dadkapo
03.11.10,15:39
Zdravím všetkých.
Neviete mi povedať, ak máme v stanovách zakotvené:
Predsedníctvo združenia je štatutárnym orgánom organizácie, na jeho čele stojí
predseda organizácie. Predsedníctvo má za úlohu zastupovanie na najvyššej úrovni.
Pozostáva z jedného predsedu a jedného podpredsedu. Členovia predsedníctva sú volení Výborom.
Kto je teda za združenie zodpovedný? Je to predseda aj podpredseda či len predseda? Keďže je tam napísané že na čele predsedníctva - teda predsedu a podpredsedu stojí predseda. Ďakujem
dadkapo
08.11.10,11:22
Neviete nikto poradiť?
ego.mc
09.11.10,15:36
Vzhľadom na to, že štatutárnym orgánom je predsedníctvo, myslím si, že zodpovedajú obaja.
dadkapo
10.11.10,08:55
A neviete mi povedať aké je ručenie v OZ?
Nikde som sa k tomu žiaľ nedopátrala...
dadkapo
10.11.10,09:04
Inak toto je celé znenie stanov ohľadom predsedníctva:

Predsedníctvo združenia je štatutárnym orgánom organizácie, na jeho čele stojí predseda organizácie. Predsedníctvo má za úlohu zastupovanie na najvyššej úrovni.
5.2.2 Pozostáva z jedného predsedu a jedného podpredsedu. Členovia predsedníctva sú volení Výborom.
5.2.3 Predseda vykonáva a riadi operatívnu činnosť organizácie v súlade a na základe rozhodnutí Výboru. Predseda má právo rozhodovať o zániku členstva, jeho
rozhodnutiam podlieha činnosť organizácie. Predseda má právo rozhodovať o všetkých otázkach, ktoré nepodliehajú rozhodovacej právomoci Výboru. Predsedu v
prípade jeho neprítomnosti zastupuje a riadi činnosť organizácie podpredseda alebo
nim splnomocnený zástupca.
5.2.4 Predseda aj podpredseda môže byť aj členom Výboru.

Takže mne z toho vyplýva keď tam píše o právach len predsedu. Že za organizáciu zodpovedá predseda a podpredseda ho zastupuje len v jeho neprítomnosti.
dadkapo
10.11.10,09:20
Ak tieto stanovy doplním o dodatok 5.2.5 Právnu zodpovednosť za združenie má výlučne predseda

Tak už to bude ok?
nota
11.11.10,07:52
Stale mi z toho vychadza, ze su obaja rovnako zodpovedny, vzhladom na to, ze statutarnym zastupcom je predsednictvo t.j. predseda a podpredseda.
dana9
11.11.10,08:00
Ahoj,
osobne si myslim, ze na zodpovednost statutarov sa primerane vztahuju ustanovenia o a. s.,
s tym, ze plati ze za zdruzenie kona predseda a podpredseda lenzastupuje, a kazdy zodpoveda len za vlastne ukony
dadkapo
21.11.10,17:27
Ďakujem všetkým za odpovede :)
fero000
20.01.12,16:24
Mozem sa spytat ako je to s pravom podpisovania? Ak by boli obaja zodpovedni, musia vsetko podpisovat obaja? Alebo sa to da nejak osetrit zapisom v zapisnici, podla ustanovenia na zhromazdeni, t.j. bez nutnosti menit stanovy.. dakujem za odpoved
ego.mc
24.01.12,10:50
Podpisové právo by malo byť ošetrené v stanovách.
Ak máte kolektívny orgán, mali by podpisovať obaja, ak doplníte, že každý koná samostatne, stačí podpis jedného.
(U konateľov v s.r.o. býva formulácia napr.: Za spoločnosť konajú a podpisujú sa konatelia spoločnosti, a to samostatne a neobmedzene. Konateľ sa podpisuje za spoločnosť tak, že k napísanému alebo vytlačenému obchodnému menu spoločnosti pripojí svoj vlastnoručný podpis.)