sway
22.11.05,12:14
Prosím nemáte náhodou skúsenosť:

Firma A previedla lízing k 31.10.2005 na firmu B, tá začína 1 splátkou 5.11.2005.
Firma B už potrebovala auto používať aj vykazuje príjmy v 10/2005 - použila auto na dosiahnutie týchto príjmov. Má doklady PHM - už v 10/2005 a chce ich dávať do nákladov a odpočítať si DPH na vstupe.

Ja som toho názoru, že jej to nemôžem dať do nákladov, nakoľko mala auto až 31.10.2005 zmluvou postúpený lízing.

Ale do firmy A jej to už tiež nemôžem dať, lebo v tej ukončila činnosť v pololovici mesiaca a všetko predala firme B.

AKO BY STE TOTO RIEŠILI? - pripadá mi nefér prísť o náklady na PHM, nakoľko sú opodstatnené - kam ich dať?

dííík za každú radu :p
sway
22.11.05,13:54
nik mi neporadí....?
Jana Acsová
22.11.05,14:13
Ako je riešené prevzatie motorového vozidla medzi starým a novým nájomcom? Ak nie je riešené v zmluve o postúpení leasingu, doporučujem ho spracovať s reálnym dátumom prevzatia motorového vozidla. Od tohto dátumu by podľa môjho názoru bolo možné vozidlo používať a účtovať o nákladoch. Otázka prípadného vysporiadania medzi nájomcami týmto nie je dotknutá a mohla by zohľadňovať aj túto skutočnosť.
V praxi sa málokedy stáva, že vozidlo sa prevezme dňom postúpenia leasingu. Ale dátum postúpenia je podstatný napr. vzhľadom k uplatňovanej DPH, pre vyúčtovanie medzi nájomcami a v otázke "daňového" účtovania leasingu.
Jana Acsová
22.11.05,14:25
Môžu tu však vyvstať súvisiace problémy napríklad:
- vznik daňovej povinnosti na daň z motorových vozidiel,
- povinnosť zaradiť vozidlo do používania momentom prevzatia vozidla od prvého nájomcu,
- či nájomná zmluva povoľuje použitie vozidla inou osobou okrem nájomcu a pod.
sway
22.11.05,14:50
Ako je riešené prevzatie motorového vozidla medzi starým a novým nájomcom? Ak nie je riešené v zmluve o postúpení leasingu, doporučujem ho spracovať s reálnym dátumom prevzatia motorového vozidla. Od tohto dátumu by podľa môjho názoru bolo možné vozidlo používať a účtovať o nákladoch. Otázka prípadného vysporiadania medzi nájomcami týmto nie je dotknutá a mohla by zohľadňovať aj túto skutočnosť.
V praxi sa málokedy stáva, že vozidlo sa prevezme dňom postúpenia leasingu. Ale dátum postúpenia je podstatný napr. vzhľadom k uplatňovanej DPH, pre vyúčtovanie medzi nájomcami a v otázke "daňového" účtovania leasingu.

Ďakujem,
jedná sa o klasické postúpenie lízingu - máme zmluvu k 31.10.2005, tam to je zamotané nakoľko sa jedná o jedinú osobu, ktorá z FO predáva celú činnosť s.r.o.- čke, pričom činnosť vôbec neprerušila (predaj výrobkov prostredníctvom distribútorov a predvádzačiek), len od 15.10. sú už faktúry došlé aj výnosy na s.r.o., teda by som jej uznala i náklady..., ALE ak má zmluvu na postúpenie lízingu až od 31.10.2005 myslím, že jej ich nemôžem uznať do s.r.o., nakoľko oficiálne je do firmy presunuté až 31.10.2005. - toto ma trápi, že by jej tie náklady jednoducho neuznali a taktiež odpočet DPH z PHM.
Majiteľka pracovala naďalej a auto používala....
Tak v najhoršom ich dáme ako pripočítateľnú položku..., čo už...
andrej_rv
22.11.05,15:23
A keby majiteľka na to krátke preklenovacie obdobie uzavrela s s.r.o. zmluvu o výpožičke vozidla (§ 659 až 662 Občianskeho zákonníka) ? Len s tým, že vypožičiavateľ hradí všetky náklady spojené s prevádzkou vozidla. Prípadne i zmluvu o prenájme, ale výpožička je bezodplatná, tam by podľa mňa nebol problém s cenou prenájmu, prípadným príjmom ani obmedzením zo strany lízingovej spoločnosti.
sway
22.11.05,15:26
Ďakujem za rady, nejako to dotiahnem....
Jana Acsová
22.11.05,15:27
A keby majiteľka na to krátke preklenovacie obdobie uzavrela s s.r.o. zmluvu o výpožičke vozidla (§ 659 až 662 Občianskeho zákonníka) ? Len s tým, že vypožičiavateľ hradí všetky náklady spojené s prevádzkou vozidla. Prípadne i zmluvu o prenájme, ale výpožička je bezodplatná, tam by podľa mňa nebol problém s cenou prenájmu, prípadným príjmom ani obmedzením zo strany lízingovej spoločnosti.


- či nájomná zmluva povoľuje použitie vozidla inou osobou okrem nájomcu a pod.
Za splnenia tejto podmienky, t.j. prípadného povolenia použitia - nájmu inou osobou okrem prvého nájomcu by bola výpožička, alebo operatívny prenájom možný. Preto som to uvádzala ako jednu z podmienok ... A ešte by som to nepodmieňovala úhradou všetkých nákladov spojených s prevádzkou vozidla, ale úhradou "bežných výdavkov spojených s prevádzkou". Pojem všetkých sa mi na to krátke obdobie nevidí ... a nie je to podľa môjho názoru ani potrebné.
sway
22.11.05,16:07
vďaka !! :p