Stofi
22.11.05,12:28
Ahojky. Chcel som sa poradiť. Podnikateľ (SZČO), ktorý je zároveň konateľom v spol. s r.o chce ukončiť činnosť ako SZČO. Má nejaký tovar na sklade a nevie čo s ním. Ide väčšinou o nepredajné veci, po záruke, .... Môže tento podnikateľ predať tento sklad, trebars aj pod skladovú cenu do firmy, kde je konateľom? Alebo môže predať celú firmu SZČO sro-čke kde je konateľ? Čo s tým skladom a DPH z tovaru?
Ďakujem?
Monika Kováčová
22.11.05,11:34
Ako SZČO môže podnikateľ predať s.r.o. skladové zásoby. Môže ich predať, ale možno by bolo na zváženie či to má význam, nakoľko ako píšete sú nepredajné. V tomto prípade by som sa zamyslela, či sa neoplatí len jednoducho "zdaniť zásoby" pri ukončení živnosti, t.j. uviesť sumu nespotrebovaných zásob k 31.12. alebo ku dňu ukončenia živnosti do položiek zvyšujúcich základ dane.
Rovnako by do týchto položiek aj išla suma, ktorá predstavuje rozdiel medzi nadobúdacou hodnotou a predajnou cenou, pokiaľ by nákupná cena bola vyššia ako tá predajná. Môj názor.
Stofi
22.11.05,11:42
Sú tam aj zásoby,ktoré sú v poriadku. A bolo by možné aj zdaniť zásoby, ale prečo zbytočne platiť DPH štátu, keď podnikateľ je v podstate majiteľom jednej (SZČO) aj drehej (sro) firmy. A tak by v jednej firme trebalo zaplatiť DPH a v druhej by vracali DPH, takže by sa to vyrovnalo. Len či to môže urobiť, že predá z jednej svojej firmy do druhej svojej.
Monika Kováčová
22.11.05,11:47
Veď práve ste si aj odpovedali, v podstate v jednej firme DPH odvedie a v druhej si odpočíta, výsledok voči štátnemu rozpočtu je 0,-. Predať si ich môže. Nakoľko je tzv. spriaznená osoba, tak je dôležité aby to v účtovníctve SZČO mal v poriadku. To znamená buď predať a odviesť DPH alebo upraviť základ dane v DP a samozrejme tiež odviesť DPH, ale v tomto druhom prípade len štátu zaplatí, neodpočíta si v s.r.o..
Stofi
22.11.05,11:52
To znamená, keď je tzv. spriaznená osoba nemôže tie zásoby predať do sro, resp. môže ich predať, ale v sro si nemôže odpočítať DPH? Alebo som to zle pochopil?
Monika Kováčová
22.11.05,11:57
To znamená, keď je tzv. spriaznená osoba nemôže tie zásoby predať do sro, resp. môže ich predať, ale v sro si nemôže odpočítať DPH? Alebo som to zle pochopil?
Zle. Môže si v s.r.o. odpočítať DPH, veď bude mať riadnu faktúru od SZČO. Myslela som to, že je dôležité mať v účtovníctve SZČO riadne daň odvedenú (DPH) a príjem z predaja zdanený, pretože daňová kontrola si to schválne skontroluje na 98%.
Tweety
22.11.05,12:00
Zle. Môže si v s.r.o. odpočítať DPH, veď bude mať riadnu faktúru od SZČO. Myslela som to, že je dôležité mať v účtovníctve SZČO riadne daň odvedenú (DPH) a príjem z predaja zdanený, pretože daňová kontrola si to schválne skontroluje na 98%.
A tie 2% komu nechajú?:rolleyes:
Stofi
22.11.05,12:01
Samozrejme že v SZČO odvediem DPH aj Daň z príjmu, len či to nie je "proti dobrým mravom" že predám sebe samému. Či je to právne v poriadku. A či nebude robiť problém to, ak nejaký tovar predam pod cenu, lebo je poškodený alebo ťažko predajný. Alebo sa dá takýto tovar nejakým iným spôsobom zlikvidovať aby som nemusel platiť DPH?
Monika Kováčová
22.11.05,12:05
A tie 2% komu nechajú?:rolleyes:
To je zlaté. Skús to ešte Tweety. Ja mám pocit, že sa opakujem.
Monika Kováčová
22.11.05,12:07
Nepoznám podnikateľa SZČO, ktorý založí s.r.o. a nepredá si zásoby zo SZČO do s.r.o. Ešte som sa s takým nestretla. Robí to každý, kto ako SZČO končí a ako konateľ začína!!!!
Stofi
22.11.05,12:10
Tak som asi trocha nahlúply. Ja nie som účtovník. Mne dal zamestnávateľ úlohu "zlikvidovať sklad" aj s tým tovarom, ktorý je už nepradajný. A mam to urobiť čo najlepšie čo sa týka financii.
Monika Kováčová
22.11.05,12:15
Práveže ja mám dojem, že tomu rozumiete:
V SZČO odviesť DPH a daň z príjmu (faktúra)
v s.r.o. odpočítať DPH a dať do nákladov (faktúra)
Tweety
22.11.05,12:21
To je zlaté. Skús to ešte Tweety. Ja mám pocit, že sa opakujem.
Nechápem, čo mám skúsiť?:cool: :confused:
Monika Kováčová
22.11.05,12:31
Nechápem, čo mám skúsiť?:cool: :confused:
Myslela som odpovedať Stofimu. Mala som dojem, že by rád poznal aj reakcie ostatných poraďákov.:o
Stofi
22.11.05,12:34
To je jedno, koľkí ľudia mi poradia, len nech. A ďakujem, pomohlo aspoň trochu, ešte niekde zistím, čo s nepredajným tovarom. Ďakujem a pekný deň.
Beba
22.11.05,12:36
Keď predá sro-čke a je tam konateľom...je spriaznená osoba a musí pri predaji uplatniť cenu obvyklú, alebo rozdiel dodaniť. "Cudziemu" môže predať aj pod cenu, ak si to vie zdôvodniť /napr.morálna opotrebovanosť, pokles ceny na trhu a súvisiaca nepredajnosť - konkurencia /. Mne to tak prešlo i pri kontrole DPH.
Stofi
22.11.05,12:42
To som potreboval, či môže predať tovar do sro-čky pod cenu ak je tam konateľom, takže podľa toho nemôže.
Monika Kováčová
22.11.05,12:44
Ja som predávala zo SZČO do s.r.o. za cenu nákupnú, prípadne plus minimálny korunový zisk. Bolo to O.k.
Monika Kováčová
22.11.05,12:52
To som potreboval, či môže predať tovar do sro-čky pod cenu ak je tam konateľom, takže podľa toho nemôže.

Prečo je táto téma v DPH? Pri odpovediach som sa práve kvôli jej zaradeniu orientovala na DPH. Ospravedlňujem sa .
Stofi
22.11.05,13:16
Keď predá sro-čke a je tam konateľom...je spriaznená osoba a musí pri predaji uplatniť cenu obvyklú...... Je to uvedené aj v nejakom zákone, aby som to mohol zamestnávateľovi ukázať, aby som sa mohol o nejakú "múdru knihu" oprieť?
Jana Acsová
22.11.05,13:22
To je jedno, koľkí ľudia mi poradia, len nech. A ďakujem, pomohlo aspoň trochu, ešte niekde zistím, čo s nepredajným tovarom. Ďakujem a pekný deň.Urobiť inventúru, záznam ... zhodnotiť, že ocenenie zásob nezodpovedá reálnej cene, za ktorú je možné zásoby odpredať, urobiť precenenie, stanoviť predajnú cenu. Zníženie predajnej ceny odôvodniť.
Ak to budete mať dobre odôvodnené, obhájite si predaj pod obstarávaciu cenu ako cenu obvyklú aj v prípade predaja spriaznenej osobe.
Tweety
22.11.05,16:05
Keď predá sro-čke a je tam konateľom...je spriaznená osoba a musí pri predaji uplatniť cenu obvyklú...... Je to uvedené aj v nejakom zákone, aby som to mohol zamestnávateľovi ukázať, aby som sa mohol o nejakú "múdru knihu" oprieť?
Tá múdra kniha z najmúdrejších sa volá Zákon o dani z príjmu.:cool: :eek:
abel
22.11.05,16:44
Ak predá zásoby v hodnote 1000 aj pod cenu, napr. za 100.- Sk, odvedie dph zo 100.- Sk /pokiaľ neberieme do úvahy, či je to osoba blízka atď/. Ak by však zásoby napr. hodil do kontajnera, že sú nepredajné, musel by zo zostatkovej ceny odviesť DPH.
Jana Acsová
22.11.05,16:56
Ak predá zásoby v hodnote 1000 aj pod cenu, napr. za 100.- Sk, odvedie dph zo 100.- Sk /pokiaľ neberieme do úvahy, či je to osoba blízka atď/. Ak by však zásoby napr. hodil do kontajnera, že sú nepredajné, musel by zo zostatkovej ceny odviesť DPH.Síce nechcem bagatelizovať otázku, pretože sa na tejto báze rozvinú špekulácie, ale o čo opierate svoj argument, ktorý som vyznačila? (Abstrahujem od pojmu "zostatková cena".)
A okrem iného, záleží aj na zhodnotení prípadného "odpadu" a to sa odvíja aj od druhu zásob a od naloženia s nimi. Každá kontrola bude skúmať všetky súvislosti a samozrejme aj dôvod prípadnej likvidácie zásob. Ak sú iné možnožnosti, mali by sa prednostne využiť.
A v predchádzajúcom príspevku som uvádzala, že nie je dôležité, že sa obchod uskutoční medzi spriaznenými osobami, ale či sa uskutoční v cene obvyklej, t.j. v cene, za ktorú by bolo možné tovar odpredať aj osobe nespriaznenej.
abel
22.11.05,17:24
Vychádzala som z publikácie, ktorú mám ale v práci, takže zajtra do nej pozriem a priložím príp. aj paragraf, ale toto som skôr reagovala na vetu:" Alebo sa dá takýto tovar nejakým iným spôsobom zlikvidovať aby som nemusel platiť dph?". Inak úplne súhlasím s vašim /s tvojim/ príspevkom.
andrej_rv
22.11.05,17:29
Ak predá zásoby v hodnote 1000 aj pod cenu, napr. za 100.- Sk, odvedie dph zo 100.- Sk /pokiaľ neberieme do úvahy, či je to osoba blízka atď/. Ak by však zásoby napr. hodil do kontajnera, že sú nepredajné, musel by zo zostatkovej ceny odviesť DPH.A čo tak predať to cez tretiu firmu ? Tam odpadne aj skúmanie osoby blízkej :) .
Jana Acsová
22.11.05,17:35
A čo tak uvažovať s reálnymi možnosťami, ktoré možno aplikovať za rovnakých podmienok?
kalinka
22.11.05,18:08
Ja som predávala zo SZČO do s.r.o. za cenu nákupnú, prípadne plus minimálny korunový zisk. Bolo to O.k.

Takže keď manžel SZČO ukončí podnikateľskú činnosť a predá zásoby tovaru - potraviny, manželke tiež SZČO, ktorá bude v tom pokračovať, môže to manžel SZČO predať v obstarávacej cene? V zákone o DPH je nejaký paragraf, ale nemám zákon pri sebe, podľa ktorého nemusí jeden odvádazať daň a druhý ju uplatňovať. Bolo mi to povedané na DÚ. Zajtra upresním.
andrej_rv
22.11.05,18:14
Je to § 10 ods. 1 zákona o DPH - " Za dodanie tovaru a dodanie služby sa nepovažuje predaj podniku alebo časti podniku tvoriacej samostatnú organizačnú zložku,....ak nadobúdateľ je platiteľom.."