Havko
03.11.10,18:08
27.10.som našla lístok že mam na pošte doporučený list od zamestnávateľa,
28.10, ráno som dala zamestnávateľovi PN od 28.10.
29.10. som našla lístok že mám na pošte doporučený list od zamestnávateľa do vlastných rúk poštár ma nezastihol
obidva listy som prevzala 2.11 počas PN, je výpoveď platná?ak nie
ako mám postupovať, som stále na PN Ďakujem za odpoveď.
rodina1
03.11.10,18:18
27.10.som našla lístok že mam na pošte doporučený list od zamestnávateľa,
28.10, ráno som dala zamestnávateľovi PN od 28.10.
29.10. som našla lístok že mám na pošte doporučený list od zamestnávateľa do vlastných rúk poštár ma nezastihol
obidva listy som prevzala 2.11 počas PN, je výpoveď platná?ak nie
ako mám postupovať, som stále na PN Ďakujem za odpoveď.
Výpoveď si dostala podľa § 63 ods. 1 písmeno?
Havko
03.11.10,18:34
pís.b/ZP
drobeceva
03.11.10,18:38
27.10.som našla lístok že mam na pošte doporučený list od zamestnávateľa,
28.10, ráno som dala zamestnávateľovi PN od 28.10.
29.10. som našla lístok že mám na pošte doporučený list od zamestnávateľa do vlastných rúk poštár ma nezastihol
obidva listy som prevzala 2.11 počas PN, je výpoveď platná?ak nie
ako mám postupovať, som stále na PN Ďakujem za odpoveď.
zamestnávateľ počas PN nemôže dať z-covi výpoveď, až po ukončení PN.
rodina1
03.11.10,18:54
pís.b/ZP
v tom prípade je výpoveď neplatná, nakoľko sa na teba vzťahuje zákaz výpovede.
Zákaz výpovede
§ 64
(1) Zamestnávateľ nesmie dať zamestnancovi výpoveď v ochrannej dobe, a to

a) v dobe, keď je zamestnanec uznaný dočasne za práceneschopného pre chorobu alebo úraz, ak si túto neschopnosť úmyselne nevyvolal alebo nespôsobil pod vplyvom alkoholu, omamných látok alebo psychotropných látok, a v dobe od podania návrhu na ústavné ošetrovanie alebo od nástupu na kúpeľnú liečbu až do dňa ich skončenia,
b) pri povolaní na výkon mimoriadnej služby v období krízovej situácie odo dňa, keď bol zamestnanec povolaný na výkon mimoriadnej služby doručením povolávacieho rozkazu alebo keď bol na výkon mimoriadnej služby povolaný mobilizačnou výzvou alebo mobilizačným oznámením, alebo ak bol zamestnancovi výkon mimoriadnej služby nariadený, až do uplynutia dvoch týždňov po jeho prepustení z tejto služby; to platí rovnako v prípade výkonu alternatívnej služby podľa osobitného predpisu,
c) v dobe, keď je zamestnankyňa tehotná, keď je zamestnankyňa na materskej dovolenke ,alebo keď sa osamelá zamestnankyňa alebo osamelý zamestnanec starajú o dieťa mladšie ako tri roky keď je zamestnankyňa a zamestnanec na rodičovskej dovolenke,
d) v dobe, keď je zamestnanec dlhodobo uvoľnený na výkon verejnej funkcie,
e) v dobe, keď je zamestnanec pracujúci v noci uznaný na základe lekárskeho posudku dočasne nespôsobilým na nočnú prácu.

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

(3) Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoveď danú zamestnancovi

a) z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a),
bubkoch
03.11.10,19:12
zamestnávateľ počas PN nemôže dať z-covi výpoveď, až po ukončení PN.

vsak nedostala vypoved pocas PN, ale pred nou
Llívia
03.11.10,19:23
vsak nedostala vypoved pocas PN, ale pred nou
To nie je také isté, či pred.
Havko, dopíš dátum vystavenia, ktorý je uvedený na výpovedi.Nie je podstatný dátum napísania výpovede, ale jej prevzatia - viď ďalšie príspevky.
Havko
03.11.10,19:29
na výpovedi je datum 25,10 ale poslali to prečo neskôr neviem, tu sa to nejak prieči a to nás pletie
Havko
03.11.10,19:34
to nie je také isté, potrebujeme vedieť čo je rozhodujúce,prevzatie alebo datum na liste, ktorý môže byť aj týždeň starý
terezamaria
03.11.10,19:52
Rozhoduje dátum prevzatia, nakoľko Ty si si list do vlastných rúk prevzal.
bubkoch
03.11.10,20:04
Rozhoduje dátum prevzatia, nakoľko Ty si si list do vlastných rúk prevzal.

ma zaklade coho ?
Llívia
03.11.10,20:08
Rozhoduje dátum prevzatia, nakoľko Ty si si list do vlastných rúk prevzal.


ma zaklade coho ?
Na základe toho, že rozhodujúci je stav, kedy nadobudla právnu účinnosť výpoveď, t.j. doručenie. Havko prevzala výpoveď 2.11.2010. To už bola na PN, takže dostala výpoveď v ochrannej dobe, kedy ju dostať nemôže - viď príspevok od Rodina1.
terezamaria
03.11.10,20:09
ma zaklade coho ?

Čo na základe čoho?:confused::confused::confused:
Veď si list do vlastných rúk prevzal, keď už bol PN, t.j. vráti ho zamestnávateľovi, že neakceptuje list, ktorý si prevzal, nakoľko je od 28.10. PN.
terezamaria
03.11.10,20:11
Llívia o minútu si ma predbehla :):):) Ale to nič nemení na veci.;)
Llívia
03.11.10,20:13
Čo na základe čoho?:confused::confused::confused:
Veď si list do vlastných rúk prevzal, keď už bol PN, t.j. vráti ho zamestnávateľovi, že neakceptuje list, ktorý si prevzal, nakoľko je od 28.10. PN.

Nie, že ho neakceptuje, ale že výpoveď je neplatná. Vyzerá to ako hra so slovíčkami, ale je to podstatný rozdiel:
Zákonník práce § 79
(1) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru.
bubkoch
03.11.10,20:14
Čo na základe čoho?:confused::confused::confused:
Veď si list do vlastných rúk prevzal, keď už bol PN, t.j. vráti ho zamestnávateľovi, že neakceptuje list, ktorý si prevzal, nakoľko je od 28.10. PN.

cize staci nepreberat zasielky od zamestnavatela, resp. pred prebratim sa hodit na PN, a v podstate mi nie je mozne dat vypoved ? zaujimave
Llívia
03.11.10,20:15
Terezamria, to som takú múdru odpoveď vyčítala v komentári k Zákonníku práce. Zase som o niečo múdrejšia aj vďaka tebe a predchádzajúcim príspevkom (musela som si overiť, že hovoríte pravdu).:)
Llívia
03.11.10,20:17
cize staci nepreberat zasielky od zamestnavatela, resp. pred prebratim sa hodit na PN, a v podstate mi nie je mozne dat vypoved ? zaujimave
Keď výpoveď zaslanú poštou nepreberieš, tak sa výpoveď považuje za doručenú, akonáhle ju pošta vráti zamestnávateľovi ako nedoručiteľnú zásielku. Nič nezískaš, iba trochu posunieš dátum skončenia prac. pomeru.
terezamaria
03.11.10,20:19
Nie, že ho neakceptuje, ale že výpoveď je neplatná. Vyzerá to ako hra so slovíčkami, ale je to podstatný rozdiel:
Zákonník práce § 79
(1) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru.

Llívia budem Ti trošku oponovať. Ten list neakceptuje, nakoľko je v ňom niečo, čo sa jej netýka.
Ona nemá prečo písať, že výpoveď je neplatná. Tá výpoveď sa k nej nemala vôbec dostať. A keďže porušili akékoľvek platné §§§Zákonníka práce, je to
neakceptovateľné.
bubkoch
03.11.10,20:19
Keď výpoveď zaslanú poštou nepreberieš, tak sa výpoveď považuje za doručenú, akonáhle ju pošta vráti zamestnávateľovi ako nedoručiteľnú zásielku. Nič nezískaš, iba trochu posunieš dátum skončenia prac. pomeru.

to mi je jasne ...
a co s tou PN pred prebratim ?
bubkoch
03.11.10,20:21
Llívia budem Ti trošku oponovať. Ten list neakceptuje, nakoľko je v ňom niečo, čo sa jej netýka.
Ona nemá prečo písať, že výpoveď je neplatná. Tá výpoveď sa k nej nemala vôbec dostať. A keďže porušili akékoľvek platné §§§Zákonníka práce, je to
neakceptovateľné.

stale nechapem ... preco sa k nej nemala vypovd dostat ? ktory konkretny § zamestnavatel porusil, ked odosielal vypoved v den, kedy zamestnanec NEBOL na PN ale v praci ?
terezamaria
03.11.10,20:25
stale nechapem ... preco sa k nej nemala vypovd dostat ? ktory konkretny § zamestnavatel porusil, ked odosielal vypoved v den, kedy zamestnanec NEBOL na PN ale v praci ?

mimotemyTy keď pošleš balík svojmu kamarátovi, tak on ho hneď v ten deň dostane a aj preberie? Nie, dostane ho za 2 - 3 dni, kedy sa pohostí na dobrotách, čo si mu poslal.:)

Havko prebrala list 2.11., keď už bola PN. Takže je to pre ňu bezvýznamné a neakceptovateľné.
bubkoch
03.11.10,20:32
mimotemyTy keď pošleš balík svojmu kamarátovi, tak on ho hneď v ten deň dostane a aj preberie? Nie, dostane ho za 2 - 3 dni, kedy sa pohostí na dobrotách, čo si mu poslal.:)

Havko prebrala list 2.11., keď už bola PN. Takže je to pre ňu bezvýznamné a neakceptovateľné.

no ale neodpovedala si na otazku ... :confused:
bubkoch
03.11.10,20:38
ok, spytam sa inak ... zamestnavatel posle vypoved 29.10., zamestnanec (nie je na PN) si ju preberie 5.11. ... kedy zacina plynut vypovedna lehota ? 1.12. ?
terezamaria
03.11.10,20:39
stale nechapem ... preco sa k nej nemala vypovd dostat ? ktory konkretny § zamestnavatel porusil, ked odosielal vypoved v den, kedy zamestnanec NEBOL na PN ale v praci ?
Čo na tom nechápeš? Jednoducho bola Havko šikovná, zrejme tušila, že dostane výpoveď, tak sa istila pred vyzdvihnutím listu do vlastných rúk maródkou.
No a že v tom liste bola výpoveď? No bola, ale ona si ju vyzdvihla až keď bola na PN-ke a v tom prípade si s ňou akurát mohla zamávať.
Ty si si povedal, že si z tejto témy spravíš " deň otvorených dverí ", dúfam, že už táto odpoveď Ti dá dobrú noc.
terezamaria
03.11.10,20:43
ok, spytam sa inak ... zamestnavatel posle vypoved 29.10., zamestnanec (nie je na PN) si ju preberie 5.11. ... kedy zacina plynut vypovedna lehota ? 1.12. ?
Áno, ale len vtedy, keby nebola na PN-ke. Výpoveď môžeš dať len práceschopnému zamestnancovi. Výnimka je § 63, ods.1, písm.a/ ZP.
bubkoch
03.11.10,20:45
Čo na tom nechápeš? Jednoducho bola Havko šikovná, zrejme tušila, že dostane výpoveď, tak sa istila pred vyzdvihnutím listu do vlastných rúk maródkou.
No a že v tom liste bola výpoveď? No bola, ale ona si ju vyzdvihla až keď bola na PN-ke a v tom prípade si s ňou akurát mohla zamávať.
Ty si si povedal, že si z tejto témy spravíš " deň otvorených dverí ", dúfam, že už táto odpoveď Ti dá dobrú noc.

nechapem, pretoze neodpovedas na otazky, len furt opakujes svoje
pavol54
03.11.10,20:46
Ak je niekto PN tak ako nemôže prevziať list a nájsť lístok od poštára že má uloženú zásielku? Ten zamestnávateľ je mäkký, predsa jasne porušila liečebný režim, ale mohla byť doma a odmietla prevziať list a to nie je to isté . Ak si pozvem zamestnanca do kancelárie a dám do rúk výpoveď a on ju odmietne prevziať je výpoveď platná až potom keď ju prevezme? Ako doručil práce neschopný zamestnanec lístok o práceneschopnosti osobne alebo poštou? Z toho všetkého je zrejmé že zamestnávateľ oznámil zamestnancovi že mu dáva výpoveď, on ju neprevzal zamestnávateľ mu ju poslal poštou, tušil čo tam je , na druhý deň išiel k lekárovi ten si nedovolí neuznať pacienta,
Takže kto je zlý zamestnávateľ alebo zamestnanec?
ivka70
03.11.10,20:53
Ak je niekto PN tak ako nemôže prevziať list a nájsť lístok od poštára že má uloženú zásielku? Ten zamestnávateľ je mäkký, predsa jasne porušila liečebný režim, ale mohla byť doma a odmietla prevziať list a to nie je to isté .
Zasielku jej mohli dorucit aj doma alebo sa mohla po nu zastavit cestou od lekara, pripadne moze mat povolene vychadzky - takze vobec nemusela porusit liecebny rezim.
Ak si pozvem zamestnanca do kancelárie a dám do rúk výpoveď a on ju odmietne prevziať je výpoveď platná až potom keď ju prevezme?
Staci mat svedkov, ktori na vypoved napisu, ze zamestnanec ju odmietol prevziat v dany den, a tym svedectvom vypoved bude platna.
Ako doručil práce neschopný zamestnanec lístok o práceneschopnosti osobne alebo poštou?
To nie je v tomto pripade podstatne.
Z toho všetkého je zrejmé že zamestnávateľ oznámil zamestnancovi že mu dáva výpoveď, on ju neprevzal zamestnávateľ mu
ju poslal poštou, tušil čo tam je , na druhý deň išiel k lekárovi ten si nedovolí neuznať pacienta,
Mne to z toho teda nevyplyva.
Takže kto je zlý zamestnávateľ alebo zamestnanec?
???


Velmi to komplikujes, odpovede v texte.
ivka70
03.11.10,20:58
fakt ? a preco potom v opacnom pripade, ked zamestnanec posle vypoved postou 31. v mesiaci o 22:00, tak vypovedna doba zacina plynut o dve hodiny bez ohladu na to kedy sa papier dostane k zamestnavatelovi ?


To ale nie je pravda, akj pre zamestnanca plati, ze jeho vypoved je platna az dorucenim druhej strane - teda zamestnavatelovi.
Dorucenie musi zamestnanec preukazat (staci, ked mu to preberie podatelna s danym datumom).
Ak nema preukazane dorucenie 31. v mesiaci, tak ma smolu a vypoved v tom mesiaci nedal.
bubkoch
03.11.10,21:02
[QUOTE]fakt ? a preco potom v opacnom pripade, ked zamestnanec posle vypoved postou 31. v mesiaci o 22:00, tak vypovedna doba zacina plynut o dve hodiny bez ohladu na to kedy sa papier dostane k zamestnavatelovi ? /[QUOTE]

To ale nie je pravda, akj pre zamestnanca plati, ze jeho vypoved je platna az dorucenim druhej strane - teda zamestnavatelovi.
Dorucenie musi zamestnanec preukazat (staci, ked mu to preberie podatelna s danym datumom).
Ak nema preukazane dorucenie 31. v mesiaci, tak ma smolu a vypoved v tom mesiaci nedal.

ok, to som si uz nasiel v ZP, tak som to zmazal ... ale stale som nenasiel, ake konkretne §§ porusil zamestnavatel, ked poslal vypoved zamestnancovi v den, kedy bol zamestnanec v praci ... :)
veronikasad
03.11.10,21:04
ok, spytam sa inak ... zamestnavatel posle vypoved 29.10., zamestnanec (nie je na PN) si ju preberie 5.11. ... kedy zacina plynut vypovedna lehota ? 1.12. ?
výpoveď zamestnávatela je neplatná. Neplatnosť výpovede by zrejme mal zamestnanec napadnúť na súde (nie som právnik).
Ak by mu ju bol doručil do vlastných rúk na pracovisku, všetko je OK.
ivka70
03.11.10,21:07
ok, to som si uz nasiel v ZP, tak som to zmazal ... ale stale som nenasiel, ake konkretne §§ porusil zamestnavatel, ked poslal vypoved zamestnancovi v den, kedy bol zamestnanec v praci ... :)

Zamestnavatel ziadny paragraf odoslanim vypovede pred PN neporusil.
Ma ale smolu, lebo dana vypoved je neplatna, nakolko ju zamestnanec prebral az pocas PN.
Keby mu ju odovzdal v praci pred PN, tak platna je.
Ak si je toho vedomy, mal by ju stiahnut sam.
Alebo to urobit po pripadnej namietke zamestnanca ohladom neplatnosti vypovede.
Llívia
03.11.10,21:13
Llívia budem Ti trošku oponovať. Ten list neakceptuje, nakoľko je v ňom niečo, čo sa jej netýka.
Ona nemá prečo písať, že výpoveď je neplatná. Tá výpoveď sa k nej nemala vôbec dostať. A keďže porušili akékoľvek platné §§§Zákonníka práce, je to
neakceptovateľné.

Terezamaria, v tom liste je uvedené niečo, čo sa Havko veľmi týka. Výpoveď sa k nej dostala a je neplatná. Ale je na Havko, aby toto dala na vedomie zamestnávateľovi - najlepšie listom (aby mala dôkaz), že je výpoveď neplatná a trvá na ďalšom zamestnávaní. Keď toto neurobí, môže sa stať neplatne daná výpoveď platnou podľa § 79 ods. 3:

Zákonník práce § 79
(1) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi neplatnú výpoveď alebo ak s ním neplatne skončil pracovný pomer okamžite alebo v skúšobnej dobe a ak zamestnanec oznámil zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho naďalej zamestnával, jeho pracovný pomer sa nekončí, s výnimkou, ak súd rozhodne, že nemožno od zamestnávateľa spravodlivo požadovať, aby zamestnanca naďalej zamestnával. Zamestnávateľ je povinný zamestnancovi poskytnúť náhradu mzdy. Táto náhrada patrí zamestnancovi v sume jeho priemerného zárobku odo dňa, keď oznámil zamestnávateľovi, že trvá na ďalšom zamestnávaní, až do času, keď mu zamestnávateľ umožní pokračovať v práci alebo ak súd rozhodne o skončení pracovného pomeru.

(3) Ak zamestnávateľ skončil pracovný pomer neplatne a zamestnanec netrvá na tom, aby ho zamestnávateľ ďalej zamestnával, platí, ak sa so zamestnávateľom nedohodne písomne inak, že sa jeho pracovný pomer skončil dohodou, ak
a) bola daná neplatná výpoveď, uplynutím výpovednej doby,
b) bol pracovný pomer neplatne skončený okamžite alebo v skúšobnej dobe, dňom, keď sa mal pracovný pomer skončiť.

§ 77 Nároky z neplatného skončenia pracovného pomeru
Neplatnosť skončenia pracovného pomeru výpoveďou, okamžitým skončením, skončením v skúšobnej dobe alebo dohodou môže zamestnanec, ako aj zamestnávateľ uplatniť na súde najneskôr v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa mal pracovný pomer skončiť.
Havko
04.11.10,10:37
ukončujem tému ohľadom výpovede počas PN, dakujem za rady, pomohlo
veronikasad
04.11.10,10:51
Ak chceš tému uzatvoriť, klikni na jeden príspevok, ktorý ti najviac pomohol - ako najlepšia odpoveď.