32
no a akú formu stravovania majú zabezpečenú zamestnanci?
ivana184
10.11.10,17:29
.... len to, že si už 21.9.2008 založila tému http://www.porada.sk/t90668-kavovar-a-dph.html - viacej k tomu neviem čo dodať...

PS : predsa snáď len k Richardovej filozofii, ktorú pretláča - čo otázka to téma - vypadá to tak, že tu budeme mať na jednu otázku x-tém :o.

Prepáč Štefan, ale v súčasnosti som nepozerala tému Kávovar a dph, ktorú uvádzaš a nevedela som ani, že sa v nej rozoberajú podobné otázky, nakoľko som ju založila pred 2 rokmi.
ivana184
10.11.10,17:30
no a akú formu stravovania majú zabezpečenú zamestnanci?
dostávajú stravné lístky
ewita888
11.11.10,05:45
keďže im dávate stravné lístky, ste si už svoju povinnosť týkajúcu sa stravy splnili.. asi ťažko vám prejde na DÚ zahrnutie takto vybavenej kuchyne do nákladov a odpočítanie DPH z nej..
Lenka1979
11.11.10,07:24
Ja len k tejto téme asi toľko.... tiež máme vo firme vlastnú kuchyňu vybavenú kuch. linkou, mikrovlnkou, sporákom, rýchl.kanvicou, a je využitá každučký deň zamestnancami. Obedujú v nej a každý deň si v mikrovlnke zohrievajú jedlo. Kuch.linku máme riadne zahrnutú v majetku firmy a odpisujeme ju. A je to obhájiteľné a zdôvodniteľné. Aj takto sa zamestnávateľ stará o soc. politiku svojich zamestnancov.... prečo by mali sedieť niekde vonku na drevených laviciach alebo pod prístreškom s chlebom v ruke "na stojáka", keď môžu sedieť v útulnej kuchyni, ktorú im dal k dispozícii zamestnávateľ...:rolleyes:
ewita888
11.11.10,07:53
Ja len k tejto téme asi toľko.... tiež máme vo firme vlastnú kuchyňu vybavenú kuch. linkou, mikrovlnkou, sporákom, rýchl.kanvicou, a je využitá každučký deň zamestnancami. Obedujú v nej a každý deň si v mikrovlnke zohrievajú jedlo. Kuch.linku máme riadne zahrnutú v majetku firmy a odpisujeme ju. A je to obhájiteľné a zdôvodniteľné. Aj takto sa zamestnávateľ stará o soc. politiku svojich zamestnancov.... prečo by mali sedieť niekde vonku na drevených laviciach alebo pod prístreškom s chlebom v ruke "na stojáka", keď môžu sedieť v útulnej kuchyni, ktorú im dal k dispozícii zamestnávateľ...:rolleyes:
samozrejme máš pravdu, ale na čo je tam digestor, umývačka riadu..pre 10 zamestnancov.. nehovorím o priestoroch, mikrovlnke, kávovare, to je normálne.. ale šikovný si obháji..
Lenka1979
11.11.10,08:06
samozrejme máš pravdu, ale na čo je tam digestor, umývačka riadu..pre 10 zamestnancov.. nehovorím o priestoroch, mikrovlnke, kávovare, to je normálne.. ale šikovný si obháji..

Ak si to vedia obhájiť, nech to skúsia... :rolleyes: U nás si každý za sebou taniere umýva v dreze pod tečúcou vodou, na umývačku nie sú euráče:D... no je to istý druh nadštandardu,ktorý vo firme až tak bežný nie je, takže by som dva krát odporúčila konateľovi pouvažovať, či to do účtovníctva dá alebo nie.. na čo si "vyrábať" problém naviac...
Zita5
11.11.10,08:20
samozrejme máš pravdu, ale na čo je tam digestor, umývačka riadu..pre 10 zamestnancov.. nehovorím o priestoroch, mikrovlnke, kávovare, to je normálne.. ale šikovný si obháji..

Ak si to firma zdôvodní ja v tom nevidím žiaden problém. Aj digestor je potrebný.
Tu nejde o šikovnosť , ale to vyplýva priamo zo zákona Ochrana a bezpečnosť zdravia pri práci a súvisiacich predpisov .

Ja kuchynku beriem ako skvalitňovanie pracovného prostredia, ktorú firma vytvorila pre svojich zamestnancov. Považujem ju za miestnosť aj na oddych zamestnancov a v takejto miestnosti majú všetky zariadenia , ktoré zadávateľka vymenovala svoje opodstatnenie .

Tieto miestnosti na oddych majú byť podľa zákona zariadené stolmi, stoličkami a sedacím nábytkom prípadne a vešiakmi , umývadlom, kuchynským drezom , teplá studená voda, varič na ohrievanie jedál, mikrovlnná rúra, chladnička môže byť aj umývačka riadu , kávovar a podobne.

Samozrejme , musí byť preukázateľné, že to všetko súvisí s podnikateľskou činnosťou a vytvorením pracovných podmienok pre zamestnancov .

Dnes pracovné podmienky pre zamestnancov majú veľkú váhu .
Zita5
11.11.10,08:22
keďže im dávate stravné lístky, ste si už svoju povinnosť týkajúcu sa stravy splnili.. asi ťažko vám prejde na DÚ zahrnutie takto vybavenej kuchyne do nákladov a odpočítanie DPH z nej..

Stravný lístok je na obed, ale zamestnanci majú právo aj na desiatu a to už zamestnávateľ nemôže prikázať alebo zakázať , si aj niečo prihriať , či uvariť čaj, resp. kávu.To sa v kancelárii robiť nemá , práve preto sú zriadené tieto kuchynky , či iné miestnosti na tento účel.
heja3
11.11.10,08:42
Na západe v niektorých podnikoch majú oddychové zóny, kde sa dá pospať 20 minút - lebo je zistené vedcami, že takýto oddych nabudí výkonnosť, a je veľmi osožný, na juhu to je zase siesta. Takže aj keby sa zariadil takýto priestor, tak si to môžete obhájiť. ;)
ivana184
11.11.10,12:03
Ďakujem za rady, presne ako píšete, mikrovlnka a umývačka riadu sa vo firme skoro nezastaví.......Umývačku využívame aj v prípade pracovných návštev s dodávateľmi, odberateľmi, ktorým ponúkame kávu, čaj, vodu...
Zita5
11.11.10,13:20
Ďakujem za rady, presne ako píšete, mikrovlnka a umývačka riadu sa vo firme skoro nezastaví.......Umývačku využívame aj v prípade pracovných návštev s dodávateľmi, odberateľmi, ktorým ponúkame kávu, čaj, vodu...

Priznám sa, že som bola zaskočená Vašim vyjadrením, že podľa Vás to nesúvisí s podnikateľskou činnosťou a tieto výdavky ste priradila v zadaní témy ako nedaňové.
Nedivila by som sa , keby táto kuchynka bola využívaná len súkromne a patrila by k bývaniu .
Ale pokiaľ súvisí s podnikateľskou činnosťou a je vytvorená v sídle firmy pre 10 zamestnancov , tak viete to zdôvodniť .
Však , kto to už len vie lepšie posúdiť, ako Vy.:)