durisovad
03.11.10,19:37
Mozno som otazku nezaradila do spravnej rubriky, ale snad sa najde niekto, kto mi vysvetli, preco pri prihlasovani sa do verejnej sutaze musi zaujemca o dodavku tovaru zlozit financnu zabezpeku. Napr. sa jedna o dodanie tovaru za cca 200 tisic EUR a financna zabezpeka musi byt zlozena vo vyske 50 tisic Eur. Odberatel zaplati za 3 mesiace a v takom istom termine vrati aj tu zabezpeku. Podla mojej logiky by mal kupujuci zlozit zalohu na pozadovany tovar, nie naopak.
peterknazeje
03.11.10,20:42
skuste si pozriet zakon o verejnom obstaravani, napriklad §36, ods. 1)

§ 36 Zábezpeka
(1) Viazanosť ponuky možno zabezpečiť zábezpekou. Zábezpeka je poskytnutie bankovej záruky za uchádzača alebo zloženie finančných prostriedkov uchádzačom na účet verejného obstarávateľa alebo obstarávateľa v banke alebo v pobočke zahraničnej banky. Zábezpeka nesmie presiahnuť 5 % z predpokladanej hodnoty zákazky a nesmie byť vyššia ako 300 000 eur.
durisovad
03.11.10,20:45
Zakon som si pozrela, vsetko, co zadavatel obstaravania dava do podmienok je v zmysle zakona, len ma zaraza "logika" tej zabezpeky v zakone samom.
dragan.michal
05.11.10,06:55
no jednoducho. Chcú si overiť ako na tom si. Nie že Ťa vyberú a potom zistia, že nie si schopná niečo zabezpečiť, lebo nemáš na to financie
p.stef
05.11.10,07:24
Zábezpeka tiež dáva verejnému obstarávateľovi akúsi záruku, že uchádzač v lehote viazanosti ponúk neodstúpi od svojej už predloženej ponuky. Ak by tak spravil a a odstúpil by, zložená zábezkeka by prepadla v prospech verejného obstarávateľa. Verejný obstarávateľ sa týmto spôsobom kryje, aby uchádzači svoje ponúknuté ponuky brali vážne a aby neodstupovali. Výška zábezpeky im dá na rozmyslenie, či im stojí "za to" dať ponuku a potom od nej odstúpiť.
durisovad
05.11.10,14:39
Podla mojho nazoru by mal skor objednavatel preukazat, ze na obstaravany tovar ma peniaze. Ak sa uchadzac do sutaze prihlasi, urcite len tak pre nic za nic od sutaze neodstupu, zvlast ked samotne prihlasenie sa nie je prave jednoducha zalezitost. Ked absolvuje celu anabazu spojenu s prihlasenim a vypracovanim ponuky, urcite nebude spekulovat, ako by ponuku nenaplnil.